Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

Môj vodca

My Führer

Komedie / Drama / Válečný

Německo, 2007, 89 min

Hmm, s očakávaním, že toto bude kult, a moje 3* sa tu budú vynímať ako podpriemer, prídem do profilu filmu a zistím, že má o 7% nižšie hodnotenie ako totálne úbohá americká komédia, ktorú som hodnotila pred minútkou... je to hanba. Pritom Môj vodca možno nie je perlou európskej kinematografie, ale mal aspoň nejakú myšlienku a k tomu slušný satirický a čiernohumorný potenciál, riadnu dávku paródie aj štipku nefalšovanej absurdity. V tej americkej komédii prevažovali polonahé baby a marihuana.(17.3.2011)

Předem chci říci, že JSEM ČECH a NEMÁM v žádném ohledu nic společného s jakoukoli formou nacismu. Říkám to, protože jsem si vědom, že mě možná za tohle hodnocení spousta lidí odsoudí. Vezmeme-li to popořadě: Komedie - ještě před filmem jsem byl přesvědčen, že půjde o něco strašného, bez kouska vtipu, maximálně tak na úrovni HOLKY TO CHTĚJ TAKY. To se (v mém případě) změnilo hned po několika minutách filmu, kdy došlo na první scény s neustálým heilováním a na neschopnost vojáků vůbec vyslovit jména a hodnosti oficírů. Dále to pokračuje ve stejném duchu, respektive žádné dech beroucí hlody, ale neškodné a vkusné vtípky. Drama - v celém snímku je tohoto žánru možná tak 20 minut, přesto to stačí na dotvoření atmosféry. Válečný - Snad jen kvůli těm uniformám a jedné scéně s letouny. A obsahově.....no, někomu se to zdá jako nepochopitelné, někdo to bere jako výsměch autorů své rase a podobně, já to vnímám částečně jako pokus o omluvu, vyjádření skutečnosti, že co bylo není (viz závěrečné titulky), pokus udělat si srandu ze sebe sama, ponížit se a zlehčit tím alespoň nepatrně pohled na hrůzy jež Hitler napáchal (ne však z důvodu klamání veřejnosti a zastírání skutečností). Jen si na chvíli představte, že by to takhle opravdu bylo, jak by to všechno dopadlo, cy by se změnilo. Hitler, vnímaný masou lidí jako nebojácný, tvrdý vůdce a na druhé straně v soukromí ubohý a rozklepaný chudák, kterému se ani nepostaví, jehož nejlepším přítelem je žid, kterému veří víc než vlastním lidem a nevědomky si tak podkopává své ideály. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je tenhle film více než zajímavý a právě proto dávám 4 hvězdičky.(26.4.2008)

Nebyl to vůbec špatný nápad udělat z Hitlera komicko-tragickou figurku. která ztratí svoji hrozivost a ukáže svoji lidskou stránku a slabiny spojené s pohnutým dětstvím před slavným židovským hercem, kterého jeho blízcí spolupracovníci angažovali z lágru, aby s ním nacvičil slavnostní projev, protože jim jejich vůdce již delší dobu připadal zlomený a z jeho projevu se vytratila potřebná jiskra. A navíc židovský herec se jim bude náramně hodit pro plánovaný atentát na vůdce. Vyšla z toho pořádná fraška, která však divákovi vsugerovává, že nestojí o to být fraškou, ale vážně míněnou etapou v Hitlerově nadvládě. Těžko co si z toho vybrat. Maskéři neodvedli úplně nejlepší práci a v detailních záběrech Schneiderův Hitler vypadá dost uměle, ale herecky se film vydařil a v nečekaně působivém závěru film sklízí plusové body, ačkoliv nízký rozpočet je znát především v davových scénách, které jsou nahrazeny autentickými záběry. Podle zdejšího negativního hodnocení jsem však čekal velmi nedívatelný film což se nakonec nepotvrdilo.(26.1.2011)

Konec roku 1944, velkonemecka rise se blizi k svemu konci.Pohlavari nacistu v cele s Josephem Goebbelsem dostanou dabelsky napad jak ozivit a znovu energii a elanem nabit Adolfa HItlera.K tomu jim ma pomoci z koncentracniho tabora privezeny zidovsky herec , ktery ma pana Hitlera pripravit na jeden z jeho poslednich velkych proslovu.Pekne udelano projizdeni rozbombardovanym Berlinem. Kazdy zaniceny nacek musi z tohoto filmu blit a byt mimo,jen tak na vas."Zasadne nezaviram oci, ani kdyz usinam!"(4.5.2008)

Pokud přijmete nadsázku a zboříte další mnoha lidmi dosud neproniknutelná tabu (jako že jiná dříve naprosto nemyslitelná nejsou již dnes dávno zbořena), užijete se film velmi tence občas balancující na hraně. Lehce nadprůměrné dílko, jehož nepříjemnou pachuť vyrovnává možná nečekaný konec. Soucítím se všemi obětmi a nesnáším staronové nácky, stále ještě musíme čekat na jiný film, který vše možná uvedene na pro většinu přijatelnou mezi. Toto je jen jakýsi soukromý knockout pana Levy.(11.1.2010)