Dobrodružství prince Achmeda

• Německá říše Die Abenteuer des Prinzen Achmed (více)
Německá říše, 1926, 66 min

Princ Ahmed se zamiluje do krásné víly Peri Banu. Zlý čaroděj však vílu unese a prince svrhne do jícnu sopky. Podaří se Ahmedovi najít ztracenou lásku v daleké Číně? Kouzelný animovaný film inspirovaný pohádkami Tisíce a jedné noci, ve kterém se sejdou létající koně, víly, princové, princezny i Alladinova kouzelná lampa. Německá výtvarnice Lotte Reinigerová (1899-1981) pracovala s vzácně používanou technikou stínového divadla. Celý film je tvořen z vystřižených siluet, které díky ladné animaci ožívají v kouzelném barevném světě světelných efektů. Na filmu DOBRODRUŽSTVÍ PRINCE AHMEDA pracovala Lotte Reinigerová se skupinou vynikajících animátorů (mj. Walter Ruttmann či Berthold Bartosch) dlouhé tři roky. Když Jean Renoir viděl výsledek, prohlásil: "Mistrovský kousek... Lotte Reinigerová se narodila s kouzelnýma rukama." (minus)

corpsy

Majstrovské dielo, ktoré musí byť uznané už len z dôvodu jeho vzniku v dobe, ktorá ešte animovaným snímkam veľmi nepriala. A predsa sa našiel niekto, kto to vtedy dokázal. Nejde o tradičnú animáciu, ale o to pôsobivejšie a rozprávkovejšie to vyzerá a navodzuje tak skôr akýsi pocit snívania, než klasického sledovania. ()

Rosana

Nádherné provedení animované pohádky hodně předčilo svojí dobu. Dnes nám přijdou některé pasáže zdlouhavé a nudné, ale i tak bych se nebála pustit film dětem i po tak dlouhé době od vzniku filmu. ()

Sandiego

Neuvěřitelně nádherná animace, která působí až neuvěřitelně svou propracovaností a poetikou, exotický příběh plný tajemna a kouzel a navíc monumentální hudební doprovod, který zde skutečně sedí. Skrytý klenot světové animace, jenž ani trochu nezestárl. ()

honajz2

V úvodních titulcích jsem si všiml jména Waltera Ruttmana a tady je krásně vidět, co všechno by byl schopný dokázat, kdyby těm svým experimentům dal i nějaký příběh. Líbilo se mi to skutečně dost - jak skvělou a (nejen) na svou dobu krásnou animací, která má nejeden hodně zajímavý nápad, tak i tím pohádkovým příběhem a hudbou, která do toho skvěle pasovala. Navíc to nemá přepísknutou délku, je to fajn a užil jsem si to. Své nezaměnitelné kouzlo to má i v současnosti a ačkoli jsem z toho nebyl úplně odrovnaný, na 4* to je určitě. ()

zette

Takova klasicka orientalni pohadka. Cim ovsem zaujme je zpracovani, nic podobneho jsem v takovem rozsahu asi nikdy nevidel. Velmi pusobive. ()

majo25

V čase animovaných pionierskych projektov v Európe (v USA sa už v tom čase točili desiatky či stovky krátkych animákov ročne) vznikol v Nemecku pozorudný celovečerný animák z príbehom z exotického Orientu. Plôšková animácia makiet, ktorá pôsobí v niektorých momentoch dostatočne detailne, nepôsobí síce ktovieako moderne, ale príbehom zaujme. Orientálna rozprávka so všetkým, čo k tomu patrí - chrabrý hlavný hrdina, krásna a tajomná dievčina, zloduchovia, dobrodružstvo, putovanie do fantazijných krajín, pomoc a priateľstvo. Fakt, na rok 1926 niečo nečakané a nadčasové, zároveň jednoduché. Hodnotenie: 75% ()

Elementál

Do prdele, no do prdele...!!! Tomu říkám FILM! Uchvacující, nádherné, strhující od začátku do konce. Magické, krásné, poetické, dobrodružné, napínavé, fantaskní, staré jako kráva. I úplně němé by to nejspíš bylo na plný počet... Připočtěte neskutečné Icon Orchestra a máte zážitek, na který se nezapomíná. Jsem moc rád, že jsem téhle projekce mohl být součástí. ()

noriaki

Krásná okouzlující pohádka vytvořená pomocí siluetové animace. Zároveň jde o první dlouhometrážní animovaný film který se zachoval a hned je to taková bomba. Příběh je relativně jednoduchý, ale dostatečně napínavý. Vizuálně jde o překrásné dílo které vůbec nezestárlo. ()

Midori_Mike

Velice propracovaná animace, tedy přesněji stínohra, která mě opravdu zaujala. Hlavně s ohledem na rok svého vzniku. Je vidět, že i staří filmaři byli velmi zruční :) ()

MaxipesFik

Už jen kvůli výtvarné stránce si film zaslouží plné hodnocení (směs secese, symbolismu, expresionismu, dekadence), byť bych měl slabé výhrady k příběhu, jehož fabulace je někdy nepřesvědčivá. ()

MsUtahraptor

Krása němých filmů spočívá krom jiného i v tom, že příběh nebývá doprovodnou hudbou jen podbarven, ale i vyprávěn. Bála jsem se, aby přítomnost Aladina a jeho linky nepůsobila uměle a nuceně, zbytečně. Do pohádky lehce zapadá a na konci tak máme hned dvojitý happyend. Výsledný dojem je pozitivní, krajkovou vyprávěnku z dob minima slov a přiměřené stopáže jsem zhlédla ráda. ()

Bouřňák

Zvláštní, trochu naivní, animovaná pohádka s hororovými prvky doprovázená krásnou klasickou hudbou. Děj je rozdělen na 5 aktů, během kterých princ Achmed projde různá místa (Turecko, Čína) a střetne se s různými příšerami a lidmi včetně Aladina a jeho lampy. Graficky je to na tu dobu vydařené (černé postavy na barevném pozadí), ale děj je až moc primitivní. Tehdy ale určitě poutavé. ()

Rozjimatel

[4,5*]     Keď tak pozerám na rok vzniku tohto unikátneho diela, oprávnene zaradeného do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ani sa mi nechce veriť vlastným očiam. Tento prvý celovečerný animovaný film totiž svojím podmanivým výtvarným stvárnením pôsobí neuveriteľne nadčasovo, akoby vznikol o mnoho dekád neskôr. A keď k tomu prirátam ešte pútavý rozprávkový príbeh plný dobrodružstva a úžasnú hudbu (Wolfgang Zeller), jednoducho nemôžem inak ako prideliť plný počet hviezdičiek. ()

Pawlisman

Detailní ornamenty, vysoká nápaditost a slušný příběh. Rok 1926. Velký počin. Pohádkový? otázka pro koho vlastně. ()

JimiH

Mistrovské dílo. Příběh je rozvíjen v rychlém tempu a animace je i po 90 letech úchvatná, což je zásluha především výborně zvolené techniky a pochopitelně i samotného výtvarného zpracování. ()