Úhel pohledu

• Austrálie

Vantage Point

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

Španělsko, náměstí, starosta, proslov, prezident, výstřel, zmatek, výbuch, výbuch... Stop! Rewind: výbuch, výbuch, zmatek, výstřel, prezident, proslov, starosta, náměstí... Stop! Další pohled (posuneme se o několik úhlů dál). Play... Vantage Point, roll out! Trochu mi to připomnělo hru: opakuju slova po předchozích lidech a pak přidám své vlastní. A další zopakuje všechna předešlá slova včetně mého a vyřkne své. A tak pořád dokola. Zde samozřejmě v trochu upgradeované verzi. Hlavní ale je, že to funguje. Dynamický spletenec několika různých pohledů na problém. Zajímavý, napínavý a odsýpající stejně rychle jako jedna epizoda jackbauerovky. Navíc absolvujeme prohlídku Salamancy prostřednictvím výborné automobilové honičky s několika působivými crashy. Když si ale začne sám prezident hrát na hrdinu a ufňukaná malá holka kličkuje čtyřproudovou silnicí jako zábavním parkem, napadne mě jenom: wtf nebo ježišmarjá, proč?? Mohlo to být perfektní, takhle "jenom" hodně dobré. P.S.: Drsný look Dennise Quaida by odzbrojil i Ironhidea... 40 miliónů dolarů(rozpočet)/150,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(30.4.2008)

• Gilmour93

Travisův atentátní Rašomon vás sice v poloze, kdy vaše temeno na polštáři a paty svírají úhel 160°, neuspí, to je pravda, ale logická harakiri a posledních 10 minut festivalu všemožných klišé ukážou, kde je jeho slepý úhel. Když Forestovi, mimochodem asi nejhloupěji se chovající filmové postavě roku 2008, zazvoní na konci mobil, modlil jsem se, ať nevolá ta, co si myslím a neřekne to, co mě donutí kroutit hlavou. Jak je vidět, modlil jsem se málo.. Zase na druhou stranu, buďme rádi, že si americká hlava státu nesestrojila v sanitce z kyslíkové bomby, nosítek a defibrilátoru improvizovaný raketomet a nezneškodnila ty zlé teroristy bez příčiny sama.. Jinak D.Quaid jako tělostrážce krutopřísný - mít ho v týmu Véna Narcis I., Lee Harvey Vondrouš by byl zpacifikovaný dřív, než by člověk řekl: „Globální oteplování existuje!“(21.1.2013)

Solidnost! První půlhodinka je téměř dokonalá i když hrozně pomalu utíká, vzhledem k tomu, že když už se konečně něco stane, příjde mohutný restart celého příběhu a jede se od začátku pohledem jiné postavy. Trochu jsem se bál, že tyto restarty budou až do konce filmu protože po 4. úhlu pohledu už začíná být celý děj otravný a nudný. Díky Bohu si to uvědomoval i scénárista a v půlce stopáže už se z toho stane normálně plynoucí film. Celá zašmodrchanost a nepřehlednost děje je velmi chytlavá a akční sekvence dobře natočené, ale ten samotný americký závěr opět všechno pokazil. 80%(21.8.2011)

Je to dokonale hrdinské, navýsost proamerické a detailně předvídatelné. Ale za ty směšné peníze to režisér rozjel ve vysokooktanovém stylu, který nepoleví ani vteřinu a když do rolí nekompromisních ranařů s kvéry v ruce obsadíte Dennise Quaida, Matthewa Foxe či Edgara Ramireze, nemůžete šlápnout vedle. Velmi spokojených a silných 3 a ½*. S vědomím, že druhé projekci se vůbec bránit nebudu, už jen pro tu sympatickou délku.(3.8.2009)

Atentát na prezidenta v přímém přenosu. Střih. Záblesk světla, pohyb u okna – co tam viděl? Střih. A znovu. Tenhle se dívá na svojí smrt! Střih. Aha, a ten to má na svědomí. Střih…. První třetina mě kapku otravovala. Dívat se stále na to samé časem omrzí. Pak ovšem dostává film spád. Je to vlastně jedna velká celkem slušná honička. Jen postav je moc, herci nemají šanci výrazněji na sebe upozornit. A jak jednoduše to začíná, tak to i skončí. Přestože to není špatně natočený (dokonce bych řekl, že je to natočený zajímavě!), tak za chvíli nebudete vědět, že jste na něco hleděli.(5.7.2008)

• - Když člen ochranky (Dennis Quaid) přijde za šéfredaktorkou (Sigourney Weaver) do přenosového vozu a požádá jí, že by chtěl vidět záznam z kamery, šéfredaktorka pobídne střihače: "Kevine!" Při následujícím flashbacku, i když se jedná o identickou situaci, již šéfredaktorka střihače nepobídne. Záběr byl tedy filmován na dvakrát, i když se jedná o tu samou situaci. (BrianStorker)

• - Premiéra filmu byla plánovaná na říjen 2007, ale byla z neznámých důvodů odložena na únor 2008. (don corleone)

• - Premiéra filmu se odehrála 12. února 2008 právě ve městě Salamanca ve Španělsku. Zúčastnil se jí režisér i hlavní představitelé filmu. (don corleone)