Herečka Nikki Graceová dostane vytouženou roli v novém filmu režiséra Kingsleyho Stewarta. Před natáčením se dozví několik zneklidňujících věcí: připravované dílo je remakem polského filmu, který nebyl nikdy dokončen. Jeho dva hlavní protagonisté byli totiž zavražděni. Nikki se během natáčení postupně začne převtělovat ve svou hrdinku Sue a setkává se s mnoha záhadnými lidmi, včetně podivné lidsko-králičí rodinky z ještě podivnějšího sitcomu. Do natáčení se navíc prolíná příběh původního filmu… Taková je ústřední situace, na níž vystavěl své tříhodinové dílo kultovní americký režisér David Lynch. Ve vytváření nejasných, halucinačních a významově mnohovrstevných obrazů zašel autor ještě dál než ve svém předcházejícím díle Mulholland Drive. Inland Empire z názvu odkazuje na skutečně existující obydlenou pouštní oblast nedaleko Los Angeles, avšak má samozřejmě i přenesený význam: Lynch se při tvorbě koneckonců inspiroval svými zážitky z transcendentální meditace. Film vznikal bez scénáře, herci měli k dispozici každý den jen několik stránek s textem. Tvůrce tentokrát použil digitální kameru, u které chce podle vlastních slov již zůstat. (Česká televize)

Flyer

Něco takového se vskutku nedá pořádně ohodnotit. Stává se mi to sice poprvé, ale já fakt nevím, kolik hvězdiček bych měl tomuto snímku udělit. :) Začátek je relativně srozumitelný, plný dusné atmosféry a fantastických hereckých výkonů. Jenže pak se film zvrtne v maximální psycho, kde už jsem se jaksi nedokázal orientovat. Zajímavé je, že i tak mi ty 3 hodiny utekly poměrně rychle a i když jsem Inland Empire úplně nepobral, tak se mi líbil. Ale hvězdičkové hodnocení zde po mně nechtějte. ()

Triple H

Mám Lyncha rád a Lost Highway aj Mulholland Drive sa mi oboje páčili. Páči sa mi zvláštna atmosféra, ktorou sú jeho filmy popretkávané aj to, že sa dá nad nimi celkom slušne porozmýšľať. V prípade Lost Highway je pre mňa celkom jasné o čom film bol, pri Mulholland Drive už nie. Oba filmy mi však prišli príliš dobre spracované a natoečené na to, aby sa mi prosto nepáčili. To končí u Inland Empire, pri ktorom to maestro Lynch tak trochu prehnal. Film je vizuálne absolútne neprítažlivý a Lynchove hrátky s dejom sú už skutočne dohnané do absurdna. Ja viem, že je celkom možné, že v tomto prípade sa skrátka baví na divákov účet, ale už zmienené Lost Highway je všeobecne vnímané ako nepochopiteľný guláš, pričom mne prišiel jeho dej zmysluplný. Ak má nejaký zmysel aj Inland Empire (žeby zase nejaká psychická porucha?), tak zostal ukrytý hlboko pod neskutočným balastom. Naozaj bolo nutné, aby celý tento experiment trval tri hodiny? Už predchádzajúce Lynchove filmy mali mierne kolísavé tempo, ale toto je už naozaj priveľa. Nudil som sa pri tom ako sviňa. Skutočne si neviem predstaviť kto si túto nepríťažlivú, rozvleklú nudu vie užívať. Bohužiaľ, pri tomto konkrétnom filme to už budú len pozérski intelektuáli a úchyláci vyžívajúci sa v ťažko "intelektuálskych" onaniách. Lynch síce talent má a mnohokrát to už ukázal, ale napriek jeho vydobytej reputácii by nemal zabúdať, že jeho filmy točí pre nejaké (hociaké) publikum. Ak si z divákov strieľa, tak už to začína byť trápne. Ak nie, tak nech urobí ten film tak, aby ho divák mohol normálne stráviť, čo sa pri Inland Empire skrátka nedá. Všetkým tým, ktorým sa film ohromne páčil a vnímajú ho ako obrovské umelecké dielo---predstavte si, že by ho natočil niekto iný ako Lynch. Niekto neznámy. Ako by sa vám film páčil asi potom? Asi by sme si všetci prečítali kopec komentárov o tom ako nejaký amatér neschopne kopíruje Lyncha. Adorovanie niečoho len kvôli menu autora je zbytočné. Pán Lynch- s týmto choďte do riti. ()

trojtmberk

Né že bych nebyl zvyklej, že Lynch točí věci kterejm rozumí jen on sám a někdy možná ani to ne, ale tohle byl extrém, u kterýho může ty tři hodiny v kuse sedět jenom masochista. ()

LeoH

Ty úseky, které se zdají být čitelné, byť třeba „jen“ pocitově a ne rozumem, se s opakovanými návraty prodlužují a spojují do větších a působivějších celků, pořád ještě ale nemůžu říct, že bych si tenhle film v úplnosti intenzivně užíval. Přesto mě stále provokuje k dalším pokusům na sobě samém. Tak co s tím? Silnější tři. ()

Avathar

"ZLO SA ZRODILO A NASLEDOVALO CHLAPCA." Miestami dosť nezáživné, ale atmosférické, herecky výborné, ponuré, schizofrenické, desivé a ešte enigmatickejšie než obvykle. Čo predstavuje králičí sitcom? Kto je tajomná susedka (Grace Zabriskie) a týpek v okuliaroch (Erik Crary)? Je poľská dráma "47" prekliata? Čo znamenajú scény zo zasneženého Poľska? A kto je v skutočnosti tá "žena v problémoch?" Ťažko povedať. U INLAND EMPIRE si človek nemôže byť istý absolútne ničím. Psycho, ktoré nerozchodíte!___Edit: IE dozrieva ako víno a ja mu napokon predsa len dávam full house. Určite najmenej stráviteľný Lynchov celovečerák, napriek tomu hypnotický a podmanivý. ()

Belbo

Hodnocení nechám na jiné. Lynchovy filmy mám rád, ale IE mne tak trochu vyvedl z míry. komplikovanost a vícevrstvost děje mi nijak nevadí, ale natočit celý film účelově digi kamerou ve stylu telenoval je na moje vnímání trochu moc. DL až doposavad procoval s obrazem a ľa barokní malíř, teď jumpl kvůli efektu do impresionismu. Uvidíme co na to poví budoucnost. PS. Mám dotaz a budu vděčný za odpověď. Jakou roli zde ztvárnila Nastassja kinski. předem dík........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... Po šesti letech jsem Inland Empire znovu zhlédl. Monumentání dílo. Milník kinematografie a zároveň zásadní snímek pro možnosti filmu ve 21. století. .... A POMO perlí........ ()

M-arta

Což o to, zajímavé to bylo, atmosféru to mělo... Něco jako výlet do snu za noční můrou či exkurze do nelogičností prostoru podvědomí. Jen si pořád říkám proč? Že by se David Lynch v tu chvíli zhlídnul v surrealistech a chtěl si taky zaexperimentovat? ()

Tomasso001

Po shlédnutí sem dost zklamaný, jediné co utváří zajímavou atmosféru jsou záležitosti, které byli k vidění už v předchozích filmech. Na to aby člověka bavila skládačka, musí dostat chuť ji skládat a musí na sebe nějak připoutat pozornost. Tentokrát se to u mé osoby nepovedlo. Jediné, co jsem si z filmu odnesl byl dost nepříjemný pocit a bolení hlavy, místo přemýšlení a potřeby odhalování pravdy. Ale kdo se chce na chvíli cítit jako blázen, je to film pro něj :-) ()

Endyis

Bravo maestro Lynch!!! Byl jsem naprosto uchvácen, že někdo takto se vysral na jakékoliv filmové konvence. Pozor psychopatům vstup povolen. Konečeně zas opravdu bravurní "jinej film". David nevyměkl, přitvrdil. Doslova sere na diváka. Snaží se ho vystrašit, či si z něho utahuje ale v podstatě ho dostává do své snové jízdy, kde se vyplatí, od všeho se odpoutat a užít si ten mysteriózní trip. Film výhradně pro skalní Lynchovce či filmové šílence... Film totálně undergroundový. Film, při kterým je plusem se trošku "sjet". Lynch předvedl naprosot precizní využití digitálních kamer, vyniká stabilně skvělou muzikou, na které se tentokrát podílel převážně sám a špičkovými herci: Lauře naprosto tleskám, ukázala, že je opravdu jendou z nejlepších současných amreických hereček (výkon v tomhle filmu, který se převážně točí kolem ní, je pro zvláštní cenu), Jeremy Irons či Justin Theroux a ostatní stabilně výborní, a nápad angažovat polské herce ( i když vlastně ani nevím, proč tam ti poláci jsou :))) vůbec nebyl špatný. Film temný, mystický, z vnitřku člověka, točící se kolem pocitů, které prožívá každý z nás... Surrealistický guláš všehosi. Snímek, který rozhodně není pro každého... pro mě milník. Trojce Lost highway, Mulholland Drive a Inland Empire 5* Ovšem už to chce zase trochu odbočit jinam, jelikož pokud by Lynch pokračoval ve stejném duchu (hollywood nightmares), mohl by být obviněn ze "sebevykrádání". Zde se to ještě dá brát jako rozvětvená struktura MD v kombinaci se základními rysi LH. Pro někoho prostě tenhle film totální maskar. Těžko se i říká proč, záleží na vnímání člověka a jak je na tom ve vztahu s tímto tvůrcem. Říkejte si třeba, že jsem hovado, ale já se u toho ani chvíli nenudil, a tenhle film byl pro mě netradičním a úchvatným transedentálním filmovým zážitkem 100% ()

Elementál

Psychedelické...ponuré...složité... A tak vůbec... IE je pro mě asi nejnepochopitelnější Lynchův snímek - nemyslím si, že je schopen zaujmout po celé tři hodiny, ale rozhodně se dá dokoukat a zážitek je to příjemný. Namátkou hodím pár scén které mě zaujaly: gramofonová deska, využití Rabbits, scéna s tou ujetou babiznou na začátku, Laura Dern vypravující příběh o jednonohé ženské, scéna "To zní jak nějaký pitomý dialog z našeho filmu" a spousta dalších. Jako celek zajímavé, některé jeho části ale nejsou moc zábavné a občas to neodsýpá jak by mělo. Navíc digitální kamera...no...rozhodně potěšující detailní záběry na obličeje, ale celkově bych řekl, že spíš negativní prvek. Perfektní zvuková stránka byla ponechána - proč ne i ta obrazová...? A ještě na závěr: Lynch netočí horší filmy, ani jinačí filmy...točí stejné a stejně kvalitní, jenom trochu jinak... ()

asirtes

Snová extáza vychádzajúca niekde zo dna Lynchovho podvedomia. Tu už rozhodne pozemské zákony neplatia. Lynch si zvýšil dávky. ()

Javad

< Lynchovo digitálne peklo > INLAND EMPIRE u mňa osciloval počas tých 172 minút od jednej až ku piatim *. Nakoniec sa zastavil niekde v strede, čiže 3*. Snažiť sa pochopiť tento film nemá zmysel. Tak ako film samotný ho nemá. Sledujete „len“ osoby ako niečo robia, niečo hovoria, niekde sa nachádzajú a celé je to natočené digitálnou kamerou, čo je občas plus (pocit autentickosti) a občas mínus (pocit lacného filmu). Repete si ale dozaista niekedy dám – pre mňa sú filmy tohto režiséra niečím, čo môžem pozerať viac krát a vždy v nich nachádzam mnoho zaujímavého a neopozereteľného. ()

uiu

Drželo mě to více než Lost Highway. Asi proto, že hlavní hrdinka je tady žena. A já jsem žena. A moc dobře jsem věděla, o co jí jde :) Jestli půjdu na 5 hvězd ukáže čas a počet opětovných shlédnutí. ()

noriaki

Ať už si Lynchovi fanoušci říkají co chtějí, tak film který vzniká tři roky bez uceleného konceptu, jen z nahodilých scének jež se prý postupně samy propojují, ani smysl dávat nemůže. Tohle navíc trvá tři hodiny (existenci director's cutu beru jako sarkastický vtip) a ony legendární scény lidí s králičími hlavami jsou jenom jednou z podivností. Jakékoliv směřování se rozpadlo už během první hodiny. Pokud to protrpíte až k ní a netrefí vás šlak z toho, že jste v podstatě pořád ještě na začátku, tak uvidíte, jak se Laura Dern vrací do předchozí části filmu. Odtud dál už to není nepřehledné, ale přímo mešuge. Cestuje se časem, prostorem, realitami a Bůh ví čím vším ještě. Postavy pronášejí nahodilé věty nesouvisející s čímkoliv. Jediná výhoda je, že pokud si během běžícího filmu odejdete uvařit čaj (vyzkoušeno), přerovnáte změť poznámkových lístků (vyzkoušeno), nebo usnete (vyzkoušeno dvakrát), tak o nic nepřijdete. Dal jsem si to z povinnosti znovu od začátku do konce bez přerušení a zážitek nebyl ani lepší, ani horší, jenom delší. ()

PetrVabruscak

Objektivně za 3, ale musím jednu přihodit, protože mi to vykousalo do mozku díru a něco ve mě zůstalo. Film by mohl být o hodinu kratší, aby mezi silnýma scénama nebyla uspávací dlouhá mezera. Nejsilnější článek filmu herecký výkon Laury Dern. Bohužel největším zklamáním samotný David Lynch. Občas tam byl záblesk geniality, ale s takovou látkou, co měl k dizpozici, mohl natočit režisér jeho formátu daleko lepší film. Škoda, mohl si alespoň napsat nějaký scénář. ()

PetrPan2

Tohle už mistr kapánek přehnal... mám rád jeho filmy, ty podivnosti jež do nich vkládá působí temně a znepokojivě, ale natočit film, který se skládá jenom z podivností, které nedávájí smysl nijak nenavazují a připomínají absurdní divadlo a navíc to celé natáhnout na neskutečné tři hodiny... to už je prostě příliž. Film je koukatelný tak do třetiny, kdy se odehrává příběh o natačení remaku tajemného polského filmu, jehož hlavní hrdinové byly zavražděni.. pak se to celé po Lynchovsku zvrtne což by nebylo tak zlé kdyby to netrvalo další dvě hodiny, běhěm nichž vás nesmyslné dialogy už namísto napětí začnou otravovat stejně jako neustálé detaily tváře Laury Dern... Jednu hvězdičku za tančící děvky a mluvící králíky... ()

nevermore

Nezamýšlel jsem se ani moc nad podstatou, to už u Lynchových filmů nezkouším. Ale byla to krásná plejáda zvuků a přehlídka dokonalých záběrů, člověk si to musí vychutnat hlavně po této stránce a pak bude nadšen jako já a třeba v tom později zkusí hledat nějakou logiku :-P ()

cubiculla

Ukončete výstup a nástup, LYNČOVÁNÍ MOZKU právě proběhlo! No a... teď mi to zas bude asi několik dní šroubovat v hlavě. Co mi to zas děláš Lynchi?! ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů