Rozsáhlá poema "Máj" básníka Karla Hynka Máchy patří k stěžejním dílům české literatury a je považována za vrchol českého romantismu. Autor vypráví tragický příběh lásky dvou mužů k jedné ženě zasazený do přírodního rámce kvetoucího jara. Syn pro lásku zabije svého soka, aniž tuší, že jím nebyl nikdo jiný než jeho otec. Romantické dílo převedl do filmové mluvy F. A. Brabec, autor úspěšné filmové adaptace jiného českého klasika – K. J. Erbena a jeho Kytice. Ve svém filmovém ztvárnění Máje posílil režisér a spoluautor scénáře dějovou linii vytvořením nové postavy kata – aktéra i vypravěče děje. Zásadním vkladem filmu je však jeho obrazová složka, jak u kameramana a režiséra F. A. Brabce bývá dobrým zvykem. Krajina a romantická zákoutí Českého ráje tu souznějí s poryvy duše všech hlavních postav. Důležitou složkou filmu se stalo i zhudebnění známých veršů skupinou Support Lesbiens. (Česká televize)

Milda003

Přiznám se knihu jsem nečetl, takže mně to tenhle Brabcův průser moc z míry nevyvedl, jelikož nemohu posoudit - jak už to ale bývá knihy jsou vždy lepší. Přišlo mi to takové neokořeněné,,,,, ()

smajly

Nepřipadlo mi to tak hrozný, jak bych očekával podle ostatních komentářů. Lépe řečeno, čekal jsem, že Máj bude takový, jaký byl. Kytice se mi líbila hodně, tohle bylo pravda slabší, ale jen o málo. Ono zfilmovat báseň není asi žádná legrace a to, že ve filmu najdeme spoustu ryze výtvarných scén a obrazů, není kýčovitost, ale důsledek toho, že jde právě o lyrickoepickou báseň. Ode mě má tedy pan Brabec uznání, i když se Máj asi nezařadí po bok filmů, které bych si pouštěl dvakrát do roka. Z hereckých výkonů to vyhrál Tříska. Celkem 65%. ()

Arsene

Instantní film na bázi romantické básně. Rozmíchejte ve vodě a pomalu lijte do otevřené záchodové mísy. Složení: 30% pořádné kozy, 20% pěkné záběry krajiny, 20% hudba Supportů, 10% blekotající Tříska, 10% nesympatický hlavní klaďas - zbojník Vilém, 5% duchařinky, 5% pokus o atmosféru. Kdyby to natočili rovnou jako porno nebo hudební klip, nejspíš by si mě to získalo víc. ()

Tamirki

Dvě hvězdičky za pár hezkých záběrů a za zajímavou hudbu, jinak člověk větší část filmu jen kroutí nechápavě hlavou... ()

groz122

Film dělán podle básně - už jen to bylo riziko natočit ! bohužel nemůžu říct že se to taky něják povedlo - Tradiční filmeček o nešťastné lásce ---> KLIŠÉ ! Za normálních okolností bych dal filmu 3 *** Ale zaposlouchat se do hudby z filmu je opravdu potěšení ! ()

Romanstekl

K urcitym zaberum a jedne "rockove" vsuvce spolu s "halucinacemi" bych mel urcite vyhrady, jinak na me tento snimek, jako neznalec původní psane podoby, velice zapusobil. ()

topi80

Já jsem ochotný uvěřit Haně Zagorové zpívaný death metal, Petru Nárožnému házení řepou na jejím koncertě, ale že je Concitta Stropnická strašný lesů pán, to už vyžaduje takový díl fantazie, kterého se mi nedostává. ()

Sebastianek1

S tímto Májem nemám problém. Kašlu na to, co tady vidím, Máj je natočen výborně, mezi svátky si ho pustím. Zpracování klasiky, která jde divákovi naproti, jak nejlépe to jen jde, vizuálně podmanivé. ()

Myrddin

Shrnuto do jedné věty, vystihující celý film: Vzali Máchův Máj a o*#?ali ho do p*#?le. Po povedené Kytici by člověk neřekl, že stejný tvůrce takhle zneuctí českou klasiku. Bez přehánění je to urážka předlohy. I tak ale dávám jednu hvězdičku za nápad a za Johna Trisku. ()

LaValse

Ono si to tak lehce poletovalo jako ty bílé šátky ve filmu, které se nedaly spočítat. Lehce, bezvýznamně, ploše. Lidé se zabíjejí, souloží, svlékají se, milují se, nenávidí se a koho to má vzrušovat? Máte tu všichni pravdu, film neměl příběh ani hloubku. To, že byl bez příběhu bych lyrickému zobrazení Máchovy básně odpustila. To, že byl bez hloubky - budiž. Ale ty herecké výkony! Vsázelo se zřejmě na charisma Matěje Stropnického alias rozervaného avšak pohledně vypadajícího loupežníka. To se povedlo, to jediné zachránilo Viléma. Protože jeho projevy byly jinak tak upjaté, nepřirozené a expresivní že by se snad hodilo jen na divadelní prkna. Možná. Herecké zastoupení zachraňoval Tříska a dokonce se mi líbila i postava Jarmily a to zřejmě proto, že vůbec nepromluvila. Kdyby byl film němý, byl by skvělý. Po vizuální stránce to totiž F.A. Brabci jde a říkejte si co chcete. Že to byl kýč, šílená hudba, přehnané efekty a samá erotika. Přečtěte si Máchu. Některé okamžiky filmu byly dokonalé, některé k smíchu. Zkrátka průměr. ()

dawydx

Po všech záporných ohlasech jsme k MÁJI přistupoval se solidní despektem. O to víc mě překvapilo, že film žádná extra hrůza není. Ale zbytečnost a hloupost určitě. Herecké obsazení je katastrofa - jediný, kdo vyčnívá je Jan Tříska. Stropnický se sice do role typově hodí, ale jakmile má vyjádřit jakoukliv emoci, přivře oči a zasněně se zahledí do slunce... Mimo ústředního trojúhelníku jsou všechny postavy jen do počtu. Jakékoliv motivace a vztahy mezi charaktery tu vskutku nehledejte. Nutno říci, že film má několik slibných okamžiků, ale ty jsou spolehlivě zazděny slintajícím Kukurou, všudypřítomným neopodstatněným kýčem a naprostým nezájmem, který divák k postavám chová. Celý snímek by daleko lépe vyzněl jako fotopříběh v TopDívce... ()

Pavlunka

Byla sem na tomto filmu se školou a musim říct že to nebyla dobrá volba...Film takřka o ničem,samej prcing,oral,kozy a nic.Jako plus musim dát Třísku jelikož to opravdu krásně recitoval,a i natočeno to nebylo špatně.Bohužel obsah se snad nedá popsat jinak než kýčovina.Děsný pán lesů,mi přišel spíš jako Bill z Tokio Hotel(to nemluvim o tom jako postiženě jezdil na tom koni) a krásná jarmila byla spíše děvka.Ovšem za to že to je český dávám 3* jelikož v poslední době neumíme nic natočit. ()

Burrows

Nakonec jsem musel snížit hodnocení pouze na jednu hvězdu, protože je to opravdu tak špatné. Vím, že slovo špatné toho moc neřekne, ale jestli chcete, což bych moc nedoporučoval, posuďte sami. Je to kýč, Jarmila je vykreslená jako nymfomanka, Stropnický se mi do role Viléma taky nehodí, kamera zabírá stále ty samé scény (vím, je to záměr, ale co je moc, to je moc). Jediné, co stojí za zmínku je vypravěč. Silnější jedna hvězda :D ()

ab.dul

Trošku poezie neuškodí, ale zkoušet zfilmovat Máj je nelehký úkol, u kterého se musí opravdu vymyslet, v jakém duchu film nést. Erotický nádech do filmu vnesl mnoho spekulací, díky nimž se Máj nelíbil. Musím ale Brabce pochválit, že se s básní vcelku dobře vypořádal. ()

Cortesz

F.A. Brabec je docela zručnej kameraman a v tomto případě i obstojnej režisér, ale převádět tuto látku na filmové plátno nebyla zrovna správná volba, také se na tom podepsala nesmírně krátká stopáž, ale co taky chtěl vymáčknout z takové krátké a jednoduché básně? Nic? Ano téměř nic, po obsahové stránce zde nic není, takže přemýšlím jestli to celé nebylo tak trochu zbytečné, řekl bych, že ano. Herci špatní, ikdyž za to svým způsobem ani nemůžou, protože je jich docela dost a každý z nich má minimální prostor, hlavní ženská herecká postava měla minimum dialogů, vlastně přemýšlím nad tím, jestli vůbec něco řekla, mladej Stropnickej jako obávanej loupežník nebo co, tak to opravdu ne, jediní, kteří stáli za povšimnutí byli Jan Tříska a jeho krásná recitace veršů a také mu patří jedna hvězda a ta druhá je za hudební motiv, kterej sice zní téměř po celou dobu filmu, ale opravdu stojí za to a je dost chytlavej a k filmu se dokonale hodí, ale to je jen můj dojem. ()

LuNaj

Máj jako film? To jde? A jak vypadá v Brabcově podání? Jarmila si to rozdává s každým, kdo si o to řekne, flirtuje s každým, kdo má koule a svlíká se pokaždé, když má náladu. A že ji má nějak moc často... Strašný lesů pán se zamiluje, vraždí a do toho recituje Tříska. Blázinec? Tak trochu. Podprůměrný film? Kdeže, i když by to podle mého kometáře mohlo vypadat. Já jsem byl poměrně spokojen, i hudba Supportů mi přišla v pohodě, kromě jedné chvíle, u drsnějšího rockového songu Strašný lesů pán. Ten se do dané situace vůbec nehodil. Jiak pohoda. Shrnutí? Spokojenost.Film, hudba, KAMERA! ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

25.12.2008

Staň se hercem!

Staň se hercem!

22.03.2007

Česká televize a Beltfilm hledají dívky a kluky ve věku od 15 do 20 let pro obsazení hlavních rolí nového filmu Máj režiséra F. A. Brabce. Konkurz proběhne v neděli 25. března v čase od 9:00 do 18:00… (více)