Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

adamulefa

Wow. Jednoducho wow. Neviem či som niekedy videl niečo podobné. Všetci tu chvália hudbu, animáciu, dej, postavy a tak ďalej (všetko toto je samozrejme špičkové) ja ale spomeniem fakt, že čo Princezná Mononoke dokázala bravúrne, je to, že človek si nie nikdy jednoznačne istý na koho strane stojí, ktorá strana má pravdu a to núti diváka prísť k vlastným záverom. Nepochybne jeden z najlepších anime filmov... Must see! ()

herr_carter

Další z "kultů" doplněn, pozitivně hodnotím hlavně za 1) hudbu a za 2) možnost koukat na Netflixu v japonském originálním znění......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Koda

Říkal jsem si, že už mě nic nemůže překvapit a film Princezna Mononoke bude takovým japonským harašením japonských tradic a povídaček... ale horší počet hvězd než 5 dát nemůžu. Je to neuvěřitelný, ale normálně jsem celou dobu měl otevřenou hubu a nevěřil jsem svým očím, co Japonci dokážou vymyslet za božský film. Ano, možná ten příběh byl v půlce šíleně komplikovaný a často jsme nevěděli, ke komu vlastně hlavní hrdina patří, ale tady vidíme, jak láska dokáže změnit situaci a lidé často si neuvědomují, že násilí často prohrává špatnému pochopení situace. Sice jsme vládci světa a máme obrovskou inteligenci, ale bohužel jsou mezi námi i tací, kteří ze světa udělají planetu bahno. Tenhle příběh je neuvěřitelně dobrodružný, plný krve, plný zvratů, plný nečekaných momentů a následném ponaučení. Kdybych mohl, hodil bych tento film na 1. příčku svých TOP filmů, ale tento film jsem neviděl jako dítě, a možná je to dobře, protože bych nepochopil příběhu. Teď jako dospělák už mám větší zkušenosti a věřím, že tenhle film jen tak někdo příběhově nezašlápne. Já osobně taky věřím v tom, že ve světě je něco, co nás žene kupředu a tvrdě trestá, ale takový je život. Já nemůžu moc zasáhnout do příběhu, abych tímto komentářem neurazil ostatní fanoušky, ale osobně musím tomuto klenotu pokleknout, protože tenhle příběh jen tak nikdo nevymyslí. ()

darwin

Velkolepý příběh chlapce Ashitaky, který je osudem předurčen k tomu, aby nastolil mír mezi lidmi a zvířaty. Jeho snaha je stejně upřímná a silná jako nenávist zvířat vůči lidem a touha lidí po bohatství. Krásný japonský příběh s moc hezkým osazenstvem Železného města. ()

BluT

Slabší než Cesta do Fantazie. Mononoke mě tolik nezaujala. edit: 10.7.2012 po dalším zhlédnutí se můj názor nemění. Mononoke ubíhá příliš pomalu a i přes slušnou animaci chvílemi ztrácí dech a naléhavost děje. ()

AZbest

Popri "Ghost in the Shell" a Tarantinovej pasáži v "Kill Bill vol. 1" je toto jediná manga - záležitosť, ktorú "môžem". Inak ide tento fenomén úplne mimo mňa (nebite ma). ()

Roby

Téměř bezchybné veledílo plné fantazie, dobrodružství a víru v lepší svět. Filmy Hayao Miyazakiho (viděl jsem jich sedm : Zámek v oblacích, Cesta do fantazie, Kaze no tani no Naushika, Tonari no Toporo, On Your Mark a doručovací službu slečny Kiki) jsou do jednoho všechny úžasné a stojí za to se na to podívat, určitě nikdo neprohloupí. ()

Rudinsky

Môj otec tento animovaný film kúpil vo výpredaji na VHS, keď u nás rušili jednu požičovňu. Do prehrávača som ho vkladal s nedôverou. Masterpiece animovanej tvorby a Miyazaki do top 10 súčasných tvorcov. Ešte dodám, že tú podmanivú atmosféru, ktorá hypnotizuje v každom jeho snímku, milujem. ()

Losik

Moje první anime a navíc s dabingem v České televizi. V té době jsem si ji nahrál na videokazetu a pouštěl jsem si ji každý večer než jsem šel spát a usínal jsem při ní. To se opakovalo až do té doby než se kazeta ohrála a začala vydávat ošklivé pazvuky:). Překrásné dobrodružství Ashitaky, které začíná útokem démona na jeho vesnici. Z démona se vyklube jeden z bohů, Ashitaka si ze souboje odnese ošklivé zranění, které se nedá v jeho vesnici vyléčit a musí vyhledat pomoc jinde..... Na první pohled se toto anime může zdát jako pohádka pro děti, ale hloubka příběhu, mlhavé hranice mezi dobrem a zlem, krev, romantika, rovnováha mezi životem a smrtí vás vyvede z omylu. Krásné a uchvacující. Tento film ( jako i jiná anime) pochopí jen citlivější a chytřejší a vnímavější divák. Nejlepší z nejlepších! ()

bari68

V žiadnom prípade, nie pre deti...Som trochu rozčarovaný, možno lepšie povedané bez rozumu, ktorý som v priebehu deja stratil.Obsah deja filmu, krásna animácia a pekná hudba sú prvotnými produktmi k myšlienke natočiť tento materiál vo filmovej alebo PC-komiksovej podobe.No,kvalita filmu uznaná,ale človek, ktorý videl animáky naposledy v časoch školných lavíc bude miestami znudený. ()

Seti

Další kultovní anime dopadlo v mých očích mnohem lépe, než zmatená sci-fi podivnost Akira. Japonské příběhy bývají obecně hodně specifické a dost odlišné od těch "západních". Ústředním motivem nastíněného fantasy světa je křehký duchovní vztah člověka k přírodě a životu vůbec. Dobro a zlo zde není jasně rozlišeno a hlavní cíl je zobrazen v nalezení životní rovnováhy. Právě pro našince osobitá asijská kulturní mytologie vyjádřená jak v obsahu, tak ve formě určitě nebude vyhovovat každému a věřím, že se najde mnoho těch, kteří Mononoke smetou ze stolu. Byla by to škoda, jelikož jako seznámení s žánrem anime bych jí doporučil v těsném závěsu za Vampire Hunterem D. ()

Lisabellla

Tak abych pravdu řekla, já se nudila. Chvílemi jsem se přistihla, že se dívám už jen proto, abch se podívala, jak to dopadne. By to jakýsi příběh pro japonce typický - vždyť u nich i cesta, po které chodí má nějakého svého ducha - nicméně pohádky od nich jsem viděla už i lepší. Animace byla sice velmi zdařilá a hudba k celé pohádce příjemně zvolená, to ovšem nezastoupí veškeré nedostatky, které celý příběh měl. Věřím, že se jistě ještě na něco od Miyazakiho podívám, ale za nějakou dobu. Tohle ani náhodou není můj žánr. ()

Mistickzz

Animácia síce bola slabšia, ale príbeh oveľa lepší ako mala Cesta do fantázie. Naša kultúra prijíma takéto príbehy troška ťažšie, ale na druhú stranu musíte uznať, že sa jedná o veľmi silný príbeh s prekrásnymi lokáciami a postavami. 84% ()

Zagros

K anime mě to nikdy netáhlo. Samo o sobě se mi vlastně ani nelíbí. Ale film jako celkem fungoval dokonale. Byl to vůbec můj první animovaný japonský film a udělal ostatním hodně velkou reklamu. Je to krásná pohádka pro dospělé. Na které se mi nejvíce líbilo, že jednotlivé postavy nejsou vyhraněné. Nejsou buď dobré nebo špatně, ale stejně jako v životě, je to u každé směs. Divák pořádně neví, kdo je ten největší "klaďas" a to je jenom dobře. Ostře to kontrastuje s běžnou, hlavně americkou, produkcí. Maximum jsem nedal jenom proto, že jsem jako Evropan nedokázal a snad ani nemohl všechny detaily docenit. To však není chyba filmu, ale moje. ()

HiddenDragon

Miyazakiho filmy jsou pro me tezko uchopitelne. Najednu stranu oplyvaji nadhernou fantazii, krasnou rucni animaci i hudbou, ale nadruhou stranu si vzdy uvedomim, ze proste nedokazu rict, co tim vsim chce autor sdelit. Mozna to napodruhe pochopim a budu hodnotit jinak. Ale ja k japonske koncepci duchu a demonu proste nejak nemuzu najit cestu. Porad v tom neco hledam a bud to tam neni, nebo to zkratka Evropan nedokaze vstrebat. V takovem "Devil May Cry" to proste beru jako ztresteny akcni odvaz kopirujici slavnou videohru. Ovsem v lyricky podane pohadce nejak nevim, jestli mam v demonech videt nejaky smysl nebo se proste koukat. Pribeh v "Mononoke" ma jednoznacne ekologicky podtext. Ovsem cekal jsem spis rozvedeni motivu nenavisti, nejake sblizujici vyusteni mezi lidmi a prirodou. Misto toho se dostavila typicka japonska "LSD silenost", kdy ma clovek chut se predavkovat a rozpliznout v deji na obrazovce. Jinymi slovy od jisteho bodu to nabere obratky, kdy muj konzerativni kulturni evropsky zaklad zpusobi, ze mi film prijde ujety. Ono se vpodstate ani o pohadku nejedna. Kdyz to nechapu ja, nepochopi to ani deti. Je to spis nabozenska rozvaha o prirode a cloveku. Navic je to misty hodne brutalni. A v neposledni rade je divne, ze vlky vychovana Mononoke tu ma vpodstate vedlejsi roli. I koncepce "bez padoucha" - cili zadne cernobile charaktery, kdy neni komu fandit - a dlouha stopaz zpusobuje, ze se divak muze zacit nudit. Jinak cesky dabing se mi libil - u takovychto snimku je asi lepsi, nez se rozptylovat puvodnim znenim. Za me 3+. ()

Chmur

Nádherný animovaný film o střetu přírody a pokroku lidské civilizace. Atmosféra je dech beroucí. Skvělá animace i hudba. Perfektně vykreslené postavy. Pro mě nejlepší Mijazaki. ()

adam9

Když jsem si Princeznu Mononoke pustil před několika lety poprvé, zjevně jsem nebyl připraven naplno rozpoznat a ocenit její nesporné kvality. Nyní po druhé projekci se mi dostalo neuvěřitelně komplexního cinefilního zážitku. Tam kdesi v hlubokých lesích starobylého Japonska černobílý svět neexistuje: každý bojuje za svou svobodu a pravdu a nehodlá se nikomu poroučet. Ashitaka je ztělesněním věčné a bohužel marné touhy po harmonii mezi člověkem a přírodou. Ke zbytku postav si dovolím okopírovat krásný popisek z jednoho komentáře na YT: Princess Mononoke is a pro-female masterpiece that tells a story and that doesn’t try to appeal to audiences. Lady Eboshi hires sex workers and lepers. She also is very well rounded character. She cares for her people, and she treats her people like her equals. The wise women is a venerated member of the community. She has clairvoyance and powers of divination and gives the community leaders advice. The ladies of Iron Town treat themselves as equals and doesn’t let men treat them like trash. They are independent and actively defend themselves and their way of life. Moro is a mother who defends her land and treats all of her children the same(she shows no favoritism only love). She protects her children even when she is dying. San is a warrior princess who doesn’t let her feelings of love cloud her judgment of Askitaka and the other humans. She fights for her home and she doesn’t force herself to forgive Askitaka at the end of the movie. Honestly Princess Mononoke has some of the most well rounded characters both male and female In any story ever. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)