Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

berusche

Tohle je kus pěkného filmového umění! Alespoň pro mne. Nehodnotila bych válečné scény, domnívám se, že jsou pro dějovou linii pouze druhotné. Dětská představivost je tady dle mého vkusně spojená s realitou, rozhodně nepřekáží, naopak, děj se kolem ní točí z jasného důvodu, který je na konci zřejmý. Syrovost některých scén vás v té realitě udrží, dětská hrdinka je statečně podpoří. Oproti Princovi tomuhle dílu nic nepřebývá a já musím za pět! ()

easaque

4* tak tu mám zase jednou srovnávací komentář. Teď jde o 2 filmy stejného režiséra, které mají hodně podobného - v hlavní roli je dítě, příběh se odehrává ve válečném stavu, takže je všudypřítomná drsná atmosféra a autoři si dávají záležet na vysoké vizuální stránce. Přesto ve výsledku působí oba jinak. El espinazo del diablo (raději použiju originální název, když má v češtině víc variant ;) je spíš duchařský a Faunův labyrint má zase rysy pohádky. Žádný z nich bych ale dětem nedoporučil, toho násilí je tam opravdu hodně, jak je zvykem u španělských snímků. Oba však stojí za shlédnutí a vlastně ani nevím, který se mi líbil víc. Takže oba si zaslouží konečné 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Čekala jsem fantastický příběh za doby války, ale dostala jsem něco úplně jiného. Čekala jsem něco víc. Žádná postava mi nebyla sympatická. Nejlepší byl záporák (Sergi López). Dobrá byla i hudba. Jinak se mi to vůbec nelíbilo, faun byl nechutný. Nedoporučuji. ()

honajz2

Líbilo by se mi to asi i víc, ale Del Toro už si to podělal jen tím, že jako první scénu dal tu závěrečnou, takže jsem ohledně osudu Ofélie nemohl být nijak napnutý. Navíc jsem čekal propracovanější jak ten reálný svět, tak i ten fantazijní, protože pořádně nefungoval ani jeden a taky mi přišlo, že tu je přehnaný počet špatných událostí, protože tady co se může podělat, tak se taky podělá, až už mi přišlo, že tam toho je zbytečně moc. Jako jo, doba ve které se to odehrává byla úplně na prd, ale ten film ve všem postupuje až moc rychle. Buď to chtělo víc domyslet, aby některé situace nepůsobily tak klišovitě nebo protáhnout stopáž o hodinu, ale takhle to prostě nevyniklo tak, jak mohlo - aspoň pro mě ne. Ale musím pochválit dobrou atmosféru, slušné herecké výkony, pár zajímavých nápadů a ještě zajímavějších postaviček, které ale většinou nebyly dostatečně využité a jsou tam jen proto, že tam prostě jsou. A musím uznat, že ten mix pohádky a drsného válečného dramatu sice dával smysl a Del Toro ho měl promyšlený celkem dostatečně, jen ne tolik, aby se to skutečně zdařile propojovalo a dokázalo spolu koexistovat. 3* ()

Morloth

Co mne na Faunově labyrintu zaujalo? Jednoznačně vizuální stránka. Fantaskní vstupy jsou prvotřídní, i když zdaleka ne čistě pohádkové. Samotný Faun je poměrně strašidelný. Na druhou stranu převážná část filmu se odehrává v realitě a to ne zrovinka vábné, ale i ta je ztvárněna značně přesvědčivě, i když její vykreslení zdaleka nedosahuje na svět fantazijní. Labyrint je pro mne spojením Alenky v říši divů a válečného psychologyckého dramatu. A toto spojení překvapivě funguje, ač je reálná část slabší. Pět hvězdiček dávám proto, že film je o fantazii a fantazijní. Snad trochu z nostalgie. ()

Meridius

Film mi nijak úžasný nepřijde. Hudba (Javier Navarrete), která měla zálusk na Oscara však ano, z nominovaných byla určitě nejlepší, tak nechápu, proč to zase šoupli "drnkalovi" Santaolallovi... ()

kombajn

To propojení je fantastické a i když jsem se bál, že mně válečné Španělsko bude nudit, nestalo se tak. Lépe natočené si to neumím představit. ()

Nuala

Vzhledem k tomu, že jsem film viděla až dlouho po premiéře, mám trochu odstup od do nebe vychvalujících recenzí, které se po jeho uvedení objevily, tudíž jsem nebyla až tak svázána pocity očekávání a popřípadě následného zklamání. Faunův labyrint je snímek s úžasným vizuálním ztvárněním, zajímavým příběhem a docela dobře propracovanými postavami. Nejvíce pozornosti krom malé Ofélie v podání úžasné Ivany Baquero (její výkon je vážně obdivuhodný, myslím, že by jí mohly závidět i některé starší a zkušenější herečky) upoutá postava tajemného fauna, u kterého až do konce filmu nevíte, jestli Ofélii pomáhá nebo jí chce ublížit, a pak samozřejmě největší záporák celého filmu, kapitán Vidal. Ten by mohl kandidovat na největšího filmového grázla roku... Co se samotných scén týče, je zajímavé, že svět reality i pohádky je většinou stejně ponurý, plný zla a nenávisti. Del Toro používá místy až naturalistické scény, které divákům přiblíží krutou dobu bez jakýchkoli zjemnělostí a naivity. Jinak mě velmi zaujala hudba, která krásně dokresluje povahu příběhu. Pro mě hodně povedený film plný emocí, krásných hereckých výkonů a navíc s velkým prostorem pro vlastní pocity a fantazii. Myslím, že del Toro vytvořil oravdu zajímavý a silný příběh, na který se ráda znovu podívám... ()

Joe321

Kouzlený svět je dotažen do posledního detailu a opravdu vyšperkovaný (různá stvoření jsou perfektní). K tomu mixnuté válečným dramatem s neskutečným kapitánem Vidalem, který splňuje všechny podmínky na odporného padoucha. Nešetří se krví a násilím, až mi z toho často jezdil mráz po zádech. Hlavní hrdinka na svoje roky umí hrát (nejsou to jen vypoulené oči alá Dakota) a ustála hlavní postavu filmu. Konec byl jedno velké brrr. PS: Faun je skvěle udělaný (vzhled, hlas, pohyb). ()

HappySmile

Válečný film, kde dítě utíká před krutou realitou do světa fantazie, který ale není nádherným odpočinkovým místem, jak by se dalo předpoládat. Naopak vše je ovlivněno hrůzami, co se dějí kolem. A nebo ne? Nebo to není jen útěk a je to pravda? Skutečně je dívenka princeznou a dostala to, co si zaslouží? To je otázka, kterou si na konci filmu budete klást. A i když budete přesvědčení spíš o první variantě, budete doufam v druhou... Strhující film. ()

SallyZen

Čekal jsem úplně něco jiného, než se mi dostavilo, ale přesto velice potěšující film s příměsí psycha. Záporák skvěle zvolen a "příšerky" byly velice zajímavé. Určitě bych to, ale neřadil mezi horror. 75% ()

Martin741

Perfektny svet krutej reality /II. svetova vojna/ sa genialne prelina so svetom fantazie maleho dievcata. Reziser Guillermo Del Toro stvoril nadherny svet plny vybornych herckych vykonov, digitalnych trikov a perfektnej hudby od Navaretta. 89 % ()

Aljak

No neviem, mne to vôbec neprišlo také geniálne ako o tom väčšina zvykne hovoriť. Jediné, čo je na tom výnimočné je fakt asi len ten formát, kde sa prelína vojnová dráma s fantasy hororom (alebo ako nazvať tú "rozprávku"). Celá vetva fantasy deju mi skôr prišla na príťaž a vôbec ma nezaujímal nejaký labyrint s "prívetivým" Faunom a poletujúcimi hmyzo-vílami. Zato tá druhá vetva deju pozostávajúca z vojnovej drámy frankových vojakov proti partizánom - tak to bolo oveľa oveľa lepšie, aj keď tiež nič prevratné. Ale narozdiel od tej fantasy časti, to aspoň malo nejaký poriadny spád a vývoj. Pre mňa osobne sklamanie, a to mám španielsku kinematografiu celkom rád. ()

dezorz

kazdy dalsi diel harryho pottera je ze vraj drsnejsi a temnejsi. a tu zrazu z nicoho nic pride tvorca hellboya ci mimiku a natoci v spanielsko mexickych podmenikach rozpravku pre deti, ktora je niekedy pridrsna aj na dospeleho a pritom sa to detom stale paci. ()

Jino

Výborné skloubení válečného thrilleru s fantasy pohádkou. I když není pohádka bez různých klišé a nepochopitelných jednání hlavních hrdinů - a to se právě nevyhnulo ani tomuto filmu. Některé situace, a to hlavně s mladou dívkou, která nepochopitelně ztrácela různé věci a dělala co neměla mi připadali hloupé a přitom je to docela originální film. Ale jinak se mi tato naivní dívka líbila a celé to vlastně bylo takové pěkné. Nebýt již mnou zmiňovaných věcí, dal bych s klidem 5 *. Ale takto je to jen 75%. ()

Petoss1

Pekný fantasy príbeh. I keď mal som z toho dojem že to bude viac pre maloletých, nečakal som takú temnejšiu atmosféru. Postavy ma prekvapili, no hlavne Faun, o ktorom som bol presvedčený že bude od začiatku nejaký milý mentor malej Ofélie a nechytá sa naňho ani fanatický kapitán. Jeho povaha a to ako pristupoval k dviečine ma presvedčilo že to asi najlepší charakter nebude. I keď záver to zmenil. Celkovo mám z Faunovho labyrintu pocit dobrý a naplňujúci, ale na žánrovo príbuzný Hviezdny prach sa nechytá, ten je kapitola sama o sebe :D 83% ()

Elyssea

Faunův labyrint má v popisku Mysteriózní/Drama/Fantasy/Thriller. Ovšem toho mysteriózního a fantasy je tam o mnoho míň, než jsem očekávala. Ivana Baquero jako Ofélie se musí o místo ve filmu dělit se svým otčímem a světem povstalců v čele s doktorem a Mercedes. Možná kdyby se snímek zaměřil víc na Ofélii, dala bych o hvězdičku víc. Takto její fantasy příběh nabourává ty ostatní, které prožíváme s Kapitánem a Mercedes. Del Toro nacpal do snímku dvě naprosto odlišné linie a ty k sobě příliš nepasují. Del Torova fantasie v podobě Fauna a Požírače dětí je naprosto zřejmá, ale obě postavy dostaly velmi málo prostoru. V případě Požírače jsem čekala větší prostor, ale oba Ofeliiny úkoly jsou osekány asi na celkových deset minut filmu. To je obrovská škoda, protože Oféliin fantastický svět patří mezi nejhezčí zážitky z filmu. Hercům není co vytknout. Celkově ale pro mě Labyrint zůstává takovou velikonoční kraslicí. Nádherný obal, drsný a šokující, přesto úžasně zpracovaný, ale uvnitř je Faunův labyrint téměř bez obsahu. Klouzá po povrchu a mě osobně nedokázal vzít příběh za srdce. ()

Sandstorm

Wow! Výtečně zpracovaný film se skvělou atmosférou. Čekal jsem větší ponoření se do fantasy světa, ale nevadí. A už chápu tu stylizaci Hellboye. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia