USS Callister (S04E01) (epizoda)

Drama / Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2017, 1 h 17 min

Tvůrci:

Toby Haynes

Scénografie:

Joel Collins

4* jedna z těch zábavnějších epizod, kde si utahuje z fanouškovského zápalu po vesmírných komiksech a seriálech. Příběh varuje před nebezpečím snahy přehnaných úniků z reality do vyfabulovaného světa svých představ a k tomu přidává nebezpečí klonování lidské identity do počítačového systému. Sice několik logických nesrovnalostí kazí zážitek, ale vynahrazuje to naštěstí vtipem. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](23.1.2018)

Čtvrtá série startuje skvěle. Z tohoto dílu jsem měl největší strach, přeci jenom, tématika Star Treku do BM úplně nesedí. Ale naštěstí to opravdu není Star Trek, není to vesmírné sci-fi, je to typické Černé Zrcadlo. Jediná odchylka je ta, že konec je trošičku šťastnější a odlehčenější, než je zvykem. Otázkou taky zůstává, co tím chtěli tvůrci říct. Pokud to bylo "Neserte nerdy", tak se jim to povedlo. Pokud to bylo "I umělá inteligence má pocity", tak se jim to taky povedlo. Pokud to bylo "Neviňte Kalouska za váš posraný život", tak se jim to taky asi povedlo. Protože z mého pohledu je dosti obtížné tady najít nějakého záporáka. Ano, na první pohled je záporák jasný, ale na druhou stranu, rozumím jeho motivaci. Každopádně to začíná skvěle, do příštích dílů by se ale mohli zbavit toho humoru, a trošičku přitvrdit, ten konec byl přeci jenom dosti slabý.(2.2.2018)

Style over substance. Zábavný námet, žiaľ spracovaný príliš banálne na to, aby dokázal utiahnuť celovečernú stopáž. Cast, a niekoľko momentov výborných... Ale v podstate sa jedná o zabudnuteľnú zábavku, ktorá v sebe neskrýva žiadnu hlbšiu myšlienkovú ,,nadstavbu", ako tie najlepšie epizódy Black Mirror.(29.12.2017)

Tak tohle byla pecka - fakt jsem si to užil celý, od začátku až do konce; výbornej nápad i jeho zpracování, tempo, vtip i hlášky, skvělý herecký obsazení (Plemons jasnej, ale hlavně Milioti a Simpson!), a nakonec asi vlastně i to zakončení - hepáč je sice na BM trochu nezvyk, ono to ale nakonec nijak nepatřičně (aspoň podle mě) nepůsobí. V tom bizarním světě chorý mysli ošklivýho bráchy Matta Damona nějaký rozumný pravidla nebo realistický zákonitosti neplatěj, ale za mě to bylo čitelný - jde přece o fantastickej svět, takže i když si v tom tvůrci často hledali nějakou tu berličku (jako třeba akce typu Vlízt do motoru = jeho oprava, Vír = červí díra = aktualizace hry, cotakyjinýho,žejo = internet = šance na záchranu atd.), tak přesto mi to vůbec nevadilo, protože to jednoduše všechno dohromady krásně fungovalo. Byla tam i spousta skvělejch momentů až reddwarfovskýho nebo futuramovskýho typu (božský vzývání kapitána a jeho obdivuhodnejch schopností nuceně podbízející se posádkou, nebo třeba pauznutí hry a následný znuděný čekání "komparzu" včetně bedesa a pavoučí příšery na to, až se hlavní herec zase vrátí/odpauzuje), jejichž absurdně komediální vyznění "kazí" předevšim mrazivý, všudypřítomný, navoněný a stylizovaný zlo kapitána věznitele. Mimochodem, ta otázka, co vlastně z "normálního" člověka dělá zlýho člověka, to je pro mě jedna nejzajímavějších a nejkomplexnějších otázek vůbec - něčeho podobnýho se týká třeba i Dogville: Je zlym člověkem jen ten, kdo svejm choutkám a představám dá průchod? A co když někdo jen neni v situaci (nemá moc nebo možnosti), kde by se jeho zlo mohlo naplno projevit - je pak míň zlej jen proto, že se zatím neměl jak, kde nebo na kom realizovat? A co teprve (jako právě třeba tady v USS Callister) průnik reálnýho a virtuálního světa - co o člověku vlastně vypovídá to, jak se chová ve virtuální realitě? Tohle já můžu - a USS Callister tadyty věci nadhazuje parádně. Za mě zatim jeden z nejlepších a nejzajímavějších dílů celýho Black Mirror.(24.2.2018)

Všechno jsme v Black Mirror už tak nějak viděli, magory, kopírování lidí do systémů atd, ale tento díl to naprosto přebíjí zpracováním. Logicky to až tak dotažené není a je třeba na to koukat s nadhledem. Parodování StarTreku tomu krásně pomáhá. Ale jinak naprostá paráda. Jen v tomhle jednom dílu bylo víc napětí než ve všech Marvelovkách, DCčkách a a velkých blockbusterech za posledních 5 let dohromady.(30.12.2017)

• - V této epizodě mají cameo dvě osoby blízké Jessemu Plemonsovi (Robert Daly), jeho snoubenka a herečka Kirsten Dunst, se kterou hrál v seriálu Fargo (od r. 2014), se mihne v kanceláři. Hlasem postavy Gamer691 je pak Aaron Paul, který se Plemonsem hrál v seriálu Breaking Bad (od r. 2008). (hansel97)

• - Recepční Elena (Milanka Brooks) používá stejnou dating aplikaci, jaká je později viděna v epizodě Hang the DJ (2017). (hansel97)

• - Michaela Coel (Shania) je druhou osobou, která si v tomto seriálu zahrála dvě postavy. Předtím se objevila jako letuška v epizodě Nosedive (2016). (hansel97)