Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

Heroine odpad!

Hrozný. Vůbec nechápu, proč se to stalo takovou klasikou. Vlastně se mi to zdálo skoro nezapamatovatelný. Žádný originální nápad, nic jasně řečeného, jenom mimořádně nekoukatelná Sissy Spacek ve velice trapném filmu. ()

Hapretor

Carrie mi bylo líto. Ale nakonec všichni dostali, co zasloužili. Hajzlové to byli. A ta její pošahaná matka? No, řekla si o to. Ale s Carrie bych chodit nechtěl. Jde z ní prostě strach. Zábavný a atmosférický horor, který už neměl být protahován do dalších nesmyslných pokračování. ()

agassi68

Výborné aj po 35 rokoch a to vrátane efektov! Kingove diela sú väčšinou ťažko natočiteľné a napriek tomu môžem Carrie smelo zaradiť medzi výnimky. Spolu so Shining, Shawshank Redemption či Misery. ()

zelda82

Za tu scenu na plese si to ty ctyri hvezdy zaslouzi. Moment, kdy se pocit absolutního stesti zmeni v bezbřehou nenavist, je neskutecne silny a Sissy Spacek tu pomstu prodava velmi autenticky. Stejne jako Piper Laurie jeji fanatickou matku. ()

Fujara777

ÁNO: Veľa vecí ma prekvapilo. Čítal som aj predlohu, ale už dávno. Ohliadnuc od deja sú to napríklad rozdelenie obrazu, počiatočné minúty v zaparených sprchách (jašenie strieda jačanie), ruka v závere a tiež Travolta. NIE: Čo ma prekvapilo, ale nebol som za to rád, bolo hranie ako také. Horkýže Slíže v jednej pesničke spievajú "nesmejte sa na tom, nesmejte sa na tom, takto zneli bicie v osemdesiatom piatom." Tak som si hovoril, že to bude tým 76. rokom, lenže aj napriek tomu, som sa s tým nevysporiadal. ()

MickeyStuma

Fenomenální klasika, která bohužel značně stárne. Některé scény jsou na dnešní dobu již omšelé a mnohé dialogy, či vůbec proslovy velice zpátečnické. Asi proto vznikl remake, který míří na současného diváka. Ale vraťme se k originálu. Brian De Palma se na 70. léta držel standartu hororového a mysteriózního žánru. Stále ještě byla v kurzu satanská a náboženská tématika, a tak není od věci, že bylo sáhnuto i po autorovi Stephenu Kingovi. Krutý příběh dospívající dívky vychovávané do náboženství fanatickou matkou je veskrze i ohromným varováním. Carrie je značně poznamenaná a její život není zrovna nejšťastnější. Ale dočká se šťastné chvilky, když je pozvána na maturitní ples, kde bude vyhlášena její královnou. Scéna kde září štěstím je snad nejdojemnějším momentem na celém filmu. O to větší rána pro ní je, když se ukáže, že je vše předem připravené k její nejkrutější potupě. A dílo zkázy může začít. Šokující příběh plný hyenismu na nevinném člověku se nevyhnul několika drsných scén, což na mnohých středních školách a v některých zemích údajně vedlo k zákazu promítání. Tenkrát se na to dívalo trochu jinak. Dnes, v době kyberšikany, je už námět zastaralý, ale přesto má své poslání stále platné. Poučme se. ()

Aleister

Exploatační sedmdesátkový revenge horor povyšuje béčkovou estetiku ze dna žumpy hororového žánru na nástroj geniální práce se stylem. Jednoduchý příběh, zábavně průhledná náboženská klišé, zviditelňování žánrových stereotypů a přiznané intertextuální vypůjčky s Psycha ve spolupráci s vynikající režií, kamerou, soundtrackem a herectvím řadí tento snímek k vrcholným dílům žánru. ()

strikeman

Hodnotit toto dílo dnešními měřítky nemá smysl, ale ani skrz optiku diváka sedmdesátých let bych nejásal nadšením. Většinu času je to prostě nuda, přestože herci nejsou k zahození a mamka Whiteová je vskutku dovedně ztvárněné odporné monstrum. Viděl jsem dříve remake z roku 2013 a neřekl bych, že některá z verzí je na svou dobu nějak výrazně lepší ... 60% ()

domirovec

Carrie je možná sice z jedné části jen dramatické vyzobrazení šikany, ovšem jako pořádný psycho-thriller funguje výborně, ba dokonce i úžasně. A jako první zfilmovaná záležitost od slavného a skvělého Stephena Kinga to dopadlo ještě lépe než jsem čekal. Celý to psycho totiž skvěle zapadá do sebe - máte zde tu šílenou matku, jejíž postava zde funguje skvěle. Dále je zde samotná škola plná magorů (děcek i učitelů), kteří jsou jako by spadli z višně, ovšem postavy šikanátorů zde opět fungují báječně. No a ta samotná scéna na plese je jednoduše legendární, to se musí nechat. Všechno to psycho do sebe pěkně zapadá a děj odsejpává rychle, přičemž divák je pořád v lehkých nervech a neví co očekávat od scény další, a to se mi na celém snímku líbí opravdu hodně. Za mě nepříjemně povedený psycho-thriller. 4/5 ()

Denny

Tak tohle už je hororová klasika o netolerantnosti a telekinetice obrácené proti celému světu. Sissy je přesvědčivá ve své ošklivosti. Opět jeden film o zhoubném vlivu náboženství. ()

Filmárik

No už je to nejaká doba čo som čítal túto prvotinu od Kinga ale pokiaľ ma pamäť neklame tak v priebehu sledovania filmu bol priebeh deja tak na 80% totožný s predlohou.Beriem to samozrejme ako plus pretože King (hoci zato nemôže) je nechválne známy ako najviac znehodnocovaný literárny autor vôbec.Carrie je pre mňa jeden z tých lepších prípadov.Síce to nieje šupa na ktorú sa nezabúda ale celkovo nesklamala.Záverom by som snaď len vyzdvihpl brilantný herecký výkon Piper Laurie v roli sfanatizovanej Margaret " I love Jesus " White. ()

Al44...

Hlavní hrdinka je vychovávána od útlého dětství nábožensky zfanatizovanou a přísnou matkou. Následkem této výchovy neví nic o "životě" a ve škole je pro svou plachost a jinakost šikanována některými spolužačkami. Jednoho dne zjišťuje, že má jisté zvláštní schopnosti a celý děj tohoto filmu se rozjiždí na plné obrátky. Mě osobně se film líbil, představitelka hlavní role zahrála velmi dobře a já nebohé Carrie fandil od začátku až do konce. ()

Torgal

Prvé, čo na tomto filme musím vyzdvihnúť je úžasná réžia - od prvých okamihov je vidieť brilantná práca s kamerou a obrazom, ktorá nič nestráca až do konca. Príbeh je budovaný veľmi umne a záverečná katarzia je veľmi pôsobivá, a to aj zásluhou veľmi dobre obsadenej Sissy Spacek. Záver mi už ale prišiel strašne naťahovaný a zbytočný, len zbytočne rozptýlil moje nadšenie zo zvyšku filmu. 8+/10 ()

Mandalorian

Rozhodně film, který stojí za shlédnutí. Sissy Spacek byla vynikající. A až na pár trapností, které k filmům osmdesátých let patřily, to nemělo chybu. Navíc jedna z prvních rolí Johna Travolty. 80%. ()

Jajar

Skvělý horor, který se dá považovat za vůbec první všeobecně známý film Briana De Palmy. S vykreslováním charakterů, nebo složitou zápletkou se tady moc nepočítá, takže už od začátku člověk spíš vyčkává, co se bude dít a nervózně přitom poklepává prsty, protože je nad slunce jasné, že ho nemine brutální konec. A ten taky přijde. Poslední půlhodinka je boží, ukazuje režisérovu sílu, talent a důvod, proč Carrie patří mezi jeden z nejlepších snímků, které vychází z knižní předlohy Stevena Kinga. ()

Bukec.T

Tak pro mě jednoznačně zklamání. Připadalo mě že režisér se skoro vůbec neřídil knižní předlohou a nejlepší pasáže z knížky do filmu vůbec nedal. A taky nechápu z jakýho důvodu přejmenoval tělocvikářku. (v knize slečna Desjardinová, ve filmu slečna Collinsová).Snad remake z roku 2013 dopadne líp. ()

snoodles

Absence závěru mě hodně zamrzela, a to dokonce tak moc, že šly dolů rovnou dvě hvězdy. Ačkoliv bych mohla být shovívavější, protože knihu jsem četla krátce před shlédnutím, nejsem. Vytvořila jsem si vlastní představu o tom, jak Carrie vypadá, což je tak subjektivní a osobní záležitost, že se nikdy nepodaří, aby hlavní postava vypadala tak, jak si ji vykreslím. A vůbec, obecně mám problém s adaptacemi knih, které jsem četla a znám je dobře. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu