Úhel pohledu

Uhol pohľadu

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

• Gilmour93

Travisův atentátní Rašomon vás sice v poloze, kdy vaše temeno na polštáři a paty svírají úhel 160°, neuspí, to je pravda, ale logická harakiri a posledních 10 minut festivalu všemožných klišé ukážou, kde je jeho slepý úhel. Když Forestovi, mimochodem asi nejhloupěji se chovající filmové postavě roku 2008, zazvoní na konci mobil, modlil jsem se, ať nevolá ta, co si myslím a neřekne to, co mě donutí kroutit hlavou. Jak je vidět, modlil jsem se málo.. Zase na druhou stranu, buďme rádi, že si americká hlava státu nesestrojila v sanitce z kyslíkové bomby, nosítek a defibrilátoru improvizovaný raketomet a nezneškodnila ty zlé teroristy bez příčiny sama.. Jinak D.Quaid jako tělostrážce krutopřísný - mít ho v týmu Véna Narcis I., Lee Harvey Vondrouš by byl zpacifikovaný dřív, než by člověk řekl: „Globální oteplování existuje!“(21.1.2013)

NA HROMNICE O DEN VÍCE se potkává s "24". Nic geniálního, ale prožívat teroristický útok stále dokola mě bavilo, je to správně traumatizující, stejně tak, když se zmanipulované kladné postavy v jednom okamžiku pustí do sebe, plus pár dobrých cliffhangerů a zvratů a celkově slušné tempo. Závěrečná autohonička sice průměr, ale hrdinnému prezidentskému bodyguardovi Quaidovi jsem při ní držel všechny palce, co po těle mám.(15.9.2008)

Efektně a pekelně dynamicky natočená jízda. Tak to by bylo vše ohledně kladných stránek a nyní se zaměřme na nedostatky. Všechny vyskytující se postavy jsou ukázkou scénáristického kýče! Na začátek jedno megaklišé, chrabrý bodyguard Dennis Quaid má trauma z minulosti, kdy při ochraně prezidenta skočil do cesty kulce. Dále se nám v příběhu vyskytuje bodyguard číslo 2, ztracený Mathew Fox, který když poprvé promluví, i autistickému šimpanzovi dojde jak se jeho postava vyvrbí. Režisérka televizního přenosu Sigourney Weawer, tady musím tvůrce pochválit za nepředvídatelnost, nikdy bych nečekel, že postava ztvárněná takto slavnou herečkou bude zcela bezvýznamná. Americký turista Forrest Whitaker, jeho postava je z celého filmu asi nejlepší, škoda jen že trpí tzv. syndromem Svatého Ježíše, to znamená, že je absolutně, ale úplně absoabsoabsolutně hodný a obětavý. No a jako posledního hrdinu bych zmínil Williama Hurta jako skvělého a úžasného amerického prezidenta, který má tu smůlu, že všichni jeho ministři a nejvyšší představitelé Států jsou válkychtivé svině a vůbec jim nejde o světový mír a obecný blahobyt. No a už vůbec se nebudu zmiňovat malé holčičce se zmrzlinou v ohrožení, superzlém záporákovi a hodném záporákovi, který sice dělá špinavou práci, ale jen proto, že mu zlý záporák unesl bráchu, no a podobně, prostě charakterově je Úhel pohledu totální béčko. Další výtku bych měl k tomu, že film je točený stylem, aby ho pochopil i ten největší debil. Postavy mluví nahlas samy pro sebe o tom, co jim přijde podezřelé, nebo co mají v plánu udělat a jak, to aby se divák neztratil. Nebo neustále zdlouhavé vracení záběrů vždy, když se příběh přenese na vyprávění další postavy, holt by to někdo nemusel poznat a pak by byl chudák zmaten. Konec je typický, taková „překvapivá“ třešnička na dortu. Možná jsem moc kritický a hledám v akčňáku to co v něm hledat nemůžu, ale tenhle film se tváří seriózněji než obyčejný akční nářez, přitom není! To že jde vykradené Hadí oči už vůbec vytahovat nebudu!:-)(1.11.2008)

Z mého úhlu pohledu se jedná o velmi napínavý film, který ale funguje... eh, čo to tárám, leptá vaše mozkové jarní závitky jen jednou, totiž napoprvé. On si totiž zakládá na různém nahlížení na jeden kritický okamžik a tak z nepříliš zajímavého a náhodami propleteného vyšetřování učiní skutečně napínavou a zajímavou šou. Ale opravdu jen na poprvé. To kouzlo z druhým sledováním filmu rapidně zmizí. Jednak víte, kdo je ten zlý... eh, čo to tárám, kdo jsou ti zlí a jednak i ty různé úhly pohledu... eh, čo to tárám, různé pohledy zúčastněných přestanou být tou hlavní devízou filmu. Na poprvé čtyři na prodruhé tři, nechávám tři, protože ten hrdinný prezident to na konci filmu úplně poslal k šípku. To si pak člověk akorát řekne: "O čem to, doprdele, bylo? O tom, jakej je americkej prezident fuck kůl borec? Nebo šlo jen o akci?" No, můj dojem je, že nejdřív šlo nejspíš o akci, ale pak tvůrci ukázali karty a jasně dali najevo, že chtějí naznačit, že americký prezident je fuck kůl borec.(22.1.2013)

V rámci žánru nikterak objevný, přesto ale pohodlně koukatelný thriller, který zaujme neuvadajícím tempem, ne zcela obvyklým zpracováním jedné události z několika různých pohledů a hlavně velice příjemnou stopáží. Pro mě příjemné překvapení, možná i proto, že už jsem celkem dlouho neviděl film, kde by byl americký prezident v ohrožení (což před nějakými 15-20 lety bývalo nosné téma celé řady tehdejších thrillerů, které jsem viděl :-P).(9.10.2013)

• - Asi proto, že se tvůrci přesunuli na úplně jiný kontinent, uniklo až moc faktických chyb. Filmaři si nevšimli, že španělské značky vyžadující zastavení hlásají obyčejné STOP, a ne ALITO, že tam nejezdí typicky americké taxíky a že auta nemají americké poznávací značky. (Kailo)

• - Původně se měl film natáčet celý ve městě Salamanca ve Španělsku, ale úřady odmítnuly uzavřít okolí hlavního náměstí Plaza Mayor na téměř 3 měsíce. Proto se většina filmu natáčela v Mexiku ve městech Cuernavaca a Puebla. Jediné scény, které vznikly v Salamance jsou letecké záběry náměstí. (don corleone)

• - Závěrečná automobilová honička, ve které Thomas Barnes (Dennis Quaid) pronásleduje Kenta Taylora (Matthew Fox), je „soubojem“ posledních dvou generací Opelu Astra. (lskala)