Reklama

Reklama

Legenda o mém synovi

(TV film)
  • Česko Můj chlapec Jack (více)

Obsahy(1)

Píše sa rok 1913. Vojna s Nemeckom sa blíži. Spisovateľ Rudyard Kipling je na vrchole svojej slávy v Britskom impériu. Jeho syn Jack je odhodlaný ísť bojovať, ale armáda a námorníctvo ho odmietnu - pre jeho slabý zrak. Kipling využije svoj vplyv a zariadi, aby Jack nastúpil k Írskej Garde. Jack ide na vojnu a čoskoro ho vyhlásia za nezvestného. Jeho rodina žije 2 roky v nádeji, že Jack je ranený, až kým sa nedozvie, že je mŕtvy. Kipling sa trápi - zrážka medzi zmyslom pre povinnosť a vlasť na jednej strane a zmyslom pre rodinu na strane druhej je nevyhnutná. Tá vyústi do pocitu viny.. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (33)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Příběh ze života Rudyarda Kiplinga, který ukázal jak i rodičové můžou být neskutečně hloupí. Daniel Radcliffe každopádně nic nepředvedl a celé je to příšerná nuda. Zachraňuje to jediná válečná scéna, ze které skutečně cítím válku, ale jinak je to příšerná slabota, kde legenda jeho syna se rozplývá tak pomalu jako již asi měsíční inverze nad naší republikou. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Film inšpirovaný skutočným osudom Jacka Kiplinga, ktorý po vypuknutí prvej svetovej vojny nastúpil napriek svojmu hendikepu do armády, má všetky atribúty kvalitnej drámy. Zamyslenie nad vlastenectvom a rodinnými vzťahmi je podané civilne a s emocionálne hĺbkou, ktorú posilňuje realistické vyobrazenie vojny. Názov snímky je súčasne názov básne, ktorú Kipling o svojom synovi napísal. Okrem silnej téme zaujmú výkony všetkých hlavných predstaviteľov. Daniel Radcliffe, ktorý je už neodmysliteľne spojený s postavou mladého čarodejníka Harryho Pottera, je v úlohe Jacka úplne presvedčivý a ukazuje, že možno od jeho herectva ešte veľa očakávať. Tento film som videl úplnou náhodou a napodiv ma uchvátil a nenechal hlavu chladnou. Tiež je veľmi zaujímavo natočený. Ide o výborný film, ktorý prináša nevšedný príbeh. Vojna je tu nenútene prepletená s osudmi hlavných postáv. Daniel Radcliffe podáva úžasný herecký výkon. Ani raz počas sledovania som si na Harryho Pottera nespomenul a to je to hlavné. ()

Reklama

Němi 

všechny recenze uživatele

Až neuvěřitelně povrchní a zkratkovitá povídačka, degradovaná svou psychologií na úroveň pohádky pro nejmenší. Tím hůře snesitelná, jaká závažná a komplikovaná témata se snaží představovat. TV produkce v mnoha směrech odvedla maximum, výprava a celkové zpracování je velmi dobré, paradoxně vše asi nejvíc potápí hvězda velkého plátna. Daniel Radcliffe sice hraje v možných mezích, jeho výběr je ale kolosální castingový omyl. Jako Harry Potter je ideální, ale do role chlapce, musící vést celou svou jednotku do "největší bitvy v historii lidstva", postrádá i kousek charisma, nemluvě o nutné přirozené autoritě. Pohled na dobrovolníky ve středních letech naprosto odevzdané teenagerovi s knírem (Radcliffe zde vypadá ještě mladší než v posledních Potterech) je neuvěřitelně směšný. Nutno říct, že z poloviny na tom má ale vedle něho zásluhu i scénář, který se omezil na to, že maličký chlapec ohromí nemehla ve střelbě a dalším střihem mu jsou plně odevzdáni! Celý film pak je slepenec těch nejklišovitějších scén známých ze všech válečných filmů. Je vždy na režisérech, jako cestou k podobným scénám diváky přivedou. Pokud odvedou dobrou práci, dojme i x-krát ohrané. Scénáristé si tohle asi neuvědomili a veškeré spojovací scény chybí. Jako by se prostřiháním ztratily 2/3 filmu. Zůstalo jen to "nejdramatičtější" - průměrně natočeno, špatně odehráno a bez psychologického pozadí, schopného diváka dojmout. První polovina je ještě koukatelná a s trochou tolerance by si zasloužila i slabé 3*, pak se ale Radcliffe odebéře na základnu a následuje jasný odpad! a muka. Následující pátrání rodičů je pak už čistá komedie a s každou další slzou se budete zmítat v křečích smíchu. Není to Radcliffova chyba, snažil se, není tolik Potterem, ale jeho obsazení je neuvěřitelný omyl. Nejhorší práce scénáristů, jakou za poslední dobu viděl. ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Tak Daniel to po všetkých Harrýkoch "opáčil" vo vojnovke. Nevyšlo, čo už, vraciame sa naspäť k starej parte a kúzelnej paličke. Možno je to tak aj lepšie, každý nech robí to, čo mu ide. Tieto slová patria aj celému štábu, ktorý točil tento film a scenáristovi. Tento počin bol mizerný a nepresvedčivý aj na TV film. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Podpořím Avalona820 a trochu tu zamíchám hodnocením všech těch znuděných a bojechtivých uživatelů, které zklamalo že Radcliffe v tom nelétal na koštěti.... Předpokládám, že o Kiplingovi vědí akorát to, že napsal Mauglího (správný název nečekám) a věřím, že někteří nevědí ani toho Mauglího. Rudyard Kipling žil Británii v době její největší slávy, byl obrovský vlastenec a tak se také díval na evropskou politiku. Proto když Skopčák začal srocovat muže na hranicích tolik propagoval válku. Očima roku 1914 případný střet vypadal úplně jinak. Všichni tvrdili, že do vánoc jsou chlapci doma a válka bude rychlá a samozřejmě vítězná. Zbabělost se v Británii moc netolerovala. Bavíme se o začátku dvacátého století ! Nikdo neměl tušení o tom jak šílená válka bude, jak bude vleklá se všemi těmi bahny Francie, yperitem a dalšími vraždnými svinstvy... Nikdo nutušil, kolik milionů mrtvých přinese, kolik mrzáků se vrátí domů, kolik mužů dožije psychycky narušených s postraumaty, že celé ulice přijdou o mladé muže, protože všichni byli odvedeni v jeden čas a všichni se dostali do jednotky, která to těžce schytala při bodákovém útoku na zakopané pozice nepřítele... Kdo toto zná, chápe pohnutky Kiplinga i když i mně jako otci jeho chování někdy přišlo až moc... Haig zahrál Kiplinga skvěle a podobal se svému velikému vzoru. Jeho ženu si zahrála Kim Cathrall - známá dračice ze Sexu ve městě. Tady hrála pravou anglickou lady a matku. Radcliffe nemám naštěstí zkresleného jako Harryho tedy mužskou obdobu české Saxány, čarodějné mánii jsem naštěstí nepodlehl a v roli Johna Kiplinga (* 17.8. 1897 - 27.9.1915 +) se mi líbil. Film má několik silných momentů. I hudební doprovod byl skvělý a místy mi běhal mráz po zádech. ---- Kipling se se smrtí syna už nikdy nevypořádal a prakticky nic už nevydal. U mne mají tvůrci tohoto primárně životopisného TV filmu čtyři hvězdy. * * * * ()

Galerie (14)

Zajímavosti (4)

  • David Haig napsal scénář a ve filmu si zahrál i hlavní roli. (Terva)
  • Počas výcvikovej sekvencie si je možné všimnúť, že vojaci stláčajú spúšť na puške Lee-Enfield ukazovákom. V skutočnosti boli vojaci vycvičení tak, aby spúšť stláčali prostredníkom. Ukazovákom a palcom obsluhovali záver pušky, vďaka čomu dosahovali rýchlosť streľby až 20 rán za minútu. (Lishiak)
  • Rudyard Kipling (David Haig) vo filme reční pred regrutačným plagátom "Britons Wants You" od Alfreda Leeteho. Deje sa tak v auguste 1914, lenže tento plagát bol prvýkrát zverejnený na titulnej strane týždenníka London Opinion až 5. septembra 1914. (Lishiak)

Reklama

Reklama