Vexille 2077

Vexille

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2007, 109 min

Fumihiko Sori

Asi takto by to vyzeralo keby svoje skúsenosti spojili Isaac Asimoc, Mamoru Oshî, bratia Wachowski a Frank Herbert. Snáď sa tu nájde aj štipka Capcomu ale to je detail. Aj keď Vexille nepriniesol dokopy nič čo by sme doteraz nevideli nedá sa ani povedať že by filmu niečo chýbalo. Hádam len dialógy sú občas na zívanie a len slúžia ako vata medzi strhujúcou akciou. Vizuálne spracovanie je špičkové (čo pre japonské sci-fi považujem za samozrejmosť) a celkový robotický design je pre film veľké plus.(10.8.2008)

Nářez, který chytne a nepustí až do konce. Příběh a zpracování je úchvatné a je celkem jedno, jestli je to docela komerční záležitost, prostě se na to dost dobře dívá. O hodně lepší záležitost než třeba podobně komerční Appleseed. Já se bavil luxusně, dokonce jsem i uvažoval o plném počtu, ale přeci jen se budu trochu krotit, celkově dávám 85%(5.3.2011)

Pre mňa je tento film takým malý veľkým potešením. Rozhodne spĺňa všetko čo od kvalitného sci-fi očakávam, to jest pekné baby, slušná dávka napätia, postapokalyptický svet a hlavne nejaké to posolstvo ale podané epickejšou formou než napríklad u den keď sa zastavila zem. Sori nápadite vytvoril charaktery postáv a krásne ich zasadil do roku 2077, ktorý predstavuje pre svet aboslútne oddelenie sa od Japonska a zo strachu z novej zbrane ktorú údajne Japonci vyrábajú vyšlú tým , ktorého úlohou je zistiť o čo ide. lenže ako to býva nič nie je ako sa na prvý pohľad zdá. Krásna animácia, ktorá je už viac menej 3D tvoria s tohoto filmu doslova fajnšmekerský zážitok, ktorý pri všetkých tých bulletimoch a Jáhoch a pompéznej hudbe, ktorá mi rozohrala zimomriavky tvoria doslova masterpeace na poli animovaného filmu aj keď hlavná dejová línia nechŕli nejakou svetobornou myšlienkou. vedľajšie sú omnoho lepšie a sú plné nápaditých scén a aj sú rovnako nápadito spracované. neviem čo by som mal tomuto filmu vytknúť. dokonca aj ten sluha ktorý ale totálne vyzeral ako number 47 bol dokonalý a doslova sem pasoval. jediné čo ma mrzí je že som sa k tomuto filmu dostal až teraz.. vždy ma totiž odrádzajú na filmoch názvy a aj keď priznajme si názov je naozaj zvláštny a má predzvesť hlúpeho béčka nepozrieť si tento film by bolo veľkou chybou.(30.1.2009)

Slibně načrtnutá vize budoucnosti je žánrově (opět) degradována klišé slabý hrdina versus šílenec, který hrozí zničit svět. Výtvarná stránka filmu je úžasná, trochu skřípe prkenná animace postav, ale střih, úhly pohledu a vůbec režie především akčních scén je parádní. Vše podtrhuje hudba Paula Oakenfolda (škoda že těch Dead Can Dance není víc...). Palec nahoru.(28.10.2008)

Překvapivě to není zas tak anime jak jsem čekal, protože ruku v kreslení zde nahradila grafika počítačová a taky to tak nakonec je v samotném filmu hodně znát. Samotný příběh jako další silný možný bod také není žádný zázrak. Nic závratného se prostě neděje a spolu s tím, že počítačová grafika není nijak vynikavá se docela shoduji se zdejšími hodnocením. Co mě ale hodně překvapilo a potěšilo byla muzika a hlavně závěrečná scéna. To se musí nechat. Takže když si to sesumíruju je Vexille 2077 nerozhodný film, který se z jedné strany povedl a z druhé zas tolik ne. Nemám v takovýchto filmech tolik zkušeností. Je málo kolik jsem jich viděl, ale takový Final Fantasy: Esence života je oproti tomuto klasa, a že to je opravdu klasa.(23.5.2008)

• - Cena za nejlepší animovaný film - 2008 Philadelphia film festival. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Na soundtracku sa podieľal Paul Oakendolf, ktorý pracoval aj na soundtracku k Matrix Reloaded. (pugs)