V Sierra Leone zuří občanská válka o nadvládu nad diamantovými poli. Její obětí se stane i rodina rybáře Solomona. Při přepadení vesnice rebely z revoluční armády se jeho ženě a dětem podaří uprchnout, on je však zajat a skončí jako otrok v diamantovém nalezišti. Když objeví velký růžový diamant, pokusí se ho ukrýt, je však přistižen brutálním kapitánem Poisonem. Dřív než ho stihne Poison zabít, je naleziště napadeno vládními vojáky a oba muži skončí ve vězení. Je tu vězněn i protřelý pašerák Danny Archer, který zaslechne Poisona, jak Solomonovi vyhrožuje. Po propuštění se pokusí od Solomona diamant získat. Ten však všechny nabídky odmítá. Snaží se najít rodinu. Netuší, že jeho dvanáctiletý syn Dio byl rebely odvlečen a po tvrdém vymývání mozku vycvičen na dětského vojáka. Archer se seznámí s americkou novinářkou Maddy Bowenovou, která chce psát o obchodu s nelegálními diamanty. Dostanou se spolu do sporu kvůli jeho cynickým názorům, potom do města vtrhnou rebelové. Danny se dohodne s Maddy, že jí poskytne informace o pašování diamantů, když ona pomůže Solomonovi najít rodinu. Během cesty za diamantem se Danny pod vlivem Maddy i Solomona mění a nakonec slíbí, že nejen pomůže novinářce odhalit pozadí krvavého obchodu s diamanty, ale také najít a zachránit uneseného chlapce. (TV Nova)

IronDragon

Dojemný a drastický film zároveň. Nejstrašnější na něm je fakt, že je vlastně podle skutečné situace, která je v Africe stále aktuální. Musím pochválit hlavně skvělou kameru, která nádherně zachycuje Africkou přírodu a divočinu. Dále se mi tu hodně líbila i hlavní hudba v dobrodružném, opět Africkém stylu. Oproti tomu ten hnusnej rap, nebo co bylo to, co poslouchali ti mladí rádoby vojáci, mě neskutečně štval. Na druhou stranu, představoval něco jako "soundtrack těch zlejch", ne? Takže se podle mě vlastně ani líbit neměl. :) Samozřejmě chválím briliantní (ano, briliantní!) výkon Leonarda, ale poslední dobou ho chválím skoro v každým komentáři, tak bych s ním už asi měl trochu přibrzdit. No každopádně tu zase předvedl, že je prostě herecká špička, na kterou fakt nikdo nemá. Místy má film trochu pomalejší tempo a je celkově docela dost roztažený, ale i tak nakonec smekám před režisérem snímku. Přestože jsem o něm nikdy předtím neslyšel, odvedl zde výbornou práci. Natočil opravdu dojemný a svým způsobem krásný i strašný film, jež je plný emocí a skvěle napsaných i zahraných postav. HODNOCENÍ: 85% ()

tulen

Jak je u amerických filmů zvykem úroveň tak od půlky klesá a melodramatický konec celý film shazuje o několik hvezdiček dolů. Přesto dávám 4 hvězdy, protože to bylo celkem dobře natočený a nenudil jsem se. ()

Neel

Úžasná výprava do země, kam se navzdory krásné přírodě asi nechcete podívat. Sekání rukou, plenění vesnic, znásilňování a únosy dětí na převýchovu k RUF jsou bohužel v souvislosti s diamanty běžná záležitost. Jeden z místních najde obří šutr. Pašerák ho chce a chce ho dobře prodat. Do toho tam přijíždí šťouravá novinářka, kterou už sere psát o všech těch hrůzách a snaží se dělat nějaké ty dobré skutky. Skvělé herecké výkony, počínaje Leem, kterýmu už snad nikdo nemůže vyčítat nevyzrálost z Titanicu (a dodneška je na něm vidět, že sám tuhle roli nepovažuje za úplně šťastnou) a Djimonem, jehož střídání všech možných emocí mu žeru i s navijákem. Doporučuji scénu s paviány, tady se vyřádili oba... Jeden z filmů, který se stále drží v mé top desítce. ()

Sa.sa

Ano krvavý diamant tak nějak vypadá a má dlouhou a krvavou cestu, než se dostane na prsten ;) Film ukazuje realitu a má kvalitní děj i prostředí ()

Feacher

Pěkný, ale klasicky docela drsný film, na kterém je nejhorší jeho pravdivost.. příběh je propracovaný, dobře vymyšlený, herci perfektní.. nemám námitek.. 5 z 5 :) ()

Bogrant

Takéto typy akčno-dobrodružných filmov mám veľmi rád. Presne pre takéto typy filmov som si obľúbil DiCapria a Hounsou ma už dávno presvedčil, že vedlajšie postavy, ktoré ale hrajú v týchto príbehoch hlavnú rolu, hrá fantasticky. Keď má človek po ruke kvalitný scenár, dokáže vytvoriť kvalitný thriller. ()

Little_Sawy

První polka je zdrcující pohled na Sierra Leonu, kde jsou povstalci, deti jsou otroci který celej deň zbírají diamanty v jeskyni která co chvíli se může zřítit, decka tam máj AK-áčka a střílejí jako v GTA i vlastní rodiče, sestry, příbuzný. DeCaprio jsi ve filmu zahrál bezva lstivého fešáka celkem slušně, akurát škoda toho konce, tam jsem buddhožel vyronila kapičku slziček. Prostředí zde bylo zdrcujíci, ale je to místo které bych chtěla co nejméně navštíviť. ()

MartinNewman

Zwick občas přežene své díla zbytečným natahováním a patosem, ale tady se tomu naštěstí vyhnul a vše je jak má být. Je to trochu na dvě strany ve snaze zaujmout širší publikum, ale co naplat, je to emerický film a tak to prostě bývá u takových děl. Udělané je to super. ()

Bragi66

Téma jistě závažné a Afrika je peklo na zemi, to ano, ale film je tak zaneřáděný afektovaností, že se na to nedá dívat. Leonardo DiCaprio tady hraje snad ještě hysteričtěji než Nicholas Cage v těch nejhorších přeplzlých úletech. Zmatené rozklepané bojové scény a k tomu amaterští černoští herci. Drsnost místa a tématu je rozmatlávaná předpodělanou korektností hollywoodského rodinného filmu. Třeba když jeden černoušek bije jiného černouška lopatou po hlavě, tak se to děje m. o. (mimo obraz). Film má slabý příběh, který se domnívá, že napětí se dá dosáhnout tím, že se nakousne pár závažných témt a herci pak dlouho chodí kolem banánovníku. ()

de-souza

Syrovost, náhled na život dětských vojáků a vůbec průběh občanské války vám dá zapomenout, že jde o nějaký diamant...docela dobrá práce ()

FlashFXP

Veľmi slušná akcia, pôsobivá hudba, vizuálne podmanivé, silný príbeh, naturalisticky zobrazené násilie, reálne vykreslené postavy s uveriteľným konaním, výborné herecké výkony. DiCaprio to zahral fakt veľmi dobre, dokonca zvládol aj prízvuk, ale to ocenia len tí čo videli film v angličtine. Jennifer Connelly tradične skvelá. Ako celok je to veľmi dobrý snímok. Odporúčam. ()

miccio

Vynikající. Velmi povedený film s docela silnými momenty. Jeden z mála filmů, při jehož sledování mě napadlo, cože je to vlastně za svět, ve kterém žijem. Scény kdy si RUF bere ruce zajatých mužů, kde si zaučují své dětské vojáky, kdy vítězně jásají a tančí v noci, ve vypleněném městě plném mrtvol... Djimon Hounsou byl prostě úchvatný, věřila jsem mu všechno co řekl, udělal nebo co si myslel. Leonardu DiCapriovi vlastně taky, snad jen ta Jennifer Connelly byla venkoncem docela slabá a místy i zbytečná. Asi jediný, co mi trochu kazí celý film jsou ty úplně poslední scény z filmu. Ty americké děkovačky ve stoje jedinému přeživšímu hrdinovi mi prostě do filmu vůbec nesedí, nezapadají do celého příběhu, ruší ho. Celý ten příběh je daleko hlubší a smutnější, vadí mi, že se tvůrci snaží nárazovitě vytřískat emoce na takovém klišovitém konci, když celý ten film je emocemi zkropen jako zem Sierra Leone krví svých lidí. I tak ale dávám pět *. ()

WestX

Mět to o 50 - 60 minut míň je to bezvadnej film. Pokud se Ed Zwick snažil o autentiční a působivé zobrazení občanské války, tak se mu to nepovedlo (tady by se měl co učit od Cuaróna - Potomci lidí sice nebyli podle skutečné události, zanechali na mě ale mnohem větší dojem). Pokud ten film zamýšlel, jako obyčejnou honičku za diamantem, tak bych mu přidal 1*. Za otřesnou závěrečnou scénu bych filmu pro změnu 2* ubral. Celkový dojem: 65%. ()

Kňour

Excelentní forma, zdatně doplňovaná sympatickou postavou Leonarda di Capria a střetu hodnotových žebříčku chudého černocha a dobře situovaného bělocha, prokládané tu a tam scénkami na téma "z kluků se stávají zabijáci". Potíž je v tom, že anabáze dvojice hlavních postav nemá co nabídnout a tak se snaží udržovat napětí uměle vyvolávanými konflikty a epizodními příběhy. Závěrečná půlhodina se pak snaží celý problém přenést i na nás, lidi mimo Afriku, na což ovšem není divák zvdavý a posledních čtyřicet minut se vytrvale dívá na hodinky, kdy už bude konec. ()

Svratkin

I přesto, že byl docela dlouhej, jsem u něj ve večerních hodinách po náročném dni ani na chvilku nepřemýšlel na spánek. Krásné záběry přírody, akce v ulicích měst, politikaření při obchodu s diamanty.. Každý si najde své. Jen děj kolem hlavního hrdiny byl chvílemi až moc holywoodský, což je jediná výtka filmu. ()

Jejdak

Velmi povedený kousek, tak nějak sem si všiml, že sem se u něho ani jednou nezasmál, i když, vlastně jednou ano. Drama / Thriller / Dobrodružný film, jak má být.. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (více)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (více)