Nejlepší sportovec století

• Česko Sportovec století (více)
všechny plakáty

V roce 2000 se scházejí odborníci, aby zvolili nizozemského sportovce století. Sake Wiarda jmenuje sportovce jménem Taeke Jongsma, kterého nikdo z přítomných nezná a který prý vynikl v nezvyklém sportu – sezení na kůlu. Vypráví jeho příběh... Taeke je synem chudého venkovana a v lidovém sportu, oblíbeném v jeho rodném Frísku, hledá odstup od neutěšené skutečnosti. I do navenek idylického světa jeho dětství ve 30. letech a mládí ve 40. letech proniká realita nezaměstnanosti a války. Zkouška trpělivosti a rovnováhy, v níž se v průběhu času naučil s přehledem porážet své soupeře, se pro Taekeho stává osudem. Nachází smysl života v poklidném sledování klidné vodní hladiny obklopující jeho kůl, tahu ptáků, proměn počasí i ročních dob... V okamžiku, kdy jde o něžný cit k půvabné Tjitske a nenávist k bohatému konkurentovi v lásce Rintjemu, se však Taeke musí rozhodnout, zda zůstane jen pouhým pasivním pozorovatelem světa... Poetická tragikomedie o jednom lidském osudu přerůstá v originální úvahu debutujícího režiséra. (oficiální text distributora)

pakobylka

Moc ráda bych viděla, kterak sportovec, který prosedí v jednom zátahu nekonečnou řadu dní na kůlu, okamžitě po jeho opuštění někam hbitě uhání … :-) … Ale filmoví hrdinové běžně zvládají i v praxi fyzicky neproveditelné úkoly, takže to neřeším, zrovna tak jako problémy s vyměšováním nebo s hygienou - neboť je to čistě jejich problém (a problém půvabných hrdinek, které je přesto milují). Takže ve své podstatě se jedná o takový milý a křehký snímek o nejpodivnějším sportu, jaký si dokážete představit - a taky o tom, že překonávat rekordy nemusí být v životě to nejdůležitější, protože při té bohulibé snaze můžete ztratit mnohem víc. Slabší 4* ()

zette

Nevim, jestli ma tento film pro holandskeho divaka nejaky skryty vyznam, ktery cizi divak neprokoukne... Ale mne to prislo strasne ploche a nudne. Za urcitou miru originality a klidne atmosfery, dam prumerne hodnoceni... Celkove me to vsak zklamalo. ()

danliofer

Člověka až zarazí, jak absurdní sport, jakým je sezení na kůlu, může být národním sportem - v tomto případě Frísů. Postupně se člověk dozvídá, že na kůlu se dají dělat různé věci, jako např. vzpěr na rukou, čurání, stání, jedení, čtení, povídání, dá se z něj ve spánku či únavou spadnout rovnou do vody, ale taky se z něj krásně pozoruje veškeré dění kolem. A ještě jeden bonus: při troše zručnosti obou zúčastněných se na něm dá i milovat. A nakonec za to všechno, co na něm zvládnete včetně toho nejdůležitějšího, a to časového rekordu, budete odměněni cenou nejlepší sportovec století:-) Jenže to by na nejvyšší hodnocení nestačilo. Co z tohoto filmu činí nezapomenutelný zážitek je to, co se děje kolem kůlu - vztahy mezi lidmi, jak se kdo na tuto aktivitu dívá, co tato aktivita dělá se samotným aktérem - co v něm umocňuje a co potlačuje - co to dělá s ostatními v jednotlivostech, ale i skupinově jako národní sport... A když je to vše velmi dobře zfilmováno a umocněno hudbou Zbigniewa Preisnera, člověk jaksi zapomene na veškerou absurditu onoho sportu... ()

Kamkon

Originální námět poměrně zajímavě využitý. Spíš mě napadá, co tam celou tu dobu dělá, jako o čem přemýšlí, jak se zabavil a taky jak spal a chodil na záchod...Jasně, je to nadnesené, ale konec je smířlivě milý. ()

rudeboy

Taký fajn film o tak uletenom "športe" ako je sedenie na drevenom kole. Keď som šiel do kina vôbec som nevedel, čo mám čakať a možno aj preto som opúšťal sálu vcelku spokojný. Na tomto filme sa mi veľmi páčilo, ako sa pohrával so žánrami, a tak sa chvíľu pozeráte na love story v milostnom trojuholníku,potom na historickú reflexiu komunistického hnutia v povojnovom Holandsku, nasleduje akčný prepad banky ústiaci do groteskného záveru a celé je to vlastne život jedného "športovca" vyrozprávaný členom komisie, ktorá má zvoliť najlepšieho športovca storočia. Trošku mi však vadila kamera, ktorá síce nebola zlá, ale potenciál oveľa lepších záberov tu určite bol. ()

dANo

Príjemná komédia, ktorá síce so športom nemá nič spoločné, ale to vôbec nie je problém, keďže si na mušku zobrala hlavne medziľudské vzťahy a pohľad na holandský vidiek, či hospodárstvo... Hlavný hrdina je však jednoznačne najzaujímavejší ako dieťa. ()

Meijin

Nebyl sportovcem v právém smyslu slova, spíše extra houževnatým a trpělivým samotářem. Doba, po kterou tihle sedláci z Fríska dokázali sedět na kůle uprostřed jezera, byla ale neuvěřitelná. Když to špatně načasovali, zastihla je zima. V sedě spali, snášeli déšť a mráz. Zajímavé je, že se o takové závodníky musel celejch 3/4 roku někdo starat - vozit na loďce proviant apod. Příběh šedesátileté nadvlády Taekeho byl vlastně celoživotním příběhem - na kůle začal a na kůle skončil. Nebylo však moc precizně ukázáno, jak porážel soupeře, kdy dosáhl rekordy a jak dosáhl oné nadvlády. Naopak byly vykresleny spíše jeho relativní neúspěchy, za které ale sám nemohl. Takový člověk sedící na kůle je strašně zranitelný a snadný cíl. ()

masr

Jako komedie funguje. Záběry na soutěžící na kůlech jsou nádherně úsměvné, vlastně je to tak trochu perfektní náborový film k sportovní disciplíně sedění na kůlu. Přesvědčí, že sedět je opravdu něco. Hned bych si šel posedět. Jenže jako sociální drama a la "sedím na kůlu protože protestuju proti moci kapitalistů" ani jako příběh o prosezené lásce už tolik nepřesvědčuje. A když se hlavní hrdina ve svém prosezeném boji přidává ke komunistům a divák by asi měl cítit jakési uspokojení z hrdinova nalezení životních cílů, tak člověk cítí spíš nekonečnou hořkost z blbosti... 70% ()

uzzi

Povedená lehce komická o trochu více podivínská a nejvíce poetická komedie. Sportovní disciplína sezení na kůlech a chování hlavních postav je asi tak uvěřitelné, jako sněhulák u pyramidy Pokud ovšem neberete film vážně (to po faktické stránce ani nejde), dostane se vám milá epizodní komedie, která prakticky v ničem nevybočuje ze standardních mantinelů a právě ty kůly a to absurdní nereálné sezení na nich, představuje krásný oslí můstek k zjištění co vše je v životě důležité. Nalezení rovnováhy mezi zdravou mírou podivínství a blbosti a životního štěstí. 70% ()

dopita

Hlavní postava Taeke má od dětsví budoucnost jasnou – bude nýmand a udře se k smrti jako jeho otec. Pak ale zjistí, že je setsakramentsky dobrej v sezení na kůlu. To by mě fakt zajímalo, jestli v tom Holandsku opravdu pořád dřepěj na kůlu, nota bene jestli to považujou za sport. Námět filmu opravdu není z nejatraktivnějších, ovšem zase originální to je. Nebudu šťourat do toho, jak "sportovci" choděj na záchod a že asi smrděj jako tchoři, bže se dlouhý tejdny a měsíce nemejou. Důležitý je, že film je velice příjemná záležitost. Nese se v sentimentálním a dojímavým duchu. Zhruba v půlce filmu Taeke ňák zblbne a dá se k anarchistům a výsledná epizoda s přepadením banky, ač je svým duchem trochu jinde než zbytek filmu, je velmi zábavná. Je to takovej lidskej film, plnej porozumění a až dojemné absurdity. ()

Bohemák

I když to bylo na můj vkus trochu moc jímavé, pěkně to odsejpalo a několikrát jsem se opravdu zasmál. Taková slušná nizozemská "svěrákovo-hřebejkovina" ve stylu Forresta Gumpa. ()

Tydlidáš

7/10 - Pěknej příběh s víc než netradičním sportem, zajímavejma charakterama, krásnou přirodou a moc hezkejma záběrama krajin i ostatních celků... Realisticky zahráno s přesvědčivou lidskostí a důvěryhodností... Nejlepší scéna je asi přepadení banky, který krásně vyvrcholí a pak taky závěr filmu říkající hodně o potřebě člověka uskutečnit si svůj sen... Doufám, že Mischa Alexander tímto debutem na režisérské židli nekončí, protože mezi evropskými filmy je tohle solidní nadprůměr... ()

Pawlisman

Spíše než komedie jde o poetický příběh. Humorných scének je, co by se na jedné ruce spočítalo. Pěkná holandská krajina, dojímavá hudba a atmosféra před 50ti lety - to vše přidává na někdy ne zcela záživném průběhu příběhu. Originální avšak chvilkama prázdné. Rozhodně mezi 3-4 hvězdičkami, ale jelikož moje očekávání bylo větší a na odchodu z kina jsem nebyl naplněn spokojeností a nadšením, tak 3*. 7/10 ()

waits

Pokud by byl Taeke dejme tomu šachistou, šlo by o poctivý komorně poetický film o poctivosti a hledání smyslu života. Obskurní záliba zajiš´tuje filmu úsměvné momenty (ovšem notně lyrického charakteru, komedií bych film zrovna nenazýval) a diváka snadněji postrčí k obecným úvahám o pravých hodnotách. Z výšky několika metrů se holt na svět díváte z nadhledem. Škoda, že tahle atrakce není pro mě, několikaměsíční shlížení z takové výšky by mi asi neudělalo dobře (a co hygiena. ptám se?). A pokud jde o to srovnání s Cimrmanem - nemám ověřený důkaz, ale mám dojem, že náš Jára seděl dva roky na vrcholku stěžně lodi, se kterou obeplul svět. Lod se kývala a Jára během plavby napsal několik oper. Kdepak, kampak na našeho Járu.. ()

thunnus

Překvapivě velice sympatický film, kde nechybí humor, klasické morální schéma i plačtivý závěr. Nějaké chyby by se našly, ale na odpočinek je to skvělé dílo, a proto je odpouštím. ()

ddf76

Prijemna komedie ze sportovniho prostredi :))). Sezeni na kulu na Olympiadu a nejlepe v Praze 2016 :)))))). Povedl se i soundtrack k filmu. Svou poetikou mi film trochu pripominal Antonii. Pokud vas Rocky nudi, tak tento film je pro vas :). ()