Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

kubal18

Snaha dobrá. Bohužel se minula účinkem. Ten nemocniční harém mě moc nepobavil a nákupní horečka taky ne. Atmosféra filmu byla jinak v celku ok. ()

Acrobat

Mystický príbeh (zúžme to) jednej ženy má tú výhodu, že nič nevysvetľuje. Aspoň nie v globálnej rovine. Ponúkať lekárske, vedecké, (armádne) rozbory prečo sa tak stalo by znamenalo vpadnúť do osídel scenáristickej siete. Otvorený koniec, poznanie, že divák nemá šancu nájsť príčinu tohto nešťastia som ku koncu vnímal ako nevýhodu. Neskôr som si však uvedomil, že možno tá nevedomosť je vlastne ťahúňom a myšlienkou filmu. Ako prípad 1,2,3 či 4 jazdca Apokalypsy (podľa Biblie) to nie je zlý „nápad“. Autor by to však neschvaľoval, nakoľko sa nemocníc a vyšetrení ukrutne bojí a stráni (hlavne oko, koleno a srdce), a na dôvažok sa bojí tmy alias slepoty. Nepríjemnosť pocitov tých fyzických (lekárskych) teda bola na mieste. Ak by sa toto stalo v súčasnosti, ten bordel a chaos je odhadnutý správne. Dnes si ľudia ani na špičku nosa nevidia, riešia hraničné situácie až keď sú na svete. „Prevencia“ absentuje. Ten zhon, žalosť, rúhanie, dezorientácia, vreskot, samovraždy – až úžas aj zdesenie zároveň vyvoláva čo i len pomyslenie na takýto scenár, ktorý nám predkladá Meirelles. Škrípe to však v niektorých náznakoch. S určitosťou sa ľudia (infekcie, prenosné choroby vysoko nákazlivé) umiestňujú do lepších zariadení ako sa nám to film snaží ponúknuť (Angola, Zimbabwe etc. sem nepleťme). Rovnako štylizácia sociálnych súbojov v rámci skupín je nemysliteľná vzhľadom na to, že niekto nevidí. Ale obratom môžeme povedať, že kto sa stretol s učením Marka Webbera o sociálnych modeloch, vodcovských typov ľudí, princíp delenia mal tu možnosť obrazovo obsiahnuť jeho učenie. Osobne si však myslím, ak by som ja jediný videl, Bernal by bol spacifikovaný do 7 sekúnd. O slabosti ženského pohlavia nechcem počuť ani slovo. Vysokú inšpiráciu koncentračnými tábormi je badať vcelku krásne - zahovnené chodby, špina, nahí ľudia, smrad, absencia dôstojnosti a pod. Opätovne však treba zdôrazniť, že takéto zaobchádzanie v časoch karantény je nemožné – nie v civilizovaných krajinách. Formálne nie je čo vytknúť. Excelentná práca s kamerou je hodná vysokého uznania. Herci a samotný casting je skvelý, ľudia sú zbedačení až to je v druhej polovici filmu nepríjemné (mysli ťažko na srdci). Psychologizácia postáv – v takej situácii sme neboli, nemožno hodnotiť, skúsenosť je najlepším učiteľom. Neviem ako by som zvládal pozíciu vidiaceho, konanie J. Moore mi však nevadilo a nevedel som predvídať jej kroky a rozpoloženie. Veľký útok na psychiku by to určite bol a výstrel.......Meirelles chce neustále poukazovať na postupnú skazenosť ľudí a sveta okolo nás, ktorý nás pretvára na „monštrá“. V Meste bohov a Nepohodlnom mu to však išlo tak- tak psychicky lepšie, hutnejšie, koncepčnejšie, emočnejšie. Blindness ma (nás) neprinúti ísť na ulica s kartónom a naň nápisom „End is coming“. Nestrhne masy, avšak prehovorí k jednotlivcovi úctivo a nevtieravo. Čo by som robil ak by som zajtra nevidel ? Nič a zošalel je asi správnejšia odpoveď. Silné tri hviezdy. Postreh: 01:15:02 – 01:15:07 Carravaggio ako vyšitý. Fantázia. [videné 30.11.2010, DVD] () (méně) (více)

E lan

Tři * za originální námět, jinak zpracování trochu pokulhává a scénář nakonec bohužel také. Tak nějak jsem se nedokázal vcítit do jednání hlavních hrdinů a závěr mě vysloveně zklamal. Přesto zajímavý film... ()

Streamline

Film začína pekne zostra, síce nie strhujúcim tempom, ale už máme prvého "nakazeného" slepotou. Ten postupne nakazí ďalších, ďalší ostatných a ostatní celé veľkomesto...o štáte či svete zmienka nie je. Nakazení sú izolovaní od okolitého sveta v katastrofálnych podmienkach, na hromade ako sardinky v konzerve a začínajú sa vytvárať skupinky. Medzi nakazených sa dostane aj manželka lekára, ktorý prišiel do styku s nositeľom slepoty. Má výhodu v tom, že je ako jedna z mála ľudí imúnna proti nákaze. Ako to pri každom nešťastí alebo katastrofe býva začínajú sa objavovať ľudia, ktorí chcú z toho profitovať a začnú ostatných vydierať, aby im platili za jedlo...nielen peniazmi. Dve tretiny filmu v kójach sú celkom nezáživné i keď niektoré momenty sú skvelé. Mne sa skôr páčila tá posledná tretina až koniec, keď hlavní hrdinovia nazrú aj do ulíc a na skázu veľkomesta. Vtedy si človek uvedomí akým malým pánom je na svete. Niektoré scény sú natočené chaoticky, dej a riešenie niektorých situácii je niekedy až naivné či nelogické. Jullianne Moore zvládla svoju úlohu "jednookej medzi slepými" slušne. Najviac sa mi páčil výkon ostrieľaného veterána Danny Glovera. 60%! ()

Shaleman

Autoři dostali do rukou dobrý námět, který by šel skvěle rozehrát, ztvárnit a zahrát. Bohužel však osleply dříve, než se naučili Braillovo písmo a tak stvořili toto hezky vypadající slepé nic, které se snaží tvářit lepším než je. Žádný zvláštní děj, ani lidštější chování ve vypjatých chvílích ba dokonce ani závěr, na kterém čekáte nějakou zásadní změnu proč by se film stal poutavějším a mohl se tak lépe vrýt do paměti se nekoná a chování a myšlení postav bych přirovnal spíše k tupému něčemu průměrných televizních hrdinů. Pro mě obrovské zklamání po celkem hlubokém očekávání. V závěrečných titulcích si připadáte více slepí než hlavní hrdinové. 1* za Julianne Moore, Marka Ruffala a Gaela Bernala, kteří nepřekvapí, ale jejich "asistence" alespoň potěší. ()

fililipekk

Hmm, hele další apokaliptický filmeček, to já rád, říkám si před projekcí filmu Blindness. To, ale vůbec nevím co mě čeká, nato, že je film krapet delší se mi hrozně dobře sleduje, na druhou stranu mi vůbec nejdou do hlavy nějaké momenty, možný spoiler( špinavá zaplivaná karanténa, karanténa bez jakého koliv zdravotnického - či jiného dozoru, pokus o nadvládu též slepého individua, nečinost jediné vidoucí osoby, rychlý konec). Ale i přes ty všechny malé či velké podivnosti se mi to stejně líbilo, a to víc než málo, takže ty čtyři tomu pálim s naprostým klidem na duši. ()

Ceberus

Velmi zajímavá premisa, kvalitně zahraná všemi zúčastněnými, ale jelikož realismus jde až do drsné syrové hloubky, není to zrovna film, na který bych se s oblibou podíval několikrát za sebou (proto ne plný počet). Marka Ruffala si snad po několika zajímavých vedlejších rolích od této chvíle už budu pamatovat nejen tváří, ale i jménem. ()

aik

Po formální stránce není Meirellesovi jako vždy co vytknout a nastavuje laťku velmi vysoko, bohužel samotný příběh už neklape tak hladce. Upřímě mě zaujala až druhá část filmu, neboť nemohl jsem si pomoct, ale v té první bylo na mě až příliš hluchých míst. ..... 70% ()

touchud

Opravdu drsný zážitek ... Ale přesto skvělý. Krásně zahráno, Slepotě se dalo věřit. Knihu musím sehnat, možná kdybych ji četl dříve, 5* bych nedal, ale takto zaslouženě plná palba. Připojuji se k larelay, napsala to hezky. ()

hero_bk

Veliké zklamání, dvě hodiny koncentrované nudy. Oproti typickému hollywoodskému schématu se sice k hlavní zápletce dostáváme už v první scéně, ale zřejmě jako vyvážení se už potom zbytek filmu táhne a je úplně zbytečně natahován. Většina scénáře nedává smysl a tak jediné, k čemu je tenhle film přínosem je jako svědectví o lidské zrůdnosti a chamtivosti i v časech nejhoršího utrpení. Co jsem ale vůbec nepochopil, proč byl s ostatními izolován i ten opravdový (od narození) slepec. Vždyť karantény byly udělány pro to, aby se to nešířilo a jak by se mohla šířit vrozená slepota?? ()

dolin1

Nechápu, jak člověk, který natočí takový skvosty jako Město bohů nebo pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec - The Constant Gardener - může natočit zhovadilost prvního stupně. Stalo se. Při sledování filmu, jsem přecházel postupně od téméř nadrženého očekávání, přes lehké rozladění, velké rozladění až k totálnímu odporu. Ke konci filmu jsem byl už naprosto alergický na věty typu "I, he, she it is blind", slovíčko "blindness" vůbec a na všechno slepý obecně. Těžko říct, čím konkrétně to je, když podstatě děje jako sociálního dramatu těžko co vytknout - je dost pravděpodobné, že by k obdobným věcem docházelo, ale...Říká se, že jednooký mezi slepými králem, tak natožpak ten, co vidí, proboha!! Dějové zápletky v tomto ohledu byly značně vykonstruované až stupidní; časem se dostavila těžká nuda (prakticky celou část filmu na karanténě - rozuměj většinu filmu - jsem doslova protrpěl - a letos to bylo horší jen u Zombie Strippers), pak zděšení nad stupidností a totální nelogičností jednání hlavních postav a v konečné fázi onen výše zmiňovaný odpor ke všemu slepému, který přešel až do přání, aby tam hodili bombu a ta slátanina konečně skončila...Plus asi neznám méně vábnej pohled, než je na plačící Julianne Mooreovou... Jediné plus filmu je kamera, ale ta půlhvězda nemůže zachránit zhola nic. Odpad! P.S.: Dnes jsem si sedl již s chladnější hlavou a podíval jsem se, kterým filmům jsem přiřadil odpad. A když jsem to viděl, musel jsem uznat, že si Blindness nakonec tu jednu hvězdičku přeci jen zaslouží. Takže upravuju na * ()

Marty20

Mrzí mě, že to musím napsat, ale když se podívám kdo to režíroval tak pro mě jednoznačně filmové zklamání roku. Pak následuje Indiana Jones ()

Cortesz

Skvělý myšlenka se filmu upřít nedá, ale ne zrovna nejlíp zpracovaná, nebo spíše pojata. Film se totiž věnuje více tomu co přijde až jsou lidé slepí, jejich více a jsou v karanténě. A já nejsem zrovna fanda filmů, ve kterých se z ničeho nic něco stane a nic se nevysvětlí, proč, jak, k tomu došlo. Některé momenty byly zajímavé, většina ovšem nudila, navíc jsem se musel po celou dobu dívat na odpornou Julianne Moore, která ikdyž možná hraje dobře, tak já na ní nerad koukám, protože je prostě škaredá. Konec filmu je sice příjemnej, ale opět nevysvětleno vůbec nic. Dám průměrné 3*, kdyby se film více věnoval myšlence epidemie oslepnutí a jejího šíření atd. dal bych více. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)