Labyrint lží

Pavučina lží

Body of Lies

Drama / Akční / Thriller

USA, 2008, 128 min

Labyrint lží je politický thriller, který vyniká především precizním zpracováním, díky kterému zanechává film velice autentický dojem. Ridley Scott tedy coby režisér nijak neklopýtnul. Potíž je trochu v námětu. Ten je dle mého názoru, vzhledem ke komplexnosti zápletky, ne úplně vhodný ke zfilmování. Původní kniha bude zřejmě daleko lépe srozumitelnější. Filmu se tak už přes kvanta informací nezbývá mnoho prostoru pro to působit na diváky emocionálně. I když například závěr, kdy se Farris dostane do opravdu nezáviděníhodné situace, je téměř hororově hutný. Nejlepší roli ve filmu má Mark Strong, který svým bosem tajných služeb zcela trumfuje nad Russelem i Leonardem. Když ten je na scéně, z jeho fanaticky upřímného pohledu a hlasu opravdu mrazí.(29.10.2012)

Inu, už je to tak. Zatímco většina lidí sledovala postup našich hokejistů do finále MS, já sledoval Labyrint lží. A nevěřím , fakt ne, že hokej byl napínavější! Lahůdkový výkon Marka Stronga, obtloustlý kancelářský potkan Crowe, (už tradičně) skvělý DiCaprio... Všichni hrají v podle mě perfektním filmu, který Ridleyho Scotta a jeho partu filmařů přivedl už počtvrté na Blízký Východ. Fascinující bylo sledovat Scottovu práci s příběhem - drží se jedné hlavní linky, na kterou postupně nabaluje další a další, nechává je mezi sebou s lehkostí proplétat tak, že divák stačí všechno bez problémů sledovat, a celé to vyústí v infarktovou scénu s kladivem v hlavní roli. Fíha.(22.5.2010)

Teroristé se vrátili do minulosti. Nepoužívají internet ani mobilní telefony, pokyny si předávají ústně a stávají se tak pro "ochránce světového míru, který rozhodně nevedl válku kvůli ropě" neviditelní. Přibližně tímto způsobem seznamuje pupkatý agent Hoffman diváka se situací. Hoffman řídí operace v Iráku a okolí ze své pohodlné sesle na druhé staně zeměkoule, přičemž za pomoci satelitních hračiček sleduje veškeré dění z výšky "božským pohledem". Jedním ze zájmových agentů je schopný Ferris, který se ve sledovaném území pohybuje nenápadně , dokonale umí arabsky a denně ochotně nasazuje svůj krk. Ferris má svoje metody a ve spolupráci s jordánskou tajnou službou by bezpochyby svého cíle dosáhl, ale veškerou moc klausovsky v rukou držící Hoffman chce výsledky hned a na ztrátách či důvěře ostatních mu evidentně nezáleží. O tom všem vypráví Ridley Scott ve svém snímku, který už možná trochu unavuje svým námětem, ale rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co bylo na dané téma natočeno.(9.5.2009)

Protiklady konfrontující šachová partie malých (v terénu) a velkých (v pohodlném křesle), neklidný ethos válečného zpravodaje ustavený v nasnímání akčních scén, nezbytná milostná douška, herecky stále vyspělejší Leonardo DiCaprio, fyzicky stále robustnější Russell Crowe, horentní sumy za mezikontinentální hovory placené vstřícnou americkou vládou, deus ex machina, nadužívané a otravné transfokování jako jedna z mnoha Scottových autorských stop (blahoslaveni budiž zapřísáhlí odpůrci transfokace, kteří se k ní uchylují pouze jako k nezbytnému vyjádření dobových konvencí - viz např. Spielberg), poctivost, řemeslná bytelnost a oldschoolovost a bez varování se vracející dějové déjà vu. Zhuštěno do jedné věty: Nic, co by pohnulo kinematografickým světem, ale minimálně kvůli Scottově reputaci stojící za zkoušku._____Vrcholem pomalu se ustavujícího svébytného "žánru" reagujícího na problematiku obestírající Střední východ je stále a pořád komplexní a konzumu se vzpírající Syriana. A překvapivě i Ridleyho neméně slavný bratr Tony rozehrál ve svém Spy Game špiónskou šarádu s mnohem větším elánem a přehledem.(4.2.2009)

Film, ktorý dozreje podobne ako Kráľovstvo nebeské. Na prvý pohľad je to zle rytmizovaná bokovka s vynikajúcimi "prvými dvoma kotúčami" a postupne doznievajúcim zvyškom, ale nie je to tak celkom pravda. Ten film sa vyjadruje k množstvu tém, oplatí sa mu načúvať a som si istý, že opakované zhliadnutia budú čím ďalej kvalitnejším zážitkom. Monahan je občas tézovitý, čo v Kráľovstve fungovalo, pretože to bol film "z rytierskej doby", k dnešnej dobe sa podobné "všeobecné pravdy" akosi nehodia (hlavne nie z úst chlapov, čo inak nešetria výrazmi typu "motherfucker"), ale opakujem - oplatí sa načúvať. DiCaprio, Crowe a Strong sú skvelí (u mňa vládne Crowe). Hudba asi najlepšia, akú som tento rok v kine počul. A Ridley Scott... jeho súčasná forma je obdivuhodná. Je len málo režisérov, ktorí tak presne vedia, čo chcú vyjadriť, a vyjadrujú to takýmto filmársky vyzretým spôsobom. Pri Scottových filmoch mám proste ten dojem "samozrejmého a ľahko (na základe masívnych skúseností) dosiahnutého perfekcionalizmu" a neskonale si ho užívam. Nech vám zdravie a pracovný elán vydržia ešte dlhé roky, Majstre.(4.12.2008)

• - Klíčové výbuchy nebyly vytvořeny digitálně, ale byla použita skutečná trhavina. (HellFire)

• - Scény z Mnichova se natáčely na rušných amerických ulicích. Dopravu zde filmaři mohli zastavit jen přímo při natáčení a německé rekvizity tam tedy byly přidělávány několik dní před natáčením. Řidiči tedy byli trochu zmatení z toho, že na sloupech se objevily dva druhy nápisů - v jedné barvě například "Central Avenue" a hned pod tím v jiné "Charlottenstraße". (Othello)

• - Fotbalový zápas, na který se v televizi dívají Aishini synovci, je mač z Nationwide League Division Three, kde proti sobě hráli Yeovil Town a Torquay United. Tento zápas se hrál 27. září 2003. (Othello)