Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

Amonasr

Tenhle film bych za komedií rozhodně neoznačil, i když párkrát se u něj člověk i zasměje. Je to dost syrové a možná i surové nahlédnutí do psychiky lidí s vážným převážně fyzickým hendikepem a nešetří diváka, když se ho místy dost drsným způsobem snaží přimět k zamyšlení a bourat některé zažité stereotypy. Určitě je lepší přistupovat k postiženým bez přehnaného a okázale najevo dávaného soucitu či sentimentu, jen si nejsem jistý, zda ve filmu zvolený přístup není místy už trošku za hranou a nesklouzává naopak až k jistému cynismu na efekt. Ale to si asi musí už každý zvážit sám. ()

verka4444

Příjemné překvapení letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Očekávala jsem úsměvnou norskou komedii, ale že se budu smát tak moc jsem si nepomyslela ani v nejmenším. Dobré herecké výkony podtrženy nečekaně překvapivými zvraty v ději proměnily tento film pro mne v jeden z nejlepších kousků tohoto roku. ()

Plastík

Výbornej film o lidskosti. Jen si nesedejte v kině u adolescentů. Budou se smát přesně v místech, kde to nebude na místě a když je tam komická situace, tak budou mít kecy. Zřejmě. ()

Mes-siah

Bravúrne spracovanie. Uplne vhodné ako divadelné predstavenie. Tak čierny húmor, aký bol vo filme, bol tak čierny, že skoro pohltil všetko svetlo v slnečnej sústave. Hotová čierna diera. Briliatné prevedenie a pritom tak komorné. Možno tá komornosť tomu tak pomohla. Ako keby sme boli súčasťou príbehu. ()

Cortesz

Smutné komediální drama, které je podáno takovým stylem, že se musíte bavit, ikdyž jde o smutné téma. Skvělé herecké výkony, hudba a ten černej humor dělají z tohohle filmu, který se mi jevil jako o ničem slušnou podívanou, ze které mi mi vyšlo to, že ti zdraví lidé měli větší problémy než ti co byli handicapováni. ()

pekas

Velice slušné dílko. Sešly se zde velice zajímavé postavičky a prošly zajímavým vývojem. Sice nevím, zda bych se na to někdy díval znovu, ale na jedno podívání můžu doporučit. ()

boombang

Černohumorná sonda do života handicapovaných lidí aneb ruská ruleta na skandinávský způsob :-) Vyznění filmu je vyloženě pozitivní - natruc jeho názvu. A seru na ty, kterým se to nelíbí :-) ()

mojo

tahleta černočerná "komedie" mě vcelku nadchla svým chytnu-nepustím systémem...jakobych se ocitl na vozíčku já sám ()

geo311

Černo černá až černě černo černá komedie, která mě dostala humorem v momentech, kde by to člověk nečekal. Tento film přesně vystihuje definici černého humoru: "Zdrojem komického efektu je kontrast mezi šokující a tragickou povahou skutečnosti a zcela nevážným způsobem, jakým o ní mluvíme." ()

nula87

Výborný zážitek uzavřený do pár pokojů a zahrady jednoho domu. Vážné téma nahlížené s nebývale sarkastickým a černohumorným přístupem, které jen výjimečně sklouzne do prvoplánovosti, ale jinak překvapí, rozesměje, dojme i přiměje k přemýšlení. 75% ()

Vikinec

Mně to nepřišlo jako negativní myšlení ale přirozené myšlení. Jako když říct "nemám tě rád" znamená někoho aktivně nenávidět, ale ono to může znamenat taky "jsem k tobě lhostejný". Myslím, že takový kurz reality bychom potřebovali a v pravidelných dávkách skoro všichni(hlavně baby :-)). Žít pozitivně znamená nebýt upřímný. V životě je to negativní důležitější a cennější než to pozitivní a to je třeba vědět. Dobrý film. ()

Soubi

Nekompromisní, ale pravdivé. Humor v tomto filmu je tak černý, že snad aní není vidět a lehce sklouzává do depresivního patosu. Nicméně obsazení herců vynikající, hudební stránka filmu dobrá a několik rad do života si také odnesete... PS: "Nikdy se nedostanete k podstatě vašich problémů, pokud neprojdete kurzem negativního myšlení" :) ()

Bigwave

Tragikomedie s velmi vytříbeným černým humorem. Ty seveřani prostě umí vytvořit tu správnou filmovou depku. ()

transbeskyd

Mám už dlouho kamarádky atrofičky odkázané na pomoc druhých a měl jsem možnost trochu do jejich světa nahlédnout. Vím, že to poslední co tihle lidé po společnosti chtějí, je soucit nebo falešné chlácholení, že důležité je myslet pozitivně a nalhávání si falešné vstřícnosti a empatie okolí..V tom je film myslím pravdivý a uvěřitelný. ()

petite fille

vzbura proti diktovanému optimizmu. negativita pod lampou. o tom, ako je niekedy dôležité naplno sa vyváľať vo všetkom svinstve, čo človeka trápi. a roztrieskať celý dokonale ikeovsky zariadený dom. voči pointe nemám žiadne výhrady. ale to prevedenie? ako pokrkvaný papier z kravieho pysku. také rozprávanie od buka do buka, snaha napchať to čo najšokujúcejšími scénami, pričom sa hrá ruská ruleta o to, ktorá sa vydarí a ktorá nie. i keď, musím uznať, že je to svojím spôsobom pôvabné. ()

MaxForValue

Nijako veľmi originálne, za to pekne spracovaná nórska tragikomédia kombinujúca prvky z notoricky známych filmov. Dĺžka rozhodne napomáha tomu, aby divák nemal čas sa nudiť a film si doslova užil. Nenápadný, neoriginálny, ale nesmierne silný snímok. ()

Romeroo

Nevěděl jsem do čeho jdu abych pravdu řekl, ale ta nevědomost brzy přerostla k velmi dobrému filmovému zážitku...velmi zajímavě vykreslené postavy, samozřejmě velmi slušně zahrané...gradace a syrovost některých scének mi vháněla na mé tělo husí kůži...pro mě osobně velmi překvapivé dílko, které mě nechalo svým pozvolným plynutím volně dýchat a vstřebávat informace, pak nemilosrdně utáhlo smyčku kolem mého krku...81% ()