Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Narození Josefa Bárty provází věštba – zemře ve věku 29 let. A je mu právě tolik, když ho opustí žena i se synem, a jeho svět se hroutí. Podivné přátelství s nespoutaným Gabrielem vnáší do Josefova bytí nový impuls, zároveň ho však přivádí do stále větších problémů. Zdá se, že nově poznaná láska je nalezením smyslu jeho života, ale dramatický sled událostí vystaví Josefa zkouškám, které mu pomohou změnit sebe i svůj osud. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (40)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Mám rád nadpřirozeno ve filmech. Ať už film provází sama smrt, nebo nějaký anděl či sám Satan. Nesmí však jít o nějaký dementní horor, ale o inteligentní věc jako například Jak přicházejí sny či seznamte se Joe Black... Film měl v tomto ohledu celkem slušný potenciál. Švehlík svého předčasně vyhořelého a zestárlého muže podal skvěle. Josef ztrácí vše co má a ke zbytku toho co mu ještě zbylo se přidá kupa smůly. Do toho všeho se blíží jeho narozeniny a v hlavě mu neustále hučí kdysi vzdálená věštba z karet... Pak ale potká podivné individum v bílé teplákovce s kapucí jménem Gabriel. Těm teologicky neznalým či nesečtělým připomenu, že archanděl Gabriel je mimo jiné vnímán jako Anděl smrti. Ti z diváků, kteří na něj od prvopočátku takto nahlížejí (k čemuž je navíc vede úvodní intro filmu) pak jen nevěřícně koukají na skutky Gabriela. Ty jsou totiž stejně nepochopitelné jako sám anděl. ---- Já jsem znal člověka co takhle o vše přišel, vím co se mu honilo hlavou a jak těžce ten svůj úděl nesl. A to ani neměl děti v daleké Barceloně. Přesto ač tíhou osudu ohnut statečně šel dál a nakonec nad tou nepřízní a snad i nespravedlivostí, která může potkat kohokoliv z nás vyšel jako vítěz. Proto jsem se s postavou Josefa uměl dobře ztotožnit. Jenže Gabriel se od prvopočátku chová podivně a nakonec i sám Josef. Do toho všeho velmi rušivé a film kazící jakési flashbacky...Pokud film měl nějakou hlubší myšlenku, tak mi v tom slepenci nesourodých epizodek unikla. Možná ji neměl a možná ji znají jen sami autoři... Přesto bych jej nerad shazoval, protože to je typ žánru, který se u nás hned tak nevidí a také proto, že to zkrátka bylo zajímavé. Ale než toto to raději něco na způsob Strachova Brainstormu. Dávám tedy za dvě elektronky do starého rádia. * * ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

No, sehnat to nebylo nic lehkého, už jsem měl strach, že ten film zmizel ze světa. Já asi na ty zapadlé české filmy začnu koukat víc. Tenhle se totiž od ostatních něčím liší a, pozor, není úplně blbý. Ocas ještěrky má především dost zvláštní, ale fakt hodně zvláštní atmosféru (ze začátku mi to připomínalo Mechanika), která působí zároveň mysteriózně a zároveň poeticky. Příběh to taky nemá špatný, je to i dost slušně zahrané, ale i tak tam bylo něco nedotažené, třeba postava Gabriela. Nebo ten konec - pokud jsem ten film dobře pochopil, tak pokládá otázku, jestli je náš osud předem předurčený a nedá se s ním nic dělat nebo jestli osud můžeme změnit a máme ho "ve svých rukou". Celkově to je ale zajímavé, ale na víc jak 3* to nevidím. I tak, na český film je to úspěch. 3* ()

Reklama

ArthasKarfa 

všechny recenze uživatele

Depresivní příběh, který vás vtáhne do svého děje. Rozhodně nedoporučuji pouštět v době depresí, nebo si je značně přiživíte. Je zajímavé, že příběh je inspirován knihou Boženy Němcové, která jak všichni dobře víme psala nadčasově, ale že až takhle - koukněte a nedejte se zahnat poměrně špatným hodnocením a agresivními komentáři lidí, kteří čekali něco ve stylu Foresta Gumpa. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Myslím, že Božena Němcová by se divila, co někdo dokáže vyrobit z její pohádky. Film je natolik přeplněný symbolikou, že se do něj občas nevejde nic jiného. Jinak slušně natočené i zahrané, takže by to byl slušný průměr, což je hodnocení, které se filmu opravdu vymyká. Naštěstí takhle průměrný film nevypadá (50%). ()

TereziaCSR 

všechny recenze uživatele

Dala bych mu jen 4*, ale chci trochu pozvednout zdejší hodnocení, protože 44% si tento film opravdu nezaslouží. K samotnému filmu: to byl teda nářez. Film s tak obrovskou atmosférou se jen tak nevidí. Absolutně vás pohltí depresivní chmurná přispatá nálada tohoto filmu. Po skončení filmu byla diskuse s režisérem, který správně poznamenal, že Ocas ještěrky není pro každého a rozhodně ne výdělečný film. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (6)

  • Film se natáčel mimo jiné v Praze, Velvarech, Byšicích a Střemech. (skudiblik)
  • Inspirací pro název filmu se tvůrcům stala říkanka Jana Skácela "Tohle draci nedovedou", resp. symbol ještěrky a její schopnost sebeobnovy jako metafora ztráty a utrpení v důsledku vedoucí k pozitivnímu sebepoznání. (Magyar)
  • Původně se mělo jednat o projekt, který by zamířil do kin. (Lynette)

Reklama

Reklama