Code Geass: Hangjaku no Lelouch

• Japonsko コードギアス 反逆のルルーシュ (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2006–2008), 20 h (Minutáž: 24 min)

Série(2) / Epizody(50)

• Season 1 (2006) - 25 epizod

• R2 (2008) - 25 epizod

Středoškolák se schopností okamžitě všechny přinutit, aby ho poslouchali, si nasadí masku a postaví se do čela povstání Japonců proti vetřelcům z Británie. (Netflix)

Recenze uživatele HDeer k tomuto seriálu (2)

Code Geass: Hangjaku no Lelouch (2006)

Perfektne napísaný seriál s nevídaným počtom obdivuhodných postáv, ktorý sa nebojí pritlačiť na nejednu divácku emóciu. Pridáva sa vydarený soundtrack, neobvyklé zvraty či neuveriteľná charizma protagonistu/antagonistu, ktorý je azda v najlepšej možnej podobe od čias Yagamiho Lighta z Deathnotu, alebo Daiju Monotobeho ešte z novely Eden of the East. Aj keď sa zdá, že divák má všetko, po čom kedy túžil (veľmi rozvážne volené flashbacky, fillery nenudia), nájdu sa však veci, voči ktorým mám výhrady. Prvý problém vidím v nastolenej ideológií daného seriálu. Spočiatku buduje akýsi námet zrodu hrdinu, ktorý spasí celý svet, zosadzujúc mocných a pozdvihujúc slabých, no v necelej polovici sa odrazu od toho odpúšťa, koncentrujúc sa na Lelouchovu nenávisť a sebectvo, čo absolútne ničí všetky divákove ideály. Nejde mi ani tak o samotný princíp, že moc, v podobe Geassu je zradnou, ide mi skôr o to, že Lelouchov charakter bol od počiatku budovaný, síce ako prchký a pomstychtivý, lenže taktiež aj empatický a racionálny. Preto sa vo mne črtá otázka: Kto je teda hlavné zlo? Lelouch/Zero alebo jeho otec, Charles de Brittania? Chcel by som sa hlavne spýtať, kto produkuje takéto typy hrdinov, koho tak veľmi baví, keď hlavné postavy prehrávajú a napokon, aké z toho vlastne plynie ponaučenie? Moja druhá výhrada sa týka zbytočnosti zopár charakterov, ktoré sa nijako nepodieľajú na vývoji deja ako je napríklad netykavka Nina. ()

R2 (2008) (S02)

V porovnaní s prvou, celkom nevyjasnenou sériou sa v tomto prípade jedná o absolútny masterpiece. Celá psychológia predošlého vývoja je rozvinutá do absolútne prepracovanej formy, nebojácne sa zamerajúc i na kritiku medziľudských vzťahov medzi mocnosťami, či špinavej vnútornej politiky majordómskych oligarchov. Seriál doslova chrli zvraty, vďaka ktorým sa taktiež pomerne rýchlo dozvedáme udalosti po ukončení prvej série, vrátane doposiaľ nevysvetlených okolností ohľadom smrti Lelouchovej matky, cisárovnej Marianny. Bolo doslova neskutočne záživným sledovať, ako Lelouchova charizma kradne vietor z plachiet každému z jeho súperov a aj napriek tomu, že miestami narazí na neriešiteľný problém, vďaka svojmu geniálnemu intelektu vždy dosiahne skvelú nahrádzajúcu alternatívu. Seriál tak dopĺňa nedostatky svojho predchodcu a nekompromisne sa zaraďuje medzi ťažkú klasiku žánru anime. Ešte stále som trochu vykoľajený aj zo sound-tracku, ktorý ho tak súdržne sprevádzal. Tiež ďalší neskutočný zážitok! ()