Rod Wilhernů byl proklet čarodějnicí, jejíž dcera kvůli jednomu z Wilhernů skočila z útesu. Čarodějnice vyřkla kletbu, že další holčička narozená v jejich rodu bude nositelkou prasečího obličeje a zbaví se ho jen tehdy, když se provdá za stejně urozeného muže. Až po několika generacích se v rodě Wilhernů narodila dcera Penelope a opravdu měla prasečí nos, který nešel chirurgicky upravit. Jessica Wilhernová svou dceru Penelopu celý život úzkostlivě chránila, a když dospěla, začala Jessica zvát urozené nápadníky, kteří nesměli opustit dům bez podepsané smlouvy o mlčenlivosti. Jedním z nápadníků byl i Edward Vanderman, který z domu uprchl bez podepsání mlčenlivosti a hned běžel na policejní stanici, kde se mu vysmáli. Edwardovo oznámení zaslechl novinář Lemon, který se kdysi snažil vyfotit Penelope, když byla ještě miminko. Edward se dá s novinářem do holportu a zjistí, že Max Campion je urozeného původu, ale propadl hráčské vášni. Lemon s Edwardem osloví muže, kterého považují za Maxe a nabídnou mu slušný finanční obnos za to, že půjde za Penelopou a tajně ji vyfotografuje. Max si Penelopu získal a sám k ní cítí náklonnost, i když ani po několika schůzkách stále neviděl její tvář. Když Max konečně uvidí Penelopu, neuteče, chce se jí dotknout, ale rychle ucukne, protože skrytý fotoaparát se zvednutím ruky spustil. Penelope si Maxovo ucuknutí vyloží špatně a uteče. Max fotoaparát rozbije, nechce Penelopu prodat novináři, ale odmítne si i Penelopu vzít za ženu. Penelope si myslí, že ji Max odmítl kvůli jejímu vzhledu, a uteče z domova s nosem schovaným pod šálou. Penelope poprvé za celý svůj život poznává obyčejné věci, jako je pití piva nebo jízda na skútru, a získává svou první kamarádku Annie. Když Penelope omdlela v baru, byla odvezena do nemocnice, ale odtud už odchází bez šály, s úsměvem odpovídá novinářům na otázky a získává si obyvatele města. Edward Vanderman, který se znemožnil tím, že popsal Penelopu jako stvůru s tesáky, je otcem donucen, aby požádal Penelopu o ruku. Penelope se sňatkem souhlasí, ale jen kvůli své matce, která je zlomením kletby posedlá... (TV Prima)

Soweek

Ze začátku to vypadalo jako nádherná bezchybná pohádka lehce okořeněná úsměvem na tváři, ovšem v půlce film se to zvrhlo v obyčejný romantický film. 3,5 ()

ZkuKol

Ke konci z toho doslova prýští poučení, ale jinak je to velmi hřejivé dílko. Christina je prostě k pomilování, Reese si očividně užívá každou vteřinu na plátně (mohlo jich být i o trochu víc) a James McAvoy plní funkci, kterou mohou hodnotit pouze divačky. Nebýt té přepálené moralitky, ubrat přehrávajících rodičů, zkrátit zbytečně dlouhou úvodní animaci a jsem na 5*. ()

made1

Úžasná hudba, úžasná kamera a úžasná Christina Ricci. Film, který vypráví pohádku o pohádce dnešního světa. Jediná výhrada, zato velká. Kdy proboha vyjde i DVD?!? A přece jsme se dočkali. ()

vitekpe

Mily (jako nejpouzivanejsi charakteristika v okolnich komentarich) tento film rozhodne je. Ale je taky dlouhy, trosku pruhledny a trosku zmateny....na klasicke pohadky nema, na Burtona taky ne, tak jsem z toho nakonec nejaky rozpacity. Herecky ansambl vytecny. ()

Sdoom

Velmi slabá komedie, která vlastně ani neví, čím chce být. Chvíli pohádka, občas komedie, chvílemi drama a celkově kde nic tu nic. McAvoy tu nemá moc prostor něco předvést, což je velká škoda. Hodně slabý a nevýrazný mi přišel i scénář, navíc se spoustou nelogičností v ději i v chování postav. Dvě hvězdičky jsou maximem, co můžu dát. ()

BMAJTZ

Je to pohádka, to zaprvé. Není to fantasy, pokud neberete v potaz jeden fyzický handicap a závěrečné rozuzlení. Je to romantika, ta nejčistějšího zrna. Jinak řečeno já se docela silně nudil, ale dokážu ocenit snahu tvůrců o moderní pohádku pro dospělejší dámské publikum. ()

DavidS.

Překousnul bych prvoplánovitost i odhanutnutelný děj ,kdybych se u něj celou dobu nenudil.Nepovedená kopie snímků Tima Burtona. ()

rozbris

No dá se s poklidem říct, že se dá i s prasečím nosem klidně žít, chodit mezi lidi, zamilovat se a být u toho ještě slavný....ne kecám to se může stát jen ve filmu:-) ale je to velice povedená komedie se skvělým námětem a ten nosánek se maskérům fakt poved:-) A určitě budete se mnou souhlasit, že jste se bavili stejně jako já a to na celých 83%:-) Tak neváhejte a podívejte se, protože kdo se nepodívá ten.......(konec je jen na Vás). ()

jondoe

Penelope je jeden z najmilsich romantickych filmou ake som kedy videl. Christina Ricci ako mlada slecna z prasacim rypacikom je vskutku neodolatena a bola vyborna volba ju do tohto filmu obsadit. Tento romanticky sladacik sa velmi podaril. ()

NICOX

Nejvíc na mě zapůsobilo posledních cca 5 min., do té doby sem se přikláněla spíš ke 2*. Christinu Ricci nemám ráda a asi ani nikdy mít nebudu. James McAvoy je v tomhle filmu (no nevěřila bych, že to někdy o něm řeknu) sexy a Reese je prostě sladká (ostatně jako skoro vždy). A nakonec je z toho hezký půměr. 60 % ()

Wally

To, že jde o britskou komedii s docela slušným obsazením mělo být zárukou jakžtakž dobrého filmového zážitku. Alespoň u mne platilo 'opak je pravdou'. Od filmu, který je popisován jako komedie bych čekal, že se během jeho sledování zasměji více než jednou. Film byl originální snad jen tím, že hlavní hrdinka nosí prasečí rypáček. Jinak docela nadějný námět byl natočen plytce, zdlouhavě a ne moc záživně. Navíc mi neuvěřitelně lezla na nervy uječená role matky Penelope v podaní Catherine O'Hara. Kdo hledá komedii a chce se zasmát, tak tohle není podle mne ten správný film. ()

see_sawandrew

Penelope je ve všech ohledech, a to i přes své krásné nevinné poselství, strašně schématický, naivní a klišovitý film. Nenašel jsem v něm absolutně nic nového, originálního, výjimečného. O tomhle filmu můžu svědomitě říct jen to, že je prostě dobrý. Zoufale nudně dobrý. 60% PS: Opravdu mi neleze do hlavy, proč všichni ti retardovaní ženichové při pohledu na roztomilý rypáček Penelope zdrhali, jako by se před nima zjevila Jenifer z Masters of Horror. ()

Madluska

U téhle pohádky jsem si nějak nemohla vybrat, jestli ji mít ráda, nebo ji odsoudit... Takže si to shrňme: máme tu klasický příběh o ošklivém káčátku, které tak dlouho hledá spřízněnou duši a čeká na vysvobození, až si nakonec uvědomí, že jeho štěstí závisí jen na něm, protože musí vzít život do svých rukou. To je tak trochu mravokárné, trochu nudné poselství. Přidejte si k tomu hysterickou matinku, emancipovanou a drsnou motorkářku, která sice vypadá jako ranařka, ale má dobré a přátelské srdce a pomůže káčátku ke štěstí a k nezávislosti (Kolikrát už jsme tohle schéma viděli??) a několik faktických a logických nedostatků (Opravdu by se podařilo tak dlouho tajit, že smrt šlechtické dcery byla jen zinscenovaná? Netrpěla by Penelopa nějakou neurózou nebo rovnou psychózou, kdyby byla skutečně takhle izolovaná od zbytku světa? A kolik žije v té blíže neurčené zemi mladých, svobodných a perspektivních šlechticů?) a tradiční jakožeromantický závěr ("Užuž se budu vdávat... Anebo ne, radši to odvolám a vezmu si někoho jiného, protože za chvíli bude konec filmu!") a vyjde vám, že ten film není žádný zázrak. Jenže na tyhle nedostatky při sledování nejspíš s klidným svědomím zapomenete, protože film má jiné kvality. Především vizuální stránku, kdy diváka nejprve mile překvapí hezky namaskovaný prasečí rypáček hlavní představitelky a pak už se jen kochá úžasnými kostýmy (včetně bot - třeba záviděníhodných zelených střevíčků, broží, kabátů), nápaditými kulisami (třeba snový a pohádkový pokojíček izolované "příšerky", ve kterém nechybí 2 druhy rolet pro rozlišení dne a noci). Oceňuji i výběr herců: "prince" (ačkoli mě dosud James McAwoy nijak nezaujal - klidně si po mně hoďte kamenem, vy zaryté fanynky tohohle Brita - tady mu to doopravdy sekne a ten jeho štěněcí pohled jsem na konci Penelopě záviděla ještě víc než boty), i dalších postav - od rodičů, přes paní od seznamky až po dobráckého barmana. K celkovému vyznění přispělo i pár opravdu vydařených fórků (například odhalení nevěry ve šlechtické rodině, krkavice vedoucí rypáčkem). Největším negativem filmu, které nejsem schopná zamést pod koberec, tak zůstává přílišné lpění na vzhledu (jakkoli se nás tvůrci snaží přesvědčit, že na kráse nezáleží, protože Penelopa se musí mát ráda i s rypáčkem, stejně nám podsouvají názor, že ošklivé lidé jsou buď směšní - reportér, nebo nechutní - skutečný šlechtic) a zveličování "vady na kráse" (rypáček opravdu vypadal spíš roztomile než děsivě, tak proč propánajána všichni skákali tím oknem?). ()

Lisabellla

Pohádkový příběh mladého děvčete s prasečím rypáčkem. Jasné a všeříkající. Jedna velká láska, jedna mateřská láska, jedna kletba a jedno malé přátelství. Penelope není klasické stvárnění romantického příběhu. Podle mého názoru šlo hlavně o to, že člověk musí mít rád hlavně sám sebe přede vším ostatním a před všemi ostatními. I když romantiky je tam pro milovníky daného žánru též jistá dávka. Hudba poměrně sympaticky podtrhává atmosféru. Samotná Christina Ricci a James McAvoy zahráli své postavy příjemně, na druhou stranu to nebyly příliž těžké úlohy. Tři hvězdičky jsou i zasloužené, ovšem víc ani ťuk. ()

noctambule

Pohádka, nepohádka...krásná vizuální stránka s pěkným příběhem a hlubokou myšlenkou. Dost známých herců, kteří jsou příjemní, jen z McAvoye mám pořád smíšené pocity. Jak mohl hrát ve stejném roce v Penelopě a tak mizerně v The Last King of Scotland? Doposud mou pozornost nepřipoutal, asi je na čase to změnit:-) Pořád nevím, jestli dobře hraje, nebo si umí vybírat zajímavé filmy jako Inside I'm Dancing, kde si divák nevšimne hrubek...a na konec, jsem ráda, že mi film připomenul strašný zlozvyk mladické nerozvážnosti, pití piva brčkem, pěkný humus:-) ()