Velice by mě zajímalo, jak si lidé, kteří dávají všechna ta nízká hodnocení, představují pohádku. Pohádka je už ze své podstaty určena dětem, nikoli přemoudřelým kritikům. Mě se Nejkrásnější hádanka líbila. Zdeněk Troška, ať ho nenávidí kdokoli jakkoli, prostě pohádky točit umí. Pokud se vám stejně jako mě líbila třeba Princezna ze mlejna, tak budete spokojení i tady. Je to pohádka zábavná, optimistická, a navíc se slušným obsazením. Výprava a kostýmy zvládnuté taktéž na jedničku. Nevidím jediný důvod proč to shazovat, a pět hvězd nedávám jen proto, že jsem už viděl i lepší :) /viděno v TV: 80% a 4*/(29.5.2011)

• Psema

Dementní od začátku do konce, ale v rámci pohádkového žánru a zaměření na děti do 10 let po hodně dlouhé době snesitelný Troška, kterému se dá spousta logických scénáristických chyb odpustit především díky stylizaci, která mě osobně leze děsně krkem svojí úchylností a "čtyřprocentností", ale jako součást "hoštického" vesmíru funguje vlastně dokonale. Dolanský je navíc po celou dobu nad věcí podobně jako hláškující (nazdar!) Potměšil a roztomilá Veronika Kubařová. P.S.: Zdá se mi to, nebo budou mít za pár let všechny atraktivní české herečky v portfoliu Janákovy Rafťáky? Teda, ne že by na tom bylo něco špatného. ;)(23.2.2008)

Dementní, ale především díky Janu Dolanskému snesitelné. Matěj je na jednu stranu geniální kluk, uhodne jakoukoli hádanku, zalaškuje si s princeznou, umí i na dudy hrát, ale na stranu druhou se nechá dvakrát zajmout loupežníky, zavřít do žaláře a málem pověsit. On za to ale nemůže, kdyby si po 20 minutách vysloužil princeznu, nechal ji a šel za Majdalenkou, nikdo by na to Troškovi do kina nepřišel. Tak se skáče sem a tam, milá Majdalenka doma čeká, pláče a naslouchá kanárkům, Matěj neustále odněkud prchá a laškuje s princeznou, nebezpečně neškodným loupežníkem Madlafousem, s trojicí zloduchů na královském dvoře, kteří by nevyděsili ai opuštěné kotě i s vojákem, který ho oslovuje: "I ty kujóne...". S mírně provinilým výrazem přiznávám, že jsem se celkem pobavila, nejen proto, že Troška vykradl své starší pohádky (třeba zvuky noci jsou okopírované z první Princezny ze mlejna), ale i naprosto přestylizovanému královskému dvoru v kontrastu s lidovou vesnicí nebo nesrovnalostech ve vyjadřování postav. Když Honza alias Matěj po pražsku, jeho kamarád po jihočesku a další postava archaicky. Nedíváme se však na historický film, ale na pohádku dle režiséra úchylného na Francii 17. století a poskakující, pouhé citoslovce vydávající postavy. Jo a abych nezapoměla, na to, že Matěj může mluvit s ptáky můžete zapomenout dříve, než se ona jahoda dostane do trávicích traktů hlavních hrdinů, protože za celou hodinu a půl to ničím nepohne.(29.12.2008)

Pohádka, která má velký plus v tom, že působí jako pohádka. Což se o mnoha podobných pokusech z posledních let říct nedá. Docela mě překvapilo herecké obsazení, které celkově působilo velice sympaticky. Bylo to správně naivní, pohádkové. Trochu mě mrzí, že nebylo více využito motivu mluvení s ptáky, na tom by se dala vystavět samostatná pohádka. Hádanky nebyly zlé, ale je fakt, že to bylo krapet přitažené za vlasy... Vizuální stránka byla chvílemi naprosto super s hudebním podkreslením, to je to co zde mnozí nazvou kýčem, ale pro mě je to ta pravá pohádková atmosféra. Ty okamžiky jsem si užil. Slabinou celého filmu je to, že je děsně nevyrovnaný, chvílemi se drží ve vysoké rovině a pak zas padne do šedi. Když to vemu kolem a kolem tak v tom bylo namixováno asi příliš, mnoho motivů by stačilo na samostatné pohádky, ale i tak u mě spokojenost. Pohádková pohádka.(3.9.2011)

Nevím, jak je to s tou nejkrásnější hádankou, ale Verča Kubařová je určitě nejkrásnější princezna, jakou jsem v poslední době viděl. A vůbec celá pohádka je ta z povedenějších za poslední léta. Já, zrovna jako vy, také ani trošku Trošku nemiluju, ale odmítám za pomocí slovníku cizích slov cupovat a kritizovat film pro děti. Na rozdíl od filmu by totiž té kritice děti moc nerozuměli. A já vlastně také ne, asi holt od pohádky nečekám naplnění ideálů teoretických příruček filmového režiséra. A homosexuálové mi rovněž nevadí; nejsem papež.(9.4.2012)

• - Inspirací pro scénář filmu, který Troška napsal sám, se staly Drdovy pohádky "O Matějovi a Majdalence" a "O princezně, která hádala, až prohádala". (DaViD´82)

• - Ve filmu "hraje" i třicet holubů, kteří museli být vycvičeni v nezvykle krátkém čase čtrnácti dnů. Obyvykle jde o proces několikatýdenního drilu. (DaViD´82)

• - Natáčelo se i ve Staré oboře na Hluboké, kam měli filmaři výjimečně umožněn přístup, jelikož generálním partnerem filmu byla společnost Lesy ČR. Ve Staré oboře na Hluboké se natáčelo se i na tzv. "Filmařské cestě", která byla kdysi vybudovaná pro dramatický film Otakara Vávry Oldřich a Božena (1984). Ten jí však nakonec nevyužil, a tak byla poprvé ke svému účelu využita až po cca 22 letech. (DaViD´82)