Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za mistrovským dílem z pera kontroverzního spisovatele Trumana Capoteho se skrývá ještě mnohem víc... Proslulá kniha "Chladnokrevně" amerického populárního spisovatele Trumana Capoteho (1924–1984) nepřestává dodnes fascinovat čtenáře po celém světě. Krátce po sobě dokonce vznikly dva snímky se stejným námětem o pozadí vzniku tohoto legendárního díla, které vypráví uměleckým reportážním stylem o bestiálním zločinu, který v roce 1959 otřásl Spojenými státy. Ve filmu Capote z roku 2005 ztvárnil extravagantního newyorského spisovatele Philip Seymour Hoffman, jenž byl po zásluze za svůj výkon oceněn Oscarem. Již o rok později zavítal na plátna kin konkurenční projekt nazvaný Pochybná sláva, v němž titulní postavu neméně pozoruhodným způsobem ztvárnil anglický herec Toby Jones. Krátký časový odstup v uvedení obou snímků samozřejmě vedl k tendenci srovnávat výkony obou protagonistů, o výsledku ale musí rozhodnout každý divák sám... Truman Capote v pojetí Tobyho Jonese působí jako mnohem výstřednější osobnost, která ráda přitahuje pozornost okolí a otevřeně se hlásí ke své homosexuální orientaci. Zdánlivě bezstarostný život na Manhattanu ale končí ve chvíli, kdy se slavný spisovatel vydává ve společnosti své věrné přítelkyně Harper do zapadlého kansaského maloměsta, aby zde načerpal inspiraci pro nový druh reportáže o šokující vraždě místního farmáře a celé jeho rodiny. Případ otřesného zločinu ho totiž mocně přitahuje i děsí zároveň. Když jsou konečně dopadeni oba pachatelé tohoto hrůzného činu, slavný spisovatel s jedním z nich v cele naváže velmi blízký vztah. Zprvu nedůvěřivý Perry Smith ho nakonec nechá nahlédnout do svého nitra. Truman Capote díky tomu sice stvoří přelomové literární dílo, ale jeho osobní život je navždy v troskách. Vedle Tobyho Jonese ve filmu zazářil především Daniel Craig jako rozporuplný vrah Perry a Sandra Bullocková jako Harper. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Tak Bond neblufoval, když ve Skyfall nadhodil, že s chlapem by „to“ nebylo poprvé… ale vidět bych to nemusela. Člověk by musel být nejen psychopatický a odsouzený, ale i zfetovaný a komatózní, aby kreatuře Capoteho formátu dovolil jen přiblížit se na pět metrů. Kniha Chladnokrevně mi vždycky připadala nechutná, a teď alespoň vím, proč. Jediné pozitivum snímku vidím v castingu. Sandra Bullock je snad poprvé snesitelná, Gwyneth Paltrow roztomilá, účast Sigourney Weaver potěší a Tobyho Jonese jsem zařadila na čestné místo v seznamu herců, ze kterých se mi dělá nanic. Mé znechucení nezmírnil ani Daniel Craig se zlodušským přelivem a tmavými čočkami procítěně pějící Goldmine in the Sky. Brrr! ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Myslím, že tenhle film je lepší než schopnosti kohokoliv ze štábu (snad krom Jonese). Je to takové opačné vymknutí se z rukou. Všechny ty tendence sklouzávat k samoúčelnosti, bulvarizaci a zjednodušování jsou v kontrastu s námětem vlastně zajímavé. 3 a 1/2. Dolů zaokrouhluju, protože by to jinak bylo nefér k filmovému Capotemu. ()

Reklama

Mononoke. 

všechny recenze uživatele

Jsem snad jediná, komu připadal Capote od Bennetta Millera (o rok starší film) jednoznačně lepší? Navlas stejné scénáře, jiní herci (a to v Pochybné slávě jistě zvučnějších jmen), jiné podání... Připadala jsem si že koukám na remake o rok mladšího filmu. Vše co má Millerův Capote, tomuto kromě humoru chybí. Příliš komediální podání (i když v první půlce nevadilo), nedotažený děj, absence atmosféry, Craig jako vrah je příliš uhlazený a přehrává, Hoffman jednoznačně lepší než Jones, navlas stejné scény, dekorace...ne, opravdu nechápu, proč se někdo snažil natočit navlas stejný film, po jednoznačném úspěchu toho prvního. ()

marvan 

všechny recenze uživatele

Filmy Capote (2005) a Pochybná sláva (2006) nejen že líčí stejný příběh, ale dokonce i začínají a končí ve stejné chvíli. Pochybná sláva je mainstreamovější (a protivnou doslovností horší než Capote) a vztah spisovatele k mladému vrahovi líčí jako osudovou romanci. Capote klade důraz na temější stránky spisovatelovy osobnosti a není ani zdaleka tak laskavý. Přestože přišla Pochybná sláva do distribuce o rok později, není zbytečná a doplňuje příběh v rovině vztahu spisovatele k vrahovi. Film Capote byl ve svém pohledu střízlivě realistický, nepřipouštěl možnost ušlechtilejší motivace a vysvětloval tento vztah posedlostí umělce svým dílem. Při Pochybné slávě jsem si uvědomil, že v tom vztahu muselo jít o víc. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tak nejak nechapu, proc rok po Capotem vzniknul film zabyvajici se naprosto tim samym. A i kdyz uz to nakej ten patek bude, co jsem videl Capoteho a tudiz uz si to zas tak moc nepamatuju, tenhle film mi prisel minimalne o tridu horsi. Jsou tu takovy dva hlavni problemy. Film prevazne v prvni polovine spis pusobi jak komedie, "vesnicani" si delaj z Trumana srandicky, on furt oblejza vecirky a dela forky a zacne to bejt za chvily docela otravny, nastesti v druhy pulce uz se to celkem zklidni. A druhej problem je Toby Jones, jednak tu je porovnani s Hoffmanem, z kteryho vyjde jako vitez Hoffman a navic Jones bohuzel nezvlada udrzet tu mez mezi zajimavym a otravnym a v jeho podani se Capote stava jenom smesnou karikaturou, kteryho si lidi pletou s zenskou. Navic ten pisklavej hlasek byl taky uz dost mimo, skutecnyho Trumana jsem ve filmu videl a i kdyz nemluvi uplne normalne, tak tohle je fakt mimo. Jinak pribeh je skoro totoznej s Capotem s tim rozdilem, ze par situaci ma drobet jiny vyzneni a ze tu nemaj vrazi tolik prostoru a jejich postavy a vztah Trumana k nim neni tak propracovanej a spis se to soustredi na Trumanovo rozhovory s kamaradama a oblejzani vecirku. No a pak tu jsou dramaticky sceny, kdy u nekterejch clovek nepozna, jestli kouka na Infamous nebo Capote. A abych nezapomnel, musim pochvalit Craiga, kterej tu je absolutne dokonalej. Celkove nemuzu rict, ze bych se nudil, ale zaroven me film ani nijak zvlast nevtah a taky kdyz beru v potaz Capoteho, tak mi vychazej jen 3*. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (4)

Reklama

Reklama