Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

Môj vodca

My Führer

Komedie / Drama / Válečný

Německo, 2007, 89 min

Pokud přijmete nadsázku a zboříte další mnoha lidmi dosud neproniknutelná tabu (jako že jiná dříve naprosto nemyslitelná nejsou již dnes dávno zbořena), užijete se film velmi tence občas balancující na hraně. Lehce nadprůměrné dílko, jehož nepříjemnou pachuť vyrovnává možná nečekaný konec. Soucítím se všemi obětmi a nesnáším staronové nácky, stále ještě musíme čekat na jiný film, který vše možná uvedene na pro většinu přijatelnou mezi. Toto je jen jakýsi soukromý knockout pana Levy.(11.1.2010)

• bono22vox

,,Drama mi jde líp než komedie" vysvětluje Hitler židovskému herci Grunbaumovi... Tak věta sedí i k celému filmu. Komedie, která jako by se bála dotáhnout absurdní námět až do konce, místo toho zbytečně utíká k vážné linii... Samotný humor je pak často úmorný a bezzubý, narážky na přebujelou byrokracii třetí říše, případně pohled na hajlujícího psa nestačí. V němčině je to prý ale vtipné...(10.2.2015)

• sta

na komedii nevtipné (samozřejmě kromě docela dobrých hajlovacích scén a zesměšňování typicky německého štemplování), na jiný žánr bych měl daleko přísnější měřítka.. udělat z hitlera smutnou postavu, kterou v dětství táta bil, a proto si lidstvo zaslouží vyhladit?! no nevim.. navíc ta apriorní kontroverze vyznívá dost trapně.. a nejvtipnější nakoec je, že to všechno natočili židé - že by nějaká revanga?!(15.8.2007)

• kubas369

Bohužel tomuhle paskvilu nemužu dát nic jiného než odpad. Už dlouho jsem neviděl něco takhle tragického a tím nemyslím obsah filmu. Není tady vůbec nic co by mě mohlo zaujmout a proč Hitler vypadá jako kdyby měl ksicht z gumy nebo z čeho vlastně? Pochybuju, že takhle ten herec ve skutečnosti vypadá. Píše se tu že jde o komedii to je snad špatnej vtip ne. Jedna trapná scena střídá druhou a sám Levy podle mě ani neví co že to natočil, cely film se snaží nácky co nejvíc ztrapnit, potupit a nakonec se snaží o vyzdvyhnutí lidskosti v Hitlerovi v té zrůdě, a těch rozporů tu je víc. Možná se měl celej ancábl, kterej se okolo tohohle nezmaru motal nejprve podíval na Chaplinova Diktátora aby vědeli jak s podobným materiálem pracovat.(20.9.2011)

• D.Moore

Ačkoliv jsem si nemyslel, že to někdy udělám, tenhle film jen okomentuji a hodnotit nebudu. Zatím. Rozporuplnější snímek jsem ještě nikdy neviděl. Soudě podle traileru by člověk očekával praštěnou komedii, které jde především o to, ukázat führera v co nejsměšnějších polohách: V teplákovce při rozcvičce, ve vaně s modelem válečné lodě, při sexu, s nešikovně oholenou polovinou knírku. Jenže chyba lávky. Můj vůdce (bla, bla, bla) totiž hraje především na jakousi satirickou strunu, kterou lze těžko jakkoliv popsat. Z Hitlera se přičiněním scénáristů stal vcelku přátelský chlapík, takřka politováníhodný, který má jen drobné duševní problémy vycházející z bloku z dětství, kdy byl nespravedlivě ponižován otcem, a který by se rád dostal do psychické pohody, aby mohl na Nový rok vystoupit na veřejnosti. Co si o tom myslet? Z mé strany by to byl jasný odpad za neskutečně překroucenou historii, za nebetyčnou drzost a za polidštění jedné z největších zrůd světových dějin, tedy skutek velmi těsně hraničící s tou nejsprostší propagací nacismu. Jenže... Přišlo by mi to nefér vůči filmu, který mě vlastně ani na minutu nenudil, občas pěkně cynicky pobavil dialogy (Himmler ke Goebbelsovi: "My potřebujeme Žida? Myslím, že byste si to se mnou měl vyměnit.") i různými střípky, jako oficíry neschopnými vyslovit správně hodnosti ostatních, a na trochu melancholickém konci mě vlastně i donutil k zamyšlení. Těžko přetěžko tohle dílo hodnotit. Nejlepší bude, když si na ně každý udělá obrázek sám.(15.8.2011)

• - Sylvester Groth se později opět ucházel o roli Josefa Goebbelse i ve filmu Hanebný pancharti (2009). (Mr.Hudson)

• - Ulrich Noethen si roli Heinricha Himmlera zahrál i ve filmu Pád Třetí říše (2004). (Mr.Hudson)

• - Hodnost SS-Untersturmbannführer, která je ve filmu zmíněna, ve skutečnosti neexistuje ani nikdy neexistovala. (HJ-FILIP)