Zóna smrti

• Hongkong Sha po lang (více)

Mafiánský boss Po (Sammo Hung) zabije detektivu Chanovi (Simon Yam) bratra. Ten brzy pochopí, že Po nikdy nebude za svůj zločin pykat a odejde do výslužby. Jeho nástupce Ma (Yen) je zásadový policajt zběhlý v bojových umění, který má však pověst násilníka. Znovu se ujímá případu a společně s bývalým detektivem Chanem se pustí do rozmetání Poova gangu. Dokáží ho dva policajti zatknout v jednom z nejkrvavějších soubojů všech dob? (Magic Box)

2Pac

Na zaver mojho celovikendoveho pozerania filmov, som si pustil Saat po long...Lepsie zakoncenie som si zelat ani nemohol. Totalny klenot v ramci NOIR. Tak ponure, tak nekompromisne, tak tragicky krute...Excelentne... ()

Wacoslav1

Ne a ne a ještě jednou ne. Už na mě prostě tyto typy filmů nefungují. Kdysi jsem opravdu zbožňoval všechny ty HK rubačky z hloupými příběhy hloupým chováním postav a typicky nehumorným humorem co byli vyloženě postavený jenom na špičkových bitkách. Fakt když mi bylo 12 byl jsem nadšenej, ale dneska už mě to prostě neuspokojuje to co mi i v tom dětství přišlo stupidní mě dneska vyloženě sere a jenom skvělý souboje to nezachrání a to fakt miluju všechny ty starý klasiky typu Red force, Ultra force, Tiger cage nebo Iron angels, ale dneska už to prostě jaksi není ono no a pokud je Raid údajně vrcholem současných Azijských rubaček, tak pro mě je to jenom lepší průměr no a tohle je ještě slabší, takže to zákonitě musí být podprůměr. Bohužel ani těch fajtů si zase tolik moc neužijme Donnie a Sammo furt v dobrý formě, ale choreografie soubojů je dost průměrná a tuctová zkrátka nic moc. Nevím no zdejší nadšení nesdílím a do červený bych ten film fakt necpal.45% ()

Divočák

Rok 1997 znamenal pro Hong Kongský film menší tragédii. Ostrov se po několika desetiletích liberální britské správy vrátil pod nadvládu všemocné Číny a filmový průmysl zaznamenal bolestivý odliv hereckých, režisérských i choreografických talentů. Ještě nedávno tak bohatý pramen martial arts mlátiček v Asii témeř úplně vyschnul a nic nenaznačovalo tomu, že by to snad mělo něco změnit. Tedy... tedy až do roku 2003 kdy neznámý thajec jménem Tony Jaa natočil akční bombu jménem "Ong-bak", vymlátil u toho půlku Bangkoku a vynesl styl Muay-thai až na vrchol bojových umění, kterému až do té doby kralovalo tradiční čínské Kung-fu. A tím Číňany pěkně nasral. Číňany, tedy respektive Číňana jménem Donnie Yen. Ten si sice ještě rok před "Ong-bakem" lahůdkově nařezal ve wuxia velkofilmu "Hrdina" se samotným Jetem-li, na poli čistokrevné akce to ale pořádně nerozbalil už od roku 1994, kdy společně s Yuenem Woo-pingem natočil klasiku "Wing Chun" a zbytek Hong Kongu na tom nebyl o nic líp. A tak vzniknul "Sha po lang". Donnie okolo sebe shromáždil hvězdný tým v čele s legendárním Sammo Hungem, objevil čerstvé tváře jak na poli režisérském (Wilson Yip), tak hereckém (Wu Jing) a nastartoval novou vlnu Hong Kongských akčních filmů, která díky bohu začíná nabírat na otáčkách a která se po loňské komiksovce "Lung fu mun" a letošních "Invisible Target" a "Flash Point" snad jenom tak nezastaví. Jako inspirační zdroj "SPL" posloužil populární gangsterský žánr v novodobé podobě založený asi nejzásadnějším hongkongským filmem nového století - "Volavkou". Příběh sice působí jako podivný slepenec všeho možného (celou dobu se tu pošťuchuje policejní tým s mafiánským bossem, načež do toho ke konci naskočí metrosexuál Donnie v sametové košili a koženém saku a vymlátí všechno a všechny v dosahu), ale výborné herecké obsazení film neuvěřitelně táhne a to především prostřednicvím báječného Sammo Hunga, který nejmíň o třídu převyšuje i Erica Tsanga ze zmiňované "Volavky". Na vyšší hodnocení "Sha po lang" chybí buď lepší scénář a nebo víc soubojů, na restart umírajícího akčního žánru to ale stačí a souboj Donnie vs. Wu Jing je prostě boží. Slabší 4*. ()

cheyene

Nemůžu říct, že by byla Zóna smrti špatným snímkem, to vůbec ne, avšak není to počin, jenž bych si v budoucnosti rád zopakoval, což evokuje dojem průměrnosti, jíž odpovídají 3*. Pochválit mohu atmosféru, choreografii soubojů a depresivní konec. ()

3497299

1. Film je překvapivě stylisticky zajímavý (bez ohledu ke specifickým odlišnostem hongkongské finematografie). 2. Soubojové scény jsou někde mezi syrovostí a tanečně-choreografickou stylizovaností, jen škoda, že se jako obvykle skládají s příliš dynamického střihu, který jim ubírá na autentičnosti a směřuje je k obvyklému rutinérství. 3. Příběh je přímočarý a (samozřejmě) přitažený za vlasy, přesto nepostrádá skoro shakespearovsky tragický rozměr (což je ovšem pro tuhle produkci také do značné míry asi typické). ()

Paldini

Atmosféra mi hodně připomínala staré drsné francouzské kriminálky, avšak děj je mnohem více přímočařejší, dokonce jsem přesvědčen, že scénář byl napsán dost na rychlo nebo byl okopčen z jiných filmů. Je to jenom jedno klišé za druhým už stokrát viděným někde jinde. Ovšem akční scény jsou nabouchané na maximum a Donnie Yen, i když vypadá jako buzík, zvládl choreografii soubojů skvěle a divák se dočká opravdu vynikajících záběrů a vychytávek, kdy herci lítají vzduchem a dostávají dost do těla. A konečné nekompromisní zúčtování mezi gangstery a nepříliš čestnými policisty je velmi drsné a umělou krví a mrtvými se nešetří. ()

Madsbender

Pomerne vyrovnaná melancholická jazda ťažiaca z ponurej atmosféry temných špinavých mestských uličiek presvetlených neónmi, v ktorých sa na pozadí brutálnych rytmických súbojov bojovníkov, ktorým v žilách koluje adrenalín, odvíja tradične vyrozprávaný osudový príbeh dvoch mužov, ktorých spája pomsta (motív preliezajúci skrz na skrz žánrovou HK filmografiou, v súčasnosti často figurujúci aj v tej juhokórejskej). Podobne ako mnohé HK žánrové filmy prvej polovice prvej dekády druhého milénia je technická stránka jedným z najslabších aspektov, ale pri intenzite surovej akcie, počas ktorej nahromadený testosterón priam odkvapkáva z plátna, a perfektnému (s obrazom až prekvapivo zladenému) dunivému hudobnému podmazu niet času venovať tomu väčšiu pozornosť. Tú si naopak získava zručná montáž podporujúca zakčnenie pasáží prichádzajúcich po prekvapivo pomalom úvode do deja v zhruba prvej polhodine, ktorá pripravuje pôdu na tú pravú rozpravu o morálke, zločine a treste (v Hong Kongu sú zrejme veľkými fanúšikmi antiky). V záverečnom masakre dej ešte naberie spád a stret Donnieho "Ip Mana" Yena a legendárnej železnej päste 80. rokov, Sammo Hunga (vo vážnej zápornej roli, ktorá je ho hodná) je absolútnym vrcholom a pasuje S.P.L. do role jedného z najambicióznejších trhákov roka 2005 z národnej produkcie. Po jemnej revízii dojmov a rozležaní v hlave sa teda prikláňam k solídnym 4*. 80% ()

sheen

Donnie Yen v plné parádě, sice se dostane ke slovu až na konci filmu ale stojí to zato:)) má velmi vyrovnaného protivníka "muž v bílém" :) ()

Stegr

80% - Průměrný akčňák, který občas potěší dobrými scénami a párkrát zarazí dějovými přehmaty, se v závěrečných 20 minutách změní v naprosto brutální nářez. Za ten konec a supercharizmatického Donnieho Yena přidávám 20%... ()

Deimos

Studentské kino AsiFilm, KINO Scala/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Akce 10/10/// PLUS: ohromně povedená atmosféra, která prochází celým filmem, všudypřítomná osudovost, která vás v závěru nenechá vydechnout, skvělé hvězdné obsazení, neuvěřitelné souboje a akce MÍNUS: mohl být delší, mohlo být o něco víc akčních scén./// Shrnutí: Zóna smrti je mixem všeho co už jste někdy dříve viděli, jenže to dělá nejlépe a používá jen to nejlepší (herci, choreografie, hudba). Jsem nadšen a ohromen./// Celkem 92%/// ()

HAL

Scénáristická lobotomie, to je krutá nemoc... a v Zóně Smrti řádila snad ještě mnohem víc než v libovolném jiném kdy natočeném akčním filmu. Tzn je to debilní přímo neskutečně, a to i na nuzné poměry Hong-Kongské akční školy kde nic chytrého nikdo nečeká. Ale což o to, jsou i horší věci - například to že ve filmu, ve kterém hraje polobožský Donnie Yen a legendární kung-fu tlouštík Sammo Hung Kam - Bo se na první bitku čeká celou třetinu filmu a i ve zbytku jsou vyloženě výživné souboje pouze dva, a to ještě oba jen jeden na jednoho. To už je přímo zločin. A zločin o to větší, že ty dvě bitky jsou vážně skvělé a tak je smutné že si podobné člověk nemůže vychutnávat déle. Sice je i zbytek filmu natočený velice dravě a dynamicky takže nenudí, ale koření v podobě lámání vazů je potřeba, obzvlášť jako lék na intenzivní bolest v dutině lebeční - ale i s mozkem v režimu neaktivní budete brečet - smíchy, i hrůzou. Tak neříkejte že jsem vás nevaroval. 6/10 ()

misterz

Obsahovo, množstvom akcie aj formálne iba priemerné, avšak ku koncu ma príbeh milo prekvapil nečakaným vývinom udalostí, ktorých dôsledkom bolo náhle zvýšenie emotívneho náboja. Skrátka ten koniec bol najlepší, cesta k nemu je ale pomerne šedivá a miestami aj nudná. 60/100 ()

sochoking

Ked sa tam lomili títo kung- fu típci, hned som si predstavil, jak za kamerou niekto vehementne ohýba plech.. Taký zvuk to totižto malo! ()

teutates

Opäť charizmatický Donnie Yen a jeho neľutosný štyl, ktorý doslova "kosí" svojích protivníkov... Sha po lang ako vojna podsvetia a mužov zákona. Obe strany sú veľmi vyrovnané, ale zvíťaziť môže len jeden. 8/10 ()

Campbell

Obstojný akčňák který ale bohužel dnes už moc nepřekvapí. Asi jsem po peckách s Chanem a filmech typu Raid čekal větší maso. Akce je tu dobrá ale film bohužel nemá nijak extra zapamatování hodnou scénu. Nutno podotknout že mě překvapila dramatická stránka filmu, konec byl solidní mindfuck s hlavním hrdinou a hajzlem. Je to solidní béčko na jedno podívání. ()

PetrPan

Sammo Hung a Donnie Yen, dvě jména, která mi z celého obsazení něco říkala a která mě kdysi do Zóny smrti i přivedla. Dnes tedy po letech repríza a rozhodně spokojenost. V Hongkongu se na přelomu milénia nerodily v akčním žánru jen prostoduché mlátičky, ale i kvalitní temně spletitá psychokrimi.  A Zóna smrti je tímhle přístupem minimálně příjemně očouzená, byť žádných hloubek se zase nedočkáme. Za velmi sympatický se pak ale dá považovat nulový výskyt humoru a překreslení obvykle černobílých charakterů do šedé nejednozančnosti, kde i klaďas  není bezchybný a záporák má v sobě kus normálního člověka. Bitky jsou pak  i díky démonickému nožíři v bílém (Jacky Wu) vynikajicí a Sammo tu zase klame svým velkým hbitým a nerozbitným tělem, ostatně  tak jako od počátku své kariéry. Závěr pak v přesně duchu těch nejlepších HK antihappy-endů. Velmi silná čtyřka. ()

FrodoF

Slušný HK akční film se skvělými souboji (jenom tomu tlusťochvi jsem moc nevěřil, že by takhle skvěle bojoval), záporáky a docela obstojnou atmosférou. Jenom scénář je trochu klišovitý(nádor na mozku - ach bože!), to ale napravují opravdu skvělé akční scény, ve kterých se naštěstí nešetří krví. A ten v tom bílém obleku je opravdu výbornej! ()

klerik

Mlátička s presahom. Takto si predstavujem stret legiend a generácií. Sammo Hung vs. Donnie Yen ukazujú skvelé choreografie (šité na ich schopnosti i objemové možnosti :-)), ale dobre zvládnutá je aj dramatická policajná rovina. V rámci žánru fajn aj hra s témou kde končí dobro a začína zlo... ()

Chrustyn

Velice povedená kombinace gangsterské kriminálky a akčního filmu se skvělými bojovými scénami, dobrými herci, zajímavou hudbou a překvapivým koncem. ()