Andělé slunce

• Česko Sluneční andělé (neoficiální název) (více)

Život dospělých začal pro negramotnou, chudou brazilskou venkovanku Marii až příliš brzy. Ve dvanácti letech ji vlastní otec prodal kupci „bílého masa“ Tadeuovi s tím, že se musí porvat o lepší existenci coby služebná. Jenže představa spokojené budoucnosti se rozplynula poté, co se dívka dostala k farmáři, který ji nejprve zbavil poctivosti a poté poníženou a zneuctěnou Marii „přenechal“ svému synovi, aby s ní nabyl prvních sexuálních zkušeností. Tím ale pro Marii noční můra teprve začíná. Následuje cesta do zapadlého, špinavého bordelu v Amazonii pro kopáče na zlatých polích, jemuž vládne tyranský a brutální pasák Saraiva. Nikoho zde nezajímá, že Marie je vlastně ještě dítě, lidská bytost, která má svoje city. Stává se z ní otrok sloužící upoceným tělům bez nejmenší naděje na lásku a lepší zítřky. Ta svitne až poté, co se dívce podaří utéct do Ria de Janeira. Jenže některé osudy už prostě nelze změnit. To říká režisér Rudi Langemann a zvedá zaťatou pěst žalující na neutěšenou realitu dětské prostituce v současné Brazílii. Za syrové a smutkem prosycené drama, náležející k nejlepším brazilským filmům roku 2006, obdržel hned šest cen na filmovém festivalu Gramado. (oficiální text distributora)

Jeremiah

Dle mého názoru jde o film, který je o něco lepší než Město bohů / možná větší bezvýchodností držených žen /. Je zde názorně ukázáno, kam až může bída dovést některé rodiče. Opakuji se, ale musím - "doufám, že se tohoto v naší demokratické společnosti nedočkáme" ... bohužel to ukáže až čas. Silnější 4. ()

tomo41

Vyšší rozpočet + zručnejšia réžia a mohli by sme Anjelov slnka porovnávať s Mestom bohov. Snímok ma totiž napriek všetkým hrôzam nechal celkom chladného.. ()

jandula00

I když je námět filmu hodně závažný a opravdu úděsný, způsob, kterým je natočen všechnu tu hrůzu tak nějak potírá. Chabé herecké výkony, které jsou jen těžko uvěřitelné, totálně špatná kamera, o hudbě nemluvě a chvílemi až zarážející scénář mi celý dojem z filmu totálně zkazil. Připadalo mi to celé jako špatná telenovela. Abych jen nehanila, musím uznat, že opakující se scény, které měly zdůraznit bezvýchodnost celé situace, byly povedené a splnily svůj účel. Závěr se mi taky docela líbil, protože happyend není vždy to nejlepší zakončení filmu. Celkově jsem byla hodně zklamaná, ale věřim, že kdyby se stejný příběh dostal do rukou nějakému zkušenějšímu a kvalitnějšími týmu filmařů, mohli by být Andělé slunce opravdu zdrcujícím filmem, který nenechá jedno oko suché. ()

Narciska

Jistě, všechny komentáře jsou subjektivní. U hodnocení tohoto filmu si jsem subjektivity vědoma více než obvykle. Ten film ve mě totiž vyvolal velmi nepříjemné emoce odporu, děsu, že by se to stalo mě, a to nemám dceru, bezmoci. Nad tím vším se dostavuje smutek a zoufání nad zkažeností lidského rodu. Přemýšlím nad tím filmem a mými pocity další dny a dostavuje se zlost k tvůrcům, což by jistě mohl být způsob, jak se s emocemi, které se mi s filmem spojují, vyrovnat, a ptám se, co tím chtěli říci? Patrně chtěli upozornit na problém. To se jim povedlo. Obchod s bílým masem je obecně známým výrazem, no většinou si zatím nepředstavujeme nic konkrétního a tento film nám to představuje tak, až se nás to až hmatatelně dotýká. Pomůže nám to uvědomit si závažnost problému a procítit bezpečně skrze film na vlastní kůži osud dívek (je to úsloví, ve skutečnosti zatím není osud, ale lidi), upozorní nás na fakt, že obchod s bílým masem je realitou, ale... a zde je pro mě zakopaný pes, ten film nedává naději. Obchod s bílým masem tu je, ale je tak prolezlý strukturami společnosti a nepostižitelný, devastace lidské bytosti zdá se tak nezvratná, že stejně není východiska... Tak k čemu mi je takové uvědomění??? I když celý ten můj výlev zde může být veden mou přecitlivělostí, jedno bylo zřejmé již při sledování, ten film nenatočila žena - ta by ho natočila s daleko větší citlivostí a jemností, a to je největší problém filmu. Abych to vysvětlila konkrétně, muži se zde k těm dívkam nechovají jako k ničemu víc než ke kusu masa, ale tvůrci dělají to samé a ukazují nám dívky ne jako lidské bytosti, ale zase jen jako kus masa. Ale ony jsou, i když zneužité, znásilněné, zlomené či otupělé a cynické, stále lidskými bytostmi, jen tvůrci si nedali tu práci nám je takové ukázat!!! A krásně poetický název zdá se být jen marketingový tah, neb o duchovní rozměr se film nesnaží ani vteřinu. ()

Bozvav

Snímek z jehož autentičnosti až mrazí. Beznaděj, že nemůžu takovému svinstvu zabránit a že se děje pořád je obrovská, umocněná tím, že jsem matka dvou dcer, z nichž jedna je skoro ve věku hlavní protagonistky. Za mne plný počet. ()

Majkak

Žádné osudové drama, ale prostý příběh naplněný smutkem Marie, která má pouze jedno přání - nechce dělat ty věci, které ji tolik bolí. Tak jako tisíce jiných dětí prodaných do otroctví. Silný důraz na civilnost vyprávění, až připomíná dokument. Výborně splňuje svoji roli, působivě a důrazně vypráví o problémech obchodování s nedospělými dívkami. Žádné polopatické surovosti, k síle vyprávění příběhu postačí náznaky. Lidský život nemá žádnou hodnotu, je to předmět vlastnictví. Brazílie v tom má tradici, není tak dávno, co tam eskadry smrti střílely žebrající děti přímo v ulicích velkých měst. ()

Rathalos

Obchod s detmi a nutena prostitucia,to je tema tohto filmu z Brazilie,drsne,no zaroven velmi smutne,ze este v dnesnej dobe sa take veci deju,tato drama by bola skvela,keby bola lepsie spracovana,to prevedenie je slabe,takze kvoli tomu len tri hviezdicky,ale pozrite si to...:-) ()

Kingjiri

Üstřední téma je bezesporu velmi silné, avšak zpracováno nepříliš povedeným způsobem. Mladý herečky se svých rolí zhostily velmi slušně, ale příběh jako celek dost pokulhává. Prostě to nebylo příliš zajímavě ani napínavě zpracováno. Jeden z těch filmů, na které si po pár dnech ani nevzpomenu, což je v tomto případě díky jeho potenciálu vážně škoda. Tři slabší hvězdy. PS: Ale jsem rád, že jsem to mohl díky ČT 2 vidět v originálním znění. ()

ecis

Dalsi drsny snimok z Brazilie, ktory ukazuje aka vie byt bezvychodiskova situacia este viac bezvychodiskovou. Clovek az neveri co sa este este dnes deje v relativne civilizovanej krajine. Ziadne ziadne herecke extra vykony ci scenaristicke orgie, ale skor krute a odvazne nahliadnutie do jedneho obrovskeho problemu sucasneho sveta. ()

Henry Morgan

No ja teda nevim, čekal jsem to trochu barvitější. To byl takovej realistickej jakobydokument o prostitutkách v brazílii. Jak se začíná na vsi a vypracuje se až do hlavního města. Samozřejmě jsem pochopil, že to má upozorňovat na zajisté katastrofickou situaci v brazilii, na problém s dětskou prostitucí, obchodem s bílým masem, nicméně zdá se mi tenhle film poněkud přehodnocený a to jen z důvodu toho, že se jedná o ožehavé a velmi populární a hraniční téma. Režie mohla trochu víc čarovat, i když by to nebylo asi platný vzhledem k výkonu hlavní role. Každopádně něco mě zaujalo, ale čekal jsem od toho víc, možná větší dávku zvrhlého sadismu, bohužel nebo naštěstí to byl v podstatě decentní film, který to téma spíše rozehrává. Opravdu jen upozornění. Konec byl víceméně ze života. ()

Primavera

Toto nie je film k pukancom. Hodnota filmu je o jeho veľkej schopnosti vypovedať o tom, čo odporné sa v Brazílií deje... deti, pretože neplnoleté dievčatá nimi naozaj sú, sa stávajú tovarom a nikoho nezaujíma, čo si myslia, čo cítia a dokonca sa zabúda aj na to, že sú to ľudské bytosti. Stávajú sa len akýmsi nosičom na vagínu, ktorá je zdrojom tučných ziskov brutálnych pasákov. Ak nosič s vagínou utečie, pruuuuuser, treba nosič surovo zlikvidovať a hľadať iný, spoľahlivejší. Potešilo ma, že film abstrahoval od priamych záberov na holé chlapské rite a ukájanie sa na deťoch. Lebo pedofili by dávali filmu 5 hviezd. Takto je to len umelecká snímka a čistá smutná výpoveď o ľuďoch a zvieratách..... ()

prasokote

Film o tom, že žena neznamená vůbec nic, je jen obchodní artikl. V tomto případě však ještě dítě, které si má hrát doma na písečku a ne být ojížděné špinavci z džungle. Pochybuju, že její fotr netušil, kde jeho dcera skončí. Cíleně ji prodal, to hovado. A taky je to film o tom, že v určitých zemích je lepší se narodit jako chlap, který má automaticky právo a moc si dělat naprosto cokoli, a to zcela beztrestně. V tomto případě je lepší raději umřít, takže ta, co ji bordeltata zabil, to vlastně vyhrála. Protože i když se Marii podařilo utéct, nic dobrého ji stejně nečeká. Neumí číst ani psát, zná jen džungli a neví, jak přežít ve městě. Taky ani netuší, že existují místa, kde by jí mohli pomoci. Ví jen, že když podrží, tak si něco vydělá a přežije. Takže kolotoč, ze kterého se už nikdy nedostane. Opěvovaná Brazílie se svým karnevalem může jít do prdele, protože je celá prolezlá prostitucí a drogami. Není to kdovíjak převratný filmový kousek, ale je třeba ukázat realitu a taky to ve mne jako v ženě probudilo spoustu emocí. Ale nejhorší je to, že se stejně nic nezmění, protože dokud chlapi budou chtít ojíždět malé holky, tak obchod bude dále vzkvétat. ()

Black-star

Film o děsivé realitě kdesi v Amazonii - ve filmu jsou slabší místa! Celkově takové ploché bez většího citového podmanění. Děsivý popis reality ale špatně uchopeno a zfilmováno - v důsledku čehož film působý na diváka jako fraška. Což by se u takového filmu nemělo dít :-( ()

Šňůra

Dosti tvrdý, syrový a taky i surový film, bohužel natočený na motivy skutečných událostí... Je šokující, že něco takového se naprosto běžně děje v zemi, která je jinak považována za zemi celkem civilizovanou. Nejhorší je, že pro smutné hrdinky tohoto příběhu vlastně není úniku. ()

merlik

Syrové drama o dítěti, které mělo doopravdy "skvělé" rodiče a zlatokopové se k ní chovali doopravdy "skvěle", no přesně tak jak by se měli chovat k dítěti. No...tento komentář je myšlen ironicky, prostě mě k tomu to téma dětské prostituce přinutilo, protože to je jedním slovem hnus, chovat se k lidské bytosti jako ke kusu čerstvého masa. ()

nula87

Krutá realita brazilských pralesů (které jsou i ve městech) ve filmu, který alespoň mi ale připadl lehce neosobní a určitě mě nazasáhl tak silně, jak by takové téma asi mělo. Nevím proč, ale v každém případě film stojí za to vidět. Rozhodně čekejte, že ty nánosy bezvýchodnosti, zmaru a zbytečné snahy jsou něco, o čem budete přemýšlet. Ale nic víc s tím stejně jako hlavní hrdinky se svým osudem neuděláte. 65% ()