Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sympatický chasník Matěj má dobré srdce, chytrosti na rozdávání a kromě hádanek má rád také Majdalenku, dceru sedláka, u kterého pracuje. Majdalenka jeho lásku opětuje, ale otec už pro ni vybral jiného ženicha, rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž on i jeho milá rozumějí řeči ptáků. Když sedlák Matěje vyhodí, vydá se mladík na zámek, kde se zrovna soutěží v hádankách o ruku princezny Rozmarýnky. Kdo uhodne tři, dostane ji za ženu. Na rozdíl od ostatních se Matěj nezalekne, když král vyhlásí dodatek, že kdo neuhodne, přijde o uši i nos. Její hádanku hravě uhodne, zatímco ona si s tou jeho poradit nedokáže a musí mu dát políbení. Stejně to dopadne i druhý den. To se Matěj seznámí s vojákem Ondrou, který princeznu tajně miluje, a také s generálem, hofmistrem a dvorní dámou, kteří jsou chamtiví a neustále kují pikle. Donutí Matěje ke slibu, že se vzdá princezny a rozdělí mezi ně odměnu, kterou mu král nabídne jako náhradu, ale chasník je převeze a ještě vytrestá. Rozhodne se vrátit k Majdalence, cestou ho však přepadnou loupežníci s náčelníkem Madlafousem a donutí ho, aby se k nim přidal. Pomůže jim uloupit zlato, loupežníci ho zradí a on skončí v žaláři. Hofmistr, generál a dvorní dáma už se těší na popravu. S pomocí Ondry odhalí Matěj všechny intriky, potrestá loupežníky, princezně ukáže toho pravého ženicha a vyslouží si Majdalenku. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (410)

imf 

všechny recenze uživatele

Trošku lepší než Kameňáky, ale jen díky snesitelnému Dolanskému, malebně kýčovité kameře a... ne, víc už mě prostě nenapadá. Tucty herců se ztrapňují ať už osobně nebo prostřednictvím postsynchronů (Ota Jirák na hrad), děj poskakuje kupředu v nikterak navazujících desetiminutovkách (jako by to pak vždycky chcíplo a muselo se znovu startovat) a vy se jen modlíte, aby už byl konec a Taťjana Medvecká konečně nadobro omdlela. :) ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Já koukám jako blázen. Byl jsem připravený na všechno možné, jen ne na film od Zdeňka Trošky, který se dá snést. Podle mě se režisér svého diváka bojí. Některé atributy jeho předchozí tvorby tu pořád jsou, ale další nedobré věci zkrátka a dobře obrousil. (Třeba ta kamera byla v pohybu skoro pořád, jako by tím chtěl tvůrce někoho popíchnout.) A my se můžeme donekonečna hádat, zda byl výsledný tvar záměr, anebo bezděčný výkřik do tmy od člověka, který studoval na francouzském lyceu a nejsou mu jasné základní rozdíly mezi jednotlivyými žánry. Kdyby mě cca od šedesáté minuty nepřepadla tak zoufalá nuda, měl bych ze sledování tohoto snímku čistokrevný šok! :-D ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Jsem rád, že na TV Nova nepanují komunistické poměry jako v České televizi, kde rudé cenzory vystřídala banda kamarádíčků a jakých si intelektuálních kritiků, která určuje, který tvůrce se smí vysílat a který už ne /stopka na tvorbu Zdeňka Trošky a dalších na ČT se dostal už dokonce i do medií / a já tak mohl vidět druhou nejkrásnější pohádku ( po Anděl páně ) za posledních deset let. Souhlasím s uživatelem "pájap", taky mě nevadí, když se někomu nelíbí něco co se líbí mě, ale kde se bere v některých lidech tolik nenávisti nad tím zůstává rozum fakt stát viz komentář uživatele -- profil / všechny komentáře uživatele RubensBagr odpad! Jaký druh rakoviny má Zdeněk Troška? TO je nejkrásnější hádanka. ..... No jsme na CSFD a tady je v módě házet po Zdeňkovi Troškovi plivance nenávisti, případně urážet lidi, kterým se filmy od Trošky líbí. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Letošní Vánoce jsem se podíval na řekl bych docela dost nových pohádek. Žádná se ale nevyrovná téhle, která je krásná jak v nápadu, tak v prostředí, hercích a celkovému vyznění pohádky jako takové. Zdeněk Troška totiž když točí pohádku, tak točí pohádku a netahá do toho zbytečně bůhví co, jenom aby byl hustej, kůl a moderní. Ve výsledku to pohádka stejně vůbec nepotřebuje, protože pohádka je pohádka a má nám všem dělat především radost. V téhle je totiž všechno, co správná pohádka má mít a mně to k radosti bohatě stačí. Nestačím se divit, jak tu Troška v jednom kuse dostává sodu od zdejších uživatelů, kteří to tady hodnotí snad jenom ze sportu, aby na něm nenechali nit suchou a hledají si důvody, proč jeho další film zkritizovat, které já v tomto filmu vůbec nevidím. Asi jsme každý koukali na něco jiného... ()

Bluntman odpad!

všechny recenze uživatele

To, že NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA je lepší než KAMEŇÁK ještě neznamená, že se jedná o dobrý film či pohádku, protože je to jako říct, že je lepší chytnout kapavku než syfla. A teď si představte, že byste za to měli ještě platit a bylo to hrozně gay._____ Ne, vážně: opětovně nelze mluvit o filmu určeném na plátna a nelze mluvit vlastně ani o filmu, protože Troška nezvládá základní vypravěčské postupy, a tak nadbytečně mate dětského diváka anebo je naopak teatrálně a přehnaně okázale infantilní. Udat filmu určitý spád, gradaci a rytmizovat scény katastrofálně nezvládá, hudba je opětovně otravně repetitivní a na úrovni televizní druhořadé inscenace. Chemie mezi herci nefunguje, takže lásku dvěma hrdinům nevěřím stejně jako kamarádství dalším, každý hraje ve zcela jiné poloze a ustavující záběry především kvůli redundantnosti vyloženě iritují víc než kýčovité scény u moře v ANDĚLSKÉ TVÁŘI._____ Když se k tomu připočte fakt, že Drda nebyl milý a hladivý, ale naopak to v jeho pohádkaćh teklo tělesnými tekutinami a vždy nabízel sevřený vypravěčský tvar, vychází mi z toho, že Troška se do pozice pohádkového krále může stylizovat na samozerských plakátech ke svým filmům, ale mohl by táhnout už konečně do řiti. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (8)

  • Cena dětské poroty na 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostrově nad Ohří. (M.B)
  • Inspirací pro scénář filmu, který Troška napsal sám, se staly Drdovy pohádky "O Matějovi a Majdalence" a "O princezně, která hádala, až prohádala". (DaViD´82)
  • Pro film vzniklo na dvě stovky kostýmů. (DaViD´82)

Související novinky

Trošku sám v temnotě

Trošku sám v temnotě

26.07.2007

Na pokračování úspěšných filmů jsme si tak nějak zvykli, ale točit pokračování filmu, který se stal opravdovým propadákem, který má auru jednoho z nejhorších filmů desetiletí a který natočil režisér…

Reklama

Reklama