Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Otec Harpagon je náramný skrblík, pro něhož jsou peníze tou největší radostí, jsou mu bližší, než vlastní děti. Jeho syn by se rád oženil s Marianou, dívkou ze sousedství, jeho dcera se zase zamilovala do Valéra, mladíka, který je Harpagonovým správcem. Jenže Harpagon se rozhodl s Marianou oženit sám a svým potomkům vybrat bohaté protějšky. Jistou službu mladým tedy musí prokázat služebník, který uloupí Harpagonovu kazetu s penězi. A teprve nečekané odhalení Valérova a Marianina původu a setkání s jejich otcem umožní dvě svatby. Jen Harpagon nakonec zůstane sám… Postava nelítostného lichváře a nestoudného starce je už po staletí velkou výzvou pro mnoho slavných českých i světových hereckých hvězd. Jedinečnou hereckou příležitost poskytla tato klasická francouzská komedie v televizní úpravě z roku 1978 i Františku Filipovskému a ten ji využil beze zbytku. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Toto filmové ztvárnění komedie Lakomec na náměty nejslavnějšího autora klasicismu, Moliéra, na mě zapůsobilo více než starší divadelní pojetí s Milošem Kopeckým v hlavní roli. Lepší kostýmy, kulisy, scénář se více drží originálu a mistrovský výkon Františka Filipovského. To vše dopomohlo k tomu, že tento film zaujme a nenudí. Hra je ze 17. století, tak se tam samozřejmě vyskytuje archaická mluva a v podání většiny herců vcelku důstojně. Příběh je o bohatém lichváři Harpagonovi, který však staví na první místo peníze je mu jedno za koho provdá svou dceru Elišku nebo koho si vezme jeho syn Kleant, dá jí tomu, kdo nabídne nejvíc...71% ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Klasická televizní adaptace Molierova Lakomce s Františkem Filipovským v hlavní roli (snad jediná hlavní role tohoto velkého figurkáře, tedy herce menších rolí) lakomého Harpagona. Rozverná konverzační komedie, která až na ten dobově příznačný potrhlý konec, kdy se změní identita skoro všech účinkujících a každý náhle najde nějakého nového otce, bratra či sestru, plní roli nestárnoucí nadčasové klasiky svým symbolicky ztvárněným modelem znázorňujícím lakotu člověka. Zajímavá je tu z dnešního pohledu geneze rolí - Viktor Preis tady hraje mladého nonšalantního Harpagonova syna, v dnešní divadelní adaptaci Lakomce už ale exceluje právě v roli starého hamižného Harpagona... ()

Reklama

Kryton 

všechny recenze uživatele

Františka Filipovskýho je krása vidět hrát a obzvlášť Harpagona. Ve stejnou dobu šla francouzská a ta naše verze. Pokud mohu doporučit, pak Funés prohrál ač je to mistr komedie. Tady je vedle Filipovského plejáda skvělých herců jako Preis, Bek nebo Lábus. Vydědím tě a navrch tě prokleju! ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Vidět Františka Filipovského v plné akci je totéž jako spatřit Neapol ... až na to předepsané umírání. Živost, veselost, nenapodobitelná letora naznačuje, kým vším tento pan herec byl a jak je nemožné vymezit ho škatulkováním do různých krhounků, poťouchlíků, prvoplánových komiků. Herec univerzálního záběru a kvality ne nadarmo začal svou kariéru u Osvobozených. Tím, co bylo řečeno, nemají být v žádném případě setřena další zjevná plus tohoto mimořádného televizního filmu: tradičně špičková režie Františka Filipa i výkony dalších vyzrálých osobností jako jsou nebo byli např. Viktor Preiss nebo nenapodobitelně krásná Libuše Geprtová. DVD nosiče pláčí, neboť tento vyzrálý plod zatím na svých záznamových částech nenesou. Určitě nejsou samy. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

České zpracování Lakomce proběhlo skoro současně s francouzským (s L. de Funesem) a obě jsou vynikající. Zde exceluje František Filipovský, ale i další postavy jsou výborné, především Viktor Preiss jako Kleant, Libuše Geprtová jako dohazovačka Frosina, Josef Bek jako kuchař-kočí Jakub...Na tohle se dá dívat i opakovaně. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama