Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

schebman.m

Parádní završení série...sice zdlouhavý začátek, ale jak přijde na řadu akce, tak je zpět ten starý dobrý Rambo. Úžasná scéna jak kosí opravdu velkorážným kulometem nepřátele... ()

Tom87

To už není ten Rambo co býval. Je už starej a už to prostě není ono, měl to natočit ještě na přelomu 80. a 90. let. Akce byla solidní, ale ten konec?! jenom stál na nějakým autě s hodně těžkým kulometem a pokácel a rozstřílel půlku lesa včetně protivníků. Bylo to slabší než předešlé díly, ale snaha se cení. Doufám, že tou 5-kou to aspoň nějak solidně zakončí. 60% ()

Gorefa

Je až neuvěřitelné, co se Stallonemu podařilo z jednoduchého příběhu vytěžit. Jeho postava zatrpklého veterána mu sedne jak prdel na nočník. Po průměrném druhém a hláškami okořeněném třetím dílu přišlo něco, co působí jako ledová sprcha. V kině jsem několikrát nevěřícně zíral, například při scéně s lukem, kterou považuji za jednu z nejsilnějších z celého filmu. Akce je přímočará, ve filmu se člověk vzhledem ke stopáži nemá čas nudit. A ani nevadí, že John už není osamělým bojovníkem. Komando žoldnéřů nepůsobí otravně, ostřelovač Marsden je sympaťák, ale nejvíc se mi z nich líbil exSAS McTavish, jeho neurotik neměl chybu. ()

Jimbodini

Výtečný díl. Stalone si nehraje na mladíčka a ani tak nevypadá. I přes make-up mu jsou vidět vrásky, což přidává filmu na důvěryhodnosti. Některý záběry, obzvlášť ty při hře na probíhání minovým polem tam a zpět bez ztráty končetiny, jsou hodně krvavý. Vidím to tak - pivko, chipsy a pohodovej večer je jistej. ()

jakub.kuba

Oproti předchozím dílům je to dle mého názoru šlápota do bahna. Přijde mi to jako druhořadý, ačkoliv dobře natočený krvák. Zmizela Rambova důvtipnost a vynalézavost, teď už umí pouze střílet z kulometu a zabíjet hromady lidí. 30% ()

mh27

Dobrý Johne, vážně dobrý ! A ty ustřelený končetiny ...... to jako neřikám nic ..... eště jeden :) ()

machatanor

Rambo se vrací ke kořenům a to hned několikrát. V podstatě stejné jako Rambo 2, ale natočené v moderním a svižném stylu explicitních masakrů, kde vybuchují hlavy a lítají končetiny (dokonce oprášil a svůj oblíbený luk). Film samozřejmě ukazuje utrpení prostých lidí třetího světa, trpících pod jhem místních vojenských velitelů - s tím se už přece musí něco dělat. Konečně akce při níž našel klid a mír v duši a mohl se vrátit domů jako vyrovnaný člověk ))).Je to asi tím, že se John po studené válce dostal na nezpochybnitelně správnou stranu barikády (už neválčí za ideologii, ale za nás, za všechny). Poslední příběh Ramba je přesně takový jaký v dnešní době divák očekává, ale je pravda, že akční scény jsou natočeny atraktivně, takže příjemná oddechovka. ()

MacoLM

Nestárnuci Rambo. Po niektorých, trochu gýčoých, predchádzajúcich častiach, je táto kvalitným zakončením série. Film je plný krvavých scén na vysokej úrovni, zobrazuje krutosť a násilie veľmi realisticky. Stalone napriek svojmu veku a časovému odstupu ukázal, že ako John Rambo má ešte čo povedať. Je to vynikajúca akcia a každý, kto má rád filmy podobného druhu, alebo si chce zaspomínať na rambovky z mladých čias, by si mal film pozrieť. Nebude sklamaný. ()

padlar

Tak tenhle film předčil veškerá má očekávání. Sice má pomalejší rozjezd, ale zhruba od poloviny už následuje akce, akce a zase jen akce. A závěrečný masakr (jinak se to nedá nazvat), to je pak už jen pověstná (a hodně krvavá) třešnčka na dortu. Rambo za pomoci luku, pistole, nože, miny či velkorážního kulomenu likviduje své protivníky jak na běžícím pásu. Pravda, místy za menšího přišpění skupinky žoldáků :-) ()

whass

Skvělý comeback Stalloneho.Krvavými scénami se tu vůbec neštřilo a scénář je na výborné úrovni.Výkon Stalloneho je na jeho věk opravdu skvělý takže se jedná o skvělý comeback Stalloneho.A už se těším na rambo V. ()

Slypp

Rambo: Do pekla a zpět je opravdu do pekla jménem Barma a zpět k pohodě. Nejdřív Rambo jako veterán a lodník, který si žije klidný život v jedné z vesnic poblíž místa, kde se masakr děj odehrává. John na to místo převáží skupinu pomocníků a při jejich převozu zažije dost povedenou přestřelku John x skupina pirátů, ze které vyjde vítězně. Když se vrátí zpět, dostane zprávu, díky které změní názor a vyráží zpět se skupinkou, co je chtěj zachránit. Z jedné krvavé zábavy barmské armády začne oddělávat jednoho po druhém. Věta "Žít nadarmo nebo pro něco zemřít" se mi dost líbila a stala se jedním z mých motivů. Má v sobě něco pravdy. Celý film vás určitě zaujme příběhem. Nejlepší scéna je konečná scéna, kde John suprově začne masakrovat barmskou armádu jako v celém filmu, ale tato scéna stojí za TOP. Tento Rambo je nejlepší ze všech 4 filmů. Celá série Ramba je super a můj druhý nejlepší film, který jsem viděl. 5* ()

Stingray

Takhle to vypadá,když se za to vezme! Natvrdo bez nějakejch trikovejch hračiček a věkovejch omezení! Žádný kecy,rovnou k věci! Spočítal někdo mrtvoly? ()

Hrmak

Štvrté pokračovanie Ramba je prakticky totožné s dielom 2 a 3. John ide opäť niekoho ťahať z prúserov. To však vôbec nevadí! Posledné pokračovanie je pre mňa jedným z najlepších akčných filmov, ktoré som videl. Ja chcem Ramba 5!!!! ()

Socirel

Víc než jen důstojné pokračovní trilogie Johna Ramba, i když asi nelze považovat tento film za pravého nástupce. Slušné vizuální efekty, o výbuchy, povalující se končetiny a spoustu krve nebude nouze. Příběh je sice o ničem, no v podstatě tam ani žádný není, ale důležité je, že se nám vrátil strarý dobrý Stallone, pro kterého nejsou důležitá slova, ale činy. Tak s těžkým kulometem, nožem a lukem, likviduje své nepřátele. Rambo zase vzal spravedlnost do vlastních rukou a ukázal těm mladým, jak se to má dělat. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)