Koncert pro Satana

• Austrálie

Horor

USA, 1971, 115 min

• gumli

Aj napriek kvalitnému obsadeniu,tento horror nedosahuje ani len bežný priemer.Skoro hodinu sa tam takmer nič nedeje,až potom to začína mať aký taký spád,ale na záchranu filmu to nestačí.Povedal by som,že to ani moc horror nieje,možno taký okultný thriller.Ale ani herci,aj keď známy,sa moc nepredviedli.Najlepšie z celého filmu hral asi ten čierny pes.Najlepšie momenty vo filme sú keď žena spí a má desivé sny.A ešte útok čierneho psa na ženu,keď kradne tú modrú tekutinu.Škoda filmu,námet priam faustovský,ale je to bieda.(15.12.2009)

• TERRORDROME

Satanskému žánru v 70-tych rokoch išla karta, avšak konkrétne tento film by som hororom príliš nenazýval, skôr takým mystifikačným čímsi s príchuťou LSD. Samozrejme ma prekvapilo že tu hrá Alan Alda, ktorého asi všetci poznáme takmer výhradne zo seriálu M.A.S.H. Tu hrá klaviristu čo zdedí prachy po nejakom patrónovi a k tomu aj jeho dušu ktorá ho ovládne. Strááášne sa to vléééčie a trvá nekonečne dlho než sa k niečomu konkrétnemu dokope. Na nejakú hrôzu treba zabudnúť, snáď len ak vás na smrť vydesí čierny pes so satanskými úmyslami. Nefalšovane desivá je len hudba zložená z rôzneho kozmického škrípania, bublania, dunenia a funenia, tá by teoreticky mohla vyvolať nejaké to požadované žalúdočné vlnobitie, prípadne krvácanie z uší. Každopádne v druhej polovici filmu zmizne Alda z obrazu a objaví sa až v poslednej scéne. Finále je svojim spôsobom originálne, lebo hrdinova žena sa rozhodne bojovať s okultistami ich vlastnými zbraňami a zapredá dušu diablovi výmenou za pár nekresťanských trikov. Tak či tak, na takmer dve hodiny je to únavne nemohúce, s pár decentne rozmazanými kvázi haluškami o izbe plnej pavučín.(9.3.2015)

Pokud od tohoto filmu nečekáte druhé Rosemary's Baby, tak můžete být překvapeni vcelku dobrou satanistickou podívanou. Koncert pro Satana se může pyšnit nejen skvělou hudbou Jerryho Goldsmithe, ale i zajímavým obsazením Alana Aldy a Jacqueline Bisset. Postavy sice nejsou kdovíjak skvěle napsané, ale já se celkem bavil, atmosféru to jistě má a jediným větším nedostatkem bych viděl zbytečně přestřelenou délku. Zasloužilo by si to slušnější hodnocení.(22.7.2012)

„Koncertu pro Satana“ chybí to důležité, co by z něj udělalo skutečně dobrý horor. Je to atmosféra, která by do dění přidala pořádnou dávku napětí, kdy budete napružení očekávat, co se ještě stane. Tenhle efekt zde chybí, protože budete schopni předvídat jednotlivé kroky, k nimž v ději dojde. Je to škoda, protože v takovém případě by pro mně byl snímek „Koncert pro Satana“ skvělým hororem. Takhle je jen velmi lehce nad průměrem.(6.7.2017)

Typický príklad atmosferického hororu z uvoľneného obdobia na prelome 60s/70s, ktoré si pamätáme z polnočných vysielaní na Nove v polovici 90s. Viac ako toporný výkon Hawkeyho Piercea mi prekážalo, že dej v druhej polovici negraduje, ale zamotáva sa až k zazdenému finále. Dojem zachraňujú interesantné kamerové set-upy, satanské rituály, pes s ľudskou hlavou, démonický Jurgens, prsatá Bissetka a Goldsmith v plnej sile.(9.3.2015)