Nejlepší sportovec století

• Česko Sportovec století (více)
všechny plakáty

V roce 2000 se scházejí odborníci, aby zvolili nizozemského sportovce století. Sake Wiarda jmenuje sportovce jménem Taeke Jongsma, kterého nikdo z přítomných nezná a který prý vynikl v nezvyklém sportu – sezení na kůlu. Vypráví jeho příběh... Taeke je synem chudého venkovana a v lidovém sportu, oblíbeném v jeho rodném Frísku, hledá odstup od neutěšené skutečnosti. I do navenek idylického světa jeho dětství ve 30. letech a mládí ve 40. letech proniká realita nezaměstnanosti a války. Zkouška trpělivosti a rovnováhy, v níž se v průběhu času naučil s přehledem porážet své soupeře, se pro Taekeho stává osudem. Nachází smysl života v poklidném sledování klidné vodní hladiny obklopující jeho kůl, tahu ptáků, proměn počasí i ročních dob... V okamžiku, kdy jde o něžný cit k půvabné Tjitske a nenávist k bohatému konkurentovi v lásce Rintjemu, se však Taeke musí rozhodnout, zda zůstane jen pouhým pasivním pozorovatelem světa... Poetická tragikomedie o jednom lidském osudu přerůstá v originální úvahu debutujícího režiséra. (oficiální text distributora)

Saur.us

Příjemná tragikomedie o sportovci, který své závyslosti obětoval víc, než by bylo zdrávo aneb jak zrzavý sedlák roky na kůlu seděl a co vše při tom stihl. ()

dawe787

Tento příběh není pro každého, tak jako sportovní disciplína sezení na kůlu, ale osobně mě to zaujalo a byl jsem zvědavý, jak to celé dopadne. Jako dopolední film to naprosto strefili. ()

bono22vox

Když komise navrhne na sportovce století chlapíka, který vydrží sedět dlouho na sloupu, skoro to zavání Cimrmanem. A když se v retrospektivě začne odvíjet "atletův" život, obrazy se ponoří do tak idylické atmosféry, že se budete cítit jako v Obecné škole. Holandský příběh ovšem plyne až příliš líně. Nápad s nezvyklou disciplínou je vtipný, celý film ale neutáhne, a tak v půlce děje hrdina sleze z kůlu, aby si zařádil s partou komunistů či trpěl pro lásku. Nic světoborného, na pohodový večer však tahle selanka stačí... ()

nula87

Vtipná lehká komedie, která dává slovu sport úplně nový význam. Za vrchol filmu ovšem považuji jeho nesportovní komunistickou část. Příjemná oddychovka i pro ty, kteří sport nemusí. 75% ()

pOne

Takový holandský Forrest Gump. Pěkné obrázky Nizozemí doplněné hezkou hudbou. Pár vtipných scének, několik dojemných, nadčasovost. To jsou klady. Neseděla mi ale ta obálka tvořená volbou nejlepšího sportovce století. Kdyby film pojednával prostě a jednoduše o životě Taekeho Jongsmy (a bylo vynecháno slovo sport), tak uvažuju i o vyšším hodnocení. ()

12055

Osobně bych si přál víc takovýchto kousků v kinech. Na první pohled obyčejný film o nadšení k neobyčejnému "sportu" je plný vtipných, převážně tragikomických momentů. Komedie s hořkou příchutí je důkazem, jak nesprávný výběr smyslu života v podobě touhy být v něčem nejlepší může vést k řadě osudových chyb... Ale když sezení na kůlu miluješ, není co řešit! ;) ()

watchtower

Od něčeho, čemu dělal patronát Zdeněk Svěrák bych přece jen čekal víc. Tak nějak to normálně plyne, neurazí, nenadchne. Ale na holandské poměry to bude učitě šupa. ()

Peršanka

Já furt nevim, jestli sou Holanďani tak ujetý nebo je to celý provokace? A hlavní hrdina-dokonalej blb a buran. Asi to bude tou placatou krajinou. ()

ledger

Příběh člověka, jehož životním cílem je překonat rekord v sezení na tyči a přitom mu možná uniká pravá podstata jeho života. ()