Pokojný bojovník

• Česko Tajemství rovnováhy (více)

Excelentní adaptace stejnojmené autobiografické knihy Dana Millmana. Dan je talentovaný sportovec, sní o olympiádě, má vše – poháry, holky, rychlé motorky, divoké party. Těžký úraz ale vše změní. Díky setkání se zvláštním cizincem Dan pochopí, že se musí ještě mnoho učit, mnohé překonat a spoustu věcí naopak opustit, než se stane pokojným bojovníkem a nalezne svou cestu. Nejde o klasický boj mezi zlými a dobrými, film vypráví o tom, jak se postavit konfliktům uvnitř nás samotných. (oficiální text distributora)

kodwin

Možná jsem čekal trochu víc, ale i tak to bylo dobrý. Film pro přemýšlivé, který se nevyhne některým slabším okamžikům. Oceňuji minimalizaci klasických klišé sportovních filmů, i ten závěr byl fajn takto trochu useknutý. Líbil se mi Nick Nolte jako guru, méně už hlavní hrdina. Myšlenky, které zazněly byly pěkné, obohacující, ale ti pro které jsou určeny nejvíc, Pokojného bojovníka stejně neuvidí. Pro ně je málo akční a brutální a moc chytrý ... ()

petrce

Nejprve jsem přečetl knihu (kterou jsem mimochodem doslova "hltal", tak moc se mi libíla) a asi po měsíční pauze, jsem se podíval i na film. Ten má úžasnou atmosféru, obsahuje hluboké myšlenky a donutil mě stejně jako kniha opět se podívat do nitra mého života, zda-li ho opravdu žiju. Můj život kolem se od té doby hodně mění a uvědomuji si pořád více a více, jak důležité je žít TEĎ A TADY - nejsou vlastně žádné obyčejné chvíle, cesta nám přináší štěstí, ne její cíl. Touhy přináší utrpení. Pořád dělám chyby, ale cítím ten rozdíl, více mlčím a naslouchám své srdce a nemusím již vše tolik komentovat jako dříve - bojovník koná, jen hlupák reaguje. Ale život je záhada, nesnažím se ho pochopit. Život je změna, nikdy nic nezůstane stejné. Každopádně kniha i film je velmi inspirativní a myslím, že pomůže hodně lidem vidět svět jinýma očima. Takovéto knihy a filmy mají své místo v seberozvoji každého z nás. Často se i probudíme a opravdu se utvrdíme v tom, že smrt není smutná, smutné je, že většina lidí svůj život vůbec nežije... Všechno co musíš, je uvědomovat si svou volbu, být odpovědný ve svých činech a nezapomenout, že nikdy nebudeš lepší, ani nikdy nebudeš horší, než kdokoliv jiný... ()

Accuphose odpad!

Víte, budu to hodnotit jako ARTový film, protože na to si to od začátku hraje a budu proto daleko přísnější. Artový film definuju jako do puntíku promyšlený scénář, u něhož nezáleží na tom, jakými prostředky je ztvárněn, ale na jeho autentičnosti. Proto do něj řadím kousky jako Expres na západ nebo Locke. Může to být i něco, co jde mnohem hlouběji než jakékoliv jiné filmy a využívá nové techniky či prostředky, Bliss anebo Suspiria mě napadnou na první dobrou. A pak třeba kousky, které jsou úplně mimo hranice. Possum :-D A nebo kousky, ke kterým musím ještě dozrát (tvorba Leose Caraxe). Každopádně tohle vypadá jako něco od tvůrce, kterýžto viděl spoustu filmů - ale všechny byly top of America, takže maximálně sahaly na paty Tarantinovi... a řekl si, jo bude to pecka, hezké věty se tu mísí s debilními dialogy, nevěrohodnými situacemi a neautentickými reáliemi, tady konkrétně životem gymnasty. Celé v podání lowbudgetových herců. V něčem mi to připomíná českou tvorbu posledních 30-ti let (čest výjímkám). Vezmou se i některé dobré nápady, a pak se to dojebe (protože divák se musí přeci bavit). A pokud teda je to pro náročnějšího diváka, tak to bude Nabarvené ptáče :-D Chápu, že pro Američany je možná tohle pecka, protože ti se k Artovému filmu doopravdy nedostanou. Pro mě je to odpad, který mě malinko zamrzí, protože občas do scénáře něco dopsal duchovní děda... ale film to nezachránilo, jen to ukázalo bídu toho zbytku. ()

Marcecek

Psychologicky-filozofická športová dráma o tom, čo je pre človeka najdôležitejšie a hádate správne, niesú to peniaze ani materie, tie človeka neurobia šťastným a o tom, že najväčším nepriateľom každého z nás je každý z nás. Znie to ako klišé a je to klišé, ale konkrétne tu je to spracované veľmi dobre na pozadí prerodu hlavného hrdinu zo sobca a arogantného floutka na človeka uvedomujúceho si čo je v živote najdôležitejšie. Len ma napadá otázka, či by sa mu tá nehoda stala, keby sa nezoznámil so Strangerom, ale nebudem hnidopich. Nick Nolte hádže jedno múdro za druhým a dávajú normálne zmysel, dá sa to počúvať, koľko ľudí na svete by potrebovalo takého mentora. Pôsobí mysticky až nadprirodzene, mal som dojem, že v skutočnosti ani neexistuje. Film má presah, bojovať sám so sebou je oveľa horšie ako s najhorším nepriateľom, myšlienka i spracovanie, réžia a scenár mi imponovali, ale celkovo na mňa emočne napôsobil tak silno ako sa možno snažil alebo akoby som chcel. Preto mi vychádza spravodlivé hodnotenie 75%. ()

Pompeius

Velmi předvídatelné, ale celkem dobře natočené melodrama o hledání sama sebe, skutečných hodnot, vztahu ke světu atd. atd. atd.Takových tu už byla spousta. Nejsilnější ze všech však navždy bude nepřekonatelný příběh Brendana Larouxe... ()

amlug

Původně jsem chtěla dát i čtvrtou hvězdičku z úcty ke skutečnému Danu Millmanovi. Ale tenhle průměrný a předvídatelný film si ji prostě nezaslouží. Tvůrci se rozhodli vyhovět obecnému vkusu a raději moc neriskovat, než že by zachytili myšlenkovou podstatu cesty pokojného bojovníka. Pár náhodně hozených Millmanových myšlenek pak na člověk působí přinejmenším dost rozpačitě. Nicméně on sám by se jistě necítil tímto dílkem uražen, spíš by se smál. ()

ghostwo

Pro filmy tohoto typu mám trochu slabost. Ty životní rady nejsou vůbec špatné . Spousta lidí ty myšlenky asi už někdy slyšela, ale není od věci si je připomenout. Knížku si asi přečtu,možná i další knížky od Dana Millmana, protože jsem koukal, že jako autor je docela plodnej. Noltemu jsem věřil všechno, Mechlowicz byl taky v pohodě. Když by mi ukázali jak se Sokrates dostal tak rychle na tu střechu, taky bych dal i za 5*. Doplňuji komentář potom, co jsem četl knihu, resp.dvě knihy - druhá čistě o Sokratovy. Film je snad ještě lepšínež kniha a kniha Sokrates je vyloženě ...hmm..nechci být sprostý...no prostě se čtenářema Dan Millman vyběhnul. Je úplně o něčem jiném, než by si lidé asi přáli a vysvětluje pramálo ( to jen tak bokem ) ()

funesfilm

Je veľmi málo kinematografických diel o športe, ako je napríklad gymnastika. Tento film je výnimočný kúsok a oplatí sa ho pozrieť. V mnohom pripomínajúci okrem iných aj titul NIKDY TO NEVZDÁVAJ. ()

JerryPilsen

No mě to neoslovilo.Abys dosáhl klidu,umej hajzly.Karate kid hadr.Nick Nolte je skvělej,ale příběh v metaforach působí schizofreně. ()

Reviewer61

Čím méně si pamatujete svou minulost, tím můžete být šťastnější. Minulost už nezměníte. Budoucnost neznáte. Pod kontrolou můžete mít jen tuto chvíli. Jediné, co máte, je přítomnost. Chcete-li být šťastni, zaměřte se na ni. Dobrý film, který drží NN. Někdy sice s nádechem mentorování, ale ten se dá přejít. Důležitý je obsah sdělení. Ten je ve skutečnosti cizí pro 95% lidí. Ti jsou dnes sice informovaní, mnozí inteligentní a vesměs velmi obratní. Ke štěstí nebo úspěchu to nestačí. Neumí totiž odlišovat vnitřní svět od vnějšího, nemají ten správný postoj. Snad jim tyhle dvě hoďky znovu napoví... ()

Honey007

Knihu jsem nečetla, ale jestli mě tento film k něčemu inspiroval, tak k tomu, že si ji budu muset přečíst :) Mám ráda filozofické filmy, ale tady se bohužel nemůžu ubránit dojmu, že jak scénárista tak režisér nedokázali z filmu vytěžit víc než pár filozofických mouder a vypracovaných těl. Kdyby alespoň trochu usilovali o pochopení hlavní myšlenky, určitě by zvolili více imaginativní formu ztvárnění. Protože pocit štěstí nám nepřináší cíl, ale cesta a to bohužel tvůrci filmu nedokázali ztvárnit. 50% ()

Dzandy

Asi je zbytečné tady k tomu cokoliv těžkopádného dodávat snad jenom, že kdokoliv se kdy ptal, proč miliony lidí na celém světě běhají marathony, tak mu stačí podívat se na tenhle film, trochu popřemýšlet "tady a teď" a pravděpodobně dostane odpověď !!! Otázkou je, jestli jí chce dostat, jak se říká, kde nic není tam ani smrt nebere.... nebo taky chytrému napověz, hloupého kopni do držky :-) ()

M.a.r.v.i.n

Už tradiční americká pohádka filmů s touhle tématikou sem viděl už desítky ...je to pořád stejný, začíná to nudit tentokrát se do toho zamíchalo trochu jakýhosi šaolinskýho vědění jinak je to o ničem +dobrý grafický zpracování ()

shakewell

Hodnotím, a ještě to ani neskončilo, ale možná budoucí slušný finiš nemůže nahradit hodinu a půl nudného zmatku... ()

ShaThyc

Pravdou je, že chvíľami naozaj nudí, ale hlavná a najdôležitejšia myšlienka filmu je Žiť v prítomnosti, pretože to je to najdôležitejšie. V dnešnom svete žiaľ málo ľudí vie žiť práve teraz, nakoľko sa buď zaoberajú minulosťou alebo prehnane riešia budúcnosť a zabúdajú žiť v prítomnosti. Knihu som nečítal, ale myslím, že práve o sile prítomného okamihu napísal výbornú knihu už iný spisovateľ , pán Tolle. ()

Mr.Freeman

Tento snímok nieje zlý film, ale je to zlá adaptácia knihy. Film končí asi v tretine deja knižnej predlohy "Cesta pokojného bojovníka" od Dana Millmana. Zatial čo tu je vyvrcholením víťazstvo na olympiade v knihe na to nekládli skoro žiadny význam. Tá končí až keď Dan dosiahne "osvietenie". Nazval by som tento film demom :-)). Ak sa vám páčil, určite si prečítajte knihu, pretože TÁ vám zmení život. ()