Oblíbená pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně je přímo stvořená pro vánoční čas. Hned v úvodu nás zavede na samotná nebesa: je časně ráno, v předvečer Štědrého dne, a všichni se chystají na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Maria (K. Issová) se svatou Veronikou (V. Žilková) pečou vánoční cukroví, andělské sbory nacvičují Gloria a Ježíšek zlobí úplně stejně jako ostatní malí kluci. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy - Petronel (I. Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (J. Bartoška). Ten mu dá důležitý úkol - zastat zaneprázdněného svatého Petra u nebeské brány. Jenže Petronel začne příchozí soudit přísněji než samotný Pán Bůh. A když si později troufne dokonce kárat samotného Pána Boha - trest na sebe nenechá dlouho čekat! Je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den propadne peklu. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (J. Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Společně putují zasněženým krajem a pokouší se najít svého hříšníka, kterému by Petronel napravil hlavu. Cesta je zavede na nejbližší hrad. Tam je pánem mladý hrabě (D. Švehlík), který veškerý čas tráví zábavou a pitím. Jeho správce (O. Navrátil) ho za vydatné pomoci ostatních bezostyšně okrádá. Je tu i půvabná a skromná služtička Dorotka (Z. Kajnarová)... Jenže – Petronel je pěkný popleta – nejenže nikoho nenapraví, ale vlastní hloupostí uvrhne nevinné lidi do neštěstí. Naštěstí ale nakonec přijde k rozumu a pochopí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá. A pak musí napravit všechno, co způsobil... (Česká televize)

Nepi

Docela mile vypadající pohádka s mnoha známými tvářemi a vtipnými dialogy.Jenže k tomu,aby v člověku zanechala aspoň nějaký ten pocit, bych tu ještě něco postrádal.Ale na Štědrý večer do televize se hodí,tak akorát. ()

P1tr

Novodobé české filmy se mi ve většině případů nezdají koukatelné a o pohádkách to platí dvojnásob. O to více jsem byl překvapen vánočním Adnělem páně, který táhne vpřed Ivan Trojan a režisér Strach. Po celou dobu je divák provázen příjemnou atmosférou, jaká je pro kvalitní vánoční pohádky typická a nechybí ani jemný český humor. Po Troškovinách rozhodně krok vpřed. Pohádka, která zaujme všechny věkové kategorie. ()

Specs

Hlášky: Bůh: - "Ježíšku, ty lumpíku!" & Petronel: - "Chodit po vodě, to umí jenom náš mladej Pán, ale to víš, to je elita, na to já si netroufám." & Panna Maria: - "Ježíšku, kam letíš? Co snídaně?!" Ježíšek: - "Jdu si hrát s Jidášem." Panna Maria: - "Aha. Ale ne, že se zas vrátíš s brekem." ()

TroiMae

Laciné! Asi jsem odrostl dětským střevícům, takže mi nejde do hlavy, že svatá Anna, matka Marie, je zde spíše její mladší sestra. A to, že si malý Ježíšek jde ven hrát s Jidáškem, mi nepřijde jako bůhvíjak inteligentní humor. Asi jsem příliš velký intelektuál na to, aby mi přišly jako vtipné či inteligentní/originální hlášky: „Pane Bože!“ (říká Bůh) „Neber své jméno nadarmo!“ Nebo dokonce: „Chceš říct, co vidím?“ „Hlavně to nevyslovuj nahlas!“ Božena Němcová si nezasloužila, aby z jejích pohádek vznikla taková vánoční splácanina. Takoví čeští „Heroes“ neboli "Svatí" (Martin, Lucie, Barbora a další se svými superschopnostmi) - to je na tom zajímavé, ale nedovedu si představit důvod, že bych se na to musel dívat ještě jednou, na rozdíl od spousty jiných českých pohádek. ()

Fox85

Konečně jsem to viděl celé a nutno podotknout, že v záplavě letošních vánočních pohádek je tahle jedna z těch nejlepších. ()

Chise

Bála jsem se, co z toho bude. Ale konečně po dlouhé době vážně milá pohádka, vtipná a nekřiklavá. Líbilo. ()

Rousse

Tak musím opravdu uznat, že po všech princezničkách ze mlejna, které měly zpekla štěstí (a už se mi z nich dělalo špatně) je tohle opravdu velmi příjemné pohlazení po rozbolavělé duši. Od dob "S čerty nejsou žerty" je tohle první česká pohádka, kterou bych s klidným srdcem mohla ohodnotit 5*. Skvělý scénář nabitý k prasknutí hláškami, narážkami a jemným inteligentním humorem, který snad nemůže nikoho urážet, parádní herecké výkony a i velice pekná (i když laciná) výprava. Můžu říct jen jedno: jen tak dál, Jirko Strachu:-) ()

Mr.Jackass

Prostě ideální oddechová poádka u který člověk vypne a může si užívat atmosféru této pohádky. A Zuzana Kajnarová tady vypadá hoooodně dobře nemáte na ní někdo číslo? :) ()

Maynard.

Jedna z těch lepších nových pohádek. Ale Anděl Páně se nemůže vyrovnat starým klasikám. Kam jen se poděly naše staré výborné pohádky? Ivan Trojan opět skvělý, ale jinak nic převratného. Snad jen Ježíšku, ne že zase přijdeš od Jidáše s brekem. ()

Zemi11

Jestli to s úrovní českých pohádek půjde takhle dál, může se Anděl Páně za 20 let stát národním klenotem. Potenciál tam je, ale české pohádky asi musí pár let uzrát v archívu, abych je mohl ocenit... ()

ZkuKol

Jirko, chlubil si se, že si to tu čteš. Tak čti pozorně! Proč pořád vyhazujete takové peníze za herecká esa, když to pak vypadá, jak kdyby jste točily pod mostem s kulisama z krabic od banánů?! Šikovného kameramana asi v ČT nemáte, aby to alespoň trochu zakryl. A ještě něco, to že je každá pohádka o tom samém, je v pořádku, tak se furt nepokoušejte nacpat do těch 90 minut 10 zápletek, je z toho pak zbytečný blivajz Ale jinak na produkci z "české" se to dalo překvapivě vydržet do konce, jenom by mě schválně zajímalo, kdo to psal a kdo to pustil do realizace(dvojce Zikmund - Otčenášek?:-) ... 30% PS: sorry, už vím, že to byla paní Konášová, což mi ale vysvětilo ten rozpor mezi některými dialogy a nezvládnutou dějovou linkou ()

made1

Tak tomu se říká pohádka! Ani mě jako ostatní hned nenapadlo, že nebylo dost peněz. Já byla navývost spokojená. ()

LexBarker

České pohádky z poslední doby nijak zvlášť nemusím,ale tahle mě mile překvapila.Výborné obsazení,solidní příběh,poutavý děj,co více si přát?Snad jen tu zmiňovanou výpravu,tady stálo za to trochu přitlačit a bylo by to dokonalé... ()

Sdoom

Jednoznačně doposud nejlepší česká (ne československá) pohádka. Skvěle fungující duo čert a anděl v podání Dvořáka a Trojana, hodná služebná Dorotka, proradný a chamtivý pan správce v podání Oldřicha Navrátila a nad tím vším i na malém prostoru skvěle hláškující Pánbůh Jiří Bartoška. Malinko pokulhává výprava, ale to nic nemění na tom, že takhle nějak si představuju pohádku, kterou jednou rád pustím svým dětem. :-) ()

widla

Za posledních 5 let, tedy od vzniku téhle pohádky, se neobjevilo nic, co by ji předčilo. Takže za mě to je 5* a bez debaty :) ()

Lenka_J

Vtipné, svěží, něco co se u českých filmů, respektive pohádek, zase tak často nevidí. I přes skvělého Ivana Trojana, který pro mě celý film táhne, mě ale až tak nebavil "pozemský" příběh, který upoutal mou pozornost až s příchodem anděla a čerta. To nic nemění na tom, že rozhodně strávit 90 minut u této pohádky není ztraceným časem a ráda se na ni zase někdy o Vánocích podívám. ()

kenkaku

No hele, ale toto se povedlo. Možní že kdybych byl víc nábožensky obohacen (a přehnaně cíťa na kde jakou blbinu okolo "toho nahoře"), asi bych se na vše díval jinak. Všemu ale dost pomohl výskyt Ivana Trojana (ten je nepřekonatelnej) a celkový milý nadhled (se pomodlíme a všechno je zařízený :D). Za mě jde o nejlepší pohádku po roce 2000 (a to jsem ještě líný se zamyslet jestli by nedosáhla ještě i na nějaké starší... po roce 89 mě žádná lepší taky nenapadá) ()

SG-1

"Já vím co mi chceš říct. Miluj bližního svého. A víš co já ti na to, Maruško, odpovím? Blbce ze mě nikdo dělat nebude." -Pán Bůh- ()

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka