Grindhouse: Auto zabiják

Grindhouse: Death Proof

Death Proof

Grindhouse: Auto zabijak

Krimi / Thriller / Akční

USA, 2007, 87 min (SE: 114 min)

Hodnocení druhého z grindhouseových filmů bude tvrdším oříškem. Nedosahuje přímočarosti Planety Teror, což je potěšující i pochopitelné. Vždyť, co si budeme nalhávat, schopnosti Rodrigueze mají daleko k schopnostem Tarantina. Právě v tom tkví také největší problém, jenž jsem s Autem zabijákem měl. Během jeho sledování mě moc mrzelo, jakým způsobem Quentin mrhá svým talentem. Obzvlášť po předchozích třech filmech, jimiž se prezentoval coby režisér již téměř dospělý. Na rovinu přiznávám, že nejsem žádný odborník přes Tarantinovy inspirační zdroje (a odvažuji se tvrdit, že v Česku jich celkově mnoho nebude). Pokud je právě jejich znalost jedinou cestou, kterak Auto zabijáka plně docenit, asi to nebude cesta úplně nejideálnější. Ano, Tarantino nás chce taky jenom bavit, nikoliv však stylem, který docení a pochopí úplně každý, bez závislosti na svých předchozích filmových zkušenostech. Chce nás bavit množstvím odkazů na zapadlé béčkové braky i snímky kultovní. Zatímco Planetu Teror si vychutnáte i bez znalosti titulů jako The Incredible Strange Creatures Who Stopped Living And Became Crazy Mixed-Up Zombies!!? (1964), zde je to problematičtější. Filmu nelze upřít precizní režii, scénář využil a zneužil snad všech možných témat konverzace skupiny emancipovaných dívek (občas to jsou drsné hlody), navíc opět dívek, které ani nemusí umět hrát, abyste si je zamilovali, ale něco tomu chybí. Chybí tomu smysl. Tarantino se vrátil o několik desítek let zpět, natočil film pro fanatiky odkojené stejnými fláky jako on. Fajn, řekněme, že si potřeboval natočil svůj vlastní grindhouse film, jenže co ostatní diváci, ti, kteří čekali další výrazný krok v jeho filmografii? Vždyť, jestli byla Jackie Brownová pocta blaxpoitation filmům a obdivují ji mnozí, kteří neviděli ani jeden film podobného typu, proč to samé nefunguje u Auta zabijáka? Jestli jde o dobrý film pouze pro minoritní skupinku „odborníků“, jde skutečně o dobrý film? Ze všech viděných „tarantinovek“ tuto musím hodnotit nejhůře. Vnímám ji jako krok zpět, jako krok, který si pošuk z videopůjčovny klidně mohl odpustit. Možná se teprve časem ukáže, že nebýt tohoto kroku, nikdy by nemohl vzniknout další plnohodnotný film Quentina Tarantina. Teď nám ovšem nezbývá, než zase pár let napjatě čekat. :-) 70% Zajímavé komentáře: Bluntman, Arx, V-Ray(1.6.2007)

• Subjektiv

"Hej, my jsme nalakovaný nohy a jmenujeme se Q... kchh, kchhhh, ...ntino, a tohle je jen film" říká jakoby poškozeným jakoby filmovým jakoby pásem Tarantino úvodem AutoZabijáka. Udělá rytmem, střihem a hudbou drámo z uspěchané cesty na záchod a již si myslí, že budem chrochtat blahem. Já ale na ty filmy o filmech moc nejsem, ač vypadají krásně jako plakáty z let dávno minulých. Může si vyumělkovaně žvanit jak chce, je-li to o ničem, je to o ničem. Hloubku, legraci ani jinak vyvolaný zájem v tom, že ženské kecají jako chlapi a chlapi jsou submisivní jako filmové cuchty, nevidím a nevnímám. Tarantinovské kecy mi nikdy extra zábavné nepřišly a za výjimečné je považuji hlavně proto, jak umí ničit atmosféru. Z násilí, v němž si ten panáček libuje, dělají namísto děsivých aktů jen další punchlines. Naneštěstí ty slabší. Silná *.(8.11.2010)

Ony by ty nekonečné hovory dvou dívčích partiček byly nudné, kdyby ovšem nebyly tak zatraceně chytré a zábavné. Akcí a krvavých scén je tu v poměru k tomu zbytku celkem málo, ale jsou tak dobré, že mi to bohatě stačilo. Konec jsem si neuvěřitelně užívala, nebýt to v kině, tak snad budu fandit nahlas. Quentin Tarantino je možná jedním z nejošklivějších režisérů, ale zato je určitě jeden z nejlepších.(22.7.2007)

Film Grindhouse: Auto zabiják se odkazuje mezi tzv. grindhouse - brakové béčkové krváky určené přímo pro venkovní bijáky pro motoristy. Odjezd autem domů po tomhle zabijáckém filmu musel být pro mnohé vystrašené ženy nepříjemným zážitkem. Tarantino líčí flámování krásných mladých koček následované setkáním se sadistickým vrahem, který zabíjí dívky svým kaskadérsky vyztuženým autem. Vypointované ženské kecy o ničem kroužící neustále kolem sexu skvěle natáčí kamera kroužící kolem holek v motorestu. Jedna parta dívek je beztrestně rozsekána vrahem, druhá skupinka kamarádek se rychle naučí odplácet. Hodnotím pozitivně některé skvělé bizarní nápady (jízda dívky s roztaženýma nohama napřed na přední kapotě bouráku), jinak je ale film hnusnější, než by být musel (detailní záběry bouračky jako z naučných filmů ministerstva dopravy: Nemyslíš, zaplatíš!). Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=uvOVBTSFiZo(2.8.2009)

• imf

Devadesát minut sáhodlouhých dialogů, ve kterých se holčiny trumfují v tom, kdo víckrát řekne "fuck" a bude se tvářit drsnějc. Jinými slovy totální nuda, ke které je potřeba zapíchnout kameru do písku a nechat herečky, aby se v současných reáliích (jsou tu mobily i Lindsay Lohan) tvářily jako že 70s neskončily a ony vážně věří tomu, co vypouštějí z pusy. Uff... kdyby se alespoň Kurt Russell se svým bourákem objevil víc než na pět minut čistého času. Pak bych mohl něco pochválit. Tohle už je vážně na palici, Quentine. Nechceš přejít k psaní knížek..? Pokud možno podpultových. :) Body za tu honičku, ale k čemu to, když trvá deset minut a předchází jí ukecaný balast zahleděný do sebe? (50%)(17.7.2007)

• - Slovo "fuck" ve filmech série Grindhouse zazní celkem 169krát. (Ignus.cz)

• - A konečně se dostalo i na prvotinu Tarantina, kdy snídaně skupiny holek až nápadně připomíná známou scénu u snídaně v Reservoir Dogs. (don corleone)

• - Černožlutý Ford Mustang z roku 1972, který řídí Kim Mathis (Tracie Thoms), je velmi podobný Eleanor z filmu Gone In 60 Seconds (1974), o kterém zazní zmíňka v dialogu postav. Ve zmíněném filmu se jednalo o Ford Mustang Mach 1 z roku 1973. (Aere)