Věra Chytilová opět nezklamala. O tom, jak barvitý a tragikomický život je, se snažila ukázat na klientech psychologické poradny. Jedenby se z toho zbláznil, ale hlavní hrdinka musela zachovávat profesionální tvář a dekórum. Byla blízko "vyhoření", ale pozná to člověk sám na sobě? Co mě trochu zaráželo, byly násilné vstupy klientů do průběhu sezení s jiným klientem. Jakoby poradna byla průchozí nebo návštěvníci afektovaní psychopati. Místy i jejich výlevy byly na mě trochu moc přehnané.(8.4.2008)

• Martin741

Reziserku Veru Chytilovu /Dedictvi aneb Kurvahosi gutntag, Panelstory/ mam rad, ale mam obrovsky problem s jej tvorbou po roku 1999 a teda po reziserkinej 70 -ke. Cize filmy ako Vyhnani z Raje a tato ubohost. Nuda vladne filmu, herecke vykony su tragicke - snad len pan Polivka vie hrat, hral tu aj Ivan Vyskocil /Kandrt z Prodavaca Humoru/, prazdne tliachanie o medziludskych vztahoch a emociach nemam rad. Dejova linia, to je tiez skor vakuum ako realita. Skoda : 6 %(18.1.2014)

Z jedné strany děshrůzná zhovadilost, ze strany druhé minimálně zajímavá záležitost, kterou do prachu průměru sráží rozháraná první polovina a především pbrutálně nekompromisní antiherecktví v podání snad poloviny obsazení, kterému díky rozsahu své role velí David Kraus (ovšem role, kterou ztvárňuje je sama o sobě natolik děshrůzná, že by ji nedokázal v snesitelné podobě zahrát ani Hugo Hass s ideálním množstvím kokainu v krvi). Přitom pozitivního je tu docela dost, episodní historky jsou zábavné a druhá polovina někde dokonce našla i snesitelné tempo. Nebo jsem jenom začal bejt ospalej a promít se mi do toho nějakej psychedelickej sen, kdo ví.(17.1.2014)

V žádném případě se nejedná o průměrný film. Jen si nezaslouží víc hvězdiček. Tento film je hodně divný. Kamerou, příběhem, hereckými výkony, hudbou. Všechny složky jdou proti zažitým konceptům. Což u Chytilové vlastně není tak neobvyklé. Chytilová zachycuje některé současné problémy až příliš intenzivně a pravdivě (nevěra, stáří, citové odcizení, stísněnost velkoměsta). Při sledování mě až mrazilo, kolik věcí z tohoto filmu je smutně pravdivých. Bohužel je člověk kolem sebe normálně nevidí. Na druhé straně ovšem slušně vymodelovaný model současné společností zbytečně bourá přítomnost rádobyvtipných vložek v podobě znásilnění na lodičkách, postava Bolka Polívky (Dub), partnerských hádek (samozřejmě týkajících se naprostých zbytečností a malicherností). Některé postavy působí až moc chladně, odevzdaně a ve filmu se takové karikatury zjevují zcela nenávazně nepochopitelně. Film trpí přemírou postav, kterých se v průběhu děje objeví opravdu spoustu a na většinu z nich si ani nevzpomenu, protože jsem na ně a jejich problémy raději rychle zapomněl. Pro mě osobně měl film zvláštní nádech, protože se zčásti odehrával v mém rodném městě a místní galerii. Před sledováním snímku jsem o tom neměl ani potuchy a tak jsem byl chvilky v šoku, když jsem na filmovém plátně konečně viděl mně tolik známá a milovaná místa.(15.1.2007)

Přiznám se, že nerozumím tak nízkému hodnocení ze strany ostatních. Podle mne se Chytilová vrátila k tématu, které ji šlo - zájem o normální lidi a jejich každodenní starosti. Kdo má rád její filmy z 80.let, musí si přijít na své i zde. Janěková je výborná, zdatně jí konkuruje Jana Krausová... zajímavá sonda do života lidí, která nám připomíná, že nejsme sami, kteří si občas myslí, že život je na h...o:-)(6.4.2008)

• - Igor Bareš o natáčení jedné ze scén a o režisérce uvedl: „V jedné scéně jsme jedli a jí se to nelíbilo, jak do sebe láduju knedlíky. Tak na mě naléhala: ‚Žerte víc, jste málo prase!‘ Nechtěl jsem ji zklamat, tak jsem se snažil. A až po úspěšném natočení jsem jí řekl, že kvůli své nemoci, vážné Crohnově chorobě, při které je třeba přísná dieta, vlastně knedlíky vůbec nesmím. Pověděla mi ale, že jsem jí to měl říct, že by se to zvládlo jinak." (Zdroj: super.cz) (funhouse)

• - David Kraus ztvárnil syna postavy Jany Krausové, své skutečné matky. (M.B)

• - Po 12 letech před kamerou Eva Kačírková. (M.B)