Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

panmroz

...a já se tak bál! a ono přitom víceméně paráda! v rámci žánru zřejmě zombie-film. navíc vizuální stránka Meirellesových filmů je vždy nerušivě poutavá, v tomto případě navíc povýšena na ještě funkčnější úroveň než kdy dříve, vřelé doporučení! ()

Illy

Kvalitně zpracovaný depresivní náhled do naší slepé budoucnosti. Škoda jen že scénář není svižnější a děj o něco logičtější, pak by šly hvězdy nahuru. ()

laFei

Velice zajímavý snímek naťukávající symboliku mnoha témat o lidské společnosti. Slepota zde uvedená je slepotou fyzickou nebo slepotou člověka k utrpení druhých a morálním hodnotám? Jednoznačně 5* ()

El Loco

Oslňujúca sonda, zavedená priamo do centra psychiky ľudskej bytosti, nachádzajúcej sa v absolútne hraničnej situácií, ktorú si pod svoju taktovku zobral Brazílčan Fernando Meirelles, pričom za námet si vzal román „Ensaio sobre a cegueira“ od portugalského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, José Saramaga. Meirelles, ktorý očaril svet svojou prvotinou CIDADE DE DEUS, ako aj nasledujúcim THE CONSTANT GARDENER, nás v tomto filme berie do nemenovaného mesta, v ktorom sa náhle rozšíri zvláštny druh slepoty, prejavujúcej sa úplnym „vybielením“ zraku, kedy ľudia postihnutí touto chorobou zrazu vidia všetko iba biele - akoby „plávali v mlieku“. Keď sa toto ochorenie začne rozširovať závratnou rýchlosťou, vláda umiestni prvých slepcov do karantény, ktorá je vytvorená v priestoroch opusteného sanatória, pričom týmto ľudom poskytne základné potraviny, no zakáže im opustiť toto zariadenie a stráži ho pomocou armády. Kým v sanatóriu prebieha počiatočné zoznamovanie sa medzi ľudmi, ktorí sú takto úplne ponechaní napospas osudu, nákaza na verejnosti expanduje šialeným tempom (lekári a vedci sú v boji s touto epidémiou úplne bezradní) a do sanatória je tak umiestňovaných, čím ďalej tým viac „oslepených“. Vytvorí sa medzi nimi zvláštna egalita, nakoľko sú si vlastne všetci úplne rovní, keďže choroba si nevyberá medzi mužom a ženou, zlodejom a očným lekárom, či dieťaťom alebo dôchodcom. Každý z nich je odkázaný len sám na seba, pričom ich jediným motivátorom je uspokojenie svojich základných pudov. V tej chvíli, keď sa zásoby potravín začnú mínať, po tom ako sa na nich vláda vykašle (nakoľko všetko speje do situácie, kedy oslepnú úplne všetci), začnú sa medzi obyvateľmi sanatória posúvať hranice slušnosti, morálky, ľudskej dôstojnosti, lásky k blížnemu, či dokonca aj základnej hygieny, čo má za následok to, že sa zostávajúcich zásob zmocní skupinka vyvrheľov, ktorá sa autokraticky zvolí za akýchsi „veliteľov“, ktorí budú rozhodovať, kto a koľko jedla dostane. Samozrejme, že to nechcú zadarmo a keď najprv ožobračia všetkých ľudí o peniaze, šperky a iné cennosti (ktoré aj tak už vtedy nemajú žiadnu cenu), začnú vyžadovať od prítomných žien uspokojovanie svojich sexuálnych potrieb. V tomto momente začne boj o vlastnú hrdosť, či dokonca život, ktorý vedú na jednej strane doktor (Mark Ruffalo), spolu so svojou ženou (Julianne Moore), dievčaťom v slnečných okuliaroch (Alice Braga), už pred tým slabo vidiacim dôchodcom (Danny Glover) a mladým japonským párom, proti skupine zloduchov z vedľajšej cely, na čele s Gaelom Garcíom Bernalom - jeho „I Just Called To Say I Love You“ od Stevieho Wondera je jediným, aspoň trošku vtipnejším (i keď zároveň aj cynickým) úsekom tejto depresívnej snímky...Najväčším kladom BLINDNESS je jednoznačne úchvatne presná spoločenská analýza, v rámci ktorej zisťujeme rôzny postoj ľudí k ich rovnakému osudu, v ochote akceptovať ju, premietnutej do rozličných psychických stavov – na jednej strane od odhodlania bojovať o prežitie až po, na druhej strane, úplnú apatiu. () (méně) (více)

kluk z Na

Zajímavý, ale dost špatně se mi na to koukalo. Snaha za každou cenu šokovat nebyla na místě a vážně jsem nepobral, proč se museli ty ženský nechat dobrovolně znásilnit (ano dobrovolně), jakoby se Julianne Moore nemohla sebrat a během pěti minut vše vyřešit, popřípadě manželé a jiní chlápci co tam byli, proč si pro to jídlo prostě nešli, dyť ten Bernal měl jen jeden šestinábojnicovej revolver. Jesus. Prostě haluz. Scénáristi museli být asi japonci, jinak nechápu všechny ty wtfucky. A že jich bylo. Musel bych být slepý, abych hodnotil kladně. ()

bolan

"Och už mne netrapte". Vykřikl jsem a hledal tlačítko OFF ! Tolik nelogičnosti v jednom filmu je jako kdybych si nablil zpátky do krku. ()

arcticsky

Opět jeden z příkladů, kdy nesmírně zajímavé téma dotáhnou filmaři k průměru a to s odřenýma ušima. Takový námět si žádá ráznější děj a pokoušet se o art bylo v tomto případě pochybné. Obsazení několika známých a schopných herců tomu moc nepomohlo . Chtělo by to natočit znovu lépe a radostněji !!! :-) ()

Jaroslaf odpad!

debilní nelogickej blábol, kde nic nedává žádnej smysl a postavy se chovají neuvěřitelně nelogicky. Jualianne Moore je zde něco jako superhrdina a čeká skoro až do konce filmu, než toho vůbec nějak využije a využije toho dost dementním způsobem. Ještě ke všemu se to příšerně táhne. Hudba taky na velice podprůměrné úrovni. tenhle "film" nemá v modrejch číslech absolutně co dělat. ()

Caine

Dost divný. Řekl bych že úvahy na tohle téma byly ve Dni trifidů (myslím tím ale knížku) drobet reálnější vzhledem k době vzniku. Zde mi nějak chyběly mobily, tablety a prostě nějaké takové logické drobnosti (no spíš nelogičnosti). Ale atmosféricky to bylo zajímavé... ()

JM87

Za mě jsou to lepší tři hvězdičky. Mohlo by to být i víc, ale bohužel to má dost promarněnej potencial. Scény z karantény jsou fajn, ale pak začnou nudit, neděje se tam až tak moc zajímavýho. Poslední čtvrtina filmu to dost zvedla. Jen si říkám, že klidně mohla být polovinou. Ale jo, pokud máte rádi celkem nudný nízkorozpočtový postapo, který je o bandě lidí zavřených v karanténě, tak to není špatný. ()

jorgus

ze zacatku toto velice zajimave tema plyne pomalu, tak jak to ma byt pri navazani te spravne atmosfery..bohuzel nezrychli to ani do konce..to by nebyli prekazkou, kdyby dej gradoval, ci divak mel o cem premyslet..par scenaristickych kiksu k tomu a mame tu dve hvezdy:) ()

strangercz

Mám chuť dát pět. Výborný snímek hodně atmosferický a hodně nepříjemný . "Bojíš se zavřít oči ?" "Ne, bojím se je otevřít" Jdu na pět * ()

Venous666

Jako více jsem se u toho filmu nudil. Nepochopil jsem kde se to vzalo, proč to takhle bylo a hlavně proč ta blonďatá pipka jako celou dobu viděla. Za námět aspoň 15% ()

piranha

Kvůli myšlence "Kdyby všichni oslepli, byl by to pěknej průser" přece ještě nemuseli dělat tak dlouhej a nudnej film! ()

dawe787

Musím dát za 4, neboť tři hvězdy jsem dal za snahu už horším kouskům, dobrý nápad a ukázka, co může udělat lidská morálka v situaci, kdy vypukne epidemie... ()

Chundys

A o čem to teda bylo? Absultně film o ničem, no bože tak lidi oslepli ale proč? A proč ona jediná viděla? Nuda, fakticky nuda! ()

allebra

Tolik různých emocí už jsem u filmu dlouho nezažila. Pár hluchých míst by se našlo, ale Julianne Moore byla výborná. 90 %. ()

Wargoo

Film ma zo začiatku držal trošku opodiaľ, bol som trošku skeptický ohľadom toho, ako to celé dopadne. No nečakane si v polke film získal moju velikú nadšenosť a to hlavne kvôli skvelo spracovanej atmosfére slepoty. Biele zábery meniace sa do rozjasňovania obrazu mi sem-tam pripomenuli a dali na vedomie čo vlastne postavy "vidia". Julianne Moore zahrala pomerne dobre, avšak viac sa mi páčili postavy predstavujúce slepých ľudí. Z morálneho hľadiska bol film poňatý veľmi reálne na môj vkus. A to sa mi páčilo. Na záver len dodať, že záver asi ani nebude moc prekvapivý, a vyhovovalo mi jednoduché rozuzlenie. Veď predsa po takom silnom emocionálnom zážitku by bolo odveci rozoberať na kúsočky aj koniec. U mňa slušných 74,877% - 4**** ()

finn

Hodně dlouhý film a přitom nijak nerozvádí ani nevysvětluje. Nemám na mysli to, co by si měl člověk přebrat sám, ale vadí mi příběh vyprávěný stylem "takhle to najednou bylo a srovnejte se s tím". Proč oslepl jako první zrovna on, proč po celou dobu nepřešla nákaza (jako očividně na jedinou) na ni, proč po tom všem nákaza zmizela v tu danou chvíli? Námět mi připadá skvělý, proto by mě zajímala kniha - nabízí odpovědi? Aź to zjistím, ohodnotím i film. Zatím mám nutkání dát od dvou až k pěti. ()

matini

Zajímavý námět. Všichni oslepnou a zrak zůstane pouze jedné osobě. Některé scény se dostanou pod kůži. Do teď stále nechápu proč karanténa vypadala tak jak vypadala. A jak dokážou být lidé i v nejhorších situacích svého života pořádní zmetci. Film na mě zanechal dojem. Konec mohl být sice lepší, ale celkově byl film dobrý, stejně jako výkon Julianne Moore. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)