Joshovi je dvanáct a je vášnivým astronomem amatérem. Jednoho večera na nebi objeví rychle se přibližující malý meteorit, který nakonec skončí v jeho akváriu mezi rybičkami. To Josh ještě ale netuší, že tohle je jen začátek. Za několik dní totiž na Zemi přistává vesmírná raketa s mimozemskou posádkou, která má pomocí onoho meteoritu odčerpat všechnu pozemskou vodu, aby zachránila svojí planetu. Raketa vypadá z venku jako obyčejný pozemšťan (Eddie Murphy), ale ve skutečnosti je to ta nejdokonalejší mimozemská loď, jakou kdy svět spatřil. Její posádku tvoří stovka mrňavých astronautů a jeden stejně mrňavý kapitán Dave (Eddie Murphy). Po přistání se Dave musí naučit pořádně chodit, ale sotva se mu to podaří, srazí ho auto, které řídí Joshova potrhlá matka – malířka se sklonem zamilovávat se do opravdu podivných chlapíků. Zamiluje se i Dave a velmi rychle se přesvědčí o pohostinnosti naší planety. I ostatní členové posádky si brzy uvědomí, že by bylo strašné Zemi zničit, jenže druhému důstojníkovi pozemšťané k srdci zrovna nepřirostli, a tak nevidí důvod, proč naši planetu nevyužít k záchraně té vlastní. Zatímco druhý důstojník chystá převrat, Dave se musí vypořádat se dvěma všetečnými policisty, kteří na rozdíl od svých šéfů tuší, že tady by na ně mohl číhat kolosální objev.
Eddie Murphy se filmem Seznamte se s Davem vrací na pole dětského a rodinného filmu. Celý příběh se točí kolem jeho vztahu s malým Joshem a situací, které mohou nepřipraveného mimozemšťana na naší planetě zaskočit. Centrifuga, soutěž v pojídání hot dogů, sklenička alkoholu nebo třeba obyčejné semafory jsou pro Davea nepřekonatelné překážky. Eddie Murphy v těchto situacích ovšem exceluje ať už jako raketa nebo její kapitán. Film tak připomíná jeho herecké eskapády v divácky velmi úspěšných filmech, jako byla série o Doktoru Doolittlovi. Komedie Seznamte se s Davem je určená hlavně nejmladším divákům, jejichž vzorem může být malý Josh – bystrý školák, který to sice u spolužáků nemá zrovna lehké, ale dovede si stát za vlastním názorem. A nakonec je to on, kdo Daveovi a jeho posádce pomůže pochopit člověka jako stvoření s mnoha slabostmi i nezaměnitelnými přednostmi. (oficiální text distributora)

Trailer

Jara.Cimrman.jr

Seznamte se s Davem Ming-Changem. Je to kosmická raketa, která v rozhovorech s pozemšťany hbitě googluje správné odpovědi. Že je to blbost? Vždyt tam hraje Eddie Murphy, tak to určitě musí být blbost. Jenže divák milující přímočaře infantilní humor, tedy já, má pro podobné hovadinky zkrátka slabost. Takže je mi jedno, že to není příliš originální ani intelektuálně vybroušené, protože já jsem se smál a to mi u komedie obvykle stačí ke spokojenosti. ()

T2

Rozpočet $60miliónovTržby USA $11,803,254Tržby Celosvetovo $50,650,079║ Za tie peniaze dosť veľký prehmat, ktorý mohol byť príjemnou zábavkou tipu ako Galaxy Quest ale nie je, proste film má v prvom rade chybu v obsadení obohratého Eddieho Murphy, ten je tak ošumelý asi ako nikto z jeho generácie, rovnako tam je cítiť jeho pôsobenie v prasačárskych scénkach, tie tam ako fakt nemuseli byť. Občas sa tu nájde nejaký zábavný gag ale celkovo to moc nedá, trikovo slabota. /40%/ ()

Malarkey

Podle mého názoru je komedie Seznamte se s Davem vcelku obstojná zábava, která určitě neurazí. Eddie Murphy by se od těch černošských slátanin měl odlepit a zase točit takhle zábavné komedie. To hodnocení si tady určitě nezaslouží, fakt není tak zlá na to jak vypadá. Je prostě taková, jak si ji představujete, jakmile si přečtete informace od ní, takže hlavně trošku dětská, ale snaží se brát hrozně vážně, jenže má v sobě pár opravdu vydařených vtípků, takže se spojením těhlech tří věcí dohromady dostává na pomyslný bod čehosi, na čem Eddie Murphy hodně dlouhou dobu nestál, stojí za docela povedenou komedií, která prostě neurazí. ()

tron

„Ale nie si blázon, že? Chlap, ktorý tu spal minule, tvrdil, že je z inej planéty.“ – „Z ktorej?“ Nápad dobrý, ale to je všetko. Nie je to zverstvo ako NORBIT. Je to len nuda s množstvom v lepšom prípade rozpačitých trikov (umelohmotný interiér lode beriem ako umelecký zámer, zadnú projekciu nie) a sériou nudných postáv. Zaujal ma len nežný šéf bezpečnosti a asi dvakrát som sa zasmial (záchod, bankovky a mince). Snímka pôsobí miestami, po stránke strihu, chaoticky (akoby niekto v opitosti scénu ustrihol niekoľko sekúnd pred vtipnou pointou) a logické kraviny ani riešiť nemienim (prečo má strúhadlo ceruziek v nose?). Miestami mi herci dokonca pripadali trápni. ()

B!shop

Pro me velmi prijemny prekvapeni. Po vsech tech prevlecich za tlusty zensky i chlapy si to konecne Murphy rozmyslel a i kdyz tu hraje dve postavy, je to tu v poradku. Hraje vesmirnou lod a v roli je perfektni, roboticky pohyby, prazdnej vyraz v obliceji, ze by mu to moh zavidet i terminator a prvnich asi 70 minut tezi hlavne z toho, jak mimozemstani vsechno poznavaj a se svoji lodi delaj samy voloviny. A je to hodne vtipny. Druha Murphyho role je kapitan tyhle lodi a tam mi prislo, ze docela prehraval. Taky jsem se obaval, ze se film ke konci preklopi do nejaky klisovity romantiky, coz se ale nastesti nestalo, tvurci prepli na akci a zacla celkem solidni rezba, ktera mi misty pripominala Den, kdy se zastavila Zeme. Celkove paradni komedie, u ktery jsem se dost nasmal a taky potesi Banks ve vedlejsi roli. ()

• Zlaté maliny - nominace: nejhorší herec (E. Murphy), nejhorší filmový pár (E. Murphy v Eddiem Murphym). (Petr23)
  • Film se natáčel v Los Angeles a v Pasadeně v Kalifornii a na Manhattanu v New Yorku v USA. (rafix)