Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

Sten-li

Slepota se hodně věrně drží knižní předlohy, ačkoliv se jí nedaří dosáhnout tak široké sortě pocitů jako kniha samotná. Ovšem na slabší 4* to zajisté dá. ()

Holina

Už Nepohodlný byl pro mě určitým zklamáním přestože režisérův rukopis byl vyzdvihován do výšin. Slepota je mi o něco blíž, poněvadž sci-fi s apokalyptickým nádechem pro mě má rozhodně vyšší hodnotu než nějaké psychodrama s Rachel Weisz. Ovšem potenciál, který v sobě nese námět dle mého úsudku Meirelles nevyužil zcela. Navíc chování některých postav, spory jednotlivých bojůvek a sex za jídlo (kterému je věnováno až moc pozornosti), jsou docela nelogické. Notabene v hlavní roli Julianne Moore, která je jistě kvalitní herečka, ovšem pro mě tento albínský mutant žirafy znamená jisté úskalí při sledování filmu. Dvě hvězdy za nápad a ztvárnění města, kde vidí jen jediný člověk, vše ostatní si mohl rejža odpustit. ()

vorenus

Hodně neobvyklej, ale taky hodně zajímavej kousek.Nevšední téma, které stojí za to shlédnout.Některé pasáže, ale jen pro silné nátury. ()

Witta

Zajímavě zpracované téma soužití skupiny lidí v krizové situaci, místy mě až mrazilo. Mark Ruffalo super, Julianne Moore už méně, moc jí nemusím, navíc jsem se nemohl zbavit pocitu, že její role nebyla napsaná úplně šťastně, jelikož její "výhoda" se dala určitě využít lépa a hlavně rychleji. Ale koukat se na to určitě dalo, potěšilo poměrně velké zastoupení známých tváří. ()

F.W.Colqhoun

Mít možnost natočit film o slepotě musela být pro ambiciózního filmaře Fernanda Meirellese neodolatelná výzva. A i když nakonec užíval spíše předvídatelných filmových prostředků, audiovizuální výsledek je tak dobrý, jak slibuje zkušenost s Městem bohů či Nepohodlným.  Problémy, který jsou zřetelné od samého začátku a směrem ke konci jen nabývá na intenzitě, vyplývají pravděpodobně už z předlohy José Sagamara. Meirelles, soustředěný na rozostřené, přesvícené, klaustrofobní záběry a naprosto brutální výpravu a la Den Trifidů, neměl vůli či zájem je napravovat.  Když vás přestane bavit porovnávat výsledek s představou, jak by s námětem pracovali jiní, známí vytříbenějším psychologickým smyslem (Trierův masakr!), film se již pyšně odmaskovává jako podobenství o Božím trestu, který je vlastně darem. [Se Salierim ironicky:] Grazie signore. ()

Erinye

Rozhodně ne nezajímavý fim. Jako studie chování společnosti při jakékoliv globální tragédii mi to přišlo velice reálné. Rozhodně věřím, že přesně takhle by se to ve skutečnosti odehrávalo. V čele s mými dvěma oblíbenými herci - Julianne Moore a Mark Ruffalo, hodnotím kladně. I když místy mi některé scény přišly mírně přitažené za vlasy, ale co já vím, jak bych se chovala, kdybych se ocitla v takové situaci. Jen konec mi přišel zbytečně melodramatický, vypravěč zde vůbec být nemusel, mnohem efektivnější by to bylo bez něj. Rozhodně řadím mezi jeden z těch lepších výtvorů. ()

Ixbalanke

Skvělé herecké obsazení, samí moji oblíbení herci. Normálně si vůbec neuvědomujeme, jak důležitý je pro nás zrak a jen jeho ztráta by znamenala zkázu lidstva - morální, fyzickou, psychickou. Je to sonda pokoušející se popsat jak by mohly události probíhat, kdyby lidé náhle slepli a čeho všeho by byli schopni. Nemohu to srovnávat s ostatními postapokalyptickými filmy, protože tento je prostě jiný. Úžasná kamera, úžasné herecké výkony a úžasný scénář. Film mě na 2 hodiny upoutal na polštáři a do poslední minuty mě téměř nenechal vydechnout... ()

lucijelucije

Přiznám se, že se mi námět filmu hodně líbil. Celý obsah a struktura Blindness nebyla vůbec špatná. Jenže u toho bohužel mé nadšení končí. Tvůrci svůj nápad překombinovali a ta pointa už takové halo ve mě nevyvolala. Bohužel se to stává, s dobrým nápadem, špatné zacházení. ()

Dallas

Výška hodnotenia pri sledovaní tohto filmy sa pohybovalal po sínusoide. Fakt raz som bol unesený atmosférou hustnúcov rýchlejšie ako silný hovädzí vývar v zime a neskôr zase rozčúlený z chovania niektorých postáv. Hercov treba pochvaliť to je fakt, ale fakt je aj to, že sa ich postavy chovali jak .........(doplňte si nejakú nadávku). Hlavne postava Julianne Moore. Možno sa mi to zdá a neviem ako by som sa zachoval v podobnej situácií. Nakoniec sa aj ona vzchopila, ale teda jej to trvalo. Ako hovorím raz hore raz dole. Preto zatial aj hodnotenie nehchám v strede. Určite si to ešte pozriem. Vidím to tak na 60% ()

Jonda

Každopádně zajímavý nápad. Lidstvo sužováno slepotou, proč ne? Ale stejně mi to úplně nesedlo, po tom co jsem dokoukal The Constant „ pasba pro oči“ Gardener jsem zatoužil vidět další Meirellesův film, ale nevzbudil ve mně další sympatie, které bych mohl věnovat na tvůrcovu stranu! Hudba místy na vážnost určitých situací příliš veselá (ale třeba to byl záměr, třeba právě takto zvolená hudba měla divákovi už od začátku napovídat: „Nezoufej, přece jenom to dobře dopadne!“ :-) ) a některé chování slepců mě taky docela překvapovalo! Celkové hodnocení 60% ()

Mírouš

Experiment, Mlha, 28 dní poté, Stalo se. Tak tyhle filmy mě tenhle postupně připomínal. Byl to kříženec mystery, dramatu a psychologickýho žánru. Myslím, nebo aspoň doufám, že v reálu by se snad mocipáni o ty chudáky postarali líp a nezavládla by tam taková anarchie. Po dlouhý době docela originální námět. Zase jsem viděl něco, kde nelijou na kameru krev z kýblů :-))) ()

chim.chim

Fajn, dívám se dívám a smysl mi úplně uniká. A to mi říká, že je něco nejspíš špatně. Co tím sakra kdo chtěl říct, netuším. Možná to měl být takový trošku fingovaný experiment s lidským charakterem. To ale nemění nic na tom, že je film neucelený, nic nebylo vysvětleno. Ale vypadalo to efektně, to se musí nechat. ()

sona123

Pro znalce Dne trifidů žádné překvapení, alespoň tedy co se námětu týče. Přesto jsme viděli řadu zajímavých zvratů, hrůz plynoucích ze samotné situace - a je tu klasická otázka, jak bychom se zachovali my? Co se mi velmi líbilo bylo stočení děje a dokonce i samotný závěr, čehož jsem se bála, že scénáristovi dojde dech a šmahem to nějak ukončí, zde je konec nečekaně dobrý. Chválit Julianne je až zbytečné, dobře jí ale sekundoval Mark Ruffalo. Hudební doprovod pak byl příjemným bonbonkem navrch. Více než slušně odvedené řemeslo, bohužel ale kvůli nedostatku originality nemohu jít s hodnocením výš. ()

Phorbo

Nebyl to přesně až tak muj šálek čaje. Solidní spracování, akorát mě přišlo, že jim na ubytovně zbytečně svítí až na to přisli v polovině filmu. Happy end konec se bohužel koná. Příjdě mi že je to vykrádačka dne trifidů a bohužel ti vyhrávaj na plné čáře... respektive... bohudík ()

Lovely.Bones

Nepochopitelné! Dobře, když už dá někdo dohromady takhle dobrou skupinu herců, mohl by to někdo využít. Ale né, tvůrci se rozhodli udělat film, s nepochopitelnou zápletkou, ve které není nic vysvětleno. Možná jako kniha by to fungovalo, ale takhle opravdu ne. Je to škoda, Julianne Moorovou naprosto zbožňuji a tahle role ji docela sedla, ale když jí všechno ostatní jenom podkopává nohy :-( Marka Ruffala moc nemusím, ale tuhle roli jsem mu docela žral. Konec je strašný a vůbec se mi nelíbil. Alespoň to nenudí ;-) ()

jerenymo

Já si nemohu pomoct,ale pro mě ten film byl tak trochu nudný a zdlouhavý. Je zde sice hezky zobrazena ona bílá slepota,ale prostě mi to i přesto přezevšechno nesedlo. ()

wampire23

Fernando Meirelles to tentoraz skúsil úplne inak. Odložil svoje tradičné zobrazovanie ,,reálnej" reality a predostrel nám víziu toho, čo by sa stalo keby, a tri bodky. Veľmi dobrý thriller, ktorý nám prednesie základné existencionálne otázky. Čo by sa stalo, keby to, čo pokladáme za samozrejmé zrazu nebolo? V mnohom mi to pripomenulo snímok Children of the Men, možno aj vďaka Julianne Moore. Nevýhodou tohto snímku je, že to najzaujímavejšie sa stane v poslednej polhodinke. Ono nie žeby to ostatné bolo nezaujímavé. Ale pohľad do ulíc, kde vládne totálna anarchia, je oveľa mrazivejší, ako útroby nejakého sanatória (tu však bolo ukázané, ako ľahko človek príde aj o zvyšok svojej cti a ľudskosti). Koniec zamrzí. Je síce viac než predvídateľný, ale vyznie akoby sa scenáristom už nechcelo (podobne ako Shyamalanov Happening). Po skončení filmu som mal taký ten zvláštny pocit, ktorý mávam po skončení lynchovky alebo shyamalanovky. Čo sa to vlastne stalo? Čo je vlastne horšie, byť slepým medzi vidiacimi alebo vidiacim medzi slepcami? Pozeráme sa na svet skutočne? Kým sa nestane niečo podobné asi si nebudeme vážiť to, čo vzácne naozaj je. Pretože to pre nás bude stále niečo, čo je samozrejmé. Nebuďme slepí a pozrime sa realite do očí. Zaslepene ale zaslúžených 70%. ()

Gore

Nápad měl hodně velkej potencionál, ale tak vlažnou režii, tu jsem naposled viděl snad u bratří Pangů a jejich Bangkok Dangerous. A nenapadlo by mě, že zrovna Meirelles bude mít režijní krizi (po jeho svižném Městě bohů). Ale v globálu je to v celku nepříjemný film, který ukazuje opravdovej lidskej charakter (věřím, že by se dost lidí zachovalo jak Bernal a Chaykin, možná hůř). Taková sonda do mozku a svědomí lidské rasy. Jen mi chybělo vysvětlení na konci, většinou ho u filmů nežádám, ale zde opravdu chybí. ()

Kroupa

Film není dokonalý, vyšperkovaný a vicizelovaný, ale je silný. Námět je zajímavý hlavně tím, že se rozhodně nejedná o postapokalyptickou vizi, jak naznačuje shrnutí zápletky. Kromě toho, že o tomto zařazení šlo uvažovat jen v případě posledních asi 20-ti minut, je smysl a úmysl v něčem docela jiném. Vizuál i hudba jsou výborné, ale dovedu si představit větší kouzla se zvukem - přece jenom jsou skoro všichni slepí. Až v titulcích jsem zjistil, že předlohu napsal Saramago, což mě dostalo - z celého filmu jsem měl podobný pocit, jako při četbě jedné jeho knihy. S přihlédnutím k autorovi předlohy si myslím, že hlavně postava Moore měla mnohem větší potenciál. Zde byla často zastíněna Markem R., který byl opět výborný. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)