Měla jsem velké obavy, protože tuto pohádku točil Troška. Ale hle: Jakmile není Kuklová na obzoru, hned je to lepší. Dolanský byl fakt super :-) a některé scény fakt vtipné. Bohužel se Troška nevyhnul svým typickým Troškovinám. Často blikala v růžku varovná dvojka, to vždy, když tam bylo něco moc ujetého. Navíc po půl hodině jsem myslela, že je konec pohádky a dost mě šokovala stopáž. Mno sice to můžeme rozdělit na sektory: Matěj hádá, Matěj krade, Matěj Hádá, Matěj se snaží ospravedlnit a skoro každý by mohl být krátkou pohádkou, ale ve výsledku lepší průměr :-)(2.1.2010)

Velice by mě zajímalo, jak si lidé, kteří dávají všechna ta nízká hodnocení, představují pohádku. Pohádka je už ze své podstaty určena dětem, nikoli přemoudřelým kritikům. Mě se Nejkrásnější hádanka líbila. Zdeněk Troška, ať ho nenávidí kdokoli jakkoli, prostě pohádky točit umí. Pokud se vám stejně jako mě líbila třeba Princezna ze mlejna, tak budete spokojení i tady. Je to pohádka zábavná, optimistická, a navíc se slušným obsazením. Výprava a kostýmy zvládnuté taktéž na jedničku. Nevidím jediný důvod proč to shazovat, a pět hvězd nedávám jen proto, že jsem už viděl i lepší :) /viděno v TV: 80% a 4*/(29.5.2011)

Jak je vidět, tak někomu rovnice Troška = odpad! prostě stačí a nemusí se na film ani dívat, protože už dopředu ví, že se mu film nebude líbit. Protože pokud by tohle nebyla pravda, tak by Nejkrásnější hádanka musela mít alespoň 60 %. Tohle je totiž (speciálně od Trošky) dost velké překvapení a určitě jeho nejsnesitelnější film za zhruba 10 let! Kdyby poslední půlhodina neztratila na vtipu a tempu, jdu na maximum, takhle dávám čtyři hodně překvapené a ZASLOUŽENÉ hvězdy.(2.1.2010)

• salahadin

Kdepak nejkrásnější hádanka, spíše nejzapeklitější hádanka, která zní: Jaktože ministerstvo kultury nedalo Troškovi perm ban na natáčení pohádek??? Ten jeho všudypřítomný zubatý úsměv mi leze na nervy a jeho časy odvály s posledním dílem hoštické trilogie. Na pohádky se nehodí (dal světu 2 vcelku dobré) a možná by si měl položit otázku, jestli chce dobré herce mučit svými útrpnými nástroji ve své soukromé ordinaci "Troška bolesti".(25.12.2008)

poctivé tři hvězdy.. absence hloupostí, které jinak zaplavují filmy ostatních "osvědčených" autorů, navíc si Troška vůbec na nic nehraje a točí přesně pro toho, kdo jeho filmy chce.. sice je fakt, že v kinech to je asi trochu zbytečné, protože celkové pojetí počítá spíše domácí zábavou ať už na dvd či v běžné televizi, ale to už je starost distributorů..(12.2.2008)

• - Původně se mělo točit na Chodsku, kvůli změně koloritu se točilo v jižních Čechách. Natáčelo se také na zřícenině hradu Sukoslav u Kostomlat pod Milešovkou, či zámcích Žleby a Sychrov. První klapka padla 24. července 2007 ve Staré oboře v Hluboké nad Vltavou. (M.B)

• - Inspirací pro scénář filmu, který Troška napsal sám, se staly Drdovy pohádky "O Matějovi a Majdalence" a "O princezně, která hádala, až prohádala". (DaViD´82)

• - Cena dětské poroty na 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostrově nad Ohří. (M.B)