Nepříjemná pravda

• USA An Inconvenient Truth (více)

Všichni sedíme na časované bombě. Pokud mají pravdu pesimistické hlasy, představované drtivou většinou světových klimatologů, máme přibližně deset let na to, abychom odvrátili ekologickou katastrofu nedozírných rozměrů, kterou by doprovázelo extrémní počasí a jež by nenávratně změnila tvář naší planety a život na ní. Pokud jste se teď zarazili, určitě vás zaujme hit filmového festivalu v Sundance, Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. V ní popisuje zanícený souboj jednoho muže s mýty a nepravdami obklopujícími fenomén globálního oteplování a jeho návod na únik ze slepé uličky. Tím mužem je bývalý americký viceprezident Al Gore, který po neúspěšných prezidentských volbách v roce 2000 přesměroval kormidlo svého života vstříc záchraně planety před nezvratnými změnami. (oficiální text distributora)

Hellboy

I kdyby žádné globální oteplování neexistovalo, nebo i kdyby existovalo, ale do 50 let bychom se ani neutopili, ani neumrzli nebo neseschli, tak je dobře, že tento film vznikl, protože možná přiměje lidi, aby se víc zamýšleli nad způsobem svého života a nekupovali si trapný Hummery a trochu se starali o to, co se na Zemi děje. I kdyby varovné prognózy o jakkoliv brzkém zániku byly mylné, je jisté, že ledovce mizí poněkud rychle a je velmi pravděpodobné, že lidstvo na tom má podíl. Tomuto dokumento můžete vyčítat ledacos, klidně i to, že se skrz něj snaží Al G. připravit na další volby (což je nesmysl), ale nelze popírat jeho jednoznačnou snahu svět zlepšit, pomoct! Je jedině dobře, že na problémy lidstva někdo upozorňuje, protože je tak lehké na všechno kašlat..jak to lidi dělaj:) Globální oteplování možná je tak trochu Lidoprasomedvěd, ale i tak je to záležitost, nad kterou nelze mávnout rukou. Co po vás vlastně Velký Teplý Al chce? Chce abyste ho volili?:P Těžko.. Straší vás? I kdyby, tak je to lepší, než nechávat lidi ve "sladké" nevědomosti. Chce: snížit emise uhlíku, až na nulu. Kupovat úsporné spotřebiče a žárovky, používat časované termostaty, používat v domě lepší izolaci, recyklovat, pokud možno koupit si hybridní auto (když to elektrickým autům nevyšlo), chce všechna auta s nižší spotřebou a nižšími emisemi, zkusit víc chodit nebo jezdit na kole, používat hromadnou dopravu, používat obnovitelné zdroje energie, volit lidi, kteří tento problém chtějí řešit. (neříká přímo "volte mě", říká doslova: pokud nikoho takového neznáte, kandidujte sami.) Celkově film není úplně dokonalý a je pravda, že některé odskoky do Alova soukromého života tam být nemusely, ale dávám plný počet, ne za Ala, ne za film, ale za myšlenku. PS : Co se týče formy filmu, tak obsah je podaný tak, aby mu porozuměl snad úplně každý, což ale nelze vnímat jako nějaké podbízení, protože stále obsahuje všechna podstatná fakta a vzhledem k tématu je přece klíčové, uvidí-li ho co nejvíce lidí! ()

3DD!3

Znepokojivé. Vlastně jsem nabyl pocit, že už jsme v pytli. Hodně. Vždycky tady totiž budou lidi, kteří si na přednášku zajdou a něco si z ní odnesou, lidi, kteří to hodí za hlavu a lidi, kteří na přednášku nepůjdou vůbec. A těch je většina. Mají totiž na práci důležitější věci, nemají čas anebo cokoliv. No zpět k věci. Dokument je to opravdu zdařilý. Al Gore je skvělý řečník (vtipný v pravou chvíli a nebojí se ukázat prstem na konkrétní osoby) a celkem sympaťák. Ukazuje grafy, fotky a vypráví příběhy, které jsou pravdivé. Když člověk vidí mizet jezero před očima pořádně to zatřese jeho přesvědčením o rychlosti takového globálního oteplování. Nejvtipnějším na tom je, že příčinou problémů modré planety jsou dvě nejzbytečnější věci s kterými kdy lidstvo přišlo: Ekonomika a Politika. Hmh měl jsem k tomuhle dokumentu vypracovat esej o manipulativních prvcích, které zde byli použity. Tak proč ji nehodit i sem? :-) /// Nepříjemná pravda je moc příjemný film, působí na vaše emoce, na to dobré ve vás. Proč? Jak? Pokládáte si tyhle otázky? Možná jste chytřejší než si o vás tvůrci tohohle dokumentu mysleli. Všimli jste si těch manipulátorských fines, za které by se nemusel stydět ani doktor House? Vaše plus. Pokud ne. Odpovědi, proč vám slzy tekly z očí proudem, možná najdete přímo tady. Takže za prvé. Al Gore je sympaťák a navíc prohrál. Prohrál boj proti té nelidské stvůře, která vehnala Spojené státy do války, kde umírají lidé a ničí se životní prostředí. Je to někdo komu můžete věřit, komu chcete věřit, protože vás dokáže přesvědčit, že je jeden z vás a myslí to dobře. Vždyť on je taky člověk a k čertu, možná tomu co říká i opravdu věří. Nemusí záležet na tom, jestli je to pravda. Pak tu máme správnou skladbu záběrů. Topící se méďa, umírající zvířátka atp. Lidi, ač tomu někdy těžko uvěřit, mají přírodu rádi. Aby ne, všichni jsme z ní přišli. Z močálů Země jsme se vynořili a její hlína pak pohltí naše těla. Měli bychom ji respektovat a ne ji devastovat, měnit a přetvářet jako bezcitné stvůry. Nostalgicky nás nutí vzpomínat na to jak jsme poprvé vešli do lesa a dýchali čerstvý vzduch. Také je tu náš dobrý přítel zvaný televize. Co člověka přinutí k zamyšlení, než když tvůrci oblíbeného televizního seriálu natočí krátký a vtipný filmeček o tom jak je globální oteplování špatné a názorně ukazují prstem na hloupé lidi ve vládách a továrnách, kteří nechtějí naslouchat faktům a všechno řeší dobře uleželou sarkastickou poznámkou. Nesympatičtí lidé. Fakta a grafy se taky dají interpretovat různě, a když chceme, můžeme věci udělat… no řekněme drastičtější, než skutečně jsou a pokud je proložíme obrázky tajícího ledu a médi, cílovou skupinu diváků jistě zasáhnou. Dalším faktem zůstává, že dým je špatný. Dokonce i kuřáci to ví. Smog, splodiny, dusící se sedmikrásky na lidskou psychiku nepůsobí nejlíp. Na dovolenou nejezdíte k dýmícím továrnám, ale do přírody. Sluníčko, pláže. Ne smogem pokryté městské džungle, uranové doly a uhelné štoly. Svět zeleně, modře, harmonie a klidu člověka naplňuje mnohem víc. Aspoň do té chvíle než mu zazvoní mobilní telefon a musí jít kácet deštné pralesy, aby měl čím nakrmit své hladovějící děti. Děti. Děti. Vždyť pro ně, pro to pro jejich budoucnost musíme zachovat svět. Žijeme pro ně, planetu musíme zachránit pro ně. Naučit je pečovat o naši Matku a poučit je z našich chyb. Chováme se jako nemoc a oni by měli najít lék. Oni nás mají moc zachránit tak proč se nepokusit jim to umožnit. Dát jim dost času vyřešit to. Zpomalit tu převažující se misku vah. Děti. Silná to zbraň dokumentů. Na závěr pak přejdeme k tomu nejdůležitějšímu. K hudbě. Hudba, říká se, hraje na lidské emoce, a když ji zkombinujete s obrazem správně, získáte zbraň, která má takový dopad, že může změnit víry a přesvědčení jedním tklivým tónem violy. Ach jak bezcitná je tahle rasa, když dokáže rozebrat něco tak upřímného a správného jako je Nepříjemná pravda. Neměli bychom místo vysedávání ve školách a psaní esejí vysazovat stromky, které padnou na ty tisíce učebnic a papírů, které pak stejně spalujeme na prach? () (méně) (více)

Radko

Zmes informácií a varovaní pred dôsledkami prehriatia stále teplejšej zemegule v dynamickom zostrihu série prednášok Ala Gorea. Sled pútavých obrazov, grafov a upozornení funguje ako dobre premazané súkolie. Vďaka informačnej hodnote a presvedčivosti výpovede sa dokument vidieť oplatí. Každá minca má však dve strany. Prednáška sa totiž z času na čas preruší lyricko-patetickým výlevom z osobného života prednášajúceho. V týchto momemtoch sa stáva oslavnou ódou jedného muža. Sebaprezentácia osobných úspechov, vytriezvenia z politiky a návratu k skutočným hodnotám je skôr nepríjemnou pravdou o pretrvávajúcich politických ambíciách. A to tým skôr, že správanie sa Al Gorea, zachytené v dokumente samotnom, má od ekologicky šetrného prístupu naozaj veľmi ďaleko. ()

Falko

Velmi zaujimavy a posobivy dokument, ktory sa mi podaril vidiet az teraz a vsetko, co sa v nom Al Gore snazil ukazat a vysvetlit ohladom nasho nicenia planety, sa akosi splna, aj ked nenapadne, ale isto. Za posledny polrok by som spomenul uz prvy sneh prilis skoro v polovici oktobra na Slovensku, pricom sa najviac tesili zimne strediska, ale ze sa ten sneh nielenze udrzal, ale neustale padal i na juhozapade Nemecka asi az do marca 2010, kde som kazdu zimu zvyknuty na trosku snehu alebo prinajmensom vobec ziadny sneh a tuto zimu tu napadol metrovy sneh a nie a nie sa ho zbavit. Dalej januarove (lednove) zemetrasenie na Haiti, tisice ludi mrtvych a zemetrasenia pokracovali aj na inych uzemiach, vybuch sopky na Islande, ktorej nebezpecny popol doslova skolaboval letecku dopravu a to bolo nedavno, dalej silne tornado na vychode Nemecka. V Nemecku a tornado? To som doteraz poznal hlavne z USA, ale pocasie dokaze svoje. No a prave v tychto dnoch 04.06.2010 najväcsie povodne po nekonecnych dazdoch na strednom a vychodnom Slovensku v historii, kde su znicene mnohe cesty a domy a zatopene mesta ako Bardejov alebo Trebisov. A to je iba posledny polrok. Pamätate na august (srpen) 2002 na tzv. storocnu vodu v Prahe, kde prave Sean Connery natacal LIGU VYJIMECNYCH (2002)? A je toho omnoho viac, ale to by tento komentar nemal konca. Treba sa len nad tym zamysliet, ci je to normalne a deje sa to asi kazdych 50 rokov, alebo sme si sami na vine a mozeme nieco proti tomu urobit? Mozno malicko by sme mohli tomu napomoct, stacilo by menej znecistovat ovzdusie alebo viac setrit elektrickou energiou... 04.06.2010 _______ Al Gore +++ Billy West +++ George Bush +++ George W. Bush +++ Ronald Reagan +++ Hudba: Michael Brook ()

venus

Velmi zajímavý dokument ukazující závážné skutečnosti o naší planetě. Obsahuje fakta, která byla dříve určená pouze úzkému okruhu vědců. Tento dokument některá z nich nastínil i veřejnosti. Trochu mně vadilo polopatické vysvětlování a zjednodušování. I když... dokument je americký, takže se není čemu divit;) ()

liborek_

Tenhle dokument má dvě tváře... Kdybych měl hodnotit jen tu mnohem zajímavější a dynamičtější, pak bych dal plné 4*. Al Gore totiž mluví zasvěceně, přesvědčeně a přesvědčivě. Navíc je skvělý herec (což je vzhledem k jeho dřívějšímu působení překvapení...:-), takže to má i vtip a slušný spád. Tou druhou tváří jsou však patetická a sebechvalná intermezza, která si "bývalý budoucí prezident USA" mohl odpustit. Filmařsky nic objevného, ale samotná přednáška byla určitě zajímavá a minimálně stojí za úvahu. Pokud někdo usoudí, že jde o propagandu či brainwashing, prosím... Ale zodpovědně se to dá říct jedině tehdy, když má člověk v rukávu protiargumenty a ne jen nepříjemný pocit, že Al Gore útočí na zvyky, které dotyčný není ochotný změnit, protože se mu takto žije pohodlně. Každopádně je Nepříjemná pravda důležitý film, i když lidé brezinovského typu budou hodně hlasitě namítat...3,5* ()

Phobia

Fakt doufám, že Al kecá! Dýchám v hojné míře benzopyren a stav planety mi není lhostejný: třídím odpad, jezdím na kole, na zahradě uvědoměle sázím zeleň a neváhám verbálně (i fyzicky, kdyby bylo třeba;-)) napadnout ta bolševická hovada, co projedou kolem sběrného dvora a půl kilometru za ním vyklopí svůj sajrajt do křoví. Venca Klausů by mě nazval ekoteroristou... nešť, já jeho občas tituluji hůř:-). Chápu, že věci nejsou černobílé a nedělám si iluze: Al Gore jistě líčí tu nejhorší ze všech možných variant. Dokument umně a jednoduše podává vědecká fakta v kombinaci s klíčovými životními okamžiky někdejšího prezidentského kandidáta. Výklad je podán tak prostě, aby vše pochopil i ten nejtupější americký buran (Jiřík W. Křoví mladší to asi beztak nepobral;-)). Podívejme se na to takhle: pokud lidstvo začne něco dělat, aby zabránilo potenciální hrozbě a potom se ukáže, že šlo o kachnu, co se stane? Vůbec nic, akorát se nám snad zlepší prostředí k životu a možná v létě nebudeme chcípat vedrem. A co když "oteplovači" mají pravdu a lidstvo přesto dál bude sedět na prdeli se založenými pařáty a odmítavě mávat rukou nad ekoteroristickými bláboly? Tak se za pár desítek let budeme mít opravdu zle-nedobře, naši vnukové nás budou proklínat a nadávat nám do sobeckých, nezodpovědných kurev. Al Gore na mě každopádně zapůsobil dojmem inteligentního člověka, zapáleného pro svou věc. Obyvatelé USA v mých očích zas o něco klesli, když si místo něj zvolili toho přiblblého kašpárka Bushe (a dokonce 2x, svatá prostato!), asi je na ně Al příliš chytrý. Blahoslavení chudí duchem, neb jejich je království nebeské... možná proto tak serou na Zemi. "Nepříjemná pravda" mě kdovíjak nebavila a nejde jistě o celou pravdu, ale je moc dobře, že se někdo snaží a křičí do světa. Nechováme se totiž ke svému domovu macešsky, spíše jako pedofilní otčímové se sklony kopat do své ratolesti, topit ji ve splašcích, pálit cigaretou a sem tam jí chrstnout do ksichtu lavor vřícího oleje. 80% - ne za agitační přednášku, pouze za úsilí vzbudit v lidech zájem a odpovědnost za chátrající stav naší planety. ()

kinej

Tohle je taková lekce z prezentace od komunikátora z nejpovolanějších. Netvrdím, že vše co tvrdí Gore je pravda a že oteplování je 100% vinou lidí, ale zároveň intuitivně cítím že není v pořádku se chovat k matce (zemi) tak spratkovsky jak to děláme my. V tomhle směru tedy film považuju za politicky správný. Škoda, že Gore onehdy Bushe neporazil. Mohli jsme být zase o něco dál. ()

Hunt

Je třeba se zamyslet. I když co se týče dynamiky vyprávění, měl bych výtky, ale zaznívají tak důležité a zásadní informace, že je potřeba dát vysoké hodnocení. ()

Pepinec

Podívejte, já osobně do tohoto tématu nevidím nikterak hluboce. Vnímám dvě protichůdné teorie odborníků, z nichž někteří tvrdí, že se řítíme do pekel, a jiní nás naopak chlácholí tím, že není třeba dělat si starosti. Jak se v tom všem má vyznat lajk? Jsme zaplavováni nepřeberným počtem grafů, tabulek, expertiz a prognóz. Jediné, co nám, nezasvěceným, může pomoci při analýze, je selský rozum. A ten můj mi říká, že Al Gore byl maximálně přesvědčivý, ba až děsivě přesvědčivý. Jeho americké ovečky se sice řechtaly tomu, že jsou v mnoha ohledech tím největším znečišťovatelem na světě, o to více to na mě však zapůsobilo. Je totiž patrné, že si většina lidí nepřipouští jakékoli nepříznivé změny, natož pak jistou spoluúčast na nich. Ač je možné, že v některých věcech nemusí mít pravdu, mě si Al Gore získal. A komukoli, kdo by se mě snad pokusil přesvědčit o opacích toho, co říkal, by dalo hodně zabrat, než by mě zaujal stejným způsobem. ()

Hromino

Sorry, ale tohle opravdu ne. V podstatě se tady nic nového nesděluje, jenom dokola omílají všeobecně známé záležitosti, navíc v podání jedné velké reklamky na Ala Gora... přemýšlím nad tím, co mi ten dokument přinesl novýho, nečekanýho, ale nic mě nenapadá. ()

petaspur

"Řekněte svým rodičům, ať neničí svět, ve kterém budete žít!" Závěrečné Alovy rady si rozhodně vezmu za své, zejména tu s užíváním hybridního automobilu, ale to je asi tak všechno. Tohle byl zkrátka jen jeden pohled na globální oteplování, druhá strana má názor zcela odlišný a můj zcela amatérský pohled na problém očekává skutečnost někde na poměru Al vs. Václav = 62% ku 38%. ()

Rosomak

Zajímavé téma, které je však proloženo nechutně sentimentálníma vložkama, které nemají s globálním oteplováním nic společného a jen se snaží ukázat Al Gora jako toho nejvíce chápavého a citově založeného člověka... Pardon, ale to je opravdu moc. Radši si o globálním oteplování něco přečtu (asi to nebude žádná publikace od Václava Klause:) než koukat na tento film, který víc propaguje Al Gora než problém globálního oteplování... ()

S.Quentin QUALE

Poutavá přednáška Ala Gora na téma globálního oteplování. Skvělý řečník provází live audience tuny faktů, keré jsou zapracovány do interaktivní prezentace. Do toho Davis Guggenheim prostříhává šoty na daná témata, což z dokumentaristického hlediska působí opravdu vyspěle. I přes to, že Gore místy naprosto tendenčně a jednostranně zneužívá faktů, které se mu zrovna hodí do krámku, je jasné, že je (na světě) něco špatně. Moc se mi líbil závěr, kdy Gore nezůstal pouze u suchého konstatování, že je všecko na hovno, ale přichází i s optimistickým tvrzením, že není všcko ztraceno a že by lidstvo i při minimální snaze a minimální úpravě svých životních návyků mohlo změnit hodně. Moc pěkný dokument, který sice svět nezmění, ale je oprávněně vztyčených ukazováčkem. Dá se doporučit! ()

johnys

Jeden z nejlepších dokumentů všech dob. To by měli pouštět na všech školách a „klimatologovi“ na Hradě povinně místo ranních novin! :-) Škoda, ze se tehda Gore nedostal do Bilého domu, svět mohl být jiný... ()

Šakal

Někdo píše.... je tam spousta věcí, které mě ŠOKOVALY. Opravdu? ( skoro by se chtělo zvolat: tak konečně někdo prozřel. Nebo, že by pouze vytahnul hlavu z .....) Mě tedy NE! Al Gore nepřichází s ničím " OBJEVNÝM ". Na všechna tyto fakta se poukazuje již nějakou tu dobu, pouze ty hlasy nejsou slyšet a v neposlední řadě Al je vskutku výborný řečník a manipulátor. Faktem ale zůstává, že nic není tak jednoznačné, vše má dvě strany mince. Zaručuji vám, že když proti sobě postavíte obě strany a budou je zastupovat ( prezentovat ) " pánové na svých místech " a obratní řečníci, každá strana vás zavalí takovou spoustou faktů a argumentů podpořenou potřebnými grafy, mapy.. a samozřejmě každá ze stran se zaměří " na to svoje " , vynechá, to co se jim nehodí " do krámu " , budete přikyvovat oběma stranám a pod tíhou těchto " faktů " rezignujete a kapitulujete na vše. Nicméně, díky za každý takovýto dokument zvlášť, když hlavní postava je někdo, kdo se tímto problémem zabývá již drahou řádku let, je vidět a slyšet a v neposlední řadě o skutečném problému něco ví. Protože jestli něco poškozuje tento " boj s průmyslovým světem " , jsou to všichni Ti a jim podobní, co se přivazují na chladících věžích Temelínu a když se jich někdo zeptá, proč to vlastně dělají, za co bojují, tak jen nechápavě zakroutí hlavou. Jen když jim od " rakouských přátel " přitékají na účty předem dané taxy. Říkám: ANO, je potřeba ( nejvyšší čas ) začít se chovat šetrně k přírodě a přírod. zdrojům, nicméně to musí býti s rozvahou a ruku v ruce s pokračujícím nezadržitelným rozvojem. Protože, přiznejme si to upřímně, " zpátky do jeskyní " , by se nám asi nikomu zřejmě nechtělo. Tudy cesta rozhodně také nevede. Ovšem to nic nemění na faktu, že tento DOKUMENT ( když poodhlédnu od těch pár momentů, kdy si Gore přihřívá svou politickou polívčičku ) je nesmírně důležitým. Neboť loby světových průmyslových velmocí, podpořená obratnými řečníky ( taky jednoho máme, že pane profesore ) o tom, že GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ je mýtus, je velice silná a díky za každý viditelný, slyšitelný a navíc srozumitelný hlas, který jde proti NIM. p.s. když už tady všichni ( včetně mě ) tak srdceryvně přikyvujeme a hořekujeme nad tímto problémem, pojďme se raději každý z nás zamyslet, co můžeme my osobně ( každý zvlášť ) udělat proto, abychom i my tou trochou přispěli ( pomohli ) v této problematice. Zkusme žíti a chovati se trochu úsporněji. Přiznejme si, že to určitě lze, i bez nějakých velkých omezování se. KONEC výlevu ŠAKALA na téma svět. hospodářství versus příroda :o) ()

Anderton

Bohužiaľ som videl iba druhú polovicu dokumentu, ale na základe množstva informácií a stavbe filmu si myslím, že ho môžem hodnotiť a komentovať. Al Gore nám predkladá obrovské množstvo grafov, kde neuvádza ich zdroj, v jednej strihovej pasáži ukáže Gándiho, berlínsky múr a Nelsona Mandelu, ktorý majú z ekológiou pramálo spoločné aby nám povedal, že aký je ľudský duch silný, grafické vizualizácie ako by to vyzeralo s našimi mestami po roztavení ľadovcov atď. V jeho dokumente je potom rovnako ťažké si vybrať informácie, ktorým sa dá bez pochýb veriť, ako ich vybrať z množstva "overených" vedeckých štúdií. Ak je fakt, že každá vedecká štúdia z približne tisícky uznáva, že za globálne oteplovanie môže človek, tak si Gore týmto mierne populistickým dokumentom podráža nohy a mal by sa viac sústrediť na jednu tému, ktorú by prednášal podrobnejšie a tým pádom dôveryhodnejšie (možno jeho prednášky také sú). ()

Tomco

clovek si az neuvedomuje akej hrozbe ludstvo celi. tento dokument je dostatocne sokujuci a neprijemne pravdivy. fandim al gorovi..aspon co sa tyka tejto problematiky. ()

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky