Otec Harpagon je náramný skrblík, pro něhož jsou peníze tou největší radostí, jsou mu bližší, než vlastní děti. Jeho syn by se rád oženil s Marianou, dívkou ze sousedství, jeho dcera se zase zamilovala do Valéra, mladíka, který je Harpagonovým správcem. Jenže Harpagon se rozhodl s Marianou oženit sám a svým potomkům vybrat bohaté protějšky. Jistou službu mladým tedy musí prokázat služebník, který uloupí Harpagonovu kazetu s penězi. A teprve nečekané odhalení Valérova a Marianina původu a setkání s jejich otcem umožní dvě svatby. Jen Harpagon nakonec zůstane sám… Postava nelítostného lichváře a nestoudného starce je už po staletí velkou výzvou pro mnoho slavných českých i světových hereckých hvězd. Jedinečnou hereckou příležitost poskytla tato klasická francouzská komedie v televizní úpravě z roku 1978 i Františku Filipovskému a ten ji využil beze zbytku. (Česká televize)

a-ja

Udělala jsem si dneska (5. 2. 2020) den českých Lakomců: Inscenace 1978 - hlavní role František Filipovský, inscenace 2003 - hlavní role Viktor Preiss, divadelní záznam MDB 2020 - hl. role Bolek Polívka. Nemůžu si pomoct, ale Filipovský i Preiss Harpagonem byli, kdežto Polívka Harpagona jen hrál. Přestože v roli Harpagona mi nejvíc sedl Viktor Preiss, jako inscenace se mi nejvíce líbila tahle - věrně se držela předlohy a skvělé bylo obsazení hereckých es (Filipovský, Vašinka, Preiss - ano tady jako Kleantes, holt rozdíl čtvrt století), zejména mého oblíbeného Josefa Beka, který mě moc pobavil v roli kuchaře/kočího Jakuba... Potěšila i Libuše Geprtová jako Frozina. ()

Hombre8

Obsazení hvězdné, zahrané tím pádem bez chybičky, ale příběh nudný, jako téměř u každé klasiky, divadelní zvláště. ()

evangelik

Ze školy jsem neznal děj, tohle jsem spatřil až skoro 50 let po maturitě. Přiznám se, že jsem vyprskl a válel se smíchy nad tím "nečekaným" závěrem... 5 metrů červené knihovny + všechny Slavínského limonády - hadra... ()