Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

Kurikmoon

Myslím, že tento film je hlavne o príbehu jednej dedinky... A hlavne jednej mayskej rodinky. Rozhodne by som tu neriešil porovnávanie s historiou. Vizuálne pôsobivé, herecky zaujímavé. Niekedy som mal pocit, že je to i fascinujúco dokumentárne. Skoro by som si v tej dedine požil... Kvalitný filmík účinný hlavne na jedno pozretie. Ale možno sa k nemu vrátim. Silné 4*. Odporúčam. ()

TheRoller

Mel Gibson to dokázal. Konečne ma nejaký režisér dostal do stavu, kedy sú mi historické fakty totálne fuk. Vďaka autentickej brutálnosti scén štýlu "hlava nehlava" a neustálemu napätiu takmer do poslednej chvíli neviete, či to hlavný hrdina prežije. To sa vám pri filme s Bruce-om Willisom a mnohými inými hollywoodskými machrami nestane. Jeden z najkrajších a najlepšie zobrazených (podaných) príbehov, aký som videl. ()

Killda

Jednoduchý příběh odvyprávěný tak precizně, a to téměř beze slov. Gibson tohle dílo zrežíroval skvěle. Někomu to může přijít jen jako zbytečné pobíhání po lese natažené do dvou hodin, ale na mě opravdu dolehla emoce hlavního hrdiny a byl jsem kompletně svázán s jeho postavou. Jak lépe pochopit tak odlišnou a zaniklou civilizaci, než tím, že se staneme jedním z nich... a v tomhle měřítku Gibson exceluje. ()

Autogram

Spočiatku sa zdá, že Mayská civilizácia divochov mala rovnaké problémy a humor, ako v dnešných sitcomoch alebo tínedžerských komédiách. Po nalákaní aj nedôverčivého opatrného diváka sa situácia mení na poriadne mäso a do konca už nepoľaví. Na vizuálnej stránke a výprave sa nešetrilo, takže domorodci vyzerajú reálne, že by si ich takto ani žiadny archeológ nedokázal vybaviť. K tomu rôzne olympijské disciplíny ako hod oštepom alebo lukostreľba na pohyblivý unikajúci terč, násilie je dosť často len samoúčelné. Napriek jednoduchému príbehu je to napínavé, pútavé, hlavne to posadenie do zriedkavo sfilmovaného obdobia ma zaujalo. Spočiatku mi to bolo divné, ale neskôr som ocenil, že domorodci hovoria svojim zvláštnym jazykom a nie po anglicky alebo po slovensky. ()

Pedross800

Několikátá repríza a stále mě to baví....aby také ne, Mayská civilizace to je má srdeční záležitost a i když toho, na co jsem se nejvíc tenkrát těšil....vizuálně dokonalé zobrazení velkolepých mayských měst.....se mě dostalo velmi pomálu, tak vše ostatní to vynahradilo. Ať už šlo o autentičnost díky opravdovým mayským indiánům a jejich řeči nebo některé opravdu dechberoucí záběry v čele s běžícím jaguárem. Prostě úžasná indiánka s opravdovýma nefalšovanýma indiánama....to se jen tak nevidí a to odhodlání hlavního hrdiny přežít, to bylo přímo hmatatelné, nefalšované. ()

šerminator

Utíkej Forreste! Tento velkolepý projekt Mela Gibsona NEvypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku !!! Je to film o záchraně svého života útěkem přes kus džungle před pronásledovateli. Vracíme se do stylu 80.let kdy jden neohrožený akční hrdina všechny vybije. Pro mě osobně to je akorát klasický příběh zasazený do Mayského prostředí. Nic se tady nevypráví o říši Mayů či dokonoce o jejím zániku. dobře se na to dívalo, pěkně natočené, výprava skvělá, ale příběh láká na něco co ve filmu není. ()

Jaro.Krafcik

2300 hodnotenie nebolo obyčajne , zajedať popcorn a pozerať sa na Máysky národ bolo super. Navyše to režíroval Mel Gibson. Škoda ale že film nemal zmysluplnejší dej a bolo to take nemastné neslané. Vizuálna stránka ale na výbornú a prostredie v džungli pekné, ale nestačilo. 3* ()

vyfuk

A proč ne. Mel nám tady nabízí pro někoho asi těžkou nebo zdlouhavou podívanou do života Mayů. V dnešní nepopulární době v této věci je toto však dosti nedostatkové zboží, takže vědomí, že toto existuje je super. Obzvláště, když nám to i ukazuje jak jejich civilizace byla vyspělá a konec se hezky hraně zvrtne v menší Sám doma v džungli. Škoda, že jsme se třeba nedočkali nějakých těch conquistadores, ale to by bylo asi na jinou kapitolu. Ta by taky byla zajímavá. Za mě super popularizující pohled, který někdy trochu zakopne, ale ne přímo nudí. ()

Gunslinger

Nebyť nudnej druhej polovice a toho cliche "nepredvidateľného" (tie uvodzovky tam niesú zo srandy) konca to mohlo byť možno aj za štyri.. takto len tri.. stále lepšie ako sledovať Tv :).. ()

Philoun1

Gibson mě tentokrát tak nezklamal jako s Umučením Krista, i když i to se dalo zkousnout. Nejlepší jsou určitě scény z lesní honičky to film oživilo. ()

Madlene

Barevné, výtvarné, konec přitažený za vlasy... Váhala jsem, kolik hvězd mám dát, ostatně možná, že ke změně ještě dojde... Nicméně momentálně trojka - ale to je dobrá známka. ()

silent cut

Zpočátku se to jeví jako prequel k umučení, aneb rehabilitace křesťanství z pohledu beroucí v potaz i to, že před křesťanstvím tekla krev ještě víc... Modlitba matky brodící se přes řeku s"osiřelými" dětmi na břehu... Na můj vkus skoro až samoúčelně brutální, protože síla toho, jak jaguáří synek bojuje o zachování svého životního stylu má něco do sebe i bez nepovedeného skoku z vodopádu ( modří vědí ;)...kde jsem to byl? Ano... Zpočátku to vypadá, jakože Mela potkala nějaká mela a potkalo ho to, co se už stalo stále temnějšímu Stevenu Spielbergovia. Příběhy na dřeň zarámované vším, co k tomu patří. Sedím u notebooku a piju colu, ale v tu chvíli, kdy Jaguáří Tlapa stojí pod vodopádem, má sakra recht... ()

Almásy

po mnohich formalnych strankach absolutne nedotiahnute, no umelecky a celkovy dojem je taky silny, ze sa neodvazujem dat menej ako plny pocet. gibson jednoducho umi :) PS: rad by som to videl ako trilogiu, pripadne ako cast serie venujucej sa stratenym kulturam. ()

Borat

Sice někdo Apocalypto odsuzoval, ale já jsem z něj úplně "paf". Jak známo, Mel Gibson rád při své režisérské roli zachází do extrémů (Umučení Ježíše Krista, Statečné srdce) a tak jsem něco podobného čekal i u Apocalypta a povedlo se. Gibsonovi se povedlo zachytit jak indiány tak i všechno s nimi souvisejícímy opravdu věrohodně. Hlavní doménou filmu je atmosféra. Americký prales navodí jakousi temnou a sklíčenou půdu a originální indiánský jazyk jenom dotvrdí už tak skvělě zvládnutou práci. Nejsilnější moment ve mně ale zanechala scéna obětování bojovníků bohům. Obří Mayské stavby a hektoliktry krve vypadali efektně. Film měl spád a bavil. Nenudil jsem se a to je to hlavní, co se od filmu čeká.|85%| ()

manonfire

Úvodní komentář k filmu je naprosto zavádějící. Film nepřináší rozuzlení nějakého dávně mýtického tajemství, ani historicky věrně nepojednává o tezy zániku říše. Apocalypto je mnohem spíše velmi zručný akční film se solidním tempem a v pestrých reáliích. Samotné scény jsou velmi přesvědčivé a výrazově bohaté. Na druhou stranu naprosto neoriginální. Máme tu postupné vybíjení pronásledovatelů a past s bodci z Ramba. Skok do vodopádu a bahenní masku z Predátora. Úkryt v koruně z Tarzana. Přesto je režisérsky velmi citlivě zvládnut a prostě zábavný. 80% ()

Josefin

Mel Gibson mě jako režisér nepřekvapil po vizuální a poslechové stránce sází na originalitu a obrovský rozpočet, ze své kapsy. Dovolím si trochu rýpnout, co se příběhu týče, některé scény se blíží fantazy filmu. Skvělé výkony indiánských neherců / v běžecké disciplíně by byli jistě lepší na OH, než jamajská mužská výprava / :-) . Ale dost kritiky přijatelná svižná podívaná, velkolepá výprava, já osobně se nenudila. Ovšem díky jistému nádechu a nepodloženému příběhu mi tento snímek nezůstane moc dloho v paměti. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)