Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

sta 

všechny recenze uživatele

na komedii nevtipné (samozřejmě kromě docela dobrých hajlovacích scén a zesměšňování typicky německého štemplování), na jiný žánr bych měl daleko přísnější měřítka.. udělat z hitlera smutnou postavu, kterou v dětství táta bil, a proto si lidstvo zaslouží vyhladit?! no nevim.. navíc ta apriorní kontroverze vyznívá dost trapně.. a nejvtipnější nakoec je, že to všechno natočili židé - že by nějaká revanga?! ()

PanFilmov 

všechny recenze uživatele

No ako čakal som brutal pecku vtipnú paródiu na tochto človeka, ale videl som len úbohý pokus a zosmiešnenie Adolfa Hitlera, ktorý vôbec nebol vtipný, je pravda že pár krát som sa zasmial, niektoré scény fakt vyšli, ale skoro celý film som len netrpezlivo čakal kedy sa konečne toto utrpenie skončí:((( ()

Reklama

Kamkon 

všechny recenze uživatele

Pokud přijmete nadsázku a zboříte další mnoha lidmi dosud neproniknutelná tabu (jako že jiná dříve naprosto nemyslitelná nejsou již dnes dávno zbořena), užijete se film velmi tence občas balancující na hraně. Lehce nadprůměrné dílko, jehož nepříjemnou pachuť vyrovnává možná nečekaný konec. Soucítím se všemi obětmi a nesnáším staronové nácky, stále ještě musíme čekat na jiný film, který vše možná uvedene na pro většinu přijatelnou mezi. Toto je jen jakýsi soukromý knockout pana Levy. ()

xenopus 

všechny recenze uživatele

Kdovíjak k popukání tahle komedie pro našince zřejmě není. Ale je promyšlená od začátku až do konce a využívá širšího spektra komiky - slovní, situační, absurdního i satirického humoru. Jsem rád, že Němci v posledních letech nacházejí smysl pro drsnou satiru Třetí říše, což snad naznačuje vyrovnání se s tímto nešťastným obdobím německých dějin, takže nezbývá než se těšit na něco lepšího příště. Povedená hudba s čitelnými wagnerovskými aluzemi přesně v duchu doby, výborný Ulrich Mühe a spousta vynikajících jednotlivých hlášek. Ale jako celek film nepůsobí kdovíjak soudržně, což je škoda, Dani Levy. "Souhlasíte, abych do Vás teď zasunul Vůdce?" "Heil Hitler a veselý nový rok!" Slabší 3*. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Dostali jsme lístky na festival úsměvů do Mladé Boleslavi a tak jsme se vydali na film, který se zdál být předem tragickým, leč není to tak příšerné, jak to mohlo být. Před filmem nás na pódiu překvapil samotný režisér a vysvětlil, že Můj vůdce je taková alegorie, výsměch Němcům a stojí si za tím, že Hitlera v jistých ohledech dost polidšťuje. Nelze zde brát nic historického. Prostě se do Hitlerova života vměstnal Žid. Ano, Žid, který mu má pomoct a nakonec s ním je jedna ruka. Pohlavárům se to samozřejmě nelíbí a právě oni jsou ti špatní. Prakticky oni jsou to, co Třetí říši drží na opěrných bodech. Je těžké natočit komedii na takovéto téma i když se to podařilo například Chaplinovi a jeho Diktátorovi a úspěšně. Tento navždy zůstane jako dosti kontroverzní. Ať už tím, že ho točil Žid nebo tím, že je tu Hitler troska, kterou otec v mládí bezdůvodně bil. S čistým svědomím mohu tedy říct, že komedie je to relativně průměrná s pár povedenými scénami, které rozhodně pobaví, ale celkově nedokážou potlačit fakt, jakým je zde Hitler zobrazován. --- Jak to jde? - Dobře, hned první den jsem mu dal knockout ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Hodnost SS-Untersturmbannführer, která je ve filmu zmíněna, ve skutečnosti neexistuje ani nikdy neexistovala. (HJ-FILIP)
  • Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama