Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

• Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

Trailer

Kamkon

Pokud přijmete nadsázku a zboříte další mnoha lidmi dosud neproniknutelná tabu (jako že jiná dříve naprosto nemyslitelná nejsou již dnes dávno zbořena), užijete se film velmi tence občas balancující na hraně. Lehce nadprůměrné dílko, jehož nepříjemnou pachuť vyrovnává možná nečekaný konec. Soucítím se všemi obětmi a nesnáším staronové nácky, stále ještě musíme čekat na jiný film, který vše možná uvedene na pro většinu přijatelnou mezi. Toto je jen jakýsi soukromý knockout pana Levy. ()

xenopus

Kdovíjak k popukání tahle komedie pro našince zřejmě není. Ale je promyšlená od začátku až do konce a využívá širšího spektra komiky - slovní, situační, absurdního i satirického humoru. Jsem rád, že Němci v posledních letech nacházejí smysl pro drsnou satiru Třetí říše, což snad naznačuje vyrovnání se s tímto nešťastným obdobím německých dějin, takže nezbývá než se těšit na něco lepšího příště. Povedená hudba s čitelnými wagnerovskými aluzemi přesně v duchu doby, výborný Ulrich Mühe a spousta vynikajících jednotlivých hlášek. Ale jako celek film nepůsobí kdovíjak soudržně, což je škoda, Dani Levy. "Souhlasíte, abych do Vás teď zasunul Vůdce?" "Heil Hitler a veselý nový rok!" Slabší 3*. ()

Ivoman

Námět super, ale nevyužit. Herci super, ale nevyužiti. Pěkná myšlenka, že Hitler potřebuje pomoc od žida, ale je to jeden z mnoha filmů, kde se režisér snaží jít zároveň dvěma směry, komedií a dramatem. Nejde to. Měl se rozhodnout pro jedno nebo pro druhé, mě by se líbil i takový film natočen jeden jako drama a druhý jako komedie se stejnými herci. Takto to bohužel ztrácí na účinku, protože režisér to neudržel. Některé scény mě utkvěly v paměti, ale právě ty komediální, ty dramatické film posouvaly tam, kde asi být neměl. Konec filmu zklamání. Němci i po tak dlouhé době nejsou ve svém filmu schopni ani alespoň hypoteticky zabít Hitlera. :-) ()

godspeed

Jsem vcelku spokojený. Naštěstí jsem nečetl recenze na tento film na CSFD před jeho shlédnutím. To bych si o něm taky mohl vytvořit mylný obrázek. Hitler a jeho nohsledi takoví, jaké by si je přál na konci války asi leckdo. Nicméně realita byla jinde. Třeba tento Vedoucí a jeho štáb existovali v jiné realitě. Té červenotrpaslíkovské, kapičku veselejší. ()

PanFilmov

No ako čakal som brutal pecku vtipnú paródiu na tochto človeka, ale videl som len úbohý pokus a zosmiešnenie Adolfa Hitlera, ktorý vôbec nebol vtipný, je pravda že pár krát som sa zasmial, niektoré scény fakt vyšli, ale skoro celý film som len netrpezlivo čakal kedy sa konečne toto utrpenie skončí:((( ()

• Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)