Temný obraz

Jak hluboko vidí snímač? Do vaší hlavy? Do vašeho srdce? Přichází Temný obraz, natočený podle románu legendárního autora žánru sci-fi Philipa K. Dicka, jehož podpis najdete na předlohách k filmům Blade Runner, Total Recall a Minority Report. Režisér Richard Linklater přenáší na plátno provokativní komiksovou formu. Čas: Blízká budoucnost. Místo: Předměstí. Příběh: Propletený, zábavný příběh o lidech závislých na látce D, příběh o vládě, která drze ničí své voliče – jejich občanská práva a osobní vztahy – jen aby je ochránila. Robert Downey Jr., Woody Harrelson, Winona Ryder a Rory Cochrane v rolích vyčerpaných přátel, ktěří se děsí špehů i jeden druhého. Keanu Reeves jako agent, který je zároveň jedním z přátel…až do chvíle, kdy se jeho osobnost rozdvojí. Vítejte ve světě paranoii. Buďte klidní, nikdo Vás nesleduje. Vážně! (oficiální text distributora)

Orhalmi

Velmi znepokojivý film. Proč by to tak v blízké budoucnosti nemohlo opravdu být? Hodně paranoidní film o nesvobodě typu velký bratr tě sleduje a o manipulaci s obyčejným člověkem. Forma, kdy jsou herci překreslováni je taky zajímavá, kdy může režisér přidat do děje ještě řadu comicsových efekt. S Keanu Reevesem jsem spokojený. ()

Weirdman

7/10... Dovolím si tvrdiť, že Scanner darkly je viac-menej po každej stránke veľmi svojská a osobitá záležitosť, ktorá má len jednu, ale dosť podstatnú slabinu, a tou je nedostatok grádácie asi v druhej tretine... ()

MartyMcFly89

Film, který stojí tak trochu jinde od normální filmové produkce, stejně jako Dickova kniha zůstává opodál normální sci-fi produkci. Temný obraz jsem četl,asi tak před rokem a rázem se pro mě stala (když jsem se přenesl přes divný začátek, který jsem pochopil až později) jednou z nejoblíbenějších. Od P.K.D. jsem přečetl téměř vše a musím přiznat, že ho mám dosti rád. Rozhodně není nudný, předhazuje náměty na přemýšlení (a že jich není málo) a hrdinové nejsou až zas tak úplně hrdiny, jako spíš ztracenými existencemi. A my jejich spirálu vedoucí k neslavnému konci sledujeme. Cell-shaded technologie, která byla použita třeba i ve hře XIII, nebo v animovaném Spiderman seriálu (něco na ten způsob) je originální a když si na ní člověk zvykne (nebo jako já, když k ní přístupuje s nadšením), je to zážitek. Příběh je tak trochu feťácký, není se čemu divit, je to od P.K.Dicka. Všudypřítomná paranoia a beznaděj, absurdně vtipné scény a přítom se film moc neliší od knihy. Unikátní zážitek. ()

hwnd

Dick je můj oblíbený autor, knihu mám taky moc rád. Film je bezvadně natočenej, animace mě hodně mile překvapila. Původně jsem chtěl dát 5*, ale přece jen dám jednu dolu za atmosféru, prostě knížka je mnohem větší psycho... ()

ugly_joe

Po prečítaní skvelej Dickovej knižky som si povzdychol: "Škoda, že sa to nedá sfilmovať." Potom prišiel Linklater a presvedčil ma o opaku. Ideálny výber hercov, skvelé triky, ktoré by nenakreslené vyzerali smiešne a navrch tá správna paranoidno-schizodná atmosféra, bez ktorej by kniha i film boli len nepodareným pokusom o detektívku. Akorát Winona nevie hrať vektorovú postavičku, nemá na to dostatočne výraznu mimiku. Ale to je detail, ktorý jej rád odpúšťam, filmu neuškodil a zvyšok hercov ju zastúpil viac než dostatočne. ()

sirrgulo

Od snímku jsem si sliboval trošku víc, ale přesto je díky hereckým výkonům, zejména pak Downey Jr., zajímavý. Na druhou stranu feťácké prostředí se mi ještě nikdy tak nelíbilo jako zde. No a kvůli tomu tvář a hlas měnícímu obleku půjdu asi k policii, je super. ()

Zed70

Vydržel jsem přesně 40 minut. Nevím co mi vadilo víc, jestli ta výtvarná stránka nebo nekonečné proudy slov o ničem. Asi obojí. ()

CrazymanM

Nevím,jak se k tomuto filmu postavit?!Natočeno je to skvěle,ta animace se mi velice líbila,postavy jsou jako živé,ale jinak velice roztahané,zmatené,prostě mi to vůbec nesedlo!Bohužel,těšil jsem se moc,teď jsem rozpačitý až zklamaný! ()

x_ander

A scanner darkly je dost originální počin, a to nikoliv pouze vizuálně. Dalo mi práci proniknout do příběhu a akceptovat zdejší svět a pravidla, ale nakonec má hodně co do sebe. Svérázný pohled na blízkou budoucnost, kde každý druhý fetuje a věřit nelze nikomu. Scanner darkly je rozhodně filmem náročným, ale kdo mu věnuje to úsílí, bude odměněn. ()

megajalec

Tak toto bola silná haluz. Páčila sa mi forma, obsah...No, oveľa lepšie by to vyznelo, keby mám prečítanú knihu. Asi začnem toho Dicka čítať, lebo má určite veľa do seba. Páčili sa mi paranoidné rozhovory (ten v aute nemal chybu), rovnako aj herci (kreslená Winona je krajšia ako v skutočnosti:)). Trošku prílišná ukecanosť celého filmu, ktorá rušila a niekedy som nestíhal čítať (čo sa mi nestáva). Fajn experiment ()

xzajox

Aj keď som do 2/3 filmu presne nechápal o čo ide a širším súvislostiam, a aj keď mi šialene liezli na nervy priškvarené rozhovory o ničom (často som si opakoval akí sú to zadubenci a prečo to pozerám), držala ma pri ňom animácia a jej možnosti. Síce kvalite tejto re-animácie by som nedal ani známku 2-, ale verím že niečo také je ozaj ťažká fuška, takže odpustené. Námet nebol zlý a jeho atmosféra je celkom dobre zachytená, herecké výkony sú skvelé. Zážitok, ktorý odporúčam spolu aj s istou dávkou trpezlivosti. 3* (65%) ()

Aywes

Naprosto zbytečně mnoho nesmyslných dialogů.Čekal jsem něco více důmyslného s takovou tématikou.Je to prostě celkem nudný film s naprosto "šokujícím" zvratem na konci.Vizuální stránka mi přišla nezajímavá.Možná kdybych se díval na film nějak pod vlivem, ale takhle fakt ne.Nudná a matoucí. ()