Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Farley

Tak. Rok mi chladla hlava, hurá komentovat. Jop. Je to Pocahontas, Titanic, Vetřelec a Pixarovka dohromady. Vtip je v tom, že jen Cameron přemejšlí stylem, kterej je schopnej tohle vyplodit. Technickou stránku netřeba řešit. Trochu klinická, ale precizní a cutting-edge. Zbytek si sice nese nevýhody "předloh", ale drží pohormadě tak úžasně, že vás to prostě nězajímá a vezete se. Promyšlený to má taky, takže ani logiky-milovníky to nijak neodradí. I tak mam ale Titanic radši. :-D Avatar vás dovopravdy veme, vytrhne z reality a posadí na Pandoru. Tak dokonale, že už je to na mě moc. Ač milovník sci-fi, furt ty city žiju víc s Kate Winslet a Dicapriem, než s dvěma přerostlejma kočko-šmoulama. Tim nechci říct, že je nemaj. Naopak. Je to krásný, jen už to přerostlo muj mozek. :-) (Plus Titanic má prostě legendární soundtrack.) I tak ale klobouk dolu. Magnificentní dílko. :-) ()

qvark

Vítězství formy nad obsahem. Tři hvězdy dávám jako soucit těm nebožákům, kteří museli za tenhle příběhový kýč sedět u kompu a klikat až do zmodrání.... ()

qVitek

Natočení tohoto filmu bylo tak drahé, že si nemohl dovolit neúspěch. Proto je tento film jen kompilace různých zajímavých a úspěšných námětů a klišé, které fungovaly už v minulosti. Kdyby tento film skončil v té části, kdy byl zničen strom, tleskám. Bohužel, tento film je uvařen jako jídlo, které má chutnat všem. Kuchař smíchal všechny ingredience, které kdy komu chutnaly, v jedno rozemletou srač.... ve snaze, aby smíchal tzv "všehochuť ". Tento film se prostě musí všem líbit! Je to tak natočené, každého to musí dostat, jak je to úžasné. A proto je to špatné. Je to naprosto prázdný film, hvězdu dávám pouze za efekty. ()

_aandyy_

Originální nápad, dlouhá stopáž a věrohodné režisérovo jméno zaručující úspěch přece nemůže lidi přinutit k tomu, aby hned dali 5 hvězdiček. Já osobně, pokud bych měla volit modré bytosti na plátně nebo obrazovce, volím raději Šmoulíky. Požitek od začátku až do konce veškerý žádný, můj prvotní dojem, když jsem viděla ukázky, byl, že příběh bude ryze animační, počítačový, a po pravdě ta realita mi tady vůbec nejde pod nos. Navíc - když už má jít o pouhý estetický zážitek, proč tam vůbec dávat jakýsi nádech dobrodružna... OK, jde v podstatě o film velice dobře vizuálně zpracovaný (i když ty tmavé barvy mě společně s nudou při filmu přiváděly k depresi :( , a to u tohoto typu filmu nemám ráda), ale hlubší podstata mi naprosto uniká. Když vypustím to, že nemám ráda přetechnizované filmy, přesto nemůžu hodnotit drahý velkofilm nejlepším hodnocením, když jsem přesvědčená o tom, že jednou se podívat stačilo bohatě až nad míru a už to prostě v životě nechci vidět :) Celkově hodnotím tak třema čtvrtinama hvězdičky za výbornou animaci a nějakou tu snahu vydělat hodně peněz. Tohle u mě nemá před Titanicem sebemenší šanci. A vlastně ji nemá ani před jakýmkoli průměrným filmem, toť vše. A ať si mě sežere, kdo chce. ()

Kariya

OK, je to vizuální paráda, to nepopírám. Ale tím to pomalu končí. Vedle krásnýho obrazu a 3D je tu ještě celkem ucházející ztvárnění života domorodého kmene. Ale tím to všechno hasne. Přechází to do hollywoodské kolosální trapárny. Nelíbil se mi ani jednoduchoučkej děj, kterej asi měl někoho dojmout, ani ten design bojovejch letadlovrtulníků. Prostě nic, za co bych se mohl chytnout. Směšný bylo, když sem jednou na internetu našel děj Pocahontas napsaný asi v deseti krátkých větách a byla v něm škrtnutá pouze jména postav z Pocahontas a nahrazena jmény z Avataru a vše sedělo jak kšandy na Paroubkovi :-). ()

Nijura

Tak jo nejspíš mě asi někdo ukamenuje, ale tento film byl jeden z nejnudnějších jaký jsem kdy viděla. Nevydržela jsem u něj ani hodinu. Je pravda že jsem na něm nebyla v kině a uznávám že ve 3D by to byl jiný zážitek, ale film nemá být jen o efektech a dalších blbostech, prostě mě to nebavilo. A mám kamarádku, která na tomto filmu v kině usnula. ()

Sciner

Hodně přeceňovaný film. Hvězdy dávám za zpracování(které bylo opravdu neuvěřitelné) a hudbu. Příběh je obyčejný a dost předvídatelný. Že "zlo" bude na konci poraženo o tom žádná. ()

Edgee

Pocahontas ve 3D? Ano krásné prostředí, zmedializovaný "nový" formát resp. rozměr, ale co takhle se podívat co je za tím pozlátkem? Nuda, nuda, nuda...aneb co dokáže současná technika. Nemůžu to mít Cameronovi za zlé, nežijeme v marxistických ideích, kde touha po zisku je nemravná :)). ()

Koprix

Děj předvídatelný, postavy průhledné. I přesto jsem si Avatar užila, a to hlavně díky speciálním efektům, kterými se to ve filmu jenom hemží. I když od začátku víte, jak to skončí, podíváte se na to celkem s nadšením, zvláště pokud zrovna hledáte nějaký nenáročný film na nedělní odpoledne. ()

Jardicu

Fantazie Jamese Camerona nezná hranic. Ten smysl pro detail...napr. svitici jesterka co se toci kolem dokola jak káča :D Moc se mi to líbí. ()

Godhaj odpad!

Nuda, nuda a zase nuda... Nečekal jsem od toho žádnou filosofickou hloubku nebo originální příběh, ale tak předvídatelný, plochý a umělý děj jsem teda nepředpokládal. Doufal jsem, že vypnu mozek a užiju si parádní efekty, ale stupidita herců a jejich hlášek mě tak vytáčela, že jsem nebyl schopen se nadto povznést. Pro mě obrovské zklamání, bohužel. ()

Šňůra

Avatar není jen senzační zábavou, i když tou je samozřejmě taky, ale především technickým audiovizuálním zážitkem, který až hraničí se zahájením jakéhosi kultu. Zážitkem s malým ekologickým a antiválečným poselstvím, které však naštěstí neruší. Zážitkem, kde každý dolar z toho obřího rozpočtu nebyl vynaložen zbytečně, ale přesně tak, jak být vynaložen měl a ani jedna jediná minuta nenudí. ()

carott

Klišé při každém záběru, navíc zdlouhavě nudné. Láska mezi hlavními hrdiny – klišé, zničení „dobrých avatarů“ – klišé, pomsta hlavního hrdiny – klišé... jediné co není klišé je digitální pojetí kamery, to je skutečný přelom, bohužel k filmům patří i děj... ()

LudkovaLevaRuka

Toto sci-fi stačilo v krátké době pozbírat mnoho nej- . A já přidám ještě jedno:nejpřeceňovanější. Pandoře by velmi prospělo, kdyby Cameron odpočítal pár milionů z triků a našel si lepší odborné poradce. Za těchto okolností ale Avatar není jenom dalším špatným filmem, je zároveň i bombastickou pouťovou atrakcí. ()

Pulper

Cameron trpí podobným komplexem jako Jackson nebo Gilliam. Jakmile má hodně prostředků a volnou ruku, začne ze sebe chrlit nápady, zápletky, triky a myslí si, že tím ohromí. Může se to podařit, ale může se to taky pěkně vymstít. To se stalo v i případě šmoulovatého spektáklu, v němž je splácáno všechno možné, spousta věcí se tváří novátorsky, ač nová není a forma hooooooooooooooooooooooooooooooooooooodně převažuje nad obsahem. O scénáři je zbytečné mluvit. Sám jsem zažil šok, když mi fanoušek podobně dějově plytkých filmů ála Gladiátor oznámil, že jedině příběh v Avatarovi stojí za to. Herci do počtu a jediné plus je jen a pouze ta forma. Kromě ní pro mě z filmu jako plusy trčí propojení celé přírody na Pandoře a s tím související "usb" přípojky na hlavě, ocasu a jinde. Dvě rýpnutí na závěr. Všichni živočichové na Pandoře mají 2 páry očí. Proč ne humanoidi, když jsou takovou součástí ekosystému, aha? A druhý bonbónek pro zasvěcené. Tuším tak ve 2/3 filmu je scéna, kdy Sam Worthington sedí v laboratoři, mluví na kameru a za ním po jeho pravé ruce je sehnutá u mikroskopu akční bioložka Sigourney Weaver a bojuje s pipetou. Přinejmenším ji někdo mohl poučit, jak se tahle věcička drží :-) ()

štófy

Tento film je po vizuální stránce dokonalý - nádherně propracovaná krajina i postavy,ale příběh je tak naivní a někdy dokonce až nudný,že mluvit o tomto filmu jako o nejlepším v roce 2009 mi příde jako hloupost...Ale naprosto uznávám,že se zapisuje do historie filmu -svou vizuální stránkou přinesl na plátna kin něco nového. ()

Koonix

Tak tento film sa do histórie určite zapíše, keď už ničím iným, tak minimálne enormnými tržbami:) Ale určite by som ho nehádzal do kýbla s označením "$", pretože tento film je okrem ich skvelého využitia aj naplnený tým pravý tvorcovským nadšením. Načo nám sú ufilozofované filmy, robené len pre to aby sa zapáčili kritikom? Úprimne, radšej si pozriem film robený so skutočným zapálením pre vec:) Akčné sekvencie sú dychberúce, scény kde ja Jake učí lietať zas nadpozemsky krásne. Avšak najväčším zážitkom bola pre mňa neuveriťeľná animácia prírody na Pandore a ohromná realistickosť domorodých postáv. Každá jedna rastlinka vyzerá ako keby skutočne žila, každý obyvateľ nevyzerá o nič menej realisticky ako naši "ľudský" herci. Všetko to sprevádzal soundtrack od Jamesa Hornera, ktorý je tým najlepším z filmovej hudby čo som zaťiaľ počul. Film poukazuje ne neekologickosť dnešného sveta a robí to veľmi rafinovane. Odrazu mi bolo ľúto každého papiera ktorý som kedy hodil na zem :-D Avatar je viac než film, je to exkurzia do sveta tak úžasného, že som hneď zatúžil v ňom žiť, vychutnávať si dokonalú symbiózu s prírodou a všetkými živými tvormi. A stavím sa že tí čo dávajú hodnotenia ** alebo dokonca menej film určite nevideli v 3D, a vtedy zážitok musí byť o dosť menší. ()

AweDuckling

Ano, skvělé efekty, dojemný příběh. Ale že bych si na konci řekla "Óóó, tak to bylo dokonalé, úchvatné, nejlepší!", to tedy opravdu ne. Dvě hvězdičky za speciální efekty, jedna hvězdička za to, že je to fajn pohádka. ()

Šindy

Nic nového, pouze vizuální orgie. Bez nápadu, bez originality. Cíleně natočené pro nenáročné diváky, s cílem vydělat co nejvíce peněz. Za to tleskám, to se povedlo, ale mě to moc nebavilo. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)