Dvanáct lidí se nechalo dobrovolně zavřít na statku na Šumavě. Dobrovolně se zřekli svobody. Manuálně pracují, živí sami sebe a navzájem si pomáhají překročit svou minulost. Na jeden rok. Vztahy jsou rovnoprávné; nikdo nemůže mít hlavní slovo. Zakázány jsou sexuální vztahy. Ale vydržte to, když muži a ženy jsou pohromadě a témat k hovoru je tak málo! Za porušení pravidel komunity ale hrozí vyloučení. Pracují nervy a pudy. Jolana (Petra Jungmanová) je slabá holka a Milan (Jiří Langmajer) zase silný chlap... Porušovat pravidla tam, kde se tolik hraje na pravdu, znamená rozvrátit všechno a ohrozit všechny. Brzy mezi ně přijde někdo nový (David Švehlík). A někdo další (Igor Chmela) si pak vzpomene, že jedna smrt tam venku byla vražda. Náhody nejsou. Zabil někdo z nich. Co mělo být dávno mrtvé, se vrátilo. Nálož pod barákem začala odpočítávat. Jde o to, jak rychle se ze zmatku vynoří konkrétní jméno... a jestli to jméno je opravdu jméno vraha. (Bontonfilm)

Al44...

Zajímavý psychologický film z prostředí terapeutické komunity. Zamrzí jen, že se v mnoha situacích nejde do krajnosti. Myslím si, že tenhle film mohl být ještě daleko lepší. Každopádně detektivní zápletka, která filmem prochází je značně nedokonalá, což je škoda. Jinak ale výborné obsazení a herecké výkony. Chtělo by to více takových CZ filmů. ()

tranquill

"Jsme tady proto, že už není kam bysme utekli sami před sebou..." Škoda, že tohle psychologické drama neví, zda se více věnovat linii závislosti nebo kriminální. A také je zbytečně dlouhé. Zato režie je zajímavá, film má atmosféru a herecké výkony jsou výborné. ()

Schlierkamp

Český psychologický film odehrávající se v uzavřené komunitě, kde se skupina bývalých uživatelů drog snaží pod vedením třech terapeutů zbavit své závislosti. Příběh začíná, když přichází bývalý dealer Roman (D. Švehlík), začleňuje se do komunity a my poznáváme jednotlivé členy a nastavená pravidla. Mezi nejvýraznější osoby v komunitě zcela jistě patří Milan v podání J. Langmajera, jenž se prezentuje podivným manipulativním chováním, utajovanými myšlenkami a skrytou minulostí, jež postupně vychází najevo. Další členy bezejmenné komunity, obývající jakési opuštěné venkovské stavení, tvořili většinou tehdy mladí a nepříliš známí herci z nastupující generace, z nichž se v průběhu let staly herecké osobnosti : J. Budař, D. Novotný, I. Chmela, J. Plesl, P. Jungmanová, Z. Fialová a E. Vrbková. Ze starších herců můžeme jmenovat pouze J. Dulavu a neznámého romského herce J. Cisára ztvárňujícího Frantu. V rolích terapeutů se objevili M. Trnavský a M. Stránský, jejichž pohledy na vedení skupiny se často lišily a tuto dvojici doplňovala nevýrazná K. Issová. Závěr celovečerního filmového debutu R. Sedláčka, jenž se předtím věnoval tvorbě dokumentárních filmů, se věnuje právě tajemné Milanově povaze, kterou docela přesně popsal a zkritizoval terapeut Adam (M. Trnavský). Vychází také najevo, že v minulosti se za dost nepříjemných okolností Milan a Roman potkali a oba se v komunitě skrývají před policií. R. Sedláček si hned svým prvním psychologickým dramatem nastavil vysokou laťku a domnívám se, že ji dosud udržuje na vysoké úrovni. ()

elessar04

No musím říct, že jsem doopravdy překvapen. Takřka neznámé české drama/thriller a jak je dobré! Smekám před scénářem, je velmi dobře napsaný. Všechno tak dobře do sebe zapadá. Postavy nejsou mluvící krychle, ale skuteční lidé. Filmařům se nakonec podařilo zachytit (na český film) velmi unikátní atmosféru komunity drogově závislých, k čemuž samozřejmě pomohly již zmíněné dobře napsané postavy. Úžasní herci v úžasném filmu. Opět se ukazuje, jak filmy, které nejsou cíleně mainstreamové a nejsou to píčokomedie, se v Česku prostě opomíjejí a nikdo si na ně nevzpomene, protože jsou ve stínu píčovin, kterých ročně natočíme tolik, jako je na planetě mravenců. Nelituji těch skoro dvou hodin strávených u tohoto velmi dobrého thrilleru. ()

FeriusParfax

Myslím, že Langmajer měl zůstat u hraní zákeřných hajzlíků, a ne trapných svůdníků. No celé herecké obsazení mi sedlo a předvedlo zajímavé herecké výkony. Bohužel tyto výkony využili v pro mě průměrném snímku, který byl uchopen dost povrchně. Žádná pořádná psychologie postav (což jsem u tohoto tématu očekávala), žádná pořádná zápletka. Líbilo se mi jen pár momentů (meditace, kdy bylo ukázáno, čím dřív byli, historka feťáka Chmely). Moc mě to za mé hřejivé srdíčko nechytilo. Doufala jsem ve větší syrovost, přesné vysvětlení situace (co, proč, kdo, kde) a pořádné psychologické drama, které mě dostane do kolen. Asi mě ale dokáže dostat na kolena jen jeden borec… 😊 ()

arkie

Pomaly rozjazd, snad zaujimava zapletka a prostredie, ale absolutne nevyuzity potencial pribehu. Langmajer sice hra dobre, ale jeho postava okrem par priemernych nechutnosti nespravi nic moc, aby bol divak naozaj presvedceny, ze ide o narcisa. Nehovoriac o vykonoch dalsich hercov, ktori boli ale miestami naozaj slabi - napr. terapeut. Klara Issova dostava body za svoj neskutocne chutny xychtik. Vidiet raz a potrdit nechvalny statu ceskej kinematografie. ()

Vladajsoucna

Extrémně přeceňované dílo, které sice v Sedláčkově stále nevyzrálé filmografii znamená určitý nadprůměr, ale svým poněkud směšným důrazem na to co nejvíce zasáhnout diváka efektní, ale nijak mnohovrstevnou thrillerově-psychologickou zápletkou, jako kdovíjak výjimečné dílo rozhodně neobstojí. Herecké výkony solidní, tajemná atmosféra slušně budovaná, byť nepříliš úspěšně zakrývající celkovou prázdnotu a nedotaženost filmu. ()

Lasombra

Na tento film jsem byla donucena jít v rámci školy.. takové to morální pokárání : "Dávejte si pozor na drogy" Takže jsem šla do kina s pasivními pocity, ale nakonec mě snímek mile překvapil. Velice dobré ČESKÉ herecké výkony s dost reálným zpracováním a scénářem, řekla bych. ()

m4xp4yn3

Pravidla lži jsou jedním velkým hereckým koncertem, nicméně od obsahu jsem čekal více než drama s retrospektivní zápletkou, třeba hlubší sondu do nitra postav, z níž by bylo možné si z filmu odnést více než příjemný, ale pomíjivý zážitek. ()

Mngwa

Objektivně bych dala 4, ale řekla bych, že si Pravidla Lži zaslouží plný počet. Už jen za originalitu a vybočení ze stereotypu si určitě zaslouží co nejvyšší ohodnocení. Téma psychoterapeutické skupiny feťáků, magorů a jiných trosek je zajímavé a už od začátku je jasné, že nepůjde o romantickou komedii. Jsem ráda, že se tvůrci obtížného námětu nezalekli a dovedli ho až do zdárného konce - atmosféra by se dala krájet a dvě hodiny utekly jako nic, o kolika současných českých filmech se dá tohle říci? Nemluvě o pocitu, že se dívám na něco, co jsem předtím neviděla, to je ještě větší vzácnost. Z uvedených důvodů si myslím, že nějaké ty vady na kráse se dají odpustit - jen víc takových filmů u nás! ()

Brinkley

Sedláčkovi nelze upřít originalitu, které se v českých luzích pohříchu nedostává. Tu mu nebudu odpírat ani během současného mikinového mediálního humbuku. Zároveň ale nebudu hodnocení Pravidel lží nadsazovat pouze kvůli tomu, že jde o tuzemák. Jinak ve všem souhlas s uživatelem "imf". ()

Inozuka

Konverzační thriller, kde se prakticky celý děj, až na občasné flashbacky, odehrává v léčebné komunitě drogově závislých v Němčicích na Šumavě. Při druhé projekci na tom nějak moc vidím snahu naroubovat jakousi zápletku právě na tohle prostředí, což podle mého moc nezafungovalo. Asi hlavně tím, že ta zápletka je divná, nepravděpodobná, málo tajemná a nevygradovaná. Jinak ale dobré, zejména bych vytáhl Igora Chmelu, Davida Novotného, Jana Budaře, Jaroslava Plesla a Jaromíra Dulavu, kteří hrají fakt výborně a ty jejich smažky jsou hodně přesné. U ostatních si tím zas tak jistý nejsem ... ()

Lichty

I přes v Čechách dost běžný televizní look, mají Pravidla Lži překvapivě silnou atmosféru a to zvláště díky dobře napsaným rolím a briskním hereckým výkonům. Langmajer patří k české elitě už delší dobu a proto jsem ještě citelněji ocenil výkony Dulavy, Budaře a dalších, jenž nedostali tolik prostoru, ale zato jej na sto procent využili. Samotný příběh bohužel ale není tak silný, aby se dal brát úplně vážně a proto tu zbývá opět jen ta zmiňovaná atmosféra. Ta je v rámci našeho filmu doopravdy jedinečná. ()

-henry-

Langmajer zábavně přehrává, celý snímek má vyrovnané tempo, které je ke konci (dle zaběhnutých dramaturgických pravidel) umě vyšponováno, herci a příběh působí opravdově a realisticky (při zachování skromného, ale funkčního vizuálu), rozhodně v něm není nic násilně naroubované, naopak přirozeně plyne. ()

KdG

Dobrej film, fakt na mě zapůsobil, je dobře obsazenej, je v takovym vážnym duchu, slušná zápletka na pozadí, i když i pár vtípků se tam najde. "Když v květnu je jak v máji ..." ()

Všechny cesty vedou do Varů

Všechny cesty vedou do Varů