Transexuál Bree (Felicity Hoffman) šetří každý dolar, aby mohl zaplatit za vytouženou operaci, která z něj konečně udělá ženu. Jednoho dne zvedne telefon a dozvídá se, že jeho syn Toby sedí ve vězení v New Yorku. Neochotně se tedy vydává no New Yorku dostat kluka z vězení. Syna mu předají beze slova vysvětlení a Toby považuje tu divnou ženskou za potrhlou misionářku. Bree nevidí důvod, proč něco vysvětlovat a Toby chce co nejdříve zmizet do Los Angeles. Rozhodnou se tedy, že pojedou spolu, přičemž Bree má v plánu vysadit Tobyho u pěstounů. Začíná trans-americká cesta, která oběma připraví nejedno překvapení. (oficiální text distributora)

TroiMae

Když jsem to viděl poprvé, tak jsem dal pět hvězdiček. Ale když poznáte skutečné trans lidi a tohle téma a to, jak se posunulo, začne film působit jako horor a parodie. Jediný klad je, že (trans) ženu hraje (cis) žena. A uznávám, že Felicity Huffman je dobrá. Ale film není. Možná jako ilustrace toho, co všechno za buzeraci a svévoli musí trans člověk podstoupit pro svoje uznání. Potíž je v tom, že film to (a všechny postavy a jejich vztahy) zobrazuje jako frašku a karikaturu, než kritiku. Působí to celé jako „o nás bez nás“, kdy si mladý režisér natočí školní práci (nic dalšího nenatočil) a cissinci se na trans téma chodí dívat jako do ZOO a bojí se říct, že císař je nahý. Jako slohovka dobrý a režisér se snažil o upřímný počin. Jako road movie to ale vede do slepé uličky. To, jak se dané téma posunulo, je vidět v aktuální road movie o synovi a transmatce: Vzdálená/Landlocked. Zajímavé, že má nižší hodnocení než Transamerika. ()

leon_id

Netradicni road movie od rezisera Duncana Tuckera me velmi prekvapilo nejenom svym velmi netipickym tematem, ale taky skutecnosti, jak dokaze nevkusne liceni zmenit vcelku atraktivni herecku na trans...americkeho fermafrodita, u ktereho clovek fakt nevi a duma (pokud teda nejste pravidelnym divakem Desperate Housewives a pohlavi ustredniho predstavitele vam nekdo nepredhodi na stul v prubehu filmu) Film prijemne utika, sikovna maskerna a kamera tu odvedla slusny kus prace a hlavne Felicity Hoffman tu bravurne zvladnutou gestikulaci a mimikou opravdu predvadi vyborny vykon a ma tu nekolik peprnych hlasek takze ja se velmi bavil a vrele doporucuju :) ()

cab

Transexual Bree (nejmene oscarovy vykon Felicity Hoffman) je tesne pred radikalni operaci, ktera by z nej konecne ucinila plnohodnotnou zenu. Avsak do cesty se stavi telefonat z ktereho je obeznamen o existenci syna Tobyho, ktery je ve vezeni. Po vyhruzkach o nepodepsani povoleni operace od sve psycholozky vyrazi dostat noveobjeveneho syna z basy a nasledne ho sveze do Los Angeles, ktera je na druhe strane USA. Mnoho sveraznych a bizardnich momentu stmeli na prvni pohled tolik rozdilne aktery filmu. Krasny vylet do neprilis znamych vod lidskych osudu. 70% ()

AngiS

Co všechno může zavinit jeden telefonát před vysněnou operací..Přiznám, že jeden by v určitých chvílích váhal, zda je to opravdu muž, či žena.. Zajímavý téma.. a celkově zajímavý film :) Mimochodem, až do dneška jsem netušila, jak je Kevin Zegers sympatickej :D ()

DannyBoy80

Dobře jsem se bavil při středečním večeru, zajímavý film s šilenými charaktery postav, jako dát dokupy transexuála, skrytého geye/pornoherce, léčíci se alkoholičku, nymfomana a infantilní babičku generála, tak z toho vzniká totální úchylárna. Nicméně setkání celé rodiny je spíš komickou částí filmu, zbytek se opírá spíše o seznamování otce se synem. Je to silný příběh o poznání, překročení některých tabu a najíti sebe sama. Felicity Huffman hraje naprosto šíleně a uvěřitelně, málem by ji člověk nepoznal. Hvězdu film ztratil za trošku rozplizlý konec. Moto: ona není jeho matka (je jeho otec)........... ()

dormouse

Přestože film trošku připomína Dobrodružství Priscilly, královny pouště-transsexuálové, road movie, výkon Felicity Huffman (transsexuál čekající na poslední chirurgický zákrok, který jej odřízne od mužské minulosti) si zaslouží čtyři hvězdičky. Její ženskosot je sice víc čitlelná, než by k roli příslušelo, ale postava je zahraná přesvědčivě. Film drží velmi dobře pohromadě, Kevin Zegers (syn, o kterém se dosud nevědělo a kterého je nutné vyslat v životě tím správným směem) je rovnocenným parnerem a nahlédnutí do průměrné americké rodiny je jako vždy ubíjející a frustrující. Oč svobodnější je život mimo běžné koleje ale podle vlastních tužeb, nežli průměrný, jednotvárný, sešněrovaný život s nafukovacím delfínem v bazénku. ()

Piškotka

Citlivě zahraný film, na který určitě hned tak nezapomenu. Výborně byly podáné situace, kdy si Bree dávala pozor, ať působí žensky (hlas, intonace, pohyby těla, make-up). A takřka neuvěřitelné bylo, že Bree hrála skutečně žena. Držela jsem jí palce až do konce, svou přeměnu si zasloužila, i když s identitou svého vlastního syna si krutě zahrávala. Vyhrocený byl moment, kdy syn neznalý situace, si to se svým otcem-matkou chtěl rozdat. Pravda bolela hodně, ale věřím, že přebolela a syn ke svému rodiči našel cestu. ()

KatRi

Tak trochu atypická road movie, která bohužel moc nepřekvapí zápletkami, neb je všechny tak nějak předvídáte. Jinak opravdu žensky působily city, které otec Stanley projevoval synovi jako misionářka Bree (obzvlášť ve druhé půlce filmu), působily až mateřsky - a právě tohle mi celou dobu vrtalo hlavou, velmi to na mě z filmu vyčnívalo a nějak nevím, jestli takto podaná psychologie postavy byla záměr nebo nezvládnutí. Nevím vlastně ani, jestli mi to vadilo, nebo se mi to právě líbilo. Každopádně to upozadilo veškeré mé další dojmy. ()

dehlie

roadmovie o transexuálovi v podaní famóznej felicity huffman. to čo predviedla sa málokedy vidí. jej postava ma chytila za srdce, vlastne ako celý film. Bree je skvelý človek. 4 a 1/2*. ()

Yaan

Sérii tří záměrně nadhodnocených filmů mi uzavírá Transamerika. Čtvrtou hvězdičku tu přidávám za nezávislost, upřímnost a pionýrství v problematice.- Alespoň taková se mi zdá. - Velice by mě zajímal názor někoho z české (slovenské) trans-komunity, leč nikoho (pokud vím :) ) neznám... - kdyžtak prosím piště do zpráv ()

AIMÉE

Transamerica si bere na paškál ožehavé téma transsexuálního světa, konkrétně jedince, který je natolik rozpolcený, že největší jeho jistotou je blížící se operace změny pohlaví. Nicméně osud se náhle komplikuje ve chvíli zjištění faktu v podobě dosud neznámého syna, který navíc není žádný nudný brach listující encyklopedií, ale naopak pěkný výlupek. A tahle nesourodá rodinka se vydává napříč Amerikou do L. A. Nic netušící syn a neledajaký otec si díky dobrému scénáři vyměňují věty nezplihlé a přímé. Příběh samotný neřeší jen "problém" transsexuality, ale také se snaží naťuknout otázku odloučení, xenofobie, drog, rodinné disfunkce, neporozumění, malé sebedůvěry. Představitelé obou hlavních rolí ztělesnili své party excelentně, obzvlášť Felicity Huffman, jakožto chlapík vtěsnaný do špatného těla nejprve shledává svého dlouho ztraceného syna jako omyl minulosti, ale jak oba tráví společný čas dochází k instantnímu respektu, který se v nefalšovaném a nezávislém závěru mění v respekt trvalý. ()

thunnus

Strašně rozháraný film, který se chvíli tváří jako drama, pak zas jako komedie. S postavami jsem vůbec nesoucítil a ač byla hlavní dvojice originální - transsexuál a jeho syn gay prostitut. Jejich vztah mě bohužel vůbec nezaujal a popravdě nevím, čím to bylo. Scénář nebyl špatný a mnoho sliboval. Felicity Huffman také hrála, co se dalo, ale Kevin Zegers mě naopak moc nezaujal. Moc se mi nelíbilo ani setkání s Breeinou/Stanleyho rodinou, protože, což byl ale asi úmysl režiséra a scénáristy, její hyperaktivní matka mi lezla na nervy. Ještě, abych nezapomněl, mě potěšilo cameo Grahama Greena, škoda, že nedostal víc prostoru, zajímalo by mě, jestli náhodou neexistuje závěrečná scéna, kdy se jeho postava s Bree setká, ale to by pro tenhle film byl asi moc velký happy end. I možná proto se mi to moc nelíbilo. ()

Gore

Felicity Huffman nám dokazuje, že není jen 'Zoufalou manželkou' a svou polohu transsexuála Stanley/Bree zvládá s přehledem a velmi přesvědčivě. Potěší i to, že na celovečerním poli debutující Ducan Tucker dokáže příběh ukočírovat, ať se jedná o melancholickovážné nebo humorné střípky z této road movie, a nesnaží se ani jednou polohou exhibicionovat transsexuální téma, což u plno tvůrců bývá zvykem. ()

alenka

na americkou produkci velice dobrý výkon, ale viděla jsem už lepší. nicméně kevin zegers se svým hereckým umem dost blíží k hodnocení dokonalý. ()

hnkflknk

Je to nerozhodně mezi čtyřmi a třemi *. Jedinečný je na tomto filmu scénář a originální příběh, ale herci hrají podle mě docela průměrně. Vtipně a mile ztvárněné. ()

Czernozub

Zjištění, že neseženu tu závěrečnou píseň mě opravdu rozladilo, protože je krásně optimistická, stejně jako celí film. ()

Mania

Musím říct, že Bree mi někdy lezla na nervy a komické prvky jsem hledala dost těžko. Zato osud Tobyho mě zaujal, škoda, že jsme se o něm dozvídali jen tak okrajově. Dramatické scény byly úžasné. Felicity je, navzdory mě nesympatickému charakteru Bree, fantastická. ()

18.01.2006

14.12.2005