Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

• Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

Aildrin

To mělo být vtipné? Já se nesměju. Asi je moje chyba, že nechápu židovský humor nebo je to tím, že to vážně nebylo vtipné, ale hloupé. Film o Hitlerovi by měl v lidech vzbuzovat spoustu různých pocitů, ale lítost by mezi ně patřit neměla. Během sledování jsem se párkrát pousmál nad stupiditou a absurdností některých scén, ale to hlavní, co ve mě film vzbudil byla lítost. Né odpor nebo zhnusení, ale lítost. Jedna věc je dělat si srandu z Hitlera a druhá ukazovat ho jako slaboduchou změkčilou loutku a chudáka. Jako někoho kdo sebou nechá zametat a chodí spát do postele židovského páru, protože se cítí sám. Za celkové provedení filmu (ikdyž maska Adolfa byla příšerná) dávám ** Obsah si hvězdu nezaslouží žádnou. Upřímně, než ztrácet čas sledováním Mého vůdce, radši bych se byl býval podíval na záznam třech libovolných dílů večerních Událostí z minulého měsíce. Rozhodně by to bylo smysluplnější využití oněch 90ti minut. ()

Ivoman

Námět super, ale nevyužit. Herci super, ale nevyužiti. Pěkná myšlenka, že Hitler potřebuje pomoc od žida, ale je to jeden z mnoha filmů, kde se režisér snaží jít zároveň dvěma směry, komedií a dramatem. Nejde to. Měl se rozhodnout pro jedno nebo pro druhé, mě by se líbil i takový film natočen jeden jako drama a druhý jako komedie se stejnými herci. Takto to bohužel ztrácí na účinku, protože režisér to neudržel. Některé scény mě utkvěly v paměti, ale právě ty komediální, ty dramatické film posouvaly tam, kde asi být neměl. Konec filmu zklamání. Němci i po tak dlouhé době nejsou ve svém filmu schopni ani alespoň hypoteticky zabít Hitlera. :-) ()

Richie1

Komické mi to tedy moc nepřipadalo - ty slaboduché vtípky o tom, jak se Hitler v noci pomočuje nebo jak nemůže mít erekci, mě opravdu rozesmát nedokázaly. Byla to pro mě spíše nudná podívaná a byl jsem rád, když film skončil. ()

Brano odpad!

Nápad, ktorý mal veľký potencial, lenže prevedenie bolo katastrofálne. Skúsiť urobiť niečo na spôsob Chaplina sa nevydarilo a ja som sa pousmial len par krát. Celý film mi neprišiel zrovná vtipný, ale skôr nehorázne stupídny a nudný. A veľké mínus za herecké výkony. Taktiež vykresliť v tej dobe jedného z najsilnejších mužov sveta, ako poddajnú trosku mi už príde trochu od veci. Aspoň keby to bolo zábavne. ()

cinema_cz

60 % (Michal Šobr, Ci 09/2007, str. 91) ___ Prapodivní německá komedie o nemocném Hitlerovi, který není schopen v důležité chvíli oslovit svůj národ, protože je imbecil. 40 % (Ci 03/2008) ()

smith22

Přijde mi, že spousta hodnotících vůbec nepochopila, že jde o satiru.Jelikož pojetí nebylo nějak extra vydařené tak dávám 55%. ()

jungewolf

Vynikající satira na A. Hitlera : 5 hvězd a 85 %. Je dobře, že ho natočil švýcarský žid - všechna obvinění (při premiéře) ze znevažování holocaustu jsou tak postavená na vodě .... Pro mě jeden z nejlepších filmů viděných v r. 2007 .... . ()

Marv

Neskutečně trapná a debilní srágora. Hvězdu dávám jen kvůli tomu, že náckové u toho budou praskat vzteky, ale jinak je ten film odpad. ()

Dvorik

Docela trapná parodie na Hitlera, pár úsměvných scén se najde. Když Ada leží v posteli v misionářské poloze s Evou Braunovou a pta se : Mohu do vas zasunout vudce? Eva : ja vas necitim. Ada : ja se zvetsim :) 30% ()

Schneeman

Tak nevím co si o tom myslet, čekal jsem válečnou komedii a dostal jsem nemastný neslaný film, který není ani komedie, ani drama. Myslím, že Němci umějí lépe parodovat Hitlera, než předvedli zde. ()

tatka

Asi mám nejakú slabosť pre nemeckú tvorbu. Ale smiala som sa celý film. Ulrich je skrátka božský, Hitlerov nemecký ovčiak tiež a Goebels, keď si znechutene odfrkne na účet svojho ordonanca: "Diese Piefken......" ()

Adoshek odpad!

Nuda, nuda, nuda ...... nechápu, o co v tomto snímku šlo? Každopádně jsem si připadal jako bych sledoval nějaký stupidní novácký pořad, který je tak tuze vtipný, jako celá jejich tvorba. I když, ono upřímně jsem ani žádný zázrak nečekal.... ()

pájap

na začátku jsem si říkal-to bude rádoby sranda na sakravážné téma.ale jak děj tohohle snímku běžel,říkal jsem si že to není až taková sranda.a někdy je to sakra vážné,jako třeba ,když hitler říká-chci svého žida,živého či mrtvého,nebo při záběru na toho druhého žida z tábora ,jak s revolverem u hlavy předstírá do telefonu radost.a říkám si -jestli tohle točili němci tak to byli němci,co si sakra uvědomují,co byl áda zač.líbilo,ale chápu že to kritika zdrbla.není to ani komedie ani drama,takový kočkopes.ale život taky ne .jo. ()

TheNail

Židovský režisér se vysmívá hitlerovi :) dvě hvězdy z film,jedna za odvahu :) EDIT : a heilující Blondi byla kouzelná :D ()

Sirion

Další důkaz toho, že Němci nemají příliš smyslu pro humor a neměli by se o něj raději ani pokoušet, protože pak vznikají filmy jako je tento - komedie, u které jsem se ze srdce zasmál pouze jednou. ()

lumi1

Pôvodne som na toto chcela ísť do kina, ale teraz ďakujem bohu že som nešla, pretože by to boli zbytočne vyhodené peniaze. V živote sú určité veci o ktorých by sa nemalo srandovať, a druhá svetová vojna, či vojna celkovo určite patrí medzi ne. Hitler bol len jeden pošahaný človek vďaka ktorému padlo mnoho ľudí a bolo toho za taku kratučkú chvíľu zničené všetko čo do vtedy ľud budoval. Ale k filmu, dávam mu jednu hviezdičku, aby sa nepovedalo. No neuznávam ho! VOJNA URČITE NEBOLA KOMÉDIA! ()

BOIKOT

Já jsem si ten film přejmenoval na : Můj Škůdce: neSkutečně neskutečná pitomost o Adolfu Hitlerovi A to protože je ten film totální propadák, to že jsem mu nedal jasnej odpad je cena několika ti hajlovacích scén které i přesto že jsou neskutečně pitomé tak mě rozesmály.A taky za pár scén třeba ta jak se Hitler koupal ve vaně s ponorkou a pár dalších absurdit. Ale už nepochopím co se lidem může líbit na tom že Adolf Grünbaum dělá z Hitlera naprostého trotla a dokonce ho nutí lézt po čtyřech a štekat jako psa no prostě blbost. Diktátor(s Chaplinem) se povedl na výbornou todle se nepovedlo vůbec. Nejlepší herec v tomto filmu: Helge Schneider jako Adolf Hitler se ztrapňuje tak jak to umí už jenom JAckass Nejlepší scéna : nevím ? všechny mi připadaly blbé . ()

HJ-FILIP

Celkem podceněný film. Mně se docela líbil a není toho moc, co mu vytýkat. Přeci jenom je zajímavé viděl Blondý v jakési blůze SS :-) Ale je tam toho víc. ()

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu