Slečna Marplová: Cukání v palci (TV film)

Miss Marple: By the Pricking of My Thumbs

Předloha:

Agatha Christie (kniha)

Stewart Harcourt

Ron Davis

Na detektivky se raději dívám, než je čtu. Příběhy slečny Marplové hodnotím tedy jen zprostředkované filmem, avšak jako velmi povedené. Stará Anglie, skvělá hudba, výborné herecké výkony. Vtipné průpovídky jako: -Slyšela jsem, žes byl úžasný! Od koho? Od tebe... - nebo - Zemřel v bídě, ale od té doby je nejbohatší muž pod drnem...- a - Jej, dali vám klokaní benzín! - to již zaperlila sama slečna M. Místy tajemné, místy zamotané, ale k rozuzlení nakonec spějící. Ani při druhém zhlédnutí po delším čase jsem vraha neodhalil...(11.8.2011)

Velmi napínavý příběh dohání to co by v jiných dílech chybělo, ale tady je to vše na jedničku. Akorát už mě pěkně sere, jak se tvůrci neserou s tím, že se Marplová vlastně nachomýtne do děje, protože tady je to víc než trapné! ... Perníková chaloupka, jed, ztracené děti, domov důchodců, tajné služby.(3.7.2013)

S02E03. Povedeny dil, s lehce halloweenskym nadechem, protoze se tu vyskytuji carodejnice a vsechno je hezky zahadne. V dumove duchodcu zemre jista Ada Beresfordova a dalsi pani Lancesterova je narychlo odvezena pryc. Pribuzne, Pentlicce (Tuppence) Beresfordove, je navic dorucen tajemny obraz se vzkazem. Nahodou je pobliz i Marplova, a tak spoji sily a vydavaji se po stope. Dostanou se az do vesnice, kde jsou vsichni pomerne tajuplni a navic lzou. Vsechno vypada na vrazdu a nitky opet sahaji davno do minulosti. // S dvojici Tommy a Pentlickou Beresfordovymi je natoceno take nekolik TV detektivek, na muj vkus pomerne slabe kvality: "Zahada sedmi ciferniku" (1982), "Tajemny protivnik" (1983) ad. + serial, vse v rezii T. Wharmbyho. Bohuzel jsou z toho dost citit 80. leta a lacinost tehdejsi TV produkce (vyblite barvy, odlesky kamery, studiovy feeling...). Tohle uz je nastesti moderni Marplova z r. 2006, takze po technicke strance, kostymove i co se tyce prostredi, neni co vytknout. Navic je to mnohem lepe zahrano. [spoilery!] Pointa je taky velmi zajimava. Jen si nejsem uplne jist, jestli by vrah mohl byt kombinaci na jedne strane dusevne nemocneho a nesvepravneho cloveka a na druhe byt vpodstate docele inteligentni, coz podle me uziti jedu pri vrazdach vyzaduje (narozdil od nejakeho hrubeho nasili). To jedine mi na konci trochu vrtalo hlavou, jinak je scenar skvely a cekal jsem s napetim, jak se to cele vyvrbi.(16.10.2016)

Co tam sakra ta Marplová dělá? Moc příjemná Pentlička narazila na babu Marplovou, která je v celém příběhu naprosto nepodstatná a k ničemu, jen připraví závěrečné odhalení. Super. Ovšem producenti museli spoléhat na to, že jim Marplová zajistí víc peněz či větší sledovanost. Taky jim zajistí znechucení znalců předlohy. Chci Tommyho a Pentličku. Bez Marplové.(16.10.2009)

Toto je plejáda skvelých hercov: Greta Scacchi je rozkošná, Anthony Andrews správne britsky skeptický, Charles Dance fajnovo protivný a samozrejme Gerladine McEwan na jednotku. Už som si pri Marplových zvykla, že zápletky nezvyšujú inteligenčné kvóty, ale o to tu nejde: tento príbeh má svoje čaro a vtip. :)(8.2.2015)

• - V příběhu svou roli hraje klasický přepis Jane Eyre (1943). Ale veškeré citace, včetně plakátu a projekce v kině a zmínky o filmu jsou změněny pro potřeby seriálu. (NinadeL)