Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

Bloody13

Tohle je jeden z těch filmů, u kterých si už 10 minut po jeho zhlédnutí nepamatujete, jak to vlastně skončilo. Nápad se světem upírů neni vůbec špatný, ale kdyby to nebylo jedno klišé za druhým! První půlka ještě ušla, nějaká akce se tu taky objevila, i když skončila dřív, než mohla pořádně začít. Ale druhá půlka je vysloveně dojení krávy. Ten konec s vyléčením upírů je sice srandovní, ale bez špetky originality a pořádné závěrečné akce. ()

Chupacabre

O tomto filmíku jsem se dozvěděl nedávno ... dnes jsem ho zkoknul a je to fakt dost HUSTÝ snímek ... plný všeho ... co si jen budete přát. ()

Zeck

Daybreakers. Film, který byl dvojkou mého očekávání v tomto roce. Klasičtí upíři nejsou přežití. Po hororech, jako 30 dní dlouhá noc bych řekl, že film v kterém vévodí v zrcadle neviditelní, sluncem a kůlem stoprocentně usmrcení upíří, nemůže obstát. Omyl, tento film vrací upířský žánr zpět na své místo a nutno podotknout, že velmi zdařile. Po dlouhé době se mi neuvěřitelně líbil příběh. Zajímavě, ale neoriginálně je zde zobrazen třídruhový svět (lidé, upíři, nadupíři), něco podobného jsme viděli v Blade 2, ale v o dost horším podání. Svět, v kterém výsostně vládnou upíři a lidé jsou loveni, se skrývá podstata mého nadšení. Zobrazení člověka, jako lovné zvěře vždy potěší. Líbila se mi přiměřená stopáž a nedostatek hluchých míst, v kterých by se nic nedělo. Nelogičnosti jsem přehlížel, kdybych měl řešit, proč se lidé hromadně přemísťují v noci, když ve dne je to mnohem bezpečnější, zkazil bych si zážitek, který jsem díky vypnutí mozku dostal. Sam Neill hraje s přehledem a grácií, Hawk hraje svůj standart a Dafoe trošku pokulhává. Dávám pět hvězdiček, ačkoliv cítím, že film je tak na solidní tři, ale kašlu na to. Na tento film jsem se těšil a po zklamání z The Road a Pevného pouta konečně očekávaný film, který mě potěšil. Škoda toho neakčního finále a otevřeného konce. 90% 02.02. 2010...02/19 nejočekávanějších 2010 ()

Skejpr

Za sebe nanejvýš spokojen. Parádní vizuál (prý za dvacet milionů? Super!), velice funkční atmosféra a zajímavé hrátky se světlem posouvají tudle uírskou řezničinu (s prvky zombies) vysoko nad úroveň Bladeů, ale vlastně i někam poblíž mety, kterou představuje velmi solidní Já, legenda. Je v podstatě jenom škoda, že film netlačí víc na pilu v momentech, kdy se pouští na tenký led sociální satiry / kritiky (paralela s dcerou si o to vyloženě říkala) a že konec je poněkud uspěchaný, ačkoliv ani omylem není blbý, jak si někteří stěžují, naopak je velice rafinovaný a mnohovrstevný, jde-li divák do důsledku a pátrá nikoliv po tom, co se stalo (což vidí), ale po tom, co to v důsledku znamená... 7/10 ale velmi poctivých... ()

BadoXXII

Pôvodné ,,až Matrixovské,, nastolenie upírskeho sveta a jeho pravidiel veľmi zaujímavé. Prvotné milé prekvapenie však opadlo v priebehu pár minút a už som sa potom viezol len na vlastnej vlne pohŕdania, nudy a znechutenosti. Celé sa to jednoducho nejako zvrtlo. Scenár sa stal ťažkopádnym (ako keby tvorcovia nevedeli čo s tým a už to chceli len celé nejako dokopať do konca) a nezaujímavým (akcia natočená zle, rozhovory fádne a atmosféra žiadna). Každou pribúdajúcou minútou ma to bavilo menej a ku koncu sa to už takmer nedalo vydržať. ()

Shit

Je fajn, že tu je zase upířina podobná Bladeovi nebo Noční hlídce, která přichází s malou obměnou, kdy celý lidstvo jsou upíři a docházi krev a vypadá to celý úžasně temně a drsně, na čemž se podíli i skvělý masky, i když se moc často neobjevujou, ale jaksi už horší to je se zábavností a hlavně s celkově upoutáním diváka, kdy se mi to sice líbilo, ale celej film sem měl pocit, že mi je všechno, co se tam děje, úplně fuk, navíc mi přišlo, že by se to klidně obešlo bez hvězd jako je Dafoe nebo Hawke, nebyli nějak výrazný a klidně by to za ně mohl vzít někdo neznámej,ale potěšili aspoň. 3,5 ()

Dragoni

Tvůrci přišli se zajímavým nápadem, který ovšem nedokázali dotáhnout, až do úplného konce. Takže z mnou očekávaného obrození vampire filmografie se urodilo pouze dobře provedené Akční Béčko. Potenciál celého filmu mě přišel dost zahozený a i když se bratři Spierigové snažily udělat kontrastní nebo apokalyptické záběry a nápady také nešetřili, po celou dobu jsem byl dějově sterilní a koukal na Daybreakers jako zombie zavřená za plastovým oknem na maso . . . má hlad, ale nekousne si. Hudební doprovod mi přišel dost nevýrazný. Obměna na klasické Vampire Horory na které je divák zvyklý. Lepší 3 *. 60 % ()

M.a.t.t.

Priveľa dobrých nápadov zabitých béčkovou zápletkou a rutinnou réžiou. Hawke sa snaží o dušu, oveľa viac by mu však svedčal inteligentnejší žánrový pokus, Neill na malom priestore nemá čo dokázať a Dafoe je pre zmenu nevýrazný. Vo výsledku vlastne po všetkých stránkach neškodná upírska zábava, ktorej námet a mnohé pôsobivo zabudované prvky do sveta kde sú dominantnou rasou tí druhí, sľubovali viac... ()

flanker.27

A mohl to bejt tak skvělej protiklad k Twilightu. Takovej skvělej nápad zazděnej naprosto nenápaditým dějem a hlavně pitomým koncem. Když cucat, tak pořádně sakra. A přitom ten svět je vymyšlenej od aut s černejma sklama až po stánky s občerstvením. Tam bohužel asi invence došla a nebo jí zařízlo studio. Škoda přeškoda. ()

Morien

Velká škoda toho vývoje. Začátek vypadal tak slibně. Dívala jsem se vlastně na dost kůl film a najednou někde na padesáté osmé minutě jsem si s šokem uvědomila, že za půl hodiny skončí a najednou se tam vlastně nic neděje nebo to tak aspoň vypadá a proč to tak vlastně je, to že nevím. Opravdu škoda. Kdyby to nebyl akční horor, ale meditativní horor nebo tak něco, mohla to být paráda. ()

choze

Ani akčňák, ani horor, jen dějově utahaná nuda s dobrým námětem, ale s nesympatickými postavami a otravným vizuálem. ()

Gilmour93

Cítím stejnou zradu jako Julius Caesar, když si z něho Brutova partička udělala v senátu jehelníček! Člověk vejde do půjčovny a hned vedle Stmívání, Rozbřesků a Novoluní vidí titul Svítání a na jeho přebalu - pravda, ne moc pohledné, to mě mělo zarazit - bledé lidi. A pak si to doma pustí a krásný Bob Tykvová zelenina nikde..! Místo toho jen jakýsi Ozploitation ve stylovém kabátě protkaném nití sociálních metafor! K tomu ponurý hudební doprovod C.Gordona, kamerové filtry z Drákulovy prdele/neuklizené ložnice (vyberte si), drsná scéna likvidace nepřizpůsobivého upíra ex-zahradníka a navrch vkusně opotřebovaný W.Dafoe, který vše podstatné dokázal shrnout do jediné trefné hlášky („Living in a world where vampires are the dominant species is about as safe as bare backing a 5 dollar whore.“). Vlastně to nebylo zase tak špatné, musím napsat paní Majerové, že konečně dostala rozum.. ()

Psema

"Rychlíkový efekt" zamrzí, ale jinak naprostá spokojenost, podepřená především vynikajícím obsazením (Hawke a Neill výborní, na Dafoeův akcent je třeba si zvyknout), za 20 milionů dolarů neskutečnou vizuální pastvou pro oči (triky jsou za takový peníz absolutně na úrovni) a vůbec ne tak blbým scénářem, jak někteří tvrdí. Ano, není to oscarový materiál a ústřední zápletka by chtěla trochu zahustit, popřípadě dostat ještě pár minut stopáže k dobru, ale Spierigovic společenská sonda, beroucí si na paškál témata genocidy, ztrátu lidskosti, touhu po přežití a v neposlední řadě vyhynutí druhů a evoluci, je i přes svou "bleskovost" dostačující, zobrazený upíří svět funkční a zásadní zvraty s lékem, které vycházejí z poznatků tradiční medicíny, mi žíly rovněž netrhaly. A v rámci gore efektů dává Svítání takovému Vlkodlakovi těžce na hubu. ()

somnar

V průběhu první poloviny by mi žádný upír nenahmatal ani puls - tak jsem se nudil. Nezajímaví hrdinové, neexistující spád. I ten úžas nad zdánlivě novým světem ovladaným upíry kalilo podezření, že tohle všechno jsem už někdě viděl. A ano, lépe. V druhé polovině to bratři trochu rozpumpovali, na počáteční rozpaky ale zapomenout nedali. Několik svěžích nápadů nechybí (sebevražda holčičky, inferno hladových vojáků), tempo kolísá. Do příště zlepšit, prosím. 60% ()

Hal_Moore

V době Stmívání, Nového měsíce či Zatmění se každý nový upírský horor staví do pozice zjevení a láká k častému nadhodnocování. Svítání není špatný film, ale mohl být ještě o mnoho lepší. Ethan Hawke a Sam Neill ze svých rolí vytřískali co to dalo, režisérská dvojice na druhou stranu přinesla do kin film, který je určen pro mainstreamové publikum, bohužel. A tak Ethanovo a Samovo snažení vyjde vniveč. Svítání se mohlo stát podobným kultem jako Blade či seriálový True Blood, nevyužitý potenciál tak zamrzí dvojnásob. Největším zklamáním je však Willem Dafoe, kterému to hláškování tentokrát moc nešlo. Ale dost k záporům, prostředí působí velmi uvěřitelně a krevní kavárny, zatemnění vozů nebo zabezpečení domů vypadá hodně sexy. Sexy mohl vypadat celý film, škoda jen menší odvahy autorů dotáhnout jej někam dál. ()

Kryšpín

Další upírský film bratří Spierigů, který s sebou přináší něco nového a neokoukaného, ale na jeden jediný nápad je nabalena hromada nefungujících klišé, které jsou pouhým doplňkem, aby z toho vznikl jakýsi celek. Sice jsem se nenudil a tempo filmu je únosné. Bohužel jsem si z filmu odnesl minimum k mému uspokojení jakožto diváka. ()

Aluska88

Uhodněte film, který je o upírech, hlavním hrdinou je postava jménem Edward a není to Stmívání:) Daybreakers v sobě míchají hned několik upírských klasik. Máme tu nějaké ty podobnosti především se Stmíváním, Pravou krví i Prokletím Salemu. Jako ten největší charismatický upírský kápo se zde jeví Sam Neill, jehož postava nese znaky podobné Arovi z Twilight a magické vyzařování a chladnou uhrančivost Erica Northmana. Ethan Hawke se jednoho dne setká s Willemem Dafoem, od něhož se dozví, jak lze upírskou nákazu zcela vymítit. A to naprosto stejným způsobem, který upíry zahubí. Sluncem. Svítání mělo potenciál, aby se stalo skutečnou lahůdkou, ale až příliš jednoduše vystavěný příběh, přemíra akce, brutality a rozprskávajících se upírských vnitřností udělaly své, a i když mně snímek bavil, nedokázala jsem vydržet do konce, a posledních asi 15 minut jsem prospala:) ()

genetique

Nápad za cenu upírskej nesmrteľnosti, avšak spracovanie ma ako diváka zasýtilo asi tak, ako hladného upíra kvapka ľudskej krvi. Ešteže mali tvorcovia podporu v dokonalých efektoch a hereckom zložení. Slušné nápady dotvárali miestami slušnú atmosféru beznádejnej budúcnosti, riešenie zápletky bolo síce jednoduché, ale inovačné a nečakané, zabalené do tradičného konca, z ktorého som však sklamaný nebol. Po určitých nelogických scénach a dierach v scenári som čakal väčšiu blamáž. 70%. ()

sniper18

Je to celkom dobrý akčný horor. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, keď je väčšina populácie premenená na upírov, ľudí je stále menej a aj tí sú kvôli krvi lovení špeciálnymi jednotkami. Lenže aj upíri si už uvedomujú, že takto sa to nedá udržať, zásoby krvi dochádzajú, kvôli čomu mnohí z nich trpia hladom a preto sa doktor, ktorý so svojim upírskym životom nie je spokojný rozhodne spojiť so skupinou ľudí, spolu s ktorými môže nájsť liek. Spracovanie síce mohlo byť aj o niečo lepšie, ale aj tak som spokojný. Táto tématika pôsobí na prvý pohľad dosť originálne a cítiť snahu priniesť do tohto žánru svieži vietor, lenže tvorcovia to nepodali práve najideálnejšie, hlavne sa k tomu postavili až moc béčkovo. Ale aj tak si nemôžem moc sťažovať, dobre sa na to pozerá od začiatku až do konca, je tu plno výborných nápadov, či už ten hlavný, teda pozrieť sa na upírsku tématiku z opačnej strany, alebo aj menšie, ako upíri, ktorí sa kvôli nedostatku krvi menia na nemysliace monštrá, špeciálne upírske jednotky a viaceré iné, navyše sa to kvôli krátkej dĺžke celé nesie v rýchlom tempe a vydarila sa aj celá záverečná časť, som spokojný. Len ten spôsob premeny upírov na ľudí mi prišiel dosť mimo, ale to je skôr detail. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Určite tu nie je prvoradá, ale aj tak sú jednotlivé situácie rozmanité a dokážu zaujať, za zmienku stojí hlavne zaujímavá automobilová naháňačka alebo finále a potešia aj dobre zvládnuté sprievodné situácie prezentujúce úpadok upírskej rasy. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Ethan Hawke v hlavnej úlohe, k tomu Willem Dafoe a Sam Neill a viacero slušných vedľajších postáv. Réžia a technická stránka by sa určite mohli ešte vylepšiť, hlavne by to chcelo aj nejakú atmosféru a doladiť vizuál, ale aj tak to na ten štandard stačí. Svitenie sa síce viditeľne nevydarilo tak, ako mali tvorcovia v pláne a žánrový kult, ktorý prakticky otočil tento žáner sa z toho nestal, ale mne to aj tak sadlo, určite jeden z tých lepších upírskych filmov. 73% ()

LihO

Veľa krvi, dobré nápady, super efekty, no trochu lacný scenár a nedomyslený dej. Každopádne považujem tento film za jeden z najlepších filmov o upíroch. Prišiel som si na svoje :) ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)