Code Geass: Hangjaku no Lelouch

• Japonsko コードギアス 反逆のルルーシュ (více)
Animovaný / Akční / Drama / Fantasy / Psychologický / Sci-Fi
Japonsko, (2006–2008), 20 h (Minutáž: 24 min)

Série(2) / Epizody(50)

• Season 1 (2006) - 25 epizod

• R2 (2008) - 25 epizod

Středoškolák se schopností okamžitě všechny přinutit, aby ho poslouchali, si nasadí masku a postaví se do čela povstání Japonců proti vetřelcům z Británie. (Netflix)

Recenze uživatele Shaman1135 k tomuto seriálu (2)

Code Geass: Hangjaku no Lelouch (2006)

Na začiatok malý povzdych: "Tak dobrý začiatok a takto sa to..." Ale po poriadku. Skvelý rozbeh, prvé epky ukázali potenciál, alternatívna história a Japonsko pod Britskou vládou mali svoje čaro. Slušná mecha akcia i masakrálne sklony seriálu navnadili. A k tomu Lelouch, ktorý mal cieľ, motív a vďaka zhode okolností i prostriedok. Dokonca i scény zo školy neboli tak príšerne otravné. Takže výborne rozohrané, čo by sa asi mohlo pokaziť? Vlastne takmer všetko. Seriál sa po sviznom úvode totiž viac menej zacyklil. Akcia začala byť takticky neprehľadná, v príbehu sa objavili zbytočné linky a vzťahy medzi postavami vyzerali ako vystrihnuté z mexickej telenoveli (došlo aj na stratu pamäte, dvakrát). A v druhej polovici sa seriál zmenil ešte viac. Z cesty za pomstou sa stala vzťahová hra o štyroch-piatich postavách, z ktorých sú všetky šialene otravné, nudné a v istých chvíľach blbé. Najviac je to vidieť na ústrednej dvojke Suzaku-Lelouch. Prvý rozpráva o zmene systému z vnútra, čím ospravedlňuje svoje skákanie do cesty Zerovi a jeho ľuďom, ale celý čas nerobil nič iné, len poslúchal príkazy systému. K tomu jedno veľké tajomstvo, ktoré sedem rokov nikto nevedel, ale od istého momentu ho povie každému na počkanie. Druhý je prezentovaný ako veľký taktik, ochotný spraviť čokoľvek pre pomstu. No až na úvod seriálu mu žiaden plán nevyšiel a po každom malom odhalení sa psychicky zrútil. A k tomu celému malá skratka od tvorcov, ktorí nejako potrebovali nakopnúť finále a tak spáchali faul na asi jedinú rozumnú postavu. Vo výsledku slušné, niekoľko fajn momentov a určite si pozriem druhú sériu, ale už z trocha iného dôvodu. Skrátka len chcem, aby čo najviac postáv zomrelo, pretože si to zaslúžia. ()

R2 (2008) (S02)

Reštart, znovuzrodenie, návrat, motív, prostriedok, prekliatie, lži, hra, smrť. Lelouch si prežije známe reálie a pustí sa dokončiť svoj veľkolepý plán. A tá jazda stála za to. Teda, viac-menej. Vlastne, takmer na každé plus tu pripadá veľké mínus. Ale postupne. V prvom rade, skvelý posun po technickej stranke, animácia neskutočne šliape. Nádherná hudba a parádna mecha akcia vládne väčšine minutáže. Tomu pomáhajú i samotní tvorcovia, ktorí ostatné žánre osekali na minimum. Komédia sa vytratila úplne, vzťahové linky sa riešia len veľmi okrajovo. Najlepšie je to vidieť na samotnom Lelouchovi, okolo ktorého sa v istom momente obšmietali až štyri ženské postavy, ale v nasledujúcich epkách ich tvorcovia buď odstránili, odsunuli na vedľajšiu koľaj, alebo z nich urobili tichých martýrov. Jednotlivé pribehove linky sú zaujímavé, politická hra o Britániu i Geass linka ťahali seriál dopredu. Teda, Lelouch ťahal seriál dopredu. Musím povedať, že po prvej sérii som mu neveril. Nebol schopný dotiahnuť svoje plány, mnohokrát sa vplyvom okolností psychicky zrútil. V druhej sérii sa však týchto neduhov zbavil, zosilnel a stal sa skutočným "Bossom". Navyše, tvorcovia to do neho sypali z každej strany. Postupom času ho osud, či vlastné rozhodnutia pripravili o všetkých blízkych (Shirley, Rolo, obraz vlastnej matky, Kallen, C.C. a nakoniec i Nunally), ale ani to ho nezastavilo. A samotné finále, i keď príliš predvidateľné, zahral vo veľkom. Po tom všetkom som si tú vypočitavú sviňu vlastne obľúbil. Žiaľ, v seriáli nie je len Lelouch a práve tu začínajú spomínané problémy. Prakticky všetky ostatné postavy sú totižto až šialene priehľadné šablóny. Žiadna z nich (možno až na C.C a ku koncu Schneizel) nie je dostatočne zaujímavá a vrámci príbehu sa prezentujú ako uplní blbci a bábky v rukách mocnejších (a hlavne bystrejších). Až na pár výnimiek, menovite C.C. a Villetta (a tá to musela zvládnuť na absolútnej dejovej peripetii), sa ani jedna nezmenila, nikam neposunula, neprekročila tieň vlastnej šablóny. A to je škoda, pretože Kallen a dokonca i ten otravný Suzaku mali potenciál, ktorý však nedokázali naplniť. K tomu zopár malých skratiek (Lelouch a jeho riešenie problému v C's world bolo vycucané z prstu), totálne kreténskych rozhodnutí (namontovať najlepšiu britskú techniku na súperov najschopnejší bojový stroj je skrátka ultimatny kreténizmus), postavy, ktoré prežili vlastnú smrť (Cornelia toho prežila viac než priemerný šváb) a prakticky žiadny poriadny záporak (Charles zi Britannia je pseudo-villain, ktorý vlastne nič nepredvedie a Schneizel to tých pár posledných epizód z biedy nevytrhne). Vo výsledku skvelá jazda, v ktorej však mnoho vecí nebolo dotiahnutych do uspokojivého konca. A hlavne, ten pocit, že keby si dal Lelouch pauzu a na chvíľu by zliezol z obrazu, sledoval by som len splašené postavy, ktorým by nemal kto dávať pokyny. ()