Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Elessar.

Filmík ktorý pôsobí spočiatku ako obyčajný stredoškolský príbeh s troškou mystiky a nadprirodzena. Knižnú predlohu som ešte nečítala, ale de Palma sa toho chopil nesmierne parádne. Brutálne charaktery, miestami až karikaturistické. Nesmierne nepríjemná bola matka hlavnej hrdinky. A potom v poslednej pol hodine sa strhne prekvapivé, brutálne finále a po skončení filmu som uvažovala, že čože? Fakt slušivá záležitosť. ()

Nikolas__

Vysoce nadprůměrný psycho horor, který by ale mohl být ještě o něco lepší (resp. v tomto případě nápaditější). 8/10 ()

Madax

Když se Kingova díla chopí schoný filmař, může vzniknout něco, co se svojí předloze přinejmenším vyrovná. Carrie je jeden z těch případů, kdy se člověk nemůže rozhodnout, co se mu víc líbí: Film, či kniha? U mě to byl asi film, tedy do chvíle, než je hlavní hrdinka polita prasečí krví. potom se totiž obě díla dost různí: Zatímco v knize se Carrie změní v chodící apokalypsu, devastující celé městečko a rozsévající zkázu kde se dá, ve filmu se spokojí "jen" s masakrem zainteresovaných osob, které jí nějakým způsobem ublížily. To je dost podstatný rozdíl. Knižní rozuzlení je pochopitelně velkolepější, a pokud by bylo přetaženo do filmu, jistě by působilo atraktivněji než pouhé zapálení tělocvičny. Jenže by to hodilo špatné světlo na hlavní hrdinku, když by začala likvidovat úplně nevinné civilisty, tudíž je možná dobře, že se tvůrci uskromnili a spokojili se jen s destrukcí maturitního plesu. Je to nádherný příklad toho, jak se může předloha od svého filmového zpracování odklonit a přesto zůstává kvalita zachovaná. Film je zvládnutý dokonale, Spaceková je perfektní, její oscarová nominace plně zasloužená, přesně takto jsem si představoval knižní Carriettu a King asi taky. Hudba je nádherná, do filmu se dokonale hodící. De Palma je borec. Každou chvíli se ve filmu vyskytne nějaká scéna, která je hodna zapamatování, mě asi nejvíce dostala chvíle, kdy je Carrie zvolena školní královnou a je poprvé, a bohužel také naposledy, v životě opravdu šťastná... je totiž jasné, že se to celé podělá a ubohá, nevinná dívka se stává proti své vůli symbolem zla, někým, kdo se po své smrti "smaží v Pekle." Existenciální příběh o nevyzpytatelnosti Osudu, který dokáže chytit za srdce, a spolu s Kubrickovým Shining asi nejlepší filmové zpracování S. Kinga. Tedy podle mě. ()

Rock_iTom

Myslím, že předloha se dala zpracovat lépe. Carrie je jeden z nejlepších Kingových románů a na plátně přesto vypadá jako jeho průměrná povídka. De Palmovu práci zbožňuju, ale tentokrát musím říct, že zfilmování předlohy se mu ne úplně povedlo. Sice dal filmu perfektní atmosféru, přesně takovou jsem cítil i při čtení knihy, ale zkrátil příběh o zajímavé momenty a závěrečná scéna na plese mohla být propracovanější. Možná, že kdyby byla dal bych i 4-5*De palma ovšem zvolil svoji verzi konce, především tu levnější, což je i pochopitelné.Film ale ve výsledku také hodně vytahuje nahorů skvělá hudba a herecké výkony a to především Sissy Spacek....té bych po shlédnutí v kině zatleskal ve stoje. ()

fenka

taktéž jsem si film pustila krátce po dočtení knížky,která na mě neobyčejně zapůsobila. Film však pro mě oproti knižní podobě postrádá šmrncovní vyvrcholení. Stejně tak jsem se velmi těšila na filmové zpracování skoro závěrečné scény ,,death tour de Chamberlain,, ,která taky chybí. Sissy Spacek má natolik okouzlující výrazný herecký potenciál,až mě mrzí,že neměla více prostoru se ,,předvést,,. Dokonce jsem dostala pocit,že kdo knihu nečetl,tomu musí občas unikat pravé významy některých scén a zápletek. Tři hvězdičky pro Sissy a předlohu. ()

BEJB

Nečítala som knihu od Kinga a možno aj kvôli tomu je pre mňa tento film proste sodofka. Tešila som sa na Carrie, lebo tu boduje v červených číslach ale kde nič tu nič! ()

Thanyss

Jedno z lepších zpracování kingovek. Jen mě mrzelo, že na konci Carrie nezničí skoro celé město, jak tomu bylo v knize, to byla podle mě pro nebohou Carrie skutečně velkolepá satisfakce. A smekám klobouk před Sissy Spacek, jako Carrie je prostě dokonalá... ()

Misterioso

Zase jednou se někdo "pustil" do Kinga, ovšem tentokráte není výsledek vůbec špatný. Pečlivě budovanou atmosféru ze které chvílemi běhá mráz po zádech, a nutí vás neustále přemýšlet, co že to za chvíli Carrie ještě čeká, umocňuje především dobrá hudba, výkon Sissy Spacek a také výkon poměrně neznámé Piper Laurie, která si střihla její matku, náboženskou fanatičku, ze které jde snad ještě větší strach než z naštvané Carrie. Některé scény sice přebývají, čímž má divák chvílemi pocit nudy a úplný závěr "s rukou" je už úplně zbytečný, ale i tak jde o ojediněle skvělý hororový zážitek, jakých už v dnešní době moc nemáme šanci zažít. ()

Simir79

Jakožto čtenář Kingovi prvotiny má pro mne film 2 roviny. Vzhledem k autorovi má kniha výjimečně kratší "stopáž", tudíž i škrty nemusí být až takové, jak bývá v jiných zfilmovaných románech S.K. De Palma se toho bohužel nechytl. Nasadil slabou 90timinutovou lehkou jízdu, aniž by si pohrál s postavami a více se ponořil do děje. Jak jsem ale již psal na začátku..... Pro čtenáře předlohy je toto velmi těžké posoudit. Čím ovšem tento nedostatek nahrazuje je filmařský kumšt. Práce s kamerou a hudbou je téměř dokonalá. A jelikož hodnotíme kvalitu filmu, dávám 80%. ()

hufnagel

Myslím si,že je potrebné povedať,že pri vzniku filmu sa písal rok 1976 a tento typ hororu bol vtedy niečo úplne nové a nevídané.Atmosféra,kamera a hlavne réžia vtedajšieho kráľa hororu Briana de Palmu splnili všetky moje očakávania.Bol to shocker so spústou krvi a kvalitnými trikmi.A to ešte mal pred sebou "Dressed to Kill" a "Body Double" jeho asi najlepšie diela. ()

LencaN

Nějak mě ten děj nepřitiskl do sedačky. Na to, že to už má opravdu víc zpracování, tak nechápu důvod. V podstatě hororové to bylo akorát místy plus hororový ples. Bylo to nějaké až moc jednoduché, vlastně se tam nic strašidelného celý film nedělo. Akorát matka Carrie doma řádila jak černá ruka, ale jinak to bylo jak romantický film o dospívajících a holčičích problémech. Když si vezmu, že Carrie měla takovou moc, tak toho ve filmu moc využito nebylo, opravdu jen na plese. Mohli ji ještě nechat, aby pořádně na své schopnosti přišla. SPOILER - A taky jsem si třeba všimla detailu, který mě rušil - při plesové krvavé scéně nejdřív Carrie skoro politá nebyla, najednou další záběr a je zlitá od hlavy až k patě, totálně. A samotný destruktivní konec mi taky moc neseděl, to byl ďábel, nějaká vyšší moc nebo jen ztrouchnivělé trámy? Ale musí se uznat, že každá scéna je jinak dělaná poctivě, ne žádné zbrklé stříhání, hodně scén se pomaličku vyvíjí a mají dostatečný prostor na rozvoj...který ale mohl režisér víc využít. A dál - perfektní výběr představitelky Carrie, palec nahoru. Akorát jsem na vážkách, jestli ocenit film 2 nebo 3 hvězdami, jsem rozpolcena. ....ještě mi byla proti gustu fackovací Travoltova scéna a následné chování slečny...nene, dávám 2*, pardon těm, kdo to považují za hororovou klasiku ()

dadule777

Snímek tak silný, že když mi bratr řekl, že jde do kin remake, tak jsem byla schopná vyprávět, o čem je děj. Film jsem viděla minimálně před 15 lety, ale horor je nezapomenutelný. Každopádně teď, když vidím trailer, tak nemohu dát více než *** ()

LacoDeLoco

Tak nejak tomu chybi hororova cast. Jo, jeceni tam je, i kamera se vzdaluje a priblizuje ( :-))))))) ), ale chybi tomu atmosfera, strach.. Nic moc. Tak trosku a-la horor v zacatcich hororu. ()

jopal

Zohnal som si to, lebo vsetci v diskusii remaku z 2013 tento vychvalovali viacej, mne sa napr. pacil viacej ten z 2013... ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu