poster

Ocas ještěrky

 • USA

  Wingless

 • USA

  Tail of Lizard

  (neoficiální název)

Drama / Mysteriózní

Česko, 2009, 90 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • honajz2
  ***

  No, sehnat to nebylo nic lehkého, už jsem měl strach, že ten film zmizel ze světa. Já asi na ty zapadlé české filmy začnu koukat víc. Tenhle se totiž od ostatních něčím liší a, pozor, není úplně blbý. Ocas ještěrky má především dost zvláštní, ale fakt hodně zvláštní atmosféru (ze začátku mi to připomínalo Mechanika), která působí zároveň mysteriózně a zároveň poeticky. Příběh to taky nemá špatný, je to i dost slušně zahrané, ale i tak tam bylo něco nedotažené, třeba postava Gabriela. Nebo ten konec - pokud jsem ten film dobře pochopil, tak pokládá otázku, jestli je náš osud předem předurčený a nedá se s ním nic dělat nebo jestli osud můžeme změnit a máme ho "ve svých rukou". Celkově to je ale zajímavé, ale na víc jak 3* to nevidím. I tak, na český film je to úspěch. 3*(10.11.2019)

 • Magyar
  ***

  Josefova "cesta nočním mořem" k sobě samému. Zásadní cesta, které se nedá vyhnout, kterou si nevybral, ale musí jí projít, ať na jejím konci čeká začátek nového života, šílenství či smrt. Film výborně zobrazuje určitou omezenost vnímání a sebereflexe člověka v této etapě, nutnost nechat se nést. Berte to při jeho sledování v patrnost. __ Kdo jste imunní vůči oduševnělé kráse tváře Davida Švehlíka a jeho perfektnímu vystižení postavy Josefa (nechápu, ale stát se to může :) odečtěte si z mého hodnocení MAXIMÁLNĚ jednu *. Speciální vzkaz pro žrouty popcornu: Ne, ne, ne. Ne! :)(16.1.2009)

 • Slarque
  **

  Myslím, že Božena Němcová by se divila, co někdo dokáže vyrobit z její pohádky. Film je natolik přeplněný symbolikou, že se do něj občas nevejde nic jiného. Jinak slušně natočené i zahrané, takže by to byl slušný průměr, což je hodnocení, které se filmu opravdu vymyká. Naštěstí takhle průměrný film nevypadá (50%).(5.7.2012)

 • Padme_Anakin
  ****

  Podivný filmík, či spíš haluška, o podivném chlapíkovi, kterému se dějí podivné věci, zejména mám na mysli zjevení Gabriela v bílém, ten byl nejpodivnější. Inu, jako artová výpověď o jedné velké životní křižovatce se to dá hodnotit kladně, zejména David Švehlík je ve svém osobním pekle beze sporu uvěřitelný. Chtěla jsem dát solidní tři, ale přihazuji čtvrtou, zas mám tendence dorovnávat zdejší smutné skóre..(15.9.2019)

 • Tom_Lachtan
  ****

  Budiž art, řekl Ivo Trajkov a stvořil Ocas ještěrky. I stalo se, že se film nemnoha lidem líbil, mnoho ho hanělo a ti pravdu měli, pak Lachtan přišel a zřel, že film je dobrý a pravdu měl, neb hle, humorů rozličných on v něm viděl, stále však chápaje, že individuů obdobných mnoho nebude, že jen minimum lidu smáti se bude tam, kde on, neb tvůrci to ani po způsobu tomto nezamýšleli, že nevadilo mu, kterak by si film lepší kameru zasloužil, že více slušela by mu ... Tohle fakt není pro každého, nevím, proč se mi to tak líbilo, ale líbilo, to je jediné důležité, atmosféra snad byla funkční, snad i herci, ale nikdy se nebudu divit, kdyby to někdo cítil zcela naopak, kulhavé čtyři hvězdy.(27.11.2013)

 • - Inspirací pro název filmu se tvůrcům stala říkanka Jana Skácela "Tohle draci nedovedou", resp. symbol ještěrky a její schopnost sebeobnovy jako metafora ztráty a utrpení v důsledku vedoucí k pozitivnímu sebepoznání. (Magyar)

 • - Film se natáčel mimo jiné v Praze, Velvarech, Byšicích a Střemech. (skudiblik)

 • - Verica Nedeska je ženou režiséra filmu Ivo Trajkova. (mi-ib)