Vexille 2077

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2007, 109 min

Fumihiko Sori
  • JFL

Absurdně povrchní přehlídka patosu a blafování hloubky sází na to, že svým blyštivým vizuálem uhrane diváky, kteří pak zapomenou na permanentní prohřešky proti vnitřní logice a až campově zbytnělá klišé. Jediné, čím je film pozoruhodný, je vizuální stránka, kde se kombinuje počítačová animace 3D modelů, ale textury jsou stylizované jako kresba 2D animace. Jinak se jedná o tuctové popové anime, což znamená, že se rochní v povrchnosti a sází na primární líbivost a rádoby zdání přesahu, za nímž se skrývá pouze frázovité floskule.(18.11.2010)

Je to perfektný animovaný akčný sci-fi film. Má výborný a originálny príbeh o technologickom svete nie až tak vzdialenej budúcnosti, v ktorom sa rozmohla robotika a biotechnológie, ale po zákaze robotechnológií sa Japonsko úplne izolovalo a celý svet o ńom nič nevie, ale po získaní informácie o hrozbe z Japonska tam je vyslaná špeciálna jednotka SWORD, aby zistila pravdu. Prvá polovica je zameraná hlavne na výborný príbeh, ktorý je plný zaujímavých situácií, ale druhá polovica, v ktorej sa už ukáže celá pravda je podľa mńa ešte lepšia, síce zmizne nepredvídateľnosť a divák už vie, na čom je, ale priebeh tejto polovice je perfektný, dokonca je tu viacero krásnych a emocionálne silných scén, čo by som teda v tomto type filmu vôbec nečakal. Po vizuálnej stránke filmu nemám vôbec čo vytknúť, postavy, rôzne stroje, ale aj prostredie je skvelo premyslené, celý čas je na to radosť pozerať. Akcie tu nie je málo, je nápaditá, po vizuálnej stránke dokonalá a nechýbajú ani výborné spomaľovačky, či už sa jedná o prestrelky alebo rôzne naháńačky. Nesklamú tu ani postavy, sú zaujímavé a vôbec nie je problém si k nim vytvoriť vzťah. Ale viac ako hlavná hrdinka ma tu zaujala jej nová spolubojovníčka, to je podľa mńa najlepšia postava filmu. Veľmi musím pochváliť aj šrotové tvory, ktoré sú aj skvelo využité. A nakoniec hudba, ktorá je perfektne zvolená, či už v akcii alebo mimo nej. Vexille 2077 je najlepší animovaný film, aký som kedy videl. Po všetkých stránkach je na vysokej úrovni, nemá žiadne výraznejšie negatívum a zaujal ma aj po stránkach, od ktorých by som to nečakal. Som veľmi spokojný. 85%(11.10.2008)

• Madsbender

Začať by som mohol dvoma spôsobmi - buďto za a) poviem jednoducho dve slová: nevyužitý potenciál, alebo za b) poviem, že niečo také ako béčka alebo guilty pleasure v rámci anime takmer absolútne netolerujem, pretože tu hľadám len skutočné klenoty a špičkové tituly. Ale pekne poporiadku. Vexille 2077 je viac menej klasickou akčnou sci-fi, ktorá stavia na nápaditej a veľmi zaujímavej zápletke. V roku 2077 je Japonsko už 10 rokov dokonale izolované od zvyšku sveta, bez možnosti akéhokoľvek prieniku na jeho územie, alebo získania informácií či satelitných snímkov. Biotechnologický pokrok a úspechy v oblasti armádnej robotiky spravili z krajiny najvplyvnejšiu zbrojársku veľmoc, ovládajúcu svetový trh, a japonskú ekonomiku riadi gigantická korporácia Daiwa. Za účelom získania informácií o dianí v krajine je tajne vyslaná jednotka SWORD, ktorá sa z politických dôvodov dištancuje od americkej vlády, pre ktorú predtým pracovala. Mladej žene Vexille sa so skupinou vojakov podarí infiltrovať na japonskú pôdu... a odhalia niečo, čo si nedokázali predstaviť ani vo svojej najhoršej nočnej more. Potiaľ dobré, základná premisa je, mj. v bode týkajúcom sa izolácie a "rádiového ticha" (teda dokonalého permanentného informačného embarga), veľmi atraktívna. Lenže Vexille zlyháva, v čom sa dá. Už v úvode mi udrela do očí ohyzdná cellshadingová animácia s častým presvetlením scény a hnusnými farebnými filtrami; našťastie, keď to človek prežije, od titulkovej sekvencie sa to markantne zlepší, ale zázrak sa nekoná. Že hudbu skomponoval Paul Oakenfold (ako sa honosí dvd obal, autor časti hudby druhého Matrixu) je síce pekné, ale je to nanič, keď približne 50% skladieb k daným pasážam vôbec nesedí a pôsobí divne. Takže Audiovizuálny orgazmus sa nekoná. Príbeh je jednoduchý a prostý, ako sa len dá (síce sa sem tam objaví nejaká tá zaujímavejšia, ale o to neoriginálnejšia myšlienka), neskôr sa vynorí aj pár nelogickostí a divných scén, a tak už zostáva len akcia. Tá je dynamická... a to je asi tak všetko. Navyše obsahuje druhá polovica filmu nejednu silne patetickú scénu, z ktorej mi prišlo zle. Kto sa nad to všetko dokáže povzniesť a baviť, má reálnu šancu, že sa mu to aj podarí. Mne teda nie. 30%(10.5.2014)

Velmi dobré počítačové animé, ve kterém sledujeme speciální akci vojenské jednotky Sword vůči japonské korporaci Daiwa. Po technické stránce je tento počin velmi kvalitní, bojové scény jsou dechberoucí a celková animace je výborná. Příběh je také parádní, ale prostřední sekvence jsou trochu utahané, takže zde filmík ztrácí šťávu. Ovšem začátek a konec Vexille je mistrovské dílko podkreslené vkusně vybranou muzikou. Dočkáme se i pořádných emocí, jak je u anime zvykem. Podtrženo sečteno, zasloužené čtyři hvězdy.(24.3.2009)

Na vnímání tohoto snímku asi velmi záleží, co jste od něho očekávali před shlédnutím. Pokud očekáváte japonskou animaci s prostorem pro zamyšlení či klasické asijské duchovno a jinotaje, tak nejste na správné vlně. Vexille je totiž něco jako mainstreamová zábava a odreagovačka ve stylu holywoodských trháků o záchraně světa... Osobně jsem byl trochu zklamán, protože opravdu nic než akce a zajímavá stylizace mně v paměti nezůstaly.. K dokonalosti má sice film blízko, co se týče vizuálna, ale z druhého pohledu je obsah slabší...než bych od japonské tvorby čekal.. Pokud se chcete odreagovat při nenáročném animovaném filmu, tak je to dobrá volba. Pokud hledáte japonskou animaci s duchovní úrovní či zamyšlením, šáhněte po něčem jiném.. Každopádně nelituji, že jsem tento film shlédl. Nadšence jistě zaujme zajímavá fůze 3d animace a 2d animace a vůbec designy, technika apod. Jen je to film, který nemusím zas tak nutně vidět znovu...(17.7.2008)

• - Na soundtracku sa podieľal Paul Oakendolf, ktorý pracoval aj na soundtracku k Matrix Reloaded. (pugs)

• - Cena za nejlepší animovaný film - 2008 Philadelphia film festival. (Zdroj: ČSFD.cz)