Legenda o mém synovi (TV film)

• Česko

Můj chlapec Jack

• Česko

Můj syn Jack

My Boy Jack

Môj syn Jack

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie, 2007, 93 min

Film inšpirovaný skutočným osudom Jacka Kiplinga, ktorý po vypuknutí prvej svetovej vojny nastúpil napriek svojmu hendikepu do armády, má všetky atribúty kvalitnej drámy. Zamyslenie nad vlastenectvom a rodinnými vzťahmi je podané civilne a s emocionálne hĺbkou, ktorú posilňuje realistické vyobrazenie vojny. Názov snímky je súčasne názov básne, ktorú Kipling o svojom synovi napísal. Okrem silnej téme zaujmú výkony všetkých hlavných predstaviteľov. Daniel Radcliffe, ktorý je už neodmysliteľne spojený s postavou mladého čarodejníka Harryho Pottera, je v úlohe Jacka úplne presvedčivý a ukazuje, že možno od jeho herectva ešte veľa očakávať. Tento film som videl úplnou náhodou a napodiv ma uchvátil a nenechal hlavu chladnou. Tiež je veľmi zaujímavo natočený. Ide o výborný film, ktorý prináša nevšedný príbeh. Vojna je tu nenútene prepletená s osudmi hlavných postáv. Daniel Radcliffe podáva úžasný herecký výkon. Ani raz počas sledovania som si na Harryho Pottera nespomenul a to je to hlavné.(19.10.2019)

Nechápu to nadšení mladých mužů, kteří se hrnou do války jakoby se nechumelilo. Jejich nadšení ale přejde s prvními bojovými hrůzami, které tito mladíci zažijí na vlastní kůži. Rudyard Kipling byl fanatik a nejdříve jsem si myslela, že tenhle fanatismus přenesl na svého syna, ale ten chtěl jen volně dýchat a zbavit se rodinných okovů, které ho pevně svazovaly. Doufám, že pan Kipling byl na svého syna náležitě hrdý a že jen tak nezapomněl na svědectví vojáka, který přišel jeho rodinu navštívit. Daniel Radcliffe s knírkem vypadal jako sňatkový podvodník. Kim Cattrall by měla konečně zapomenout na Sex ve městě a začít se konečně věnovat rolím jako byla tahle, kde hrála Danielovu matku.(28.2.2011)

• Němi

Až neuvěřitelně povrchní a zkratkovitá povídačka, degradovaná svou psychologií na úroveň pohádky pro nejmenší. Tím hůře snesitelná, jaká závažná a komplikovaná témata se snaží představovat. TV produkce v mnoha směrech odvedla maximum, výprava a celkové zpracování je velmi dobré, paradoxně vše asi nejvíc potápí hvězda velkého plátna. Daniel Radcliffe sice hraje v možných mezích, jeho výběr je ale kolosální castingový omyl. Jako Harry Potter je ideální, ale do role chlapce, musící vést celou svou jednotku do "největší bitvy v historii lidstva", postrádá i kousek charisma, nemluvě o nutné přirozené autoritě. Pohled na dobrovolníky ve středních letech naprosto odevzdané teenagerovi s knírem (Radcliffe zde vypadá ještě mladší než v posledních Potterech) je neuvěřitelně směšný. Nutno říct, že z poloviny na tom má ale vedle něho zásluhu i scénář, který se omezil na to, že maličký chlapec ohromí nemehla ve střelbě a dalším střihem mu jsou plně odevzdáni! Celý film pak je slepenec těch nejklišovitějších scén známých ze všech válečných filmů. Je vždy na režisérech, jako cestou k podobným scénám diváky přivedou. Pokud odvedou dobrou práci, dojme i x-krát ohrané. Scénáristé si tohle asi neuvědomili a veškeré spojovací scény chybí. Jako by se prostřiháním ztratily 2/3 filmu. Zůstalo jen to "nejdramatičtější" - průměrně natočeno, špatně odehráno a bez psychologického pozadí, schopného diváka dojmout. První polovina je ještě koukatelná a s trochou tolerance by si zasloužila i slabé 3*, pak se ale Radcliffe odebéře na základnu a následuje jasný odpad! a muka. Následující pátrání rodičů je pak už čistá komedie a s každou další slzou se budete zmítat v křečích smíchu. Není to Radcliffova chyba, snažil se, není tolik Potterem, ale jeho obsazení je neuvěřitelný omyl. Nejhorší práce scénáristů, jakou za poslední dobu viděl.(10.12.2008)

Je až neuvěřitelné, jak může ovlivnit jedna postava náhled na herce jako takového. Ano, mluvím o Danielu Radcliffovi. Jako důstojník s knírkem vypadá chvílemi až příliš strojeně a to že nosí brýle jako jeho nejznámější charakter je jen drobná kosmetická podobnost. Ale dost kritiky! Co týče zpracování, tak na televizní film jde o standard, který neurazí ani neohromí. Herecký ánsámbl je sympatický a samotný příběh solidně předvedený. Zkrátka důkaz toho, jak jedna role může zastínit všechny ostatní aktérské počiny.(16.4.2011)

Podpořím Avalona820 a trochu tu zamíchám hodnocením všech těch znuděných a bojechtivých uživatelů, které zklamalo že Radcliffe v tom nelétal na koštěti.... Předpokládám, že o Kiplingovi vědí akorát to, že napsal Mauglího (správný název nečekám) a věřím, že někteří nevědí ani toho Mauglího. Rudyard Kipling žil Británii v době její největší slávy, byl obrovský vlastenec a tak se také díval na evropskou politiku. Proto když Skopčák začal srocovat muže na hranicích tolik propagoval válku. Očima roku 1914 případný střet vypadal úplně jinak. Všichni tvrdili, že do vánoc jsou chlapci doma a válka bude rychlá a samozřejmě vítězná. Zbabělost se v Británii moc netolerovala. Bavíme se o začátku dvacátého století ! Nikdo neměl tušení o tom jak šílená válka bude, jak bude vleklá se všemi těmi bahny Francie, yperitem a dalšími vraždnými svinstvy... Nikdo nutušil, kolik milionů mrtvých přinese, kolik mrzáků se vrátí domů, kolik mužů dožije psychycky narušených s postraumaty, že celé ulice přijdou o mladé muže, protože všichni byli odvedeni v jeden čas a všichni se dostali do jednotky, která to těžce schytala při bodákovém útoku na zakopané pozice nepřítele... Kdo toto zná, chápe pohnutky Kiplinga i když i mně jako otci jeho chování někdy přišlo až moc... Haig zahrál Kiplinga skvěle a podobal se svému velikému vzoru. Jeho ženu si zahrála Kim Cathrall - známá dračice ze Sexu ve městě. Tady hrála pravou anglickou lady a matku. Radcliffe nemám naštěstí zkresleného jako Harryho tedy mužskou obdobu české Saxány, čarodějné mánii jsem naštěstí nepodlehl a v roli Johna Kiplinga (* 17.8. 1897 - 27.9.1915 +) se mi líbil. Film má několik silných momentů. I hudební doprovod byl skvělý a místy mi běhal mráz po zádech. ---- Kipling se se smrtí syna už nikdy nevypořádal a prakticky nic už nevydal. U mne mají tvůrci tohoto primárně životopisného TV filmu čtyři hvězdy. * * * *(21.4.2013)

• - Rudyard Kipling (David Haig) vo filme reční pred regrutačným plagátom "Britons Wants You" od Alfreda Leeteho. Deje sa tak v auguste 1914, lenže tento plagát bol prvýkrát zverejnený na titulnej strane týždenníka London Opinion až 5. septembra 1914. (Lishiak)

• - Caroline Kipling (Kim Cattrall) pátra po svojom synovi medzi fotografiami britských vojakov z nemeckých zajateckých táborov. Na niektorých fotografiách je viditeľné, že vojaci majú prilbu Brodie, ktorá bola prvýkrát použitá až v apríli 1916 v bitke pri belgickej dedine Sint-Elooi, pričom táto časť filmu sa odohráva koncom roku 1915. (Lishiak)

• - David Haig napsal scénář a ve filmu si zahrál i hlavní roli. (Terva)