Láska podle předlohy

• USA The Jane Austen Book Club (více)

Nic vás nepřipraví na těžkosti života tak dobře jako romány Jane Austenové. Dokonalý návod jak žít ale stále neexistuje, i když se šestice současných Američanek snaží najít jej právě v dílech slavné britské autorky z konce 18. století...
Současná Kalifornie sice Velkou Británii v době regentství příliš nepřipomíná, jsou ale věci, které se navzdory uplynulému času a geografickým rozdílům nikterak nezměnily. I dnes je láska mezi mužem a ženou jedním velkým bludištěm, i nyní je třeba chovat přátelství jako oko v hlavě, i za velkou louží a v jiném století je příliš snadné narazit na společenské rozdíly, pokrytectví a pseudomorálku, které někomu mohou zničit celý život. A jak se naučit, kterak v takové džungli přežít? Nejlépe s pomocí děl Jane Austenové. Proto se také šestice Američanek pravidelně schází nad Rozumem a citem, Pýchou a předsudkem a dalšími romány a společně se pokoušejí četbou dvě stě a více let starých knih pochopit, co že to vlastně znamená život. A že jejich vlastní životní peripetie mnohdy připomínají osudy hrdinek Austenové? Asi to nebude náhoda. Pozoruhodné romantické drama natočila scenáristka a režisérka Robin Swicordová. (oficiální text distributora)

Susan5996

Dobrý film! Nebola to žiadna bomba, ktorá človeka úplne ochromí svojou veľkoleposťou, ale pohodový film, ktorým si človek spríjemní deň. Dlhé rozhovory, ktoré človek ani nestíha vnímať, ak nečítal aspoň jednu knihu od Jane Austenovej, sú prepracované a dokonale zvládnuté. Hneď som vycítila atmosféru celého filmu a vpadla do nej, bez toho, aby som si to všimla. Herecké výkony boli podľa môjho názoru kvalitné a hlavne - malo to myšlienku. Nevolalo sa to The Jane Austen Book Club iba tak z číreho rozmaru režiséra. Tento film, čo sa mi ešte doteraz nestalo som videla dvakrát za jeden deň a........neprekážalo mi to :) ()

lulu37

Jane Austen bola priekopníčka, samostatná žena a to čo sa jej bohužiaľ nedostalo v súkromnom živote, plným priehrštím dávala hrdinkám svojich kníh. Austen je moja najobľúbenejšia spisovateľka, hlavne pre to som prežívala čítanie jej diel a rozoberanie knižných postáv spolu s členmi klubu. Aj keď analyzovanie kníh nebola jediná podstata filmu, pre mňa tá myšlienka znamenala veľa, hlavne preto lebo výtvory Jane Austen sú naozaj takým sprievodcom pre každú ženu (možno aj chlapa, neviem dokonca sa môže stať, že nemusí vyzerať ani ako Hugh Dancy :)) No aby som to nejak uzavrela, výborná pohodová romantická komédia na víkend s fajn hercami, dovolím si však tvrdiť, že Emily Blunt tromfla všetkých. ()

Aria85

Dlouho jsem neviděla podobně zajímavý film. Od Austenové jsem četla jen dvě knihy, takže jsem si říkala, že bych si to 100% užila, kdybych přečetla vše, ale i tak se mi to hodně líbilo. Nemusíte se bát, že by by vám bez toho unikaly souvislosti. Připomnělo mi to Love Actually, jelikož i tady se odvíjí více jak jeden život, více jak jeden vztah. Momentálně dávám 4 z 5, ale přečtu si i ty další knihy a pak se na to podívám znovu :) ()

shioo

Bez skurpulí se přiznám, že mě film nenadchl vůbec a po dlouhé době se mi zdálo, že je hodnocení filmu na čsfd na hony vzdáleno mému vkusu (běžně se pohybuji v rozmezí +- 10%, no Láska podle předlohy šla dost přes čáru). Nemusíte znát díla Jane Austen abyste pochopili celkový děj, přesto se neubráním pocitu, že člověk, který knihy nečetl či aspoň netuší o čem jsou (tudíž nemůže znát postavy ve filmu zmiňované) musel být totálně mimo Austenovskou mísu, když slyšel hlášky typu : "Chtěla bych potkat pana Darcyho v lese". Já byla v lese celých 101 minut a nepotřebovala jsem k tomu žádného pana Darcyho. Dále, jak psal tuším i freddy někde pode mnou, vás skupinka žen neustále plete v tom, kdo je kdo. Po skončení filmu mi v paměti utkvělo jen jméno Alegra, které jsem mohla bezpečně přiřadit k postavě z filmu. Víc ani ťuk. Mdlé, nudné a pro mě nezajímavé. Dávám 40% za postavu dobrodružné Alegry, která nachází rajcovní lesbičky pomalu na každém rohu, a chovnou stanici ridgebacků.. ()

DePompon

Tento rozkošný film vám poskytne omnoho viac, než klubové diskusie o knihách. Lebo verte či nie, dielo Jane Austenovej je tak trochu o živote každého z nás. ;) Preto plných päť. ()

Figuska

Zajímavé, nápadité a milé promítnutí románů Jane Austen do přítomnosti. Pohodový film o romantických slastech i strastech. Neznalost děl opravdu nevadí a všechna stojí alespoň za shlédnutí, neboť byla zdařile zfilmována: Sense and Sensibility, Emma, Pride and Prejudice, Persuasion, Northanger Abbey, Mansfield Park. Nicméně, znalost je plusem v tom, že člověk trošku ví o čem to pořád diskutují a proč je to vlastně tak "nasládlé". ()

jessic

Nalákal mě zajímavý nápad proplést současnou love story s čtenářským klubem. Bohužel je to takový lepší průměr. ()

VLADEK

Film už jsem viděl 2x a koukám, že jsem tu ještě nehlasoval. A když dnes při večeři nepřepnete ani po 10 minutách tak to asi něco znamená. Asi nějaké ženská část ve mně nebo co...?? Nebo že mám slabost pro Mariu Bello? ()

kolodej1

musím říct, že téma mě příliš nepřitahovala a vlastně jsem dal na dobré hodnocení zde. A nebylo to nakonec špatné. Byla to zajímavá romantika, Emily Blunt byla vysloveně k sežrání a musím řict, že i dialogy mě bavily. Propojení čtenářského klubu a osudů jednotlivých hrdinů, respektive spíš hrdinek, až překvapivě fungovalo. Bavilo mě sledovat, jak se příběhy budou vxyvíjet, vůbec tyhle vztahové záležitosti mám rád. Ovšem ten závěr, ten se tedy hodně nepovedl a výrazně pokazil celý dojem. Především pak vývoj postavy manžela paní učitelky, to bylo hodně nevěrohodné a chtěné, hodně to šustilo papírem. 70% ()

Kozlowski8

Pět kamarádek - vášnivých čtenářek Jane Austenové - se rozhodne vytvořit vlastní knižní klub a každý měsíc se sejít a diskutovat nad jedním z děl spisovatelky. Těch románů je však šest, a proto přiberou mezi sebe ještě mladíka Grigga... Velice těžko se mi hodnotí tento film. Chvílemi jsem se dosti těžce prokousával tou "ženskou" konverzací a celkovým klimatem filmu, což ale asi pramení ze skutečnosti, že téměř neznám dílo Jane Austen a především proto, že jsem muž. Nebyla scéna, kdy bych v chování a projevech těch žen necítil aspoň trochu upjatosti, afektovanosti a nepřirozenosti, nicméně přesto všechno jsem si film vcelku užil - hlavně hereckého umění mých oblíbených krásek Emily Blunt, Marie Bello a Maggie Grace a taky příjemného Hugha Dancyho. Vcelku chápu a rozumím tomu, že má někdo film ve své topce, ale divil bych se, kdyby ho tam měl muž. 65%. ()

meda2016

??? Jo. Dám 4/5. Je to oddechovka podle mého gusta, romantika v rádoby intelektuálním hávu. S klidným uspokojením, že od Austinové neznám skoro nic, patří k těm, kterými mohu opakovaně ladit náladu. Podobně film Nádherný holky obracející romantiku k náznaku erotiky. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Nellie Lovett

O knihách Jane Austen to nakonec tak úplně nebylo, ale i přesto jsem dostala chuť si je znovu přečíst :) Čtenářský klub Jane Austenové tvoří 5 žen a jeden muž - Jocelyn, která se bojí zamilovat, Bernadette, která se mužům rozhodně nevyhýbá, Sylvia, kterou právě opustil manžel, její dcera Allegra, která se do vztahů vrhá po hlavě, upjatá Prudie a scifi fanda Grigg. Jejich setkání nad knihami Jane Austen a vlastní milostné peripetie pobaví a potěší. ()

dudulinka

Jsem okouzlena, okouzlena filmem, jeho atmosférou, hudbou, tématem, postavami a i nesmrtelnou Jane Austenovou. Mám chuť být součástí takového malého knižního spolku a číst a debatovat a znovu číst. Jdu se na to podívat ještě jednou. :) ()

azraelka

Pohodová romantika a jako bonus rozebírání knížek Jane Austenové. Je zajímavé slyšet různé názory na postavy jejích románů. "...takže Austenová chce, aby její hrdinka byla lesbička, nebo je lesbička, aniž by o tom autorka věděla?" A samozřejmě, že všechno dobře dopadne a dají se dohromady ti správní lidé. ()

jarmil8

Několik otravných (a dobře zaopatřených) ženských a jeden chlap se každý měsíc setkávají nad jednou knihou od Jane Austen. Jejich příběhy jsou pak krkolomně naroubovány na tuto klasiku. No a vše se v dobré obrátí, samozřejmě. ()