Výstřel

Výbuch

Blow Out

Thriller / Mysteriózní

USA, 1981, 108 min

Veľmi zaujímavý film na analýzu. Počiatočný koncept je pútavým preniknutím do tajomnej kriminálnej hry, kde sú karty rozdané. Prostredná časť je v podstate priemerná s množstvom zvratov (zvratmi s béčkovým charakterom nie hitchcockovským :)) a s vlastne ťažko uveriteľnými konaniami postáv (pričom stále balancujete medzi 3-mi a 4-mi). Lenže to by nebol Palma Palmom keby nevyužil svoje majstrovstvo spomalených záberov a potenciál Donaggia, na ktorého záverečnú melódiu sa len tak nezabúda. A svedomie vám nedovolí isť pod 4 :). Skrátka neznámy ale pamätný film. Nie je vybrúsený ako The Conversation (Rozhovor), ale má emocionálnejší nádych.(8.11.2013)

Film začal velice dobře a až na konec jsem si ho moc užíval. Určité věci jsem moc neřešil jako třeba, že byl zabit kandidát na prezidenta a nic moc se neřešilo, nebo chování další postavy Sally (větší blbku jsem snad v životě nepoznal). Bohužel to co se dělo na konci už jsem nepobíral. Absolutně nelogické chování hlavní postavy, která má ještě takovou zkušenost z minulosti a nejen to srazilo můj zážitek na konečných 70%. :((12.6.2011)

Obrovská pocta filmovému řemeslu, kterou režijní bůh De Palma pojal jako thriller s politickou zápletkou -- thriller, který v sobě ale snoubí touhu po zachycení okamžiku a brilatní scény (úvod, ohňostroj), jež vrcholí hořkosladkým závěrem. De Palma už nikdy nenatočil lepší film a Travolta si v lepším (a ani tak dobře) nezahrál.(19.4.2004)

Výstřel mě moc nesestřelil a to De Palmu jinak docela můžu. Hloupost postavy kterou hraje Nancy Allen mě ničila, Travolta mě nepřišel zase tak skvělý a John Lithgow se ve filmu vyskystuje zřídka a hlavně díky němu je finále docela nervák. Minulý snímek Oblečen na zabíjení se mě líbil více po všech směrech. 60%(29.10.2015)

Neprávem polozapomenutý kousek mistra thrillerů má skvělou konspirační zápletku a odehrává se v zajímavém prostředí, kde se natáčí béčkové filmy zatímco politici nemilosrdně pletichaří. De Palma skvěle pracuje s formou (akci z několika úhlů pohledu v rozděleném obrazu si oblíbil i Tarantino) a vychází mu parádně napínavý obsah. Podivná atmosféra začínajících neurčitých 80. let je na filmu vidět i cítit, solidně zdrcující pointa ale nemůže chybět ani chybit.(31.10.2011)

• - Vo francúzskej verzii bol hlas Johna Travoltu (Jack Terry) predabovaný Gérardom Depardieum. (Fejpof)

• - John Travolta trpěl během natáčení nespavostí, což je také důvod, proč po celý film vypadá tak mrzutě. (Matty)

• - Během stříhání byly neznámým pachatelem ukradeny dva kotouče filmu. Opětovné natáčení zcizených scén stálo 750 000 dolarů a pro nedostupnost kameramana Vilmose Zsigmonda je musel natočit László Kovács. (Matty)