Námořní soud vyšetřuje podivný případ. Loď James Cook připlula v roce 1885 do přístavu se zavražděným kapitánem Gibsonem (I. Racek) a třemi lodníky, označenými za vzbouřence, na palubě. Během procesu dojde k rekonstrukci případu a za vraždu je odsouzen holandský první důstojník Karel Kip (R. Jelínek) a jeho bratr, inženýr Petr Kip (O. Brousek). Díky zásahu guvernéra (K. Houska) dostávají bratři Kipové jen doživotí v káznici. Tam sestrojí teplovzdušný balón, který zaletí k Irům, žijícím poblíž káznice a ti jim pomohou utéci. Bratři si totiž vzpomněli, že na lodi zůstal fonograf, pomocí něhož by se dal zjistit skutečný vrah kapitána… (Česká televize)

Aniki

Tento starší tv kousek disponoval poměrně zajímavým tématem, výborným hereckým obsazením i slušně odvyprávěnou první polovinou příběhu. Druhá půle, hlavně od místa plánovaného útěku z věznice, však byla jaksi překotná, nedovysvětlená a ejhle, ocitli jsme se jakýmsi kouzlem opět rovnou u soudu. To mi vadilo dosti a verdikt tedy zní: slabší průměr. ()

PeteBuck

Je to inscenácia a preto so slabším rozpočtom a takmer nulovými exteriérmi. Proste nenáročná zábava. To ale z toho robí trochu fádnejší a nudnejší film. Natočené podľa menej známej Verneovky, ktorá má dve časti, v ktorých sa toho deje oveľa viac. Tu je to, žiaľ, obmedzené na súdny proces a pobyt bratov Kippovcov vo väzení. Veľa vecí na príbehu bolo zmenených, kapitána v skutočnosti zabili úplne niekde inde, ale inak sa to vcelku dalo. Zopár zvučných mien, hlavne Rudol Hrušinský, Jiří Adamíra, Vladimír Brodský. Pre fanúšikov Verneoviek povinnosť. ()

Hombre8

Řada režisérských chyb, díky nimž i takoví zkušení a skvělí herci, jenž byli obsazeni, občas hrají poněkud rozpačitě. Závěr působil jako by byl nuceně sestříhán. Dost nepovedeně, dlužno říct. Jedná se ale přesto asi o nejlepší snímek tohoto málo známého televizního režiséra, takže se v nerozhodném hodnocení kloním směrem nahoru. ()