Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

Dan

Je možné mít pozitivní přístup k životu, když procházíme dlouhodobou krizí? Když se nám zhroutil svět tak, jak jsme ho znali? A pokud se nám někdo jeví pozitivně i v průběhu náročných životních zkoušek, můžeme bez dalšího předpokládat, že je opravdu šťastný, pozitivní a v pohodě? Nebo to na nás i na sebe pouze hraje a není se schopen sám sobě podívat do tváře? Kurz negativního myšlení nám ukazuje, jak dusno může být, když se hluboce nešťastní lidé snaží tvářit až příliš pozitivně. A jak známo, po velkém dusnu následuje hrůzostrašná bouře, která nejen stupňuje utrpení, ale také přináší katarzi... ()

Zahartof

Na takovéhle téma tam bylo příliš málo pohřebního humoru - dokážu si představit, že by z toho zručnější režisér vytřískal daleko víc šibeničního cynismu. Ale ne zase o tolik. Ústřední wheeler je sympatickej. Po takovémhle úrazu by si měli dát lidi hned na začátku na výběr: buď si rovnou přikšírovat vozík kolem pasu a sjet z mostu, nebo to skousnout a smířit se s tím, jak funguje svět. Třeba fakt, že partner(ka) je taky jenom člověk a musí si čas od času někam odskáknout. Lepší tyhle sklony přímo podporovat. Už to, že s váma ten člověk zůstane, je od něho dost velká oběť. Třetí možnost je pěstovat si maniodeprese, přesně jak je to ukázaný ve filmu, čímž se člověk posouvá blíž první možnosti :) Ale dost filozofování o hovně, stačí vyjádřit základní myšlenku filmu: knulle dem. ()

Polnoch

Krásny, emotívny film o živote, zmysle života a samotnej vôli žiť. V žiadnom prípade, to ale nie je komédia ako uvádza popis, je to vážny film, ktorý núti človeka zamyslieť sa. Neodporúčam pozerať tento ťažký film len za účelom oddýchnuť si a pobaviť sa. ()

bono22vox

Debutující norský režisér, zjevně ovlivněný syrovým stylem Dogma, si troufl zajít neuvěřitelně daleko: dělá si legraci ze života, smrti, neštěstí i soucitu. Jeho humor je drsný, ale ta závěrečná katarze pak stojí za to... ()

Katy.nka

Jeden z mých oblíbených, trochu drsný, nic pro sluníčkáře - nebo vlastně naopak - pustila bych tento film povinně všem, kteří se domnívají, že vše se dá zvládnout s úsměvem a pozitivní myslí. Nedá. Jsou situace v životě, kdy ti věta "to zvládneš, jen je třeba myslet pozitivně" prostě nepomůže. Za mě poselství filmu je, že každý má někdy nárok na trochu toho negativního myšlení, který může vlastně být i celkem osvobozující a může vést nakonec k pozitivním výsledkům. Bod navíc za "fujtajbl pytlíček" .-). ()

samkko

7,3/10 a bezesporu ten nejzábavnější film o vozíčkářích. Dobré herecké provedení, fajn námět, různorodé postavy a negativní myšlení. Víc třeba není. ()

flu

Politicky nekorektní a vysoce zábavný film. Pro mně trefa do černého, seveřani zkrátka umí. Už dlouho jsem se v kině takhle nebavil (a abych tady reagoval na komentář jednoho z uživatelů - nebyl jsem pod vlivem žádné návykové látky:) ()

Looka

Asi jsem od toho čekal víc. Pár momentů bylo sice bolestně pravdivích, ale jinak celkem slabota. Pracovnice magistrátu je zobrazená vyloženě jako komická figurka a přitom se film snaží tvářit jako "vážná" komedie. Korunu všemu nasadil konec, jak vystřižený z reklamy na Danone. Chápu sice záměr tvůrců, přiblížit problematiku kriplů širší veřejnosti, ale myslím že se jim to dvakrát nepodařilo. Abych ale jen nekritizoval soundtrack je výbornej. ()

Tamdydam

Tož dobré je to. Jenom by mě zajímalo, jestli v tom je nějaká hloubka nebo ne. Podobné problémy nemám ( musím zaťukat ) a tak se do takové situace dokážu dost těžko vžít. Pomohl by mi v takové situaci další nával skepse, nebo dávka falešného optimismu? Kdo ví. ()

Tetsuya

Hodně hořká komedie o tom, že život na invalidním vozíku neni jednoduchej a už vůbec ne, pokud se na něj dostanete prakticky ze dne na den díky blbý nehodě. Nemůžete dělat svojí práci, nemůžete spát se svojí holkou a nemůzete si sami ani utřít zadek. Ze života máte neředěný peklo a to jediný, co s tim můžete dělat je fuckovat do hadrovýho pytlíku a tvářit se, že se nic nestalo. Je jasný, že v takový situaci moc pozitivně myslet nebudete, a že je potřeba to nějakým způsobem ventilovat, jinak vám z toho hrábne. ()

LetztesBiest

Wow. Tenhle film mi byl doporučen a poměrně vychvalován, což ve mě vzbudilo celkem vysoká očekávání. Někdy je to spíše na škodu, protože pak se snadno může stát, že film není špatný, ale ta očekávání zkrátka nenaplní - jenže to naštěstí není tento případ. Geirr mi přišel od začátku jako sympaťák, sám totiž nejsem příznivce pozitivního myšlení za každou cenu a v jeho situaci se snad ani nelze divit, že nehýří optimismem (a kdo by to bez jakékoli přetvářky dokázal, má můj obdiv). A tak zde můžeme vidět, jak se zde ten vykonstruovaný optimismus hroutí při prvním náznaku potíží a jak jeden "negativista" promění kurz pozitivního myšlení v kurz myšlení negativního. Námět mi přijde originální, děj a jeho vývoj je zajímavý a má takový spád, že film uběhne opravdu rychle, což je sice způsobeno i tím, že má jen 79 minut, ale nezaznamenal jsem v něm žádná hluchá místa a ani chvíli jsem se nenudil. Sedl mi i skvelý černý humor a dostala mě scéna s ruskou ruletou .) Zasloužených 5* ()

TEKAS

S tímto filmem jsme si netrefily do gusta. Pár scén nebylo špatných, ale já hledala něco jiného než mi bylo nabídnuto, škoda. ()

Fafyna

Navzdory vší drsnosti a sarkasmu, kterými tento film přímo oplývá, dokáže v člověku vzbudit pocit úlevy a optimismu. Nikdy totiž není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. ()

Izz

Pro mě osobně hodně zásadní zážitek, který mi ukázal sílu evropské kinematografie. Kurz negativního myšlení rozhodně nesedne každému, je třeba mít trochu méně konvencemi svázané myšlení, abyste si tenhle odvázaný kousek z Norska dokázali správně užít. Ale pokud to zvládnete, odmění se vám jak špičkovou zábavou, tak poměrně hlubokým konečným sdělením a pocitem, který ve vás bude doznívat ještě dlouho po zhlédnutí. Navíc to uteče příšerně rychle, takže důvod, proč do filmu nejít, prostě neexistuje! Za zkoušku nic nedáte. ()

andulasafarova

Taky jste si někdy u filmu říkali: Dopr......, ta ženská je na ránu, ať už sklapne, jakto, že jí nikdo jednu nevrazí?! No tak tady dostane pěknou ťafku MUHEHE! Tyhle momenty mě prostě berou ()

Shitonit

Vzhledem k hodnocení, nechápu co ten film se mnou udělal. Asi jsem natvrdlej sociopat se sklony k sadomasochismu, prostě jsem si trpělivě nechal vymluvit velmi bolestivou díro do mozgu, a to byl jedinej zážitek, co mi ta ukecanost zanechala. ()